TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Фото) Ѕирнете во скромниот дом на Здравко Чолиќ: Ќерката откри како изгледа прославата на Свети Архангел Михаил

Еспресо - 22.11.2023

И Здравко Чолиќ, како и бројни други ѕвезди од овие простори, вчера го прослави Свети Архангел Михаил заедно со семејството, а неговата ќерка Уна откри дел од тоа како изгледала прославата.

ФОТО | „Кога домот ќе замириса на традиција“: Српските познати личности го прославија Архангел Михаил, една од ...

Слободен Печат - 22.11.2023

Вчера православните христијани го празнуваа празникот Арангел , ден посветен на светецот Архангел Михаил , чие име се обележува како домашна слава во многу домови. Меѓу познатите личности кои ја имаат оваа куќна слава се и пејачката Лепа Брена и ...

(Фото) Неда Украден вака го прослави Свети Архангел Михаил: „Кога домот мириса на традиција“

Еспресо - 22.11.2023

Неда Украден традиционално со семејството го прославува празникот на православните христијани Свети Архангел Михаил. Така беше и годинава, а пејачката се потруди празничната трпеза да изгледа совршено.

Синот на Брена витка сарми, Неда Украден крши погача со внуките - Како се славеше Св. Архангел Михаил во домот на ...

Црнобело - 22.11.2023

Новак Ѓоковиќ не беше дома за славата, Неда Украден ја покажа богатата трпеза, а Лепа Брена направи прослава со многу луѓе од јавниот живот на Србија... Како се славеше Св. Архангел во домот на познатите Срби? Св.

(Фото) Ѓоковиќ се огласи по повод Свети Архангел Михаил: Икона, славски колач и „слава му на Бога“

Еспресо - 21.11.2023

Новак Ѓоковиќ на негов својствен начин се огласи по повод една од најславените слави меѓу православните христијани, Свети Архангел Михаил. По тој повод најдобриот тенисер во светот на Инстаграм објави фотографија и истакна: „Среќна слава на светиот ...

Денеска во ОВA ВРЕМЕ побарајте од Архангел Михаил ИСПОЛНУВАЊЕ НА ЖЕЛБИТЕ – Се верува дека токму во овој час се отвора ...

Centar - 21.11.2023

Денеска, 21 ноември, го славиме Денот на Архангел, ден посветен на светиот Архангел Михаил Православните верници денеска го слават Свети Архангел Михаил, празник кај народот познат како Архангел.

Богослужба и одбележување на слава за Св. Архангел Михаил во манастирот над Битола, на Баирот (фотогалерија)

Битола Њуз - 21.11.2023

Денес, ова лето Господови, манастирот на Баирот, над Битола посветен на Св. Архангел Михаил го слави и одбележува денот на Свети Архангел Михаил, војвода на сите ангели – водач на сите небески сили.

Се празнува св.архангел Михаил

Тера - 21.11.2023

Денеска православните христијани го слават Соборот на Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни и бестелесни. Соборот на свети Архангел Михаил и другите небесни сили спаѓа во неподвижните празници и е едно од најчестите празнувања во ...

За многу години Свети Архангел Михаил, попознат како Аранѓеловден

Вести плус - 21.11.2023

Соборот на Свети Архангел Михаил е внесен во црковниот календар со црвена буква и е многу почитуван меѓу православните христијани. Се слави на 21 ноември според Грегоријанскиот календар (8 ноември според јулијанскиот календар) во спомен на еден од ...

ДЕНЕСКА СИТЕ ЖЕЛБИ СЕ ОСТВАРУВААТ АКО ГО НАПРАВИТЕ ОВА – се слави Архангел Михаил, еве каква зима и пролет не очекува ...

Курир - 21.11.2023

Постојат многу народни верувања за овој ангел: велат дека тој ги посетува болните и ако застане кај нивните нозе-не е добро, а ако е кај главата – болниот ќе оздрави. Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на ...

Во Пустец одбележан патронот на црквата „Св. Архангел Михаил“, заштитник на Македонците

4NEWS - 21.11.2023

Македонците во Пустец, Мала Преспа, Албанија, достојно како и секоја година, го одбележаа патронот на црквата „Свети Архангел Михаил“, што го чествуваат како нивен заштитник. Утрена со света божествена литургија, отслужи отец Алексо Темелко, по што ...

(Фото) Во домот на Брена главен готвач за сарми е Виктор Живоиновиќ: Еве што ќе има на трпезата за Свети Архангел ...

Еспресо - 21.11.2023

Православните верници денес го слават големиот празник Свети Архангел Михаил. Во домот на Брена, се покажа кој е главен кога се во прашање подготовките за празникот. Така, за богатата трпеза која денес ќе се најде на масата на популарниот пар Боба и ...

Денеска се чествува Светиот Архангел Михаил, празникот на војводата на сите ангели

Вечер Прес - 21.11.2023

Православните христијани денеска го празнуваат Св. Архангел Михаил, еден од најголемите христијански празници и една од најчестите куќни слави. Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на кои се појавувала ...

Утре сите треба да испочитуваат едно правило! Стариот обичај за св. Архангел вели…

Во Центар - 20.11.2023

Архангел Михаил се смета за водач на армијата ангели кои го штитат светот од темнината. Архангел Михаил често е прикажан на иконите со запален меч кој ги чува рајските порти и се верува дека е заштитник на Небесното Царство.

Денес се слави Св. Архангел Михаил – Ангелот кој одлучува кој ќе биде спасен, а кому му чукнал судниот час

Црнобело - 21.11.2023

Православните христијани на 21-ви ноември го празнуваат празникот Свети Архангел Михаил, една од најчестите слави кај нас. На денешен ден именден слават сите што носат име Ангел, Ангеле, Ангелина, Михаил, Мила, Милка, Михаила, Михо, Рајко, Рајна, ...

Молитва за болните да оздрават – Денес е Архангел Михаил

ММС - 21.11.2023

Денес се слави православниот празник Архангел Михаил, а многумина во чест на овој светец имаат слава. Архангел Михаил е „водачот на небесните војски“ кој секогаш се појавувал на местата каде што се појавувала Богородица, па затоа ја претставува ...

Православните верници слават Свети Архангел Михаил

Gostivarpress.mk - 21.11.2023

Денешниот празник православните христијани го одбележуваат во слава на сите ангелски чинови. Наречен е Собор на Свети Архангел Михаил, затоа што Архангел Михаил бил водач на целата ангелска војска и водач на сите небесни сили.

За многу години Св.Архангел Михаил, на помош празникот на војводата на сите ангели!

Порта - 21.11.2023

Празникот на Aрхангел Михаил се нарекува уште и празник на војводата на сите ангели. Инаку според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 септември Главниот празник на свети архангел Михаил се празнува на 8 ноември (јулијански ...

Денес сите треба да испочитуваат едно правило! Стариот обичај за св. Архангел вели…

Пулс24 - 21.11.2023

Архангел Михаил се смета за водач на армијата ангели кои го штитат светот од темнината. Архангел Михаил често е прикажан на иконите со запален меч кој ги чува рајските порти и се верува дека е заштитник на Небесното Царство.

Во Пустец одбележан патронот на црквата „Св. Архангел Михаил“, заштитник на Македонците

Zoom - 21.11.2023

Македонците во Пустец, Мала Преспа, Албанија, достојно како и секоја година, го одбележаа патронот на црквата „Свети Архангел Михаил“, што го чествуваат како нивен заштитник. Утрена со света божествена литургија, отслужи отец Алексо Темелко, по што ...

Во Пустец одбележан патронот на црквата „Св. Архангел Михаил“, заштитник на Македонците

Канал5 - 21.11.2023

Македонците во Пустец, Мала Преспа, Албанија, достојно како и секоја година, го одбележаа патронот на црквата „Свети Архангел Михаил“, што го чествуваат како нивен заштитник. Утрена со света божествена литургија, отслужи отец Алексо Темелко, по што ...

Во Пустец одбележан патронот на црквата „Св. Архангел Михаил“, заштитник на Македонците

Република - 21.11.2023

Македонците во Пустец, Мала Преспа, Албанија, достојно како и секоја година, го одбележаа патронот на црквата „Свети Архангел Михаил“, што го чествуваат како нивен заштитник. Утрена со света божествена литургија, отслужи отец Алексо Темелко, по што ...

ЧЕСТВУВАЊЕ НА ЗАШТИТНИКОТ: Македонците во Албанија од Мала Преспа, во Пустец, го одбележаа патронот Св. Архангел Михаил

Денешен - 21.11.2023

Македонците во Пустец, Мала Преспа, Албанија, достојно како и секоја година, го одбележаа патронот на црквата „Свети Архангел Михаил“, што го чествуваат како нивен заштитник. Утрена со света божествена литургија, отслужи отец Алексо Темелко, по што ...

Македонците во Албанија го слават заштитникот Св. Архангел Михаил

МКД - 21.11.2023

Македонците во Пустец, Мала Преспа, Албанија, денеска, традиционално го одбележаа патронот на црквата „Свети Архангел Михаил“, што го чествуваат како нивен заштитник. Утрена со света божествена литургија, отслужи отец Алексо Темелко, по што во ...

Во Пустец одбележан патронот на црквата „Св. Архангел Михаил“, заштитник на Македонците

MakPress - 21.11.2023

Македонците во Пустец, Мала Преспа, Албанија, достојно како и секоја година, го одбележаа патронот на црквата „Свети Архангел Михаил“, што го чествуваат како нивен заштитник. Утрена со света божествена литургија, отслужи отец Алексо Темелко, по што ...

Ангел кој ги лечи болните: Се верува дека Св. Архангел Михаил ќе се појави пред нив кога е потребно – ова е ден за ...

Вечер Прес - 21.11.2023

Православните верници денеска го слават Свети Архангел Михаил. Домаќинствата кои слават мора да имаат празнична свеќа, колач што се пече во домот каде се одржува прославата и секако жито. Свети Архангел Михаил е симбол на борбата против злото, а на ...

(Фото) Неда Украден вака го прослави Свети Архангел Михаил: „Кога домот мириса на традиција“

Убавина и Здравје - 22.11.2023

Неда Украден традиционално со семејството го прославува празникот на православните христијани Свети Архангел Михаил. Така беше и годинава, а пејачката се потруди празничната трпеза да изгледа совршено.