TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По протестите за „Монструм“ нови приведувања - во полиција завршија осум лица

Deutsche Welle - 26.02.2021

Полицијата ги бара демонстрантите коишто создале нереди, фрлале со камења и вандалски се однесувале на протестот. Осуда за нападите врз новинарските екипи. Осуммина приведени и седум повредени припадници на полицијата е епилогот од денешните ...

Сите детали од денешниот протест за „Монструм“, ситуацијата ескалираше, демонстрантите се судрија со полицијата

ТВ21

Насилни протести за пресудата во „Монструм“, демонстрантите со камења, полицијата врати со шок бомби

Телма

Тензии на протестот за случајот „Монструм“

24 Вести

Биланс од протестите за „Монструм“: 7 повредени полицајци и 8 приведени напаѓачи, МВР ќе ги истражува нападите врз новинарите

360 степени

Осум лица приведени, повредени седум полицајци во протестот за „Монструм“

Канал5

„Малата војна“ на Бит-пазар (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД

Фактор Фокус Press24 Слободен Печат Press24 Алфа 360 степени Слободен Печат

(Галерија) Како протестот за „Монструм“, најавен како мирен, се претвори во насилен

Независен - 26.02.2021

Беше најавен како мирен протест против пресудата за случајот „Монструм“. Така и почна, иако на моменти имаше провокации – обид за пробивање на полицискиот кордон, лепење плакати на штитовите и клоцање… Кога многумина мислеа дека така и ќе заврши и ...

Масовни протести за ,,Монструм‘‘ - Повредени полициски службеници

Сител

ФОТО: Полициската капа со боја остана фрлена на земја по денешните протести за „Монструм“

4NEWS

Протестот против судската одлука за случајот „Монструм“, ги изнесе полициските сили на улиците

Алсат-М

Камења, шок-бомби и повредени на протестите за „Монструм“

Deutsche Welle

Заврши протестот за „Монструм“ - Кордон за демонстрантите, каменување за полицијата

Р.С.Европа

Полицијата нападната од демонстрантите на протестот против пресудите за Монструм, каменувана и новинарска екипа

Телма

МКД Канал5 Алсат-М Р.С.Европа 360 степени Независен Скопје инфо Алсат-М

Инциденти и повредени на протестот за Монструм

Р.С.Европа - 26.02.2021

„Долу диктатура“, „УЧК“, „етничка Албанија“, „Али предавник“, беа дел од скандирањата на денешниот протест во Скопје организиран од роднини на осудените етнички албанци за петкратното убиство кај Смилковско езеро.

(ВИДЕО) Заврши протестот за „Монструм“, се чисти нередот од демонстрантите

360 степени

(ВИДЕО) Демонстрантите „потиснати“, но сè уште во судир со полицијата

360 степени

(ВИДЕО) Нов протест за „Монструм“ – блокирани неколку улици во Скопје

360 степени

(ФОТО) Почнаа протестите против одлуката на Кривичниот суд за случајот „Монструм“

Алсат-М

(ВИДЕО) Мал број демонстранти за „Монструм“, полицијата ги запре пред Мавровка

360 степени

Протест на роднините на осудените во „Монструм“: Полицијата блокира кај Мавровка

Независен

ТВ21 МКД Press24 ММС Press24 +инфо Сител Press24

Портпаролот на МВР, Ангеловски: Осуда за нападот врз новинарските екипи, новинарите се наши партнери

Слободен Печат - 26.02.2021

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи (МВР), Тони Ангеловски ги осуди нападите врз новинарските екипи и медиумските работници за време на денешниот протест во Скопје што беше организиран во знак на незадоволство од пресудите во случајот ...

(ВИДЕО) Опозициски пратеници ги смируваа демонстрантите на протестот за случајот „Монструм“

360 степени

Повредени полициски службеници на протестите за „Монструм“ – возила на Брзата помош на терен

ТВ21

Тензии на протестот за „Монструм“, нападнат камерман на МИА

Радио МОФ

Ескалираше ситуацијата на протестите за „Монструм“

ТВ21

ВИДЕО: Интервенираше Брзата помош - најмалку тројца повредени во протестот за „Монструм“

Press24

Новинарска екипа нападната на протестот за „Монструм“ (ВИДЕО)

Курир

+инфо ММС Фокус Локално Сител Press24 Press24 Press24

ААА: Полицијата денеска го спречи правото на протест

Канал5 - 26.02.2021

Денес, кога беше предвидено да се одржи најавениот мирен протест против одлуката на монтираниот процес „Монструм", полицијата на Оливер Спасовски се погрижил да го спречи овој протест и, дури, со таквото спречување, да провоцира несразмерни инцидент.

Албанската опозиција ја обвинува полицијата за инцидентите на протестот

Фокус

Алијанса и Алтернатива за „Монструм“: Полицијата го спречи правото на протест и испровоцира непредвидлив инцидент

365

Коалиција АА/Алтернатива: Полицијата го спречи правото на протест

ТВ21

АА/А: Полицијата спречи право на протест, по падот на режимот Груевски-Ахмети, на повидок е режим Заев-Ахмети

Слободен Печат

ААА: Спасовски испровоцира инциденти со тоа што го спречи правото на протест

Press24

АА/А: Полицијата денеска граѓаните ги спречи на правото за мирен протест

Локално

Република Сител МКД Либертас Нетпрес 24Инфо

Седум полицајци повредени на Протестот против пресудите за „Монструм“

Сакам да кажам - 26.02.2021

Демонстрантите на денешниот протест против пресудите за случајот „Монструм“ се судрија со полицијата, а и ја гаѓаа со камења, при што седуммина полицајци се повредени, објави државната агенција МИА. Нападната беше и екипата на МИА.

Полицијата со кордон ги блокираше протестите – учесниците фрлаа камења врз полицијата

ТВ21

Повредени се седум полицајци на протестот за „Монструм“

Фактор

(ФОТО) Цело Скопје блокирано, полициски кордон пред протестирачите за „Монструм“!

Фокус

Протест за „Монструм“: Демонстрантите растерани со шок бомби, приведени осум лица

Локално

Протест за случајот „Монструм“, блокада од Чаир до ОЈО

CivilMedia

ФОТО: Огромно полициско обезбедување чека кај Мавровка

Press24

24 Вести Скопје инфо Денешен Сител Press24 Република

(Фото) Повредени седум полицајци во протестот за „Монструм”, приведени осуммина

24Инфо - 26.02.2021

Осум лица се приведени и се уште се работи на случајот, а повредени се седум полицајци во денешниот протест за „Монструм”, потврдија за МИА од МВР. Организаторите, откако ги испорачаа своите барања во врска со „Монструм”, но и за други судски случаи ...

(ЖИВО) Тензично на протестите за „Монструм“, има повредени полицајци

Скопје1

Протестот за „Монструм“ тензичен, демонстрантите се судрија со полицијата

Нетпрес

Тензично на протестот за „Монструм“: Повредени полициски службеници, активирана и Брзата помош

Локално

(ВО ЖИВО) Демонстрантите за случајот „Монструм“ го нападнаа полицискиот кордон, неофицијално има повредени полицајци

еМагазин

Демонстрантите потиснати кон Бит-Пазар, полицијата го спречи нивното движење

Кајгана

Полицијата приведе осум лица за инцидентите на протестите за „Монструм“

Фокус

Вечер Прес iPortal Независен ТВ21 +инфо ММС Сител 24 Вести

(ВИДЕО) Тензии на протестот за случајот „Монструм“, има повредени

360 степени - 26.02.2021

Дел од демонстрантите кои во моментот се на булеварот пред ТЦ „Мавровка“ предизвикаа тензии и фрлаа со предмети кон полицискиот кордон кој не им дозволува да продолжат со маршот кон Основниот суд во Скопје и кон Собранието.

Тензично на протестите, демонстрантите бараат да продолжат со маршот

Алсат-М

Интервенираше Брза помош, има повредени во тензиите на протестот за “Монструм”

Бриф

(ВИДЕО) Тензии на протестот, повредени на двете страни

Фокус

360Степени: Тензии на протестот за случајот „Монструм“, има повредени

Нова ТВ

Интервенираше Брза помош, има повредени во тензиите на протестот за “Монструм”

iPortal

Интервенираше Брзата помош: Повредени има од двете страни – и демонстранти и полицајци (ВИДЕО)

Курир

Скопје инфо Граѓански збор

ЦИВИЛ повикува најавените протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за ...

CivilMedia - 26.02.2021

По повод најавените протести по пресудата за обвинетите во случајот „Монструм“, ЦИВИЛ упатува силен повик до учесниците да протестираат мирно и достоинствено, да се придржуваат кон протоколите за заштита од Ковид-19, да не подлегнуваат на евентуални ...

ЦИВИЛ: Протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19

Frontline

ЦИВИЛ: Протестите за „Монструм” да се одржат без насилни инциденти

Локално

ЦИВИЛ повикува најавените протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од ковид-19

Слободен Печат

ЦИВИЛ: Протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19

Фокус

ЦИВИЛ: Протести за „Монструм” да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19

24Инфо