TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ако не со вето, со „мека сила“: инвестиции, медиуми, факултети…

Слободен Печат - 14.01.2021

Официјална Софија се обидува со помеки тонови да покаже конструктивност во надминувањето на спорот што ѝ го наметна на нашата земја, но истовремено нагласува и дека нивните услови нема да се променат.

Германија ја реафирмира поддршката за преговори на ЕУ со С Македонија, Софија бара смирување на емоциите

24Инфо

Холштајн: Да продолжат разговорите со Бугарија, Захариева порача да не се надеваме на нешто добро по изборите

ТВ21

Дали Бугарија ќе го смени ставот кон Македонија по изборите?

24 Вести

Захариева: Македонија е во заблуда дека изборите ќе го сменат ставот на Бугарија

Глас на Америка

Захариева предупредува дека по изборите преговорите ќе одат уште потешко

Сител

Захариева: Бугарија е искрен пријател, а кога си искрен пријател треба да ги посочуваш проблемите

365

Опсервер Бриф Канал5 ММС ТВ21 Вечер Денешен +инфо

Захариева: Обединети сме, ставот на Бугарија нема да се промени ниту по изборите

Алсат-М - 13.01.2021

Бугарскиот главен дипломат Екатерина Захариева стави крај на надежите на Македонија за полесно решавање на спорот по изборите во Бугарија. Таа рече дека ставот на Софија е унифициран во Националното собрание одамна и дека бугарските партии и ...

Захариева: Бугарскиот став нема да го сменат изборите, Македонија е во заблуда

Телма

Захариева: Во Македонија постои заблуда дека нешто ќе се промени по изборите во Бугарија

Канал5

Захариева: Работите за Македонија по изборите во Бугарија може да бидат само полоши- власта молчи

Алфа

Работната група на владата ќе го разгледува акцискиот план

24 Вести

Захариева: Во Северна Македонија постои заблуда дека нешто ќе се промени по изборите во Бугарија

Вечер

Захариева: Во Северна Македонија постои заблуда оти бугарските избори ќе донесат промени

Н.Македонија

24Инфо Курир Точка Република Фокус PressingTV Алсат-М Press24

Практиката „државјанство за инвестиции“ во Бугарија не го донесе очекуваниот резултат

ММС - 13.01.2021

Европската комисија ја предупреди Бугарија дека ќе биде казнета поради практиката на доделување државјанство како возврат на инвестициите во земјата, позната како „златен пасош“, иако истата во Бугарија не го даде посакуваниот резултат, известува ...

Фуере: Бугарското вето го зајакнува лицемерството својствено за односот на ЕУ кон Западен Балкан

МКД

Ерван Фуере: Бугарското вето го потврдува лицемерието на ЕУ во пристапот кон Западен Балкан, ЕУ мора да делува!

365

[Став] Нереални се очекувањата дека Софија ќе попушти за членството на Македонија во ЕУ

Радио МОФ

Единствена Македонија до Заев: Те шамараат на рати од Бугарија, повлечи се од договорот и побарај простување од народот

Мак. Весник

За која политичка гарнитура во Бугарија „навива“ македонската Влада

Слободен Печат

Скопје-Софија: недоверба и стеротипи за длабока држава

Слободен Печат

Либертас Република Нова ТВ Н.Македонија МКД ММС Deutsche Welle Н.Македонија

„Еуроактив“: Во акцискиот план се предлага отворање бугарски универзитети и инвестиции

Република - 12.01.2021

Бугарија се обидува да ја смени тактиката кон Скопје, откако земјата во декември го блокираше патот на Македонија кон европската унија, пишува „Еуроактив“. Од бугарска страна, додава „Еурактив“, ќе бидат разгледани предлозите во нашиот акциски план.

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје, продолжува процесот за враќање доверба меѓу двете земји

Либертас

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје, продолжува процесот за враќање доверба меѓу двете земји

Опсервер

Анекс нема, ама има „акција“ за подобрување на односите

Пулс24

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје, продолжува процесот за враќање доверба меѓу двете земји

24Инфо

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје

Независен

Продолжуваат „игрите без граници“: Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје

ММС

Нова ТВ Frontline Алсат-М Денешен CivilMedia Бриф MakPress Скопје инфо