TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО: Време е за најстроги мерки

Локално - 25.11.2020

Во претходните седум дена, повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус, што е најмногу за една недела од почетокот на пандемијата, објави СЗО. СЗО објави дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус минатата недела и дека ...

Србија: 7.579 новозаразени и 41 починат

Канал5 - 25.11.2020

Според последните податци, во Србија се потврдени 7.579 нови случаи на коронавирус а починале 41 лица. Тестирани се 22.231 лица, а на респиратори се наоѓаат 223 пациенти. На болничко лекување се 6.597 заболени, а стапката на смртност изнесува 0,93 ...

Тешка ситуација во Србија: Рекордни дневни бројки на заразени и починати

Макфакс - 25.11.2020

Во последните 24 часа, коронавирусот во Србија е потврден кај 7.579 лица, а 41 лице починале. Во двата случаја, ова се рекордни бројки на дневна основа. Српските здравствени власти информираа дека направени биле 22.231 тест.

Во Србија над 40 починати од Ковид-19, рекорден број новозаразени

А1 On - 25.11.2020

Рекордни бројки на заразени и починати од комппликации предизвикани од коронавирусот се забележани во последните 24 часа во Србија, а здравствените власти ситуацијата ја оценуваат како критична.

Во Србија, 7579 нови случаи, почина 41 лице: Воведени нови мерки за училиштата

Локално - 25.11.2020

Според официјалните податоци, во Србија 41 лице починало во последните 24 часа од последиците на коронавирус, па вкупниот број на починати се зголеми на 1.315, објави Министерството за здравство на веб-страницата covid19.rs.

Сè поголем број заразени и починати во Србија, денеска 7.579/41

Независен - 25.11.2020

Според последните информации во Србија се потврдени 7.579 нови случаи со корона вирус, а починаа 41 пациент. Тестирани биле 22.231 лица, а на респиратори се 223 пациенти. Во болница од Ковид-19 се лекуваат 6.597 заболени, а стапката на смртност во ...

За еден ден над 2.000 лица починаа од ковид-19 во САД

+инфо - 25.11.2020

Бројот на хоспитализирани низ Америка надмина 87.000 во изминатите 24 часа, додека 30 од 50 држави пријавија дека во ноември имаат рекорден број пациенти во болниците. Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а ...

СЗО: Во претходната недела, повеќе од четири милиони лица се заразиле со коронавирус

МКД - 25.11.2020

Повеќе од четири милиони лица се заразиле со коронавирус во светот во изминатите седум дена, што е најмногу за една недела од почетокот на пандемијата, објави Светската здравствена организација (СЗО).

Во Босна и Херцеговина нови 1.589 заразени, 35 починати

Независен - 25.11.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа се регистрирани 1.589 случаи со корона вирус, а направени се 4.005 тестови, починаа 35 пациенти. Во Федерацијата тестирани се 2.807 примероци, од кои 1.088 се позитивни на корона вирус.

Црн ковид просек: Во последната недела умираат по повеќе од 30 луѓе дневно

Press24 - 25.11.2020

Секој трет тест направен вчера дал позитивни резултати. Според податоците на Министерството за здравство, од 3143 тестирања дијагностицирани се 1039 нови случаи а дури 15 пациенти починале. Црн ден во Прилеп.

Рекорден број новозарзени во Хрватска: Најавено затворање на кафулињата и рестораните

Република - 25.11.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани рекордни 3.603 нови случаи на заразени со корона вирус, со што бројот на активни случаи се зголеми на вкупно 20.691. Во истиот период починале 56 луѓе.

СЗО ОБЈАВИ ШОКАНТНИ ВЕСТИ: Коронавирусот го забавува ширењето!

Во Центар - 25.11.2020

Светската здравствена организација соопшти дека ширењето на вирусот корона на глобално ниво забави во текот на претходната недела, иако бројот на смртни случаи продолжи да расте, со над 67.000 нови смртни случаи, како што беше потврдено во ...

Рекорден број на новозаразени во Хрватска, се очекуваат нови мерки

Канал5 - 25.11.2020

Во Хрватска се забележани рекордни 3.603 нови случаи на заразени со коронавирус, со тоа бројот на активни случаи во Хрватска порасна на вкупно 20.691. Од последиците на вирусот во изминатите 24 часа починале 56 лица.

Рекордни 3.603 новозаразени од коронавирус во Хрватска, се очекуваат нови мерки

Макфакс - 25.11.2020

Во Хрватска се регистрирани рекордни 3.603 нови случаи на инфекција со коронавирус, а бројот на активни случаи се зголеми на вкупно 20.691. Починаа 56 лица. На болничко лекување се 2.136 пациенти, а 240 лица се приклучени на апарати за дишење.

СЗО предупредува: Четири милиони нови случаи со ковид-19 за само една недела

Слободен Печат - 25.11.2020

Со коронавирус, во изминатите седум дена во светот, се заразиле над четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО) .

Хрватска повторно руши рекорди: 56 мртви за 24 часа

Локално - 25.11.2020

Во Хрватска во изминатите 24 часа беа регистрирани рекордни 3.603 новозаразени и дури 56 мртви. Бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 20.691, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Во Бразил веќе регистрирани над 170.000 смртни случаи од коронавирус

24 Вести - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Данок на ковид-19: Бразил досега регистрира над 170. 000 смртни случаи

Слободен Печат - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа, бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на починати лица од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство .

Вкупниот број заразени со корона во светот надмина 60 милиони, четири милиони само во последната седмица

ММС - 25.11.2020

Вкупниот број луѓе позитивни на Ковид-19 во светот вчера надмина 60 милиони. Според интернет страницата „Worldometers“, која секојдневно ги ажурира податоците поврзани со пандемијата на коронавирус, досега вкупниот број луѓе кај кои е детектиран ...

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

Кумановски м. - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Додека Европа се соочува со рекорден број на заразени, оваа земја најавува делумно отворање

Факултети - 25.11.2020

Додека другите земји од Источна Европа се соочуваат со нови рекорди во бројот на пациенти и смртни случаи, Полска најавува делумно отворање поради израмнување на кривата на бројот на нови случаи на Ковид-19.

Според податоци на „Ворлдметерс“: Бројот на заразени со ковид-19 од синоќа е над 60 милиони лица

Слободен Печат - 25.11.2020

Бројот на лица заразени со коронавирус во светот од синоќа ја надмина границата од 60 милиони, покажуваат податоците објавени на веб-страницата „Ворлдметерс” . Според тие податоци, бројот на заразени со ковид-19 од почетокот на пандемијата достигна ...

78,3% од починатите од Ковид-19 имале претходни заболувања, најчесто кардиоваскуларна болест

еМагазин - 25.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 22. ноември покажуваат дека 78,3% од починатите од Ковид-19 во Македонија имале претходни заболувања. “Од регистрираните смртни случаи, најголем дел се на возраст над 60 години (n=1.172) ...

Во Русија првпат од почетокот на пандемијата над 500 смртни случаи во еден ден

Кумановски м. - 25.11.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа починаа 507 лица од коронавирус, што е првпат од почетокот на пандемијата бројот на смртни случаи во еден ден да надмине 500. Вкупно 37.538 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.

87 лица починале од Ковид-19 надвор од болница

еМагазин - 25.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 22. ноември покажуваат дека 87 лица во Македонија починале од Ковид-19 надвор од болница. „Осумдесет и седум (5,6%) од пријавените случаи починале во вонболнички услови, а останатите 1.451 ...

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

Курир - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Во светот над 60 милиони заразени со Ковид-19

Expres - 25.11.2020

Според податоците објавени на веб-страницата „Ворлдметерс“, бројот на лица заразени со коронавирус во светот синоќа надмина 60 милиони, и иознесува 60.040.652. Од почетокот на пандемијата починале 1.413,206 луѓе починаа додека 41.467,789 пациенти ...

Светот надмина 60 милиони зарзени со корона, САД на врвот со речиси 13 милиони

Република - 25.11.2020

Бројот на луѓе заразени со корона вирус во светот синоќа надмина 60 милиони. Според податоците објавени на веб-страницата „Ворлдметерс“, бројот на заразени од почетокот на пандемијата достигна 60.040.652, од кои 1.413.206 луѓе починале од ...

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 60 милиони

Курир - 25.11.2020

Бројот на лица заразени со коронавирус во светот синоќа надмина 60 милиони, покажуваат податоците објавени на веб-страницата „Ворлдметерс“. Според тие податоци, бројот на заразени со коронавирусот во светот од почетокот на пандемијата достигна ...

Франција ја надмина границата од 50.000 починати од ковид-19

Слободен Печат - 24.11.2020

Франција денеска ја помина границата од 50.000 починати од коронавирус со вкупно 50.237 смртни случаи, соопшти Институтот за јавно здравје. Во последните 24 часа починаа 458 луѓе, додека заразени се повеќе од 9.000 лица.

546 нови случаи на коронавирус во Скопје

ТВ21 - 24.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, регистрирани се 1039 нови случаи на коронавирус, додека пак на територија на Скопје бројката на нови случаи изнесува 546 .

Борбата со коронавирус ја изгубија 15 лица

ТВ21 - 24.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.143 тестирања, а регистрирани се 1.039 нови случаи на коронавирус. Борбата со коронавирусот ја изгубија 15 лица. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Италија: 853 починати и 23.232 нови случаи на Ковид-19

Канал5 - 24.11.2020

Во Италија денес починале 853 лица заболени од коронавирус, што е најцрн биланс уште од 28 март, соопшти министертвото за здравство. Министерството наведува дека се регистрирани уште 23.232 случаи на коронавирус, од направени 188.659 тестови, ...

546 новозаразени во Скопје, Гази Баба со речиси 1.500 активни случаи на Ковид-19

А1 On - 24.11.2020

546 новоинфицирани лица, 402 оздравени и еден починат пациент – ова е корона-билансот во изминатите 24 часа во Скопје, според податоците на здравствените власти. Бројот на активни случаи на Ковид-19 во главниот град денеска уште повеќе се доближи до ...

Нови 546 ковид-случаи во Скопје: Гази Баба и Аеродром на врвот

Локално - 24.11.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 56164, бројката на оздравени пациенти е 33892, на починати е 1561, а бројот на активни случаи изнесува 20711.

Во Италија 853 починати од коронавирусот, најмногу од крајот на март

Нетпрес - 24.11.2020

Италија во вторникот извести за нови 853 починати како последица од компликациите кои ги предизвикува новиот коронавирус, наспроти 630 во понеделникот и ова е најголемата бројка на смртни исходи од коронаинфекциите од 28-ми март.

Нови 570 случаи на ковид-19 во Црна Гора, шест лица починаа

Слободен Печат - 24.11.2020

Во последните 24 часа во Црна Гора од тестирани 1.953 примероци, коронавирусот е потврден кај 570 лица, соопштено е од црногорскиот Институт за јавно здравје. Како што е наведено, во истиот период забележани се шест смртни случаи поврзани со ...

Денес 1.039 нови позитивни на ковид-19, во Битола 41

Битола Њуз - 24.11.2020

Во последните 24 часа се направени 3.143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во, од кои во Битола се 41 нови позитивни на корона вирус. Починати се 15 лица, од кои еден пациент од Битола на 64 годишна возраст.

Во Бразил над 6 милиони случаи на коронавирус и речиси 170.000 починати

24 Вести - 24.11.2020

Во Бразил се регистрирани 16.207 нови случаи на коронавирус, додека 302 лица починаа истиот ден, соопшти Министерството за здравство на оваа јужноамериканска држава. Бразил сега има регистрирано 6.087.608 случаи на Ковид-19, починале 169.485 лица.

Во Бразил над шест милиони случаи на корона вирус и речиси 170.000 починати

Независен - 24.11.2020

Во Б разил се регистрирани 16.207 нови случаи на корона вирус, додека 302 лица починаа истиот ден, соопшти Министерството за здравство на оваа јужноамериканска држава. Бразил сега има регистрирано 6.087.608 случаи на Ковид-19, починале 169.485 лица.

Во Бразил над шест милиони случаи на коронавирус и речиси 170.000 починати

Бизнис Вести - 24.11.2020

Бразилија, 24 ноември 2020 (МИА) – Во Бразил се регистрирани 16.207 нови случаи на коронавирус, додека 302 лица починаа истиот ден, соопшти Министерството за здравство на оваа јужноамериканска држава.

Во Бразил над шест милиони случаи на коронавирус и речиси 170.000 починати

24Инфо - 24.11.2020

Во Б разил се регистрирани 16.207 нови случаи на коронавирус, додека 302 лица починаа истиот ден, соопшти Министерството за здравство на оваа јужноамериканска држава. Бразил сега има регистрирано 6.087.608 случаи на Ковид-19, починале 169.485 лица.

Во Бразил над шест милиони случаи на коронавирус и речиси 170.000 починати

Сител - 24.11.2020

Во Бразил се регистрирани 16.207 нови случаи на коронавирус, додека 302 лица починаа истиот ден, соопшти Министерството за здравство на оваа јужноамериканска држава. Бразил сега има регистрирано 6.087.608 случаи на Ковид-19, починале 169.485 лица.

Над шест милиони пациенти и речиси 170.000 смртни случаи во Бразил од Ковид-19

Нетпрес - 24.11.2020

Во Бразил се регистрирани нови 16.207 случаи на коронавирус и 302 починати лица во последните 24 часа, соопштија тамошните власти. Бразил досега има регистрирано 6.087.608 милиони лица заразени со ковид-19 и 169.485 смртни случаи.

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Опсервер - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Вечер - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

24Инфо - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Речиси половина од активните 20.687 случаи се во Скопје

Н.Македонија - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Точка - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Во Бразил над шест милиони случаи на коронавирус и речиси 170.000 починати

А1 On - 24.11.2020

Во Бразил се регистрирани 16.207 нови случаи на коронавирус, додека 302 лица починаа истиот ден, соопшти Министерството за здравство на оваа јужноамериканска држава. Бразил сега има регистрирано 6.087.608 случаи на Ковид-19, починале 169.485 лица.