TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уставниот суд на Косово го призна правото на второрангираната партија на избори да формира влада

Опсервер - 29.05.2020

Приштина, 29 мај 2020 () – Уставниот суд на Косово синоќа донесе одлука со која му го призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање нова влада на второрангираната партија на парламентарните избори, откако ...

Од Албин не бива Сали

Deutsche Welle - 28.05.2020

Независно од образложенијата на засегнатите, засилената теле-конференција на линија Скопје–Приштина не може а да не се доведе во корелација со претстојните изборни недоумици во двете земји. Пишува Арсим Зеколи.

Амбасада на САД во Косово: Сите да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

А1 On - 27.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии и институции во земјата да ја испочитуваат одлуката што до задутре, 29 мај, треба да ја донесе Уставниот суд во врска со декретот на претседателот на државата Хашим Тачи за ...

Суштинските политички одлуки први ги дознаваат соседите

Н.Македонија - 27.05.2020

Во решавањето на неизвесноста за очекувањето договор меѓу политичките фактори во Македонија за одредување датум за одржување на (одложените) парламентарни избори, активно се вклучија и нашите соседи.

Самоопределување утре ќе одржи нова „проба за протест“ со 5.000 луѓе во центарот на Приштина

Опсервер - 27.05.2020

Приштина, 27 мај 2020 () – Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) најави дека утре ќе одржи нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која се очекува да учествуваат околу пет илјади нејзини ...

Самоопределување на Албин Курти утре ќе одржи нова „проба за протест“ со 5.000 луѓе во центарот на Приштина

Курир - 27.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) најави дека утре ќе одржи нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која се очекува да учествуваат околу пет илјади нејзини активисти и следбеници, јави ...

Самоопределување утре ќе одржи нова „проба за протест“ со 5.000 луѓе во центарот на Приштина

А1 On - 27.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) најави дека утре ќе одржи нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која се очекува да учествуваат околу пет илјади нејзини активисти и следбеници, јави ...

Самоопределување утре ќе одржи нова „проба за протест” со 5.000 луѓе во центарот на Приштина

24Инфо - 27.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) најави дека утре ќе одржи нова, втора по ред, „проба за протест” во центарот на главниот град на Косово, на која се очекува да учествуваат околу пет илјади нејзини активисти и следбеници, јави ...

Самоопределување утре ќе одржи нова „проба за протест“ со 5.000 луѓе во центарот на Приштина

Сител - 27.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) најави дека утре ќе одржи нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која се очекува да учествуваат околу пет илјади нејзини активисти и следбеници.

Самоопределување утре ќе одржи нова „проба за протест“ со 5.000 луѓе во центарот на Приштина

Либертас - 27.05.2020

– Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) најави дека утре ќе одржи нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која се очекува да учествуваат околу пет илјади нејзини активисти и следбеници, јави ...

Самоопределување утре ќе одржи нова „проба за протест“ со 5.000 луѓе во центарот на Приштина

MakPress - 27.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) најави дека утре ќе одржи нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која се очекува да учествуваат околу пет илјади нејзини активисти и следбеници, јави ...

Амбасада на САД во Косово: Сите да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

Сител - 27.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии и институции во земјата да ја испочитуваат одлуката што до задутре, 29 мај, треба да ја донесе Уставниот суд во врска со декретот на претседателот на државата Хашим Тачи за ...

Амбасада на САД во Косово: Сите да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

Frontline - 27.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии и институции во земјата да ја испочитуваат одлуката што до задутре, 29 мај, треба да ја донесе Уставниот суд во врска со декретот на претседателот на државата Хашим Тачи за ...

Амбасада на САД во Косово: Сите да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

Опсервер - 27.05.2020

Приштина, 27 мај 2020 () – Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии и институции во земјата да ја испочитуваат одлуката што до задутре, 29 мај, треба да ја донесе Уставниот суд во врска со декретот на ...

Амбасада на САД во Косово повика да се почитува одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

Слободен Печат - 27.05.2020

Тачи неколку пати го повика ВВ да предложи кадндидат за премиер, а откако партијата на Курти не одговори на неговите повици, на 30 април тој му го додели мандатот на Хоти. Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии ...

Амбасада на САД во Косово порача сите да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

24Инфо - 27.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии и институции во земјата да ја испочитуваат одлуката што до задутре, 29 мај, треба да ја донесе Уставниот суд во врска со декретот на претседателот на државата Хашим Тачи за ...

Амбасадата на САД во Косово бара да се почитува одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

360 степени - 27.05.2020

Самоопределување утре, ден пред последниот рок што го одреди Уставниот суд за донесување одлука за декретот на претседателот на државата, ќе одржи „пробен протест“ во Приштина Амбасадата на САД во Косово ги повика сите партии и институции во земјата ...

Амбасада на САД во Косово повика да се почитува одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

Press24 - 27.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии и институции во земјата да ја испочитуваат одлуката што до задутре, 29 мај, треба да ја донесе Уставниот суд во врска со декретот на претседателот на државата Хашим Тачи за ...

Амбасада на САД во Косово: Сите да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

MakPress - 28.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии и институции во земјата да ја испочитуваат одлуката што до задутре, 29 мај, треба да ја донесе Уставниот суд во врска со декретот на претседателот на државата Хашим Тачи за ...

Самоопределување со нова „проба за протест“ во Приштина

Р.С.Европа - 28.05.2020

Движењето Самоопределување најави дека денеска ќе одржи нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која се очекува да учествуваат околу пет илјади нејзини активисти и следбеници.

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест“ во центарот на Приштина

Опсервер - 28.05.2020

Приштина, 28 мај 2020 () – Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста ...

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест” во центарот на Приштина

24Инфо - 28.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест” во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

Владејачката партија во Косово побара избори преку перформанс со 2.000 луѓе

А1 On - 28.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

Слободен Печат - 28.05.2020

ВВ тврди дека нова влада не може да се формира од постоечкиот парламентарен состав, туку треба да се организираат нови избори. Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест” во центарот на ...

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест“ во центарот на Приштина

Фокус - 28.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест“ во центарот на Приштина

Либертас - 28.05.2020

– Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

По скандалот со дрога, Курти се спрема за протест во Приштина

Република - 28.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

Партијата на Курти одржа „проба за протест“

Независен - 28.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ), одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест“ во центарот на Приштина

MakPress - 29.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

Уставниот суд на Косово го призна правото на второрангираната партија на избори да формира влада

Слободен Печат - 29.05.2020

Уставниот суд на Косово синоќа донесе одлука со која му го призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање нова влада на второрангираната партија на парламентарните избори, откако на владата предводена од ...