TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре седница за избор на нова влада

Сител - 21.06.2024

Седницата е закажана, владиниот состав и програмата познати. Викендов Македонија ќе ја добие новата влада. Спикерот Гаши уште на почетокот на неделата седницата за избор на новата влада ја закажа за утре во 11 часот.

Македонија до недела на полноќ добива нова Влада: Кабинетот на Мицкоски утре пред пратениците

Алфа - 21.06.2024

Новата Влада на Христијан Мицкоски утре пред пратениците, во недела најдоцна до полноќ ќе биде изгласана, од понеделник новиот владин кабинет почнува со работа. Според деловникот на седницата закажана, утре во 11 часот, мандатарот Христијан Мицкоски ...

За утре закажана седницата за избор на новата Влада

Скопје инфо - 21.06.2024

Претседателот на Собранието, Африм Гаши ја закажа седницата за избор на новата Влада во сабота во 11 часот. Претседателот на Собранието Африм Гаши ја закажа седницата за избор на новата Влада во сабота во 11 часот.

Утре почнува собраниската седница за избор на нова Влада

24 Вести - 21.06.2024

Собраниската седница за избор на новата Влада почнува утре, а треба да заврши најдоцна до недела на полноќ. Мандатарот Христијан Мицкоски најави дека при заклетвата ќе го употреби уставното име на државата.

Стоилковиќ со „ч“- подарокот од Путин за новата Влада на „нашата земја“!

CivilMedia - 21.06.2024

Освен најавените „економски чуда“ кои на граѓаните ќе им донесат благосостојба, „враќање“ на правната држава или систем или правдата во Северна Македонија, и неколку други „суштински“ измени или реформи, новиот мандатар Христијан Мицкоски во ...

Викендов нова влада, Јанушев во игра за генсек

Слободен Печат - 20.06.2024

Според сценариото, мандатарот пред пратениците прво ќе го образложи експозето за избор на новата влада, по што договорот е во расправата за владината програма и за идните министри наизменично да говорат пратениците од опозицијата и од власта Лидерот ...

Илиевски: Мицкоски вели ќе продолжи со ЕУ и НАТО, а во Влада го става Стоилковиќ, кој е отворено за Русија и Путин

Бриф - 20.06.2024

„Сиљановска по изборите стана најголем евроатлантист и првиот повик ѝ беше поддршка за Украина, а нејзиното гласачко тело веќе реагира. Од друга страна Мицкоски е тој кој прави баланс“ рече поранешниот новинар Боби Илиевски во утринската програма на ...

Мандатарот очекува контруктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е обединета околу четири столба

Алсат-М - 20.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ.

„ДОАЃААТ УБАВИ ДЕНОВИ ЗА МАКЕДОНИЈА“ Мицкоски има амбиција да ја води најуспешната влада во последните 3 децении

+инфо - 20.06.2024

За разлика од минатите 7 години планираме да бидеме исклучително успешни, поточно амбицираме да бидеме најуспешна влада во овие повеќе од три децении – рече Мицкоски, одговарајќи на прашањето кои од ветувањата на „ВЛЕН“ до граѓаните ги имаат ...

Прво да помине изборот на влада, па да најдеме елегантно решение за Законот за локална самоуправа – вели Мицкоски

365 - 20.06.2024

Прво да помине изборот на новата влада, а потоа веднаш штом ќе се создадат услови, во собраниска процедура да се најдат и измените на Законот за локална самоуправа, изјави денеска од Тетово лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на новата влада, ...

Прво гласање за новата влада, па консултации за измени на Законот за локална самоуправа, најави Мицкоски

MakPress - 19.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави дека по гласањето за новата влада ќе се посвети, меѓудругото, и на прашањето за измени на Законот за локална самоуправа бидејќи неколкумина градоначалници ќе станат министри во ...

Прво да помине изборот на влада, па да најдеме елегантно решение за Законот за локална самоуправа – вели Мицкоски

Пулс24 - 20.06.2024

Прво да помине изборот на новата влада, а потоа веднаш штом ќе се создадат услови, во собраниска процедура да се најдат и измените на Законот за локална самоуправа, изјави денеска од Тетово лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на новата влада, ...

Мандатарот очекува контруктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е обединета околу четири столба

Бизнис Вести - 20.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ.

Мандатарот очекува конструктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е обединета околу четири столба

А1 On - 20.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ.

Мандатарот очекува контруктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е обединета околу четири столба

Либертас - 20.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ.

Мандатарот очекува контруктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е обединета околу четири столба

Zoom - 20.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ.

Мандатарот очекува контруктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е обединета околу четири столба

Телма - 20.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ.

Мицкоски очекува конструктивна дебата за избор на новата Влада, а коалицијата е обединета околу четири столба

Нетпрес - 20.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ.

Мандатарот очекува контруктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е обединета околу четири столба

ТВ21 - 20.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ.

Мицкоски: Конструктивна дебата за избор на новата Влада

Скопје инфо - 20.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска изјави дека очекува конструктивна дебата за избор на новата влада, која треба да заврши за два дена, до недела на полноќ. Коалицијата составена од ВМРО-ДПМНЕ, Вреди и ЗНАМ е обединета околу ...

Мандатарот очекува контруктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е обединета околу четири столба

Н.Македонија - 20.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ.

Мицкоски: Очекувам контруктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е обединета околу четири столба

MakPress - 20.06.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ.

Стоилковиќ со „ч“- подарокот од Путин за новата Влада на „нашата земја“!

Frontline - 21.06.2024

Изборот на Стоилковиќ за управување на ресорот на меѓуетничките односи, и реакциите, односно не-реакциите или премолчаното сложување, е јасно „читлив“ лакмус тест за подреденоста и сервилноста кон новиот премиер Мицкоски од страна на голем дел од ...

Утре почнува седницата за избор на Влада

Фокус - 21.06.2024

Собраниската седница за избор на новата Влада почнува утре, а треба да заврши најдоцна до недела на полноќ. Мандатарот Христијан Мицкоски најави дека при заклетвата ќе го употреби уставното име на државата.

Собраниската седница за избор на нова Влада почнува утре

Вечер Прес - 21.06.2024

Собраниската седница за избор на новата Влада почнува утре, а треба да заврши најдоцна до недела на полноќ. Мандатарот Христијан Мицкоски најави дека при заклетвата ќе го употреби уставното име на државата.

Викендов Македонија ќе ја добие новата влада

Слободен Печат - 21.06.2024

Седницата за избор на нова влада е закажана за утре во 11 часот. Прв обраќање според деловникот ќе има мандатарот Христијан Мицкоски. Тој ќе го објасни изборот за кадровски состав и приоритетите на неговиот кабинет.

Утре започнува собраниската седница за избор на нова Влада, може да трае најмногу два дена

Frontline - 21.06.2024

Седницата за избор на новата Влада, претседателот на Собранието Африм Гаши ја закажа за (утре) сабота во 11 часот. Мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во средата во законодавниот дом го достави предлогот за состав на владата и ...

Утре собраниска седница за избор на нова Влада, може да трае најмногу два дена

CivilMedia - 21.06.2024

Седницата за избор на новата Влада, претседателот на Собранието Африм Гаши ја закажа за (утре) сабота во 11 часот. Во средата во законодавниот дом мандатарот Христијан Мицкоски, го достави предлогот за состав на владата и програмата за нејзината ...