TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од 1 декември поевтина струја за дел од училиштата, комуналните претпријатија и компаниите од прехранбената индустрија

360 степени - 24.11.2022

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски на денешната прес-конференција порача дека ЕСМ во моментов прави пресметки за потребната количина енергија која ќе биде потребна за 518 нови субјекти што од 1 декември ќе се снабдуваат со електрична ...

ЕСМ делумно ќе набавува струја за потребите на новите 518 корисници кои ќе се снабдуваат по повластена цена

Бизнис Вести

Максимизирање на производството заради минимизирање на увозот

Н.Македонија

Ковачевски: ЕСМ во ноември купи струја за 19,6 милиони евра

Фактор

Стотина граѓани побарале да ја продаваат струјата од фотоволтаици на нивните кровови

Deutsche Welle

Black Friday понуда од ЕДС АД: Шест месеци попуст на трошокот за потрошена електрична енергија

Нетпрес

Започнува нов бизнис со електрична енергија во Македонија, виртуелните производители ќе продаваат струја

Фактор

Бизнис Вести Алфа Денешен Centar Независен еМагазин Lider 360 степени

МЕПСО од заштедата на струја донира пари за тетовската болница

МКД - 24.11.2022

АД МЕПСО соопшти дека започна да ги исполнува своите ветувања, средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври ги донира таму каде што се најпотребни, кај граѓаните, а првата донација од 10.000 евра компанијата ѝ ја додели на ...

Black Friday понуда од ЕДС АД: Шест месеци попуст на трошокот за потрошена електрична енергија

Фактор

МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври

MakPress

МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври

Опсервер

МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври

Frontline

МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври

24Инфо

МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената струја

Независен

Бриф +инфо Скопје инфо Во Центар Канал5 еМагазин

Арачиново потрошило пет пати повеќе струја од лани

Алсат-М - 24.11.2022

Три општини во државава, во време на енергетска криза, трошеле повеќе струја од лани. Станува збор за општините арачиново, Студеничани и Лозово. Најголем трошаџија била општина Арачиново која во октомври годинава, споредено со октомври во 2021 ...

Колку струја штеделе општините од пелагонија

Тера

Андонов: Состојбата со електро-енергетскиот систем е стабилна, да продолжиме со зголемување на заштедите и во наредниот период; најдобро и најефикасно решение за енергетската криза е инвестирањето во нови енергетски капацитети

Centar

Андонов повика на зимско штедење струја: Да погледнеме само како една Германија се справува со кризата

А1 On

Андонов апелира сите заедно да заштедиме денес, за да имаме утре

Независен

Андонов: Состојбата со електро-енергетскиот сектор е стабилна, но секоја заштеда е важна

Centar

Андонов: Трендот на заштеда на електрична енергија е во нагорна линија, заложбите не се декларативни

Frontline

Факултети еМагазин Мастило Сител Сител Вечер Прес еМагазин MTM

Не се предвидува значително зголемување на цената на електричната енергија

Република - 22.11.2022

Не се предвидува од 1 јануари идната година да има значително зголемување на цената на електричната енергија, особено не за домаќинствата и за малите потрошувачи, информира денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Од јануари ќе се менуваат блок тарифите за струјата, најави Бектеши

CivilMedia

Бектеши: Се прават калкулациите за цената на електричната енергија од 1 јануари

Курир

Не се предвидува значително зголемување на цената на струјата

Н.Македонија

Бектеши: Не се предвидува значително зголемување на цената на електричната енергија

Zoom

БЕКТЕШИ: Струјата од Нова година ќе поскапи, се прават калкулации и не се планира значителен скок на цената за домаќинствата

Денешен

Бектеши: Не се предвидува значително зголемување на цената на електричната енергија

Бриф

MakPress Вечер Прес Lider Бриф Frontline Алсат-М