TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алтернатива: Селективното право несомнено произведува неправедна држава

Канал5 - 19.08.2019

Деновиве, кога во јавноста се одвива дебата околу организираниот криминал и корупцијата, после објавување на аферата „Рекет", Алтернатива е тука да се произнесе дека, независно од нашата моментална политичка позиција.

Законот за ЈО остана во сенка на „Рекет“

Deutsche Welle - 19.08.2019

Се стравува дека законот за ЈО ќе (о)стане предмет на мачно политичко пазарење. Работна група не заседава, ставовите на власта и опозицијата остануваат спротивставени. Предлог- законот за Јавното обвинителство ќе ги дочека пратениците на дневен ред ...

Каков имот пријавиле обвинителите од СЈО

Р.С.Европа - 19.08.2019

По отворената истрага за предметот „Рекет“ во јавноста повторно се покрена интересот за специјалните обвинители и секој нивни чекор. Погледнавме што тие пријавиле како сопственост во изминативе 4 години додека се дел од СЈО.

Обвинителка Катица Јанева утре треба да се појави во Обвинителството за да даде исказ

Канал5 - 19.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева чиј глас се слушна на снимките на италијанскиот медиум „Ла Верита" за случајот „Рекет", утре треба да се појави во обвинителството во улога на сведок за да даде исказ пред обвинителката Вилма Русков ...

Фетаи: Ние си продолжуваме со нашата работа, за „Рекет“ е надлежно друго обвинителство

МКД - 19.08.2019

Не сакам да се мешам во истрагата за случајот „Рекет“. Постапката ја води друго обвинителство кое е надлежно и не сакам да се мешам, изјави денеска обвинителката на СЈО Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“.

Катица девалвирана уште пред да отвори уста?!

PressingTV - 19.08.2019

Во понеделникот не собра на колегиум. Ни тврдеше дека е злоупотребена и ни се закани, ако не ме браните, за сите ќе зборувам, сите ќе пропаднете со мене. Ова е само дел од изјавата на специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи со која ја ...

Фетаи: Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Макфакс - 19.08.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“, рече дека не сака да се меша во истрагата за случајот „Рекет“. „Постапката за ‘Рекет’ ја води друго обвинителство кое е надлежно и не сакам да се мешам“, рече ...

Фетаи не сака да се меша во работата на ОЈО

Слободен Печат - 19.08.2019

Обвинителката при СЈО, Фетаи рече дека СЈО непречено работи на случаите кои се во нивна надлежности и додаде: Еве денеска сме на судењето за „Титаник 3“. „Постапката за ‘Рекет’ ја води друго обвинителство, кое е надлежно, и не сакам да се мешам“, ...

Пријавила три кредити - Каков имот има Катица Јанева која утре ќе сведочи пред Русковска

Press24 - 19.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева чиј глас се слушна во снимките на италијанскиот „Ла Верита" за случајот „Рекет", утре треба да се појави во Обвинителството за да даде исказ пред Вилма Русковска.

„Рекет“ ќе донесе ново Пржино

Независен - 19.08.2019

Ќе седнат ли лидерите на власта и на опозицијата повторно на заедничка маса? Работните тимови на власта и на опозицијата деновиве повторно ќе седнат на маса во обид да ги доближат ставовите за законот за обвинителството предложен од Владата, кој ...

Како Фетаи го коментира „Рекет“

Фактор - 19.08.2019

– Пред денешниот почеток на судењето за предметот „Титаник 3“, обвинителката Фатиме Фетаи од Специјалното јавно обвинителство одби да го коментира случајот рекет, што го води Јавното обвинителство за борба против организираниот криминал.

Јанева утре ќе се соочи со Русковска за „Рекет“

Скопје1 - 19.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе сведочи за случајот „Рекет“ откако нејзиниот глас се слушна во објавените разговори меѓу Боки 13 и Орце Камчев. Поканата која ја добила Јанева е за вторник во 10 часот, потврдија од Обвинителството за ...

Отплаќа три кредити: Каков имот пријавила специјалната обвинителка Катица Јанева која утре ќе сведочи за „Рекет„

еМагазин - 19.08.2019

Во серијал еМагазин ќе Ви пренесе каков имот пријавиле до Државната комисија за спречување на корупција, обвинителите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кои деновиве сведочат за случајот „Рекет“ кај колегите од Јавното обвинителство.

„Не очекувам голема политичка криза“, вели Кекеновски – опозицијата досега требаше да дејствува многу посилно

ТВ21 - 18.08.2019

Најавува ли лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски воведување во длабока политичка криза откако рече дека во наредниот период нивните активности ќе бидат насочени кон блокирање институции и протести.

Меѓусебни обвинувања и прашања помеѓу опозицијата и власта за случајот „Рекет“

Сител - 18.08.2019

По повеќе од еден месец срамна истрага за рекет, ВМРО-ДПМНЕ вели дека не очекува расчистување на случајот ниту по распитот на шефицата на СЈО. Опозициската партија прашува дали причините што истрагата тапка во место е дирекната вмешаност на високи ...

Алтернативата за „Рекет“: Да не дозволиме од успешна приказна да се претвориме во септичка јама

Макфакс - 19.08.2019

„Очекуваме да се изнајде некој во оваа држава кој ќе има државна свест и совест и кој ќе посакува Северна Македонија да не се претвори од успешна приказна, која се одвиваше овие две години, во ‘септичка јама’, во која ќе цути организираниот криминал ...

Сведок или соучесник: Каков ќе биде статусот на Катица Јанева во „Рекет“?

еМагазин - 18.08.2019

Македонската јавност е во исчекување на вторник, за кога е закажан искажазот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за случајот „Рекет“ во кој Бојан Јовановски-Боки 13 и Зоран Милевски-Кичеец се обвинети за земање поткуп за да влијаат врз ...

Има само кредит: Каков имот пријавила обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова која сведочеше за „Рекет“

еМагазин - 18.08.2019

Во серијал еМагазин ќе Ви пренесе каков имот пријавиле до Државната комисија за спречување на корупција, обвинителите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кои деновиве сведочат за случајот „Рекет“ кај колегите од Јавното обвинителство.

Законот за ЈО остана во сенка на „Рекет“

Либертас - 19.08.2019

Предлог- законот за Јавното обвинителство ќе ги дочека пратениците на дневен ред за една недела, но се уште не дочека работната група со претставници од власта и опозицијата да ги усогласат ставовите за неговите клучни одредби.

Јанева утре ќе дава исказ пред Русковска за „Рекет“

CivilMedia - 19.08.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, чиј глас се слушна на снимките на италијанскиот медиум „Ла Верита” за случајот „Рекет”, утре треба да се појави во обвинителството во улога на сведок за да даде исказ пред обвинителката Вилма Русковa.

Фетаи: За „Рекет“ е надлежно друго обвинителство, не се мешаме

ММС - 19.08.2019

Не сакам да се мешам во истрагата за случајот „Рекет“. Постапката ја води друго обвинителство кое е надлежно и не сакам да се мешам, изјави денеска обвинителката на СЈО Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“.

Катица Јанева засега има статус на сведок, истрагата ќе покаже дали ќе добие друг статус

Сител - 17.08.2019

Катица Јанева во вторник ќе дава исказ за истрагата Рекет во својство на сведок. Информацијата за Сител ја потврди Обвинителството за гонење на организиран криминал од каде потенцираат дека во оваа фаза од истрагата се осомничени само две лица.

Фетаи: Не сакам да се мешам во истрагата за „Рекет“

А1 On - 19.08.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“, прашана да ја коментира улогата на Катица Јанева во аферата што го тресе СЈО, рече дека не сака да се меша во истрагата за случајот „Рекет“.

Брза разврска на „Рекет“ ќе спречи политичка криза во државата

Телма - 17.08.2019

Закон за Јавно обвинителство не е на ниту повидок, преговорите меѓу власта и опозицијата за повеќе клучни теми и прашња со месеци не се помрднале од мртва точка а барањата за предвремени избори се се погласни и појасни.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со вкрстени копја поради „Рекет“, а колатерална штета од тоа е законот за СЈО

24 Вести - 17.08.2019

Продолжуваат обвинувањата на релација власт – опозиција за случајот „Рекет“. За вмро дпмне ,Катица Јанева и обвинителите на сјо повеќе немаат кредибилитет, бидејќи молчеле за целиот криминалот кој што се случува.

Катица Јанева од имот пријавила куќа, станови, автомобили, земјиште и кредити

Нетпрес - 19.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева чиј глас се слушна во снимките на италијанското издание La Verita за случајот „Рекет”, треба во вторник да се појави во Обвинителството за да даде исказ пред Вилма Русковска.

По „Рекет“ и Катица Јанева, требаше предвремени избори, вели Кекеновски

Скопје1 - 19.08.2019

Работните тимови на власта и на опозицијата деновиве повторно ќе седнат на маса во обид да ги доближат ставовите за законот за обвинителството предложен од Владата, кој следниот вторник ќе се најде пред пратениците.

Фетаи: Не коментирам постапки на други Обвинителства

24 Вести - 19.08.2019

Пред денешниот почеток на судењето за предметот „Титаник 3“, обвинителката Фатиме Фетаи од Специјалното јавно обвинителство одби да го коментира случајот рекет, што го води Јавното обвинителство за борба против организираниот криминал.

Истрагите во сенка на скандалот – дали „Рекет“ може да ги згрози предметите на СЈО?

ТВ21 - 17.08.2019

Може ли случајот Рекет да има влијание и да ги загрози и другите предмети од Специјалното јавно обвинителство. Ваквата дилема се отвори откако поранешниот градоначалник на Гази Баба Тони Трајковски кој е обвинет во случајот ТНТ деновиве побара ...

Јанева ќе оди на распит во улога на сведок?

365 - 17.08.2019

Вторник, 10 часот, е терминот кога специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е повикана на распит во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Доколку во меѓувреме не се случи нешто турбулентно ( италијанскиот новинар да го ...

Катица Јанева засега има статус на сведок, истрагата ќе покаже дали ќе добие друг статус

Република - 17.08.2019

Катица Јанева во вторник ќе дава исказ за истрагата Рекет во својство на сведок. Информацијата за Сител ја потврдиЛЕ ОДОбвинителството за гонење на организиран криминал од каде потенцираат дека во оваа фаза од истрагата се осомничени само две лица.

„Не очекувам голема политичка криза“, вели Кекеновски – опозицијата досега требаше да дејствува многу посилно

4NEWS - 19.08.2019

Најавува ли лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски воведување во длабока политичка криза откако рече дека во наредниот период нивните активности ќе бидат насочени кон блокирање институции и протести.

Меѓусебни обвинувања и прашања помеѓу опозицијата и власта за случајот „Рекет“

4NEWS - 18.08.2019

По повеќе од еден месец срамна истрага за рекет, ВМРО-ДПМНЕ вели дека не очекува расчистување на случајот ниту по распитот на шефицата на СЈО. Опозициската партија прашува дали причините што истрагата тапка во место е дирекната вмешаност на високи ...

Алтернатива: Селективното право несомнено произведува неправедна држава

MakPress - 19.08.2019

Деновиве, кога во јавноста се одвива дебата околу организираниот криминал и корупцијата, после објавување на аферата „Рекет", Алтернатива е тука да се произнесе дека, независно од нашата моментална политичка позиција, ние остануваме начелно ...

Сите го чекаат денот: Катица Јанева утре треба да даде исказ Обвинителството!

Република - 19.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева чиј глас се слушна на снимките на италијанскиот медиум „Ла Верита” за случајот „Рекет”, утре треба да се појави во обвинителството во улога на сведок, за да даде исказ пред обвинителката Вилма Русков.

Катица Јанева засега има статус на сведок, истрагата ќе покаже дали ќе добие друг статус

4NEWS - 17.08.2019

Катица Јанева во вторник ќе дава исказ за истрагата Рекет во својство на сведок. Информацијата за Сител ја потврди Обвинителството за гонење на организиран криминал од каде потенцираат дека во оваа фаза од истрагата се осомничени само две лица.

Фетаи: Не сакам да се мешам во случајот „Рекет“, одам на судење

Скопје1 - 19.08.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“, рече дека не сака да се меша во истрагата за случајот „Рекет“. „Постапката за ‘Рекет’ ја води друго обвинителство кое е надлежно и не сакам да се мешам“, рече ...

Со бавен „Рекет“ нема брз датум

Слободен Печат - 19.08.2019

Единствениот спас за Македонија во моментов е брза разврска на случајот „Рекет“, бидејќи само така може да одбегнеме ново одложување за добивање датум за преговори со Европската Унија, објаснуваат експертите.

Законот за новото СЈО не е ниту на повидок, „Рекет“ може да предизвика криза

Скопје1 - 18.08.2019

Закон за Јавно обвинителство не е на ниту повидок, преговорите меѓу власта и опозицијата за повеќе клучни теми и прашња со месеци не се помрднале од мртва точка а барањата за предвремени избори се се погласни и појасни.

Пријавила три кредити – Каков имот има Катица Јанева која утре ќе сведочи пред Русковска

Centar - 19.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева чиј глас се слушна во снимките на италијанскиот „Ла Верита” за случајот „Рекет”, утре треба да се појави во Обвинителството за да даде исказ пред Вилма Русковска.

Фетаи за „Рекет“: Не коментирам постапки на други Обвинителства

+инфо - 19.08.2019

Пред денешниот почеток на судењето за предметот „Титаник 3“, обвинителката Фатиме Фетаи од Специјалното јавно обвинителство одби да го коментира случајот „Рекет“, што го води Јавното обвинителство за борба против организираниот криминал.

Алтернативата за „Рекет“: Да не дозволиме од успешна приказна да се претвориме во септичка јама

24Инфо - 19.08.2019

„Очекуваме да се изнајде некој во оваа држава кој ќе има државна свест и совест и кој ќе посакува Северна Македонија да не се претвори од успешна приказна, која се одвиваше овие две години, во септичка јама, во која ќе цутат организираниот криминал ...

Катица утре пред Русковска

Тера - 19.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева утре треба да се појави во обвинителството во улога на сведок за да даде исказ пред обвинителката Вилма Русковска во врска со предметот „Рекет“.

Фетаи не се меша во истрагата за „Рекет“

Expres - 19.08.2019

„Постапката за ‘Рекет’ ја води друго обвинителство кое е надлежно и не сакам да се мешам“, изјави денеска обвинителката Фатиме Фетаи, пред почетокот на денешното рочиште за „Титаник 3“. Таа додаде дека обвинителите од СЈО продолжуваат со својата ...

Фетаи: Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Скопје инфо - 19.08.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“, рече дека не сака да се меша во истрагата за случајот „Рекет“. „Постапката за ‘Рекет’ ја води друго обвинителство кое е надлежно и не сакам да се мешам“, рече ...

Фетаи: Не коментирам постапки на други Обвинителства

Локално - 19.08.2019

Пред денешниот почеток на судењето за предметот „Титаник 3“, обвинителката Фатиме Фетаи од Специјалното јавно обвинителство одби да го коментира случајот рекет, што го води Јавното обвинителство за борба против организираниот криминал.

Алтернативата за „Рекет“: Да не дозволиме од успешна приказна да се претвориме во септичка јама

Точка - 19.08.2019

„Очекуваме да се изнајде некој во оваа држава кој ќе има државна свест и совест и кој ќе посакува Северна Македонија да не се претвори од успешна приказна, која се одвиваше овие две години, во септичка јама, во која ќе цутат организираниот криминал ...

Фетаи се огласи за „Рекет“: Постапката ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Курир - 19.08.2019

Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство кое е надлежно и не сакам да се мешам. Ова го изјави специјалната обвинителка Фатиме Фетаи денеска пред почетокот на рочиштето за предметот „Титаник 3“ и додаде дека обвинителите од СЈО продолжуваат ...