TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот сака да стане премиер – илјадници на протести

Канал5 - 16.04.2018

Над 6 000 луѓе излегоа на протести во главниот град на Ерменија , Ереван против самоволието на претседателот. Граѓаните протестираат против поранешниот претседател Серж Сарксјан , кој се обидува да стане премиер.

Поранешниот претседател на Ерменија номиниран за премиер

Р.С.Европа - 16.04.2018

Ерменските пратеници го номинираа Серж Саркисјан за премиер на земјата и покрај протестите на опозицијата против неговото назначување. Парламентот треба утре да гласа за назначувањето на Саркисјан на функцијата.

Протести на опозицијата во Ерменија

Р.С.Европа - 16.04.2018

Опозициски активисти блокираа неколку патишта во главниот град на Ерменија, Ереван во знак на протест против поставувањето на поранешниот претседател Серж Саркисјан на премиерската функција.