TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски од Неготино: Гласот за Стево е глас за продолжување на реформите

Макфакс - 19.04.2019

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, како и претстојните избори и потребата од вистински претседател на сите граѓани.

(ВИДЕО) Пендаровски не би гласал за Амди Бајрам, брат Љубе и Стојанче Ангелов

Скопје1 - 19.04.2019

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски гостуваше во емисијата Бекстејџ каде одговараше на интересни прашања. Доколку би се одржале претседателски избори на кои кандидати се: Амди Бајрам, Стојанче Ангелов и брат Љубе, за кого би гласал, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев, Пендаровски и СДСМ се промотори и заштитници на криминалот

Курир - 19.04.2019

Зоран Заев, Стево Пендаровски и СДСМ се промотори и заштитници на криминалот. Зоран Заев е единствениот политичар три пати аболициран за криминал, а Пендаровски единствениот кандидат кој што јавно признава дека е 102,5% ист со аболицирани криминалци.

Пендаровски во Гевгелија: Ќе ги задржиме младите во Северна Македонија

Press24 - 19.04.2019

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на граѓанска трибина во Гевгелија повика на масовна излезност во недела, на 21 април и побара поддршка на концептот што го предводи за сигурна иднина и напредна Република Северна Македонија.

Скандалозно: Пендаровски го штити својот брат кој предизвикува низа инциденти во Агенцијата за разузнавање

Магазин - 19.04.2019

Криминалното и расипничко владеење со прикривање и управување со помош на притисок и сила продолжува. Во оваа нишка се приклучи и кандидатот за претседател Стево Пендаровски. Свесно го прикрива својот брат кој предизвикал низа инцидети во Агенцијата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Пендаровски во паника, свесни се дека губат во недела

24Инфо - 19.04.2019

Заев и Пендаровски се во паника. Свесни дека губат во недела, посегнуваат по тоа што единствено го знаат, криминал и измами. Заев и Пендаровски се фатени живи како крадат лични податоци на граѓаните.

Интервју Пендаровски: Никогаш нема да амнестирам политичари како Иванов со масовната аболиција

Фактор - 19.04.2019

Претседателскиот кандитат Стево Пендаровски убеден е дека од „втора“ ќе победи на изборите и дека ќе добие најголема поддршка од сите гласачи бидејќи е поддржан од триесет партии без пазарења уште пред првиот круг, а тој смета дека сторил доволно за ...

Караванот „Заедно напред“ денес на средби и трибини во Дебарца, Вевчани, Лабуништа и Струга, и граѓански митинг во ...

iPortal - 19.04.2019

Централниот караван на „Заедно напред!“ денеска ќе биде на средби со граѓаните во Дебарца, Вевчани, Лабуништа, Струга и Охрид. Утре (19.04.2019, Петок), заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски во 11.00 часот во промотивниот штаб на ...

Пендаровски: Гласаме за развој, интеграција и напредок

24 Вести - 18.04.2019

Заедничкиот кандидат за претседател на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски вечерва од гевгелија порача дека граѓаните на 21 април и 5 мај ќе слават победа на опцијата која нуди економски развој, подобар и побогат живот, повисок животен стандард и ...

За кого ќе гласаат Албанците – анализа во Студио 1

1tv - 18.04.2019

Пред претседателските избори, се поставува прашањето како ќе се позиционираат албанските гласачи. Се очекува во првиот круг да го дадат својот глас за Блерим Река или за Стево Пендаровски.

Пендаровски: Благодетите од Договорот со Грција веќе се чувствуваат во Гевгелија

Опсервер - 18.04.2019

Никогаш не сум имал сомнеж дека овој град знае да го избере вистинскиот пат. Вие сте гранична општина и многу добро знаете која ни е вистинската европска порта кон развиениот свет, рече претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево ...

Ахмети објаснува што добиваат Албанците гласајќи за Пендаровски

ТВ21 - 18.04.2019

Али Ахмети стојат зад кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. На вечерашното гостување лидерот на ДУИ беше прашан што добиваат Албанците ако се одлучат да гласаат за Пендаровски.

Пендаровски во Валандово: Во недела гласаме за развој, интеграција и напредок

А1 On - 18.04.2019

Валандово и цела Македонија на 21ви април и 5ти мај ќе слават победа на опцијата која нуди економски развој, подобар и побогат живот, повисок животен стандард и сигурна иднина, порача Пендаровски денеска.

Пендаровски: На 21 април имаме шанса да избереме напредок, да ја искористиме

24 Вести - 18.04.2019

Кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, денеска е во посета на граѓаните на Валандово, Дојран, Богданци, а во Гевгелија ќе се одржи отворена граѓанска трибина. Тој претходно ијзави дека на 21 април и 5 мај граѓаните имаат шанса што не ...

Стоилковски: Гласот за Стево Пендаровски е глас за поткуп по шемата – „едно евро за црквата, едно евро за Вицето

Курир - 18.04.2019

Гласот за Стево Пендаровски е глас за Зоран Заев. Гласот за Стево Пендаровски е глас за поткуп по шемата – „едно евро за црквата, едно евро за Вицето“. Самиот Стево Пендаровски кажа дека заедно со Зоран Заев се исти 102.5%.

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на Костадин Костадинов најверојатно ја пишувал Бајруш Сејдиу

24Инфо - 18.04.2019

Апсурдната изјава на Костадин Костадинов најверојатно ја пишувал Бајруш Сејдиу или некој друг осуден криминалец кој му слугува на Зоран Заев. На собирите на СДСМ за поддршка на Стево Пендаровски секојдневно гледаме осуденици или познати криминалци ...

Стево Пендаровски: Јас сум љубоморен човек!

Канал5 - 18.04.2019

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски во интервју за естрадниот магазин „Бекстејџ“ откри детали од приватниот живот, а одговараше и на интересни прашања поврзани со неговите колеги политичари.

ФОТО ДОКАЗ: Стево Пендаровски повторно излажа

Курир - 18.04.2019

ДЕМАНТ! Почитувани наши следбеници и поддржувачи. Уште еднаш сакаме да го истакнеме нашиот концепт надвор од класичната политичка кампања, односно нашиот неутрален пристап при претставувањето на другата страна на политиката.

Кирацовски на ТВ Тера: Одиме напред со заедничкиот кандидат Стево Пендаровски, напред за подобра иднина на сите граѓани

Centar - 18.04.2019

Генералниот секретар и шеф на изборниот штаб на СДСМ, Александар Кирацовски гостуваше во ТВ Тера каде зборуваше за преземените реформи на Владата предводена од СДСМ што ја извадија државата на вистински пат, како и за важноста на претстојните ...

Пендаровски го осуди говорот на омраза на митинзите на ДУИ

ТВ21 - 18.04.2019

На дебатата на ТВ 21 меѓу кандидатите за претседател, Стево Пендаровски го осуди говорот на омраза на митинзите на ДУИ, изјавувајќи дека лично тој му се јавил на функционер на ДУИ, и го замолил да престана со таква реторика во изборната кампања.

Пендаровски се пофали: Знам да испржам јајца и да сварам кафе

Курир - 18.04.2019

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, беше гостин во најновата емисија на „Бекстејџ“. Тој зборуваше за детали од својот живот, а беше запрашан и дали знае да зготви нешто дома кога сопругата му е уморна.

Мажот кој се закани дека ќе оди со пиштол во ДИК е под лупа на Обвинителството

+инфо - 18.04.2019

Обвинителството будно го следи изборниот процес, првичниот впечаток е дека за овие избори има помалку нерегуларности во споредба со претходните. Досега нема отворена истрага за некој предмет, но се испитува дали има одговорност во два конкретни ...

Заев и Пендаровски: Темпото на поголеми плати ќе продолжи

Press24 - 18.04.2019

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и кандидатот за претседател на државата, Стево Пендаровски од митингот во Штип ги повикаа граѓаните во уште една акција, Заедно Напред, затоа што тоа значи забрзување на напредокот, нови инвестиции, да ...

Кирацовски: Николоски и Мицкоски не се борат да победи Силјановска, туку се борат за нивните партиски функции

Тера - 18.04.2019

Во интервју за Тера телевизија шефот на изборниот штаб на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, Александар Кирацовски вели дека евентуален бојкот на изборите ќе ја попречи земјата кон евроинтеграциите и дека тоа воопшто не е државнички чин.

“Пендаровски и Заев се кријат зад насилниците кои шиканираат медиуми”

Магазин - 18.04.2019

ВМРО- ДПМНЕ, преку соопштение се обрати до граѓаните, повикувајќи ги на 21април да го спречат Заевизмот. Од опозициската партија остро го критикуваат нападот врз новинарите на тв21, и велат дека Пендаровски и Заев не смеат да се кријат зад ...

ВМРО-ДПМНЕ:Пендаровски и Заев не смеат да се кријат зад насилниците кои по нивна нарачка шиканираат медиуми

24Инфо - 18.04.2019

Слободните медиуми се нужност на секое општество. Власта вчера посегна по медиумите и оневозможи телевизиск екипа непречено да си ја врши својата работа. Тоа е преседан и недозволиво. Пендаровски и Заев не смеат да се кријат зад насилниците кои по ...

Немам трикови за убавина, користам само хидратантна крема: Искрено интервју со Стево Пендаровски

Женски магазин - 18.04.2019

Многу читам и пишувам книги, а дел од времето го поминувам во спортување, но тренирам сам, во мојот дом, не одам во клубови, открива Пендаровски за „Женски Магазин“ Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски признава дека многу ретко сам ги одбира ...

Пендаровски со “тенки нерви” за да остане во политиката

Магазин - 18.04.2019

На синоќешниот тв дуел на АЛСАТ М претседателскиот кандидат на власта Стево Пендаровски изјави дека ќе се повлече од политика доколку изгуби на оваа избори бидејќи немал нерви ако неговите тези овојпат не поминат.

Спасовски: Гласот за Пендаровски значи повисоки плати и подобар живот

Press24 - 19.04.2019

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, како и претстојните избори и потребата од вистински претседател на сите граѓани.

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев, Стево Пендаровски и СДСМ се промотори и заштитници на криминалот

24Инфо - 19.04.2019

Зоран Заев, Стево Пендаровски и СДСМ се промотори и заштитници на криминалот. Зоран Заев е единствениот политичар три пати аболициран за криминал, а Пендаровски единствениот кандидат кој што јавно признава дека е 102,5% ист со аболицирани криминалци.

Ахмети навива за Стево, само не му го скандира името

Независен - 18.04.2019

Зборувајќи за правичната застапеност на жените во раководните органи на партијата и во државните институции, како и за последиците што би настанале доколку претседателот Ѓорге Иванов потпише аболиција за осудените за 27 април, лидерот на ДУИ, Али ...

Пендаровски од Гевгелија: Да гласаме за сигурна иднина на младите, Заедно Напред, за европска и напредна Република ...

24Инфо - 19.04.2019

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на граѓанска трибина во Гевгелија повика на масовна излезност во недела, на 21 април и побара поддршка на концептот што го предводи за сигурна иднина и напредна Република Северна Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Пендаровски се фатени живи како крадат лични податоци на граѓаните

Курир - 19.04.2019

Заев и Пендаровски се во паника. Свесни дека губат во недела, посегнуваат по тоа што единствено го знаат, криминал и измами. Заев и Пендаровски се фатени живи како крадат лични податоци на граѓаните, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Река до Пендаровски: Како се чувствувате кога ве поддржува ДУИ кои 11 години беа дел од режимот

MakPress - 18.04.2019

Кандидатот за претседател на Македонија, професорот Блерим Река на телевизиската дебата на Ал-сат Телевизија упати три прашања до неговиот противкандидат Стево Пендаровски во однос на поддршката која ја добива од ДУИ во компарација со неговите ...

Пендаровски од Штип: На изборите нудиме концепт кој не носи кон развиениот свет

Канал5 - 17.04.2019

Држава во која сите се еднакво рамноправни , тоа е најголемото богатсво . На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а другиот ќе биде во ...

Профил на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски

Канал5 - 17.04.2019

Речиси нема човек во Македонија кој не слушнал или не знае кој е Стево Пендаровски. Роден е 4 месеци пред катастрофалниот земјотресот во Скопје, за себе сета дека негова главна задача е земјата да ја поведе државата на вистинскиот пат, но без големи ...

Пендаровски: Отсекогаш сум се залагал за унапредување на правата на Албанците

MakPress - 18.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од СДСМ И ДУИ Ствено Пендаровски на телевизиската дебата на Ал-Сат нагласи дека тој не ги користи Албанците само како гласачи и истакна дека Река не е единствен кој води двојазична кампања.

Пендаровски од Кратово: Излезете на гласање и заокружете го број 3, тоа е глас за НАТО и ЕУ, глас за развој и сигрна ...

Канал5 - 17.04.2019

Стево Пендаровски, заедничкиот кандидат за претседател на граѓаните и на 31 политичка партија, на средба со жителите на Кратово, побара поддршка на 21 април. Заедничкиот кандидат за претседател на граѓаните и на 31 политичка партија, Стево ...

Ќе му помогне ли на Пендаровски искуството од 2014 на изборите в недела?

Глас на Америка - 17.04.2019

Зад него застана целата владејачка коалиција, вклучувајќи ја и ДУИ СКОПЈЕ — Во пет години, два пати ја трча претседателската трка - Стево Пендаровски со искуство од минатите избори за шеф на државата влегува во битката за првата функција во државата.

Пендаровски вечерва во Штип

Канал5 - 17.04.2019

Држава во која сите се еднакво рамноправни , тоа е најголемото богатсво . Ако не го направиме вистинскиот избор нема кој, рече Пендаровски. Преспанскиот договор ги дава резултатите, тој е договор за пријателство, а договорот кука гради порача Заев ...

На трибина на Пендаровски граѓанин се закани дека со пиштол ќе отиде во ДИК

Сител - 17.04.2019

На вечерашната трибина на Стево Пендаровски во Гостивар, граѓанин на Гостивар се закани дека вооружен ќе влезе во Државната изборна комисија поради тоа што според него, од таму го избришале од избирачкиот список.

Соочување со кандидатот за претседател Стево Пендаровски

24 Вести - 17.04.2019

Очекува ли Стево Пендаровски да има цензус во вториот круг гласање за претседател? Дали мисли дека може повторно да биде жртва на македонските византиски политички игри? Како Пендаровски ќе ги убеди неопределните гласачи да гласат во услови кога ...

ОД СЕМЕЈНИТЕ АЛБУМИ НА КАНДИДАТИТЕ Нотр Дам сочувана и во спомените на светскиот патник Пендаровски

+инфо - 17.04.2019

Стево Пендаровски, по втор пат е кандидат за претседател на Македонија, откако во 2014 година беше поразен од Ѓорѓе Иванов. Еден од „аргументите“ да гласаат граѓаните за него овој пат е дека ќе ја „гура“ државата напред како искусен возач на „југо“, ...

Месар од Гостивар со пиштол му се закани на ДИК

Вечер - 17.04.2019

Револтиран гласач од Гостивар на завчерашниот митинг на кандидатот за претседател Стево Пендаровски јавно пред него и насобраните симпатизери се закани дека со пиштол ќе дојдел во ДИК, затоа што биле избришани имиња на гласачи.

Деркоски го чека во ДИК да дојде „тој со пиштолот“ од трибината на СДСМ во Гостивар

Република - 17.04.2019

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Деркоски утрово на својот Фејсбук профил се пошегува со предупредувањето кое на вчерашната трибина на СДСМ во Гостивар го упати еден од присутните, кој рече дека ќе појде со пиштол во ДИК затоа што ...

Царовска од Дојран: Гласот за Стево Пендаровски е глас за напредокот и подобра иднина на сите

Макфакс - 17.04.2019

Членката на Централниот одбор на СДСМ, Мила Царовска, вчера попладне беше во посета на општина Дојран каде на средбите со граѓаните разговараше за актуелната состојба во државата, спроведените реформи како и за претстојните престедателски избори и ...

Милошоски: Пендаровски тврдеше дека Ахмети и ДУИ му ја украле изборната победа во 2014та година, а денеска тврди дека ...

Република - 17.04.2019

Пред неколку години Стево Пендаровски тврдеше дека Ахмети и ДУИ се вмешани во криминали со “режимот на Груевски”, а исто така и полнеле избирачки кутии и му ја украле изборната победа во 2014та година.

Со парите од ограбената банка ќе се купуваат гласови?

Република - 17.04.2019

Нервозата кај Заев и Пендаровски од неминовниот изборен пораз е се по очигледна. Активисти на власта се закануваат дека со пиштоли ќе влезат во ДИК, јавно пред камери, а Стево Пендаровски молчи, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Пендаровски: Немам повеќе нерви да се занимавам со политика ако моите тези овој пат не поминат

Курир - 17.04.2019

Ако не успеам овој пат ќе се повлечам, немам повеќе нерви да се занимавам со политика ако моите тези овој пат не поминат, рече Стево Пендаровски кој беше дел од дебатата на телевизија Алсат М.

Пендаровски ќе се повлече од политика ако загуби: Немам нерви

Press24 - 17.04.2019

Стево Пендаровски на крајот од денешната ТВ-дебата на Алсат во која учествуваа сите кандидати за претседател на Македонија рече дека ќе се повлече од политиката доколку втор пат по ред загуби на претседателските избори.