TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што се случува ако секој ден јадете по само 4 бадеми?

Пулс24 - 12.01.2019

Бадемите се преполни со витамини и други елементи кои му ја даваат на нашето тело потребната количина хранливи материи и не одржуваат во добро здравје. Природните несолени бадеми се вкусни и хранливи, а само неколку дневно може да ни помогнат во ...

ЧУВАР НА ЗДРАВЈЕТО И ИМУНИТЕТОТ: 5 причини зошто треба да јадете зелка

MTM - 12.01.2019

Во исхраната на возрасните и децата, задолжителни се витамините од Б-група, витамините Ц и Е, како и магнезиумот и калциумот. Б-група на витамини Тие обезбедуваат нормално функционирање на имуниот и нервниот систем, придонесуваат за здравјето на ...

Маска со банана и лимон

MTM - 12.01.2019

За оваа маска потребна е една банана и една лажица лимонов сок. Испасирајте ја бананата и додадете го сокот од лимон, па потоа убаво измешајте за да добиете изедначена смеса. Нанесете на лицето, и со благи движења измасирајте го пределот околу очите.

Спанаќот бирајте го ваков – за здрави оброци и највкусни ручеци

Gotvi.mk - 12.01.2019

Сите сакаме спанаќ, полн е витамини и пред се железо, здрав и вкусен. Спанаќот во себе содржи 4,1 милиграми железо иако порано се мислело повеќе. Има повеќе витамини А и Ц во составот. Кога го купувате, внимавајте листовите да се цврсти и многу ...

Три овошки кои помагаат во слабеењето

Panacea.mk - 12.01.2019

Не само што изобилува со витамини и минерали, овошјето, исто така, содржи влакна кои не прават подолго сити и го поттикнуваат здравото варење. О вошјето може да послужи како здрава ужина или десерт, особено кога се обидувате да загубите некој ...

Салата од лосос и спанаќ

Gotvi.mk - 11.01.2019

Здрава и вкусна оброк салата… Состојки: 200 гр лосос 100 гр млад спанаќ 50 гр листови млада блитва 3-4 листови зелена салата 150 гр шери домати 2 лажици маслиново масло 1 лажица јаболков оцет сол бибер Начин на подготовка: Лососот испржете го на ...

Храна богата со витамин Ц, која треба почесто да ја консумирате во зима

Црнобело - 11.01.2019

Витаминот Ц е еден од основните витамини кои треба да ги внесуваме во телото на дневно ниво. Овој витамин е неопходен за подобрување на целиот имунолошки систем, подобрување на квалитетот на кожата, за поефективно зараснување на рани и уште многу ...

Идеално по празниците за кои се прејадувавме: Витаминска бомба од салата со посебен дресинг

Gotvi.mk - 11.01.2019

Нешто што ни треба по празниците и што е супер вкусно, но и витаминска бомба. Состојки: 1 цвекло 1 морков 1 јаболко 1 лимон 1 лажиче мед 20 мл. маслиново масло 50 мл. вода и сол Подготовка: Се лупат и се рендаат цвеклото, морковот и јаболката.

Секогаш бирајте вакви модри патлиџани – свежи се и ручекот ќе биде превкусен

Gotvi.mk - 11.01.2019

Модриот патлиџан е вкусен, совршен за супер ручеци и салати, а во себе има многу витамини, има вода со што е диетален, има минерали, но впива и доста маснотии. Нека биде сјаен кога го купувате, така ќе знаете дека е вкусен и свеж.

Добро е да се јаде морков секој ден – штити од појава на брчки и делува противвоспалително

Panacea.mk - 11.01.2019

Морковот е зеленчук богат со бета-каротен, одличен за здравјето на организмот. П ротиввоспалителни својства: Можеби покрај овој, нема да ви треба друга причина веднаш да излупите и изедете еден морков! Освен противвоспалително дејство, се смета дека ...