TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маричиќ и Османи од Брисел: Искористувањето на позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Северна ...

ТВ21 - 07.12.2023

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ заедно со Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и Државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања и заменичка на ...

Маричиќ и Османи од Брисел: Искористувањето на позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Северна Македонија не смее да ја пропушти

4NEWS

Маричиќ и Османи од Брисел: Искористувањето на позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Северна Македонија не смее да ја пропушти

CivilMedia

Маричиќ и Османи од Брисел: Позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Македонија не смее да ја пропушти

А1 On

Маричиќ и Османи од Брисел: Искористувањето на позитивниот моментум за проширување во ЕУ

Канал5

МАРИЧИЌ И ОСМАНИ ОД БРИСЕЛ: Искористувањето на позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Северна Македонија не смее да ја пропушти

Бриф

Искористувањето на позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Македонија не смее да ја пропушти: Маричиќ и Османи од Брисел

Макфакс

Завршува скрининг процесот со ЕУ

Бизнис Вести - 07.12.2023

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач на земјава со ЕУ, Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Брисел ќе присуствуваат на билатералниот состанок со Европската комисија по „Поглавјето 31 – ...

Во Брисел денеска заврши скриниг процесот за Макеоднија – следната недела Европскиот совет

24 Вести

24 ЧАСА: Ковачевски и Маричиќ во Брисел за скринингот на Кластер 6; нема човекови права онаму каде правдата е поразена од корупција, смета Пендаровски; ОЈО и Правда го подготвија барањето за екстрадиција на Палевски

CivilMedia

Завршува скрининг процесот со ЕУ

Независен

Завршува скрининг процесот со ЕУ

MakPress

Завршува скрининг процесот со ЕУ, оценет како успешен и на солидно ниво на усогласеност на нашето со европското законодавство

Рацин

Завршува скрининг процесот со ЕУ

Сител

Р.С.Европа 24Инфо Слободен Печат Канал5 CivilMedia ТВ21 Н.Македонија 24 Вести

ЕУ, најголемиот политички и економски партнер на Северна Македонија

Frontline - 07.12.2023

„ЕУ е најголемиот економски партнер на Северна Македонија. Ќе се фокусираме на усогласување на нашите трговски политики со ЕУ во рамките на Светската трговска организација и ќе продолжиме да ги имплементираме правилата на ЕУ за контрола на извозот ...

Ковачевски во Брисел: Продолжувањето на европскиот пат ќе донесе интензивиран економски развој

Канал5

Ковачевски: ЕУ е нашиот најголем економски партнер, продолжувањето на европскиот пат ќе донесе засилен економски развој

Во Центар

Ковачевски од Брисел: ЕУ е нашиот најголем економски партнер

Локално

Ковачевски во Брисел: ЕУ е нашиот најголем економски партнер, по завршувањето на скринингот, продолжувањето на европскиот пат ќе донесе интензивиран економски развој

Бриф

Ковачевски во Брисел: ЕУ е нашиот најголем економски партнер

Фокус

Ковачевски во Брисел: ЕУ е нашиот најголем економски партнер, по завршувањето на скринингот, продолжувањето на европскиот пат ќе донесе интензивиран економски развој

Frontline

24Инфо Макфакс 4NEWS Опсервер Скопје инфо Centar Вести плус Независен

Ковачевски: ЕК ја препознава солидната усогласеност на нашето законодавство со европското

Во Центар - 07.12.2023

Премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска за време на работната посета на Брисел, во рамки на која го отвори претпоследниот билатерален скрининг за поглавјето 30 посветено на надворешните односи, изјави дека процесот на скрининг се ...

Ковачевски во Брисел: ЕК препознава солидно усогласување на нашето законодавство со европското

Канал5

Ковачевски од Брисел се заблагодари на државите кои помогнаа да се приведе Палевски

Сител

Скрининг процесот заврши успешно, но напредокот кон ЕУ зависи од уставните измени

Канал5

Ковачевски: ЕК констатира солидна усогласеност на нашето законодавство со европското

Zoom

Ковачевски во Брисел: ЕУ е нашиот најголем економски партнер, по завршувањето на скринингот, продолжувањето на европскиот пат ќе донесе интензивиран економски развој

Нова ТВ

Премиерот Ковачевски во работна посета на Брисел

Сител

Frontline Zoom Независен 24Инфо Press24 ТВ21 4NEWS А1 On

Ковачевски во Европскиот Парламент: Членството во ЕУ до 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Република - 06.12.2023

Премиерот Ковачевски, денеска во рамки на работната посета на Брисел, се обрати во Европскиот Парламент пред групата на европратеници, членови на Прогресивната алијанса на Социјалисти и Демократи на дебата посветена на проширувањето на ЕУ.

Ковачевски и Маричиќ на дебата за проширувањето во ЕП: Членството во ЕУ нуди трајна заштита на македонскиот идентитет

Локално

Ковачевски: Членството во ЕУ во 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Мета

(Видео) Ковачевски во Европскиот Парламент: Членството во ЕУ до 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Макфакс

Ковачевски од ЕП: Членството во ЕУ до 2030 не е невозможна цел

Локално

Ковачевски во Европскиот Парламент: Членството во ЕУ до 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Опсервер

Ковачевски во Европскиот Парламент: Членството во ЕУ до 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Точка

Скопје инфо 4NEWS Нова ТВ Frontline А1 On Бриф 24Инфо Centar