TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Случај „Пендиков“ – Бугарин тепал бугарин во обид, тепачот имал бугарски пасош, но не и Пендиков

Алфа - 30.01.2023

Бугарин тепал Бугарин во обид. Ново светло врз случајот со нападот на охриѓанецот Христијан Пендиков. Пратникот од бугарската партија „Продолжуваме со промените“ и поранешен министер за иновации, во телевизиско интервју, за претепаниот секретар на ...

Борисов: Северна Македонија не треба да потпадне под руско влијание

Во Центар

Јотова: Северна Македонија мора да заземе силен став против јазикот на омраза кон Бугарите

Во Центар

Борисов повика Македонија да не биде заведена од руско влијание

Фактор

Борисов да ги праша Радев, Костадинов и Џамбаски за руското влијание за Пендиков во Македонија

еМагазин

Руската разузнавачка агенција го „запали“ Куранот во Скопје и бугарското знаме во Шведска

4NEWS

Јотова: Македонија треба да заземе цврст став против говорот на омраза кон Бугарите

Локално

Локално Либертас 4NEWS Вечер Прес Во Центар +инфо Пулс24 еМагазин

Македонски Бугари во Брисел на средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји

Алфа - 30.01.2023

Претставници на македонските Бугари оваа недела ќе остварат средба со Комесарот за проширување и добрососедство на Европската унија, Оливер Вархеји, јавува БГНЕС. На средбата еврокомесарот одат Петар Колев и Георги Трендафилов од ...

Вархеји во Брисел ќе прими претставници на македонските Бугари откако побарале средба со него

360 степени

Георгиевски, Трендафилов и Колев ќе ги бранат интересите на Бугарите кај еврокомесарот Вархељ

А1 On

Вархеји во Брисел ќе се сретне со македонските Бугари

Слободен Печат

Вархеји ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Фокус

Вархеји ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Либертас

Вархеји во Брисел ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Вечер Прес

Курир Република +инфо

Зашов во СТУДИО 10: ЕУ требаше да реагира на масовното издавање бугарски пасоши на Македонци, треба да реагира и на ...

24 Вести - 30.01.2023

Претепувањето на Пендиков е несреќен случај кој дојде во несреќно време, а јас го осудувам чинот на насилство. Тоа беше искористено од бугарските националистички кругови кои поведоа хајка против Македонија , вели Благој Зашов , поранешен амбасадор, ...

Зашов во СТУДИО 10: Бугарија постојано била на погрешната страна во војните оти била на страна на оние кои ѝ ја ветувале Македонија

24 Вести

ПЕНДИКОВ НЕ Е БУГАРСКИ ДРЖАВЈАНИН, НО ЕДЕН ОД НАПАЃАЧИТЕ Е БУГАРИН Поранешен бугарски министер прашува „што правиме со напаѓачот?“

+инфо

Лорер: Тепаниот во Македонија не е бугарски државјанин туку еден од напаѓачите

360 степени

Лорер: Тепаниот во Македонија не е бугарски државјанин туку еден од напаѓачите

Алсат-М

Зашов: Неприфатливо е Милков во тој тон да му се обраќа на претседателот Пендаровски

Република

Лорер: Пендиков не е бугарски државјанин, тој се дефинира како личност со бугарска самосвест – Бугарија пред сè мора да ги заштити своите граѓани

Локално

Нетпрес Република +инфо Нетпрес

Законот за здруженија – „пречка“ за работа на историската комисија?

Deutsche Welle - 30.01.2023

Нема никаква логика да се поврзе работата на нашата Комисија со измените на Законот за здруженија, вели Драги Ѓоргиев, по наводите во декларацијата на бугарската Комисија за надворешна политика.

Средба на Спасовски и Демерџиев во Скопје

Телма

Бугарија: Подготвени сме за деескалација на односите со Скопје под одредени услови

Скопје1

Милков: Амбасадорот Ангелов ќе се врати во Скопје кога ќе се создадат соодветни услови

Zoom

Милков е за деескалација на односите, а повторно ја обвини Македонија

МКД

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

Макфакс

Бугарија е спремна за деескалација на односите со С Македонија, но под одредени услови – вели Милков

360 степени

Телма Слободен Печат Опсервер Во Центар 24Инфо Денешен Либертас 24 Вести