TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Падна испораката на Volkswagen во Кина поради коронавирусот

Канал5 - 14.02.2020

Германскиот автомобилски гигант Фолксваген денеска објави дека има голем пад на испораките на автомобили во Кина во јануари поради епидемијата на коронавирусот и лунарните новогодишни празници.

Нова апликација проверува дали сте дошле во контакт со смртоносниот корона вирус

Иновативност - 14.02.2020

Државната кинеска медиумска агенција Xinhua извести дека е направена апликација која ќе помогне во следењето на заразата со корона вирусот. Имено, апликацијата е детектор на блиски контакти, која на луѓето им овозможува да проверат дали биле ...

Фејсбук го откажа самитот поради коронавирусот

Канал5 - 14.02.2020

Компанијата Фејсбук денеска објави дека го откажала својот глобален самит за маркетинг, закажан за следниот месец во Сан Франциско Компанијата Фејсбук го откажа самитот заради ризиците поврзани со коронавирусот.

На 96 години за три дена се излечила од коронавирусот

Press24 - 14.02.2020

96-годишна баба е најстариот пациент кој заболел од мистериозниот коронавирус, но, како што пишуваат светските медиуми, жената успеала да се опорави по интензивна нега во болница по само три дена.

Баба на 96 години е најстарата заболена со коронавирус – се излечила за три дена

Слободен Печат - 14.02.2020

Баба на возраст од 96 години е најстариот пацент кој заболе од коронавирусот, но жената успеа да се опорави по интензивната нега во болница само по три дена. Се верува дека таа е најстарата личност во Кина која се зарази и излечи од коронавирусот, ...

Прв случај на коронавирусот во Африка, заразено е лице во Египет

МКД - 14.02.2020

Египетското министерство за здравство објави денес дека го забележало првиот случај на зараза со коронавирусот на африканскиот континент. Заразеното лице не е Египќанец, наведе во соопштението портпаролот на министерството Калеф Мегахед, кој не го ...

Коронавирусот стигна и во Африка

Слободен Печат - 14.02.2020

Светската здравствена организација (СЗО) е информирана за случајот, а пациентот, кој нема никакви симптоми, префрлен е во болница и во карантин, наведува министерството за здравство на Египет.

Кристалина Георгиева: Државите треба да разработат одговор на епидемијата на коронавирусот

MTM - 14.02.2020

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) се надева дека националните влади и централните банки ќе развијат одговор на епидемијата на коронавирус кога ќе се разјасни неговото влијание врз економијата.

Словенка поради страв од коронавирусот претерала со дезинфекција, па завршила во болница

Слободен Печат - 14.02.2020

Таа по пријателски бакнеж со познаник за кој во тој момент не знаела дека престојувал во Азија, своето лице го третирала со концентрирано дезинфекциско средство, што завршило со поблаги изгореници и силна болка, па таа морала да побара помош во ...

Коронавирусот стаса и во Африка, заразен странец во Египет

+инфо - 14.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Бројката на починати од коронавирусот се искачи на 1381

Р.С.Европа - 14.02.2020

Кинеските власти денеска соопштија дека има уште 122 смрти случаи од корановирусот, а шест од нив се медицински персонал, со што бројката на починати од новиот респираторен вирус ЦОВИД-19 достигна 1381.

Коронавирусот дојде и во Африка - Потврдено првото заболено лице

Канал5 - 14.02.2020

Египетското Министерство за здравство денеска објави дека го потврдиле првиот случај на инфекција со коронавирус на африканскиот континент. Инфицираното лице не е египетски државјанин, се вели во соопштението на портпаролот на министерството Калеф ...

Прв случај на коронавирус во Африка, потврди Египет

Нетпрес - 14.02.2020

Египетското министерство за здравство објави во петокот дека е потврден првиот случај на зараза со новиот сој на коронаворусот на африканскиот континент. Заразеното лице не е Египќанец, се наведува во писмената изјава на портпаролот на египетското ...

Првиот потврден случај на коронавирус во Африка

MTM - 14.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со коронавирус. Информациите ги објави локалното Министерство за здравство, цитиранo од светските медиуми. На овој начин, земјата стана прва во Африка со регистрирана болест на „вирусот од Вухан“.

Корона вирусот мистерија за научниците: Зошто најмногу се разболуваат возрасни, особено мажи, а не и деца

Вечер - 14.02.2020

Научниците од целиот свет настојуваат колку што е можно подобро да го истражат коронавирусот, а една од непознатиците која уште не можат да ја одгатнат е податокот дека децата е помалку изложени на оваа инфекција.

Над 1 700 кинески здравствени работници се заразени со коронавирус , шестмина починале

Канал5 - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 кинески здравствени работници кои се вклучени во борбата против епидемијата на коронавирус се заразени со вирусот, соопштија денеска здравствените власти, додавајќи дека шестмина од нив починале.

Македонскиот граѓанин заболен од Ковид-19 е хоспитализиран во Јокохама

Алсат-М - 14.02.2020

Бројот на заразени од смртоносниот вирус Ковид-19, познат како Корона се искачи на 64.000. Надвор од Кина заразени се 447 лица и има две жртви. Светската здравствена организација соопшти дека бројот на случаи надвор од Кина не е алармантен и оти не ...

Илјада и седумстотини здравствените работници го имаат КОРОНА вирусот. Шестмина од нив починале

Пулс24 - 14.02.2020

За прв пат, Кина го откри бројот на медицински работници погодени од појава на коронавирус. Властите во петокот соопштија дека околу 1.716 здравствени работници се заразени уште од почетокот на избувнувањето, а шестмина починале, пренесува РТК.

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

А1 On - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина, Зенг Јичин истакна дека приближно 1.400 лица се заразени од вирусот што се шири низ Азија и достигна ...

Лекарите во Вухан се борат против коронавирусот - работат во пелени, заштитната опрема ја користат неколку пати

Press24 - 14.02.2020

Лекарите во Вухан се борат против епидемијата коронавирус, а соочени се со големи проблеми - мораат да лекуваат се поголем број на пациенти, а под голем ризик е дека и самите ќе се заразат поради големиот недостиг на заштитни маски и останата ...

Над 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со коронавирусот

Макфакс - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со коронавирусот. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина изјави дека речиси 1400 луѓе ѝ подлегнале на заразата, која се прошири во Азија и стигна до САД и Европа.

Еден дел од популацијата е заштитен од коронавирусот, а докторот објаснува зошто тоа е така...

Точка - 14.02.2020

Коронавирусот незапирливо се шири по светот, но за жал сè поголем е бројот и на смртни случаи. Сепак, експрертите забележуваат дека една група од популацијата за среќа е заштитена. Се поставува прашањето, како? Среде епидемијата на коронавирусот, од ...

Кинеските лекари пронајдоа начин за лекување на луѓе заразени од коронавирусот

MTM - 14.02.2020

Кина објави дека има ефикасен метод за лекување на луѓето заразени од коронавирус. Бројот на пациенти сега е 64.000, а бројот на починати е речиси 1.400. Бројот на заразени лекари и медицински сестри е 1.716, од кои шестмина веќе се мртви.

САД изразија загриженост за ранливоста на Северна Кореја од коронавирусот

Глас на Америка - 14.02.2020

САД соопштија дека се „длабоко загрижени“ за ранливоста на Северна Кореја од новиот коронавирус и дека ги поддржуваат меѓународните групи кои се обидуваат да му помогнат на Пјонгјанг да спречи евентуален појава на вирусот.

Шопинг во време на епидемија со корона вирус

Кајгана - 14.02.2020

Бројот на починати во епидемијата со новиот корона вирус Covid-19 драстично се зголемува, особено во Кина каде расте и бројот на нови заразени. За да се заштитат од вирусот, многу кинески граѓани користат најразлични конвенционални, но и по малку ...

MWC: „Откажавме поради виша сила“, а шпанската влада: „Немаше потреба од откажување“

Телефони.мк - 14.02.2020

Официјално поради страв од ширење на коронавирусот е откажана телекомуникациската конференција Mobile World Congress (MWC) во Барселона. Организаторите се соочуваат со потенцијални финансиски тужби од домаќините и изложувачите.

„Сузбивањето на корона-вирусот во Европа функционира - досега“

Deutsche Welle - 14.02.2020

„Се‘ додека вирусот во Кина не е ставен под контрола, од една регионална епидемија може да настане светска пандемија,“ вели германскиот сојузен министер за здравство, Јенс Шпан во интервју за ДВ.

Затворено или откажано: Коронавирусот ја порази кинеската култура

Локално - 14.02.2020

Забранетиот град е затворен, Хонгконгшкиот Art Basel e откажан: Епидемијата на Коронавирус затвори туристички места и ги откажа културните настани, како во Кина така и надвор. Епидемијата на коронавирус продолжува да се шири, така што ниту кинеската ...

Коронавирусот го парализира кинескиот туризам

Deutsche Welle - 14.02.2020

Забранетиот град е напуштен, а делови од Кинескиот ѕид се затворени. Коронавирусот ги принуди врвните туристички атракции во Кина да ги затворат своите порти, бидејќи културните настани се откажани или ...

Прв Македонец заразен со коронавирус

Н.Македонија - 14.02.2020

Потврдено е присуство на коронавирус или ковид-19 кај еден од македонските државјани на бродот „Дајмонд принцес“, и тој вчера беше хоспитализиран во здравствена установа во Јапонија. Амбасадата на Македонија во Токио е во комуникација со него, како ...

Голем пад на мобилната индустрија поради коронавирусот

USB - 14.02.2020

Коронавирусот сериозно се заканува дека ќе го загрози производството на мобилни телефони и индустријата воопшто, поради тоа што во Кина сè е запрено. Поради ширењето на новиот вирус, повеќето компании го намалија производството и пристапот до ...

Новиот коронавирус бил откриен уште пред седум години

Репортер - 14.02.2020

Новиот коронавирус, сега официјално наречен Covid-19, е сличен на оној кој е откриен кај лилјаците во Кина во 2013 година. Но, поради непостапувањето во согласност со предупредувањата од страна на оние кои го проучувале, пред седум години била ...

Лажен леток во Лос Анџелес предупредува да се избегнуваат американско-азиски фирми

А1 On - 14.02.2020

Леток во областа Карсон во Лос Анџелес, на кој се наоѓа и лажен печат од Светската здравствена организација ги предупредува граѓаните да ги избегнуваат азиско-американските компании, како Панда Експрес поради вирусот Ковид-19.

Кина ја повика меѓународната заедница да помогне во борбата против Ковид-19

Слободен Печат - 14.02.2020

Досега од Ковид-19 починале 1.383 лица, а 64.435 се заразени низ целиот свет. Кина ги повика сите држави да се приклучат кон напортите во борбата против новиот коронавирус, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли.

Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во борбата против коронавирусот

Макфакс - 14.02.2020

Кина ги повика сите земји да ги здружат напорите за борба против новиот коронавирус, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли. „Коронавирусот ги преминува границите, затоа се потребни обединети напори на меѓународната заедница.

Чејс Кери: Ќе биде предизвик да се најде нов термин за F1 трката во Кина

Додај Гас - 14.02.2020

По одложувањето на Гран-при трката во Кина поради епидемијата на коронавирус, ситуацијата ја прокоментира и првиот човек на Formula 1, Чеjс Кери. Тој истакнuva дека ќе биде многу тешко да се најде нов датум за трката во Шангај Овогодинешната трка за ...

Кина бара помош од меѓународната заедница

Канал5 - 14.02.2020

Кина ги повика сите земји да се придружат во напорите во борба против новиот Коронавирус, изјави денес кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји. „Коронавирусот ги преминува границите, заради што се неопходни обединети напори на меѓународната ...

Коронавирусот ја зеде првата жртва во Јапонија, засега нема план за откажување на ЛОИ 2020

Спортманија - 14.02.2020

Остануваат уште 160 дена до почетокот на најголемиот спортски настан во светот. Смртоносниот Коронавирус продолжува да се шири, а последните информации се дека и во Јапонија има најмалку една жртва, а повеќе луѓе се заразени.

Хаос во Формула 1: Уште една трка ќе биде откажана поради Коронавирусот

Спортклуб - 14.02.2020

Тешкиот облик на грип кој ја тресе Азија последните недели полека почнува да се одразува и на спортот. Во Кина беше откажан квалификацискиот кошаркарски турнир за Олимписките игри во женска конкуренција и тој се одржа во Белград.

Пишувам семинарски за медицински факултет

Слободен Печат - 14.02.2020

Здраво. Ми треба семинарска по предмет токсикологија. Ве молам за препорака. Благодарам – објавила една наша студентка по медицина. Светот е загрижен до коска од епидемијата на коронавирусот, кој одамна ги премина границите на Кина и зарази луѓе од ...

СЀ ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ ЛЕКАРИ: Повеќе од 1.300 починати од Ковид-19

Слободен Печат - 14.02.2020

Локалните медиуми јавија дека во една болница се разболеле 130 од 500 здравствени работници. Бројот на жртви од новиот коронавирус се искачи на 1.383, а регистрирани се 5.090 нови случаи, што е рекорден број.

Коронавирус: 1383 жртви, се повеќе заразени лекари

Локално - 14.02.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус се зголеми на 1.383, а регистрирани се 5,090 нови случаи, што е рекорден број. Вкупно 64.435 лица во повеќе од 25 земји низ светот се заразиле со вирусот, а меѓу заболените во Кима има се повеќе медицински ...

Бројот на мртви продолжува да расте: 121 лице почина во еден ден, речиси 64 илјади заразени

Точка - 14.02.2020

Кинеските власти утринава објавија дека дошло до нов скок во бројот на заразени со Корона вирусот и дека уште 121 лице починало како последица на смртоносниот вирус. Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека заразата била потврдена кај ...

Коронавирус – најчести прашања и одговори од ИЈЗ

Деца - 14.02.2020

Новиот коронавирус продолжува да го плаши светот. Бројот на жртви во Кина се зголемува, а расте и бројот на заразени. Случаи на заразени има и во други земји. На оваа мапа може да се следи ширењето на вирусот во реално време.

Ким не им простува на заболените со коронавирус: Севернокорејски службеник егзекутиран за кршење на карантинот! (ВИДЕО)

Бизнис Вести - 14.02.2020

Еден севернокорејски службеник е егзекутиран затоа што одел во јавна бања додека бил ставен во карантин за коронавирус. Трговскиот службеник е уапсен и егзекутиран веднаш откако ризикувал ширење на смртоносната болест, јавуваат јужнокорејските ...

Се чувствува добро, но се плаши од осудата на локалната јавност: Бизнисменот кој го пренесе коронавирусот од Сингапур ...

Бизнис Вести - 14.02.2020

Пред две недели, Стив Волш, заедно со стотина други луѓе, присуствуваа на конференција во хотел во Сингапур, за кој се претпоставува дека таму го заработил опасниот вирус. Тој до сега инфицирал најмалку единаесет лица, а во моментов се наоѓа во ...

Некои од сè наоѓаат начин за заработка – Коронавирус како маникир: И тоа е можно!

Вечер - 14.02.2020

Коронавирусот се шири и таму каде што не би очекувале – на нега и убавина. Козметички салон од Лос Анџелес на муштериите им нуди средување на нокти во „коронавирус стил“ А, тоа изгледа вака: View this post on Instagram CORONAVIRUS STOP! 🦠 🦠 🦠 WE ...

„Поради коронавирус ќе се откажат ЛОИ во Токио? Голема лага“

Екипа - 13.02.2020

Директорот на Летните олимписки игри во Токио, Јоширо Мори ги демантираше пишувањата на некои медиуми дека најголемиот спортски настан во 2020 година ќе биде откажан поради коронавирусот. „По појавата на вирусот низ светот кружат голем број ...

Коронавирусот не ја загрозува ГН на Виетнам

Екипа - 13.02.2020

Извршниот директор на Формула 1, Рос Браун истакнува дека трката за големата награда на Виетнам ќе се одржи според планиранот, без разлика на епидемијата од коронавирусот. Во средата официјално беше соопштено дека е одложена трката за ГН на Кина, ...

Поради коронавирусот нема да се откаже светскиот конгрес за авиосообраќај во Мадрид

Канал5 - 13.02.2020

Светскиот Конгрес на авиоиндустријата (World ATM Congress) , сепак ќе се одржи во март во Мадрид, како што беше предвидено, и покрај стравот од ширење на коронавирусот од Кина. „Партнерите на Светскиот Конгрес внимателно ја следат состојбата со ...