TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ново предупредување во Австрија поради појава на лавини

Канал5 - 12.01.2019

Метеоролозите издадоа ново предупредување во Австрија поради опасност од појава на лавини. Денеска и утре се очекува да наврне густ снег , по кусата пауза во текот на вчерашниот ден. Снежни наноси може да се очекуваат и на места пониски од 2 000 ...

За една недела во Австрија, како последица на лошите временски услови починале девет лица

Макфакс - 12.01.2019

За само една недела во Австрија поради обилните снежни врнежи и лавните починаа вкупно двете лица, обајвија тамошните медиуми. Откако снегот вчера престаната да паѓа ситуацијата во критичните подрачја полека се нормализира, додаваат медиумите.

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

А1 On - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

Лавина широка 300 метри проголтала хотел: Нереални глетки од завеаната Швајцарија

Точка - 12.01.2019

Туристите во Швајцарија биле евакуирани во петокот откако ден претходно на планинскиот премин Шваглалп на висина од околу 1.300 метри над хотел паднала 300 метри широка лавина, при што полесно биле повредени три лица.

(ВИДЕО) Откопуваат хотел затрупан со лавина снег

Фактор - 12.01.2019

Хотелот Сантис во швајцарското зимувалиште Швегалп го затрупа лавина снег. Врз него се урнала 300 метри широка лавина, при што се повредени тројца луѓе, а 25 автомобили се затрупани со снегот.

Драма во Швајцарија – Се откопува хотел затрупан во лавина (ВИДЕО)

Канал5 - 11.01.2019

Во текот на викендот метеоролозите најавуваат нови сннежни врнежи , иако делови од Европа тешко се опоравуваат и од досегашните. Повеќе летови се откажани од аеродромите во Минхен и Франкфурт и тоа од минхенскиот 90 , а од франкфуртскиот 120 летови.

(Галерија) лавина широка 300 метри проголта хотел

MTM - 11.01.2019

Туристите во Швајцарија беа евакуирани во петокот, откако еден ден претходно, на планинскиот премин Швајгалп, на височина од околу 1.300 метри, падна лавина широка 300 метри, а тројца беа полесно повредени.

Фотографија на денот: Снегот и мразот не попуштаат

Deutsche Welle - 11.01.2019

На нашата #ФотографијаНаДенот автомобил минува преку мост во регионот Унтертауерн, во Австрија. Мора да се признае дека снегот одлично си ја завршил работата, барем за фотографирање. На сите кои во Германија планираат викендот да го поминат некаде ...

Снежниот хаос во Австрија викендов би можело да прерасне во вистински армагедон!

Алсат-М - 11.01.2019

Рекордните количества снег и натаму го загрозуваат секојодневието во големи делови на Австрија, Германија и Чешка, а метеоролозите за крајот на неделава најавуваат нови врнежи. Најкритично се очекува да биде во Австрија за каде се најавени ...

Европа завеана, снегот убива ширум континентот: Во Швајцарија завеан е еден хотел, додека во Чешка затворени се ...

Сител - 11.01.2019

Најмалку 16 луѓе загинаа во невремето ширум Европа во последните неколку дена, а најмногу жртви однесе лавината на Алпите. Рекордните количини на снег и понатаму го загрозуваат секојдневието во поглемите делови на Австрија, Германија и Чешка, а ...

Хрватка завеана во Австриски хотел: Заробени сме веќе 6 дена, а на покривот има 2 метри снег

Press24 - 11.01.2019

Веќе неколку дена снегот предизвикува хаос во Австрија, а во лавина загинаа најмалку седум лица, а многумина останаа завеани од снегот. Една од нов е Хрватка Снежана Бочкај која работи во еден хотел во Австрија.

Големо снежно невреме во Европа

Тера - 11.01.2019

Рекордни колечства снег и натаму го пореметуваат нормалното секојдневно функционирање во големи делови од Австрија, Германија и Чешка, а метеоролозите за крајот од седмицата најавуваат нови врнежи.

Европа завеана, снегот однесе 16 жртви- во три земји прогласена вонредна ситуација

Press24 - 11.01.2019

Најмалку 16 лица загинаа во невреме ширум Европа во последните неколку дена, а најмногуу жртви однесоа лавнини на Алпи. Рекордни количини снег секојдневно ја загрозува безбедноста во делови од Австрија, Германија и Чешка, а до крајот а неделата се ...

Европа завеана, снегот убива ширум континентот: Во Швајцарија завеан е еден хотел, додека во Чешка затворени се ...

Точка - 11.01.2019

Најмалку 16 лица загинаа во невремето ширум Европа во последните неколку дена, а најмногу жртви однесоа лавините на Алпите. Рекордните количини на снег и понатаму го загрозуваат секојдневието во поголемите делови на Австрија, Германија и Чешка, а ...

Рекордни количини снег во Австрија, Германија и Чешка – Прогласени вонредни состојби

Курир - 11.01.2019

Вонредни состојби, природни катастрофи и највисок степен на опасност од лавини се прогласени во Австрија, Германија и Чешка. Рекордните количини снег кои паднале во четвртокот и натаму го загрозуваат секојдневието во големи делови од овие држави, а ...

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

Н.Македонија - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

Лавина широка 300 метри проголтала хотел: Нереални глетки од Швајцарија

Република - 12.01.2019

Туристите во Швајцарија биле евакуирани во петокот откако ден претходно на планинскиот премин Шваглалп на висина од околу 1.300 метри над хотел паднала 300 метри широка лавина, при што полесно биле повредени три лица.

Лавина затрупа швајцарски хотел

Сител - 12.01.2019

Хотелот Сантис во швајцарското зимувалиште Швегалп го затрупа лавина снег. Врз него се урнала 300 метри широка лавина, при што се повредени тројца луѓе, а 25 автомобили се затрупани со снегот.

(ВИДЕО) Еве како Австријците се борат со 2 метри снег

Фактор - 11.01.2019

Жители од неколку населени места во Австрија се буквално отсечени од остатокот на земјата поради огромните снежни врнежи и наноси. Има исчезнати и загинати луѓе. Снежната покривка наместа достигнува до 2 метри.

Хрватка заглавена во Австрија раскажа каков хаос создаде снегот

Фактор - 11.01.2019

Снегот создаде хаос во Австрија, а во лавина загинаа најмалку седум лица, а многумина останаа завеани од снегот. Една од нив е Хрватката, Снежана Бочкај која работи во еден хотел во Австрија.

Рекордни количини снег во Австрија, Германија и Чешка – Прогласени вонредни состојби

iPortal - 11.01.2019

Вонредни состојби, природни катастрофи и највисок степен на опасност од лавини се прогласени во Австрија, Германија и Чешка. Рекордните количини снег кои паднале во четвртокот и натаму го загрозуваат секојдневието во големи делови од овие држави, а ...

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

24Инфо - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

Курир - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

Опсервер - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

24 Вести - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

1tv - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

Локално - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

Девет жртви за една недела во лавини во Австрија

MTM - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.