TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И Фридом хаус детектира широко распространета корупција и неказнивост

Сител - 03.03.2021

Со 66 поени Македонија останува „делумно слободна земја“во друштво на сите држави од Западен Балкан, оценува Фридом Хаос во извештајот „Слободата во светот 2021“. Земјава е рангирана меѓу петте држави со најголем раст на индексот, за три поени.

Фридом Хаус: Владата напредува со граѓанската слобода и независните медиуми

Centar

„Фридом хаус“: Македонија е делумно слободна земја

Канал5

Фридом хаус: Пад на демократијата во цел свет

Press24

Растот на рејтингот во Извештајот на Фридом Хаус нова потврда за успешните политики на Владата предводена од СДСМ

24Инфо

Фридом Хаус со позитивни оценки за нашата земја

Frontline

Извештај на Фридом Хаус: Владата на премиерот Заев го смени долгогодишното демократско уназадување

Нова ТВ

Локално 24Инфо Centar iPortal Press24 Канал5 Канал5 24Инфо

„Фридом хаус“: Македонија и натаму делумно слободна земја

24 Вести - 03.03.2021

Во најновиот извештај на „Фридом хаус“ Македонија има годишен индекс на слободата 66 од можни сто поени, што е за три поени повеќе од лани со што е рангирана меѓу петте држави со најголем раст на индексот во светот и со највисок скок во Европа.

„Фридам Хаус”: Северна Македонија со најголем раст на индексот на слободата во Европа

Бизнис Вести

„Фридом Хаус“: Северна Македонија со најголем раст на индексот на слободата во Европа

Телма

„Фридам Хаус”: Северна Македонија со најголем раст на индексот на слободата во Европа

24Инфо

„Фридам Хаус“: Северна Македонија со најголем раст на индексот на слободата во Европа

ТВ21

„Фридом Хаус“: Северна Македонија е рангирана во групата на „делумно слободни“ држави

24 Вести

„Фридом Хаус": Македонија во групата на „делумно слободни" држави

Канал5

Кајгана +инфо iPortal Фокус Press24 Независен 360 степени Либертас

С. Македонија со напредок од 4 места според „Фридом Хаус“, но останува „делумно слободна“ земја

Радио МОФ - 03.03.2021

Северна Македонија се најде на 93-тото место од 210 светски држави и територии според најновиот извештај „Слободата во светот во 2021“ на Фридом Хаус. И покрај напредокот од четири места во споредба со минатогодишното рангирање, земјава сепак го ...

Македонија е делумно слободна земја, вели новиот Извештај на Freedom House

ММС

Македонија е делумно слободна земја според најновиот извештај на „Фридм хаус“

еМагазин

Извештај на Фридом хаус: Пад на Србија за две места, во споредба со минатата година

Опсервер

Фридом хаус: Македонија и натаму делумно слободна земја

Р.С.Европа

Фридом Хаус: Северна Македонија со 66 поени рангирана како делумно слободна земја

Мета

Фридом хаус: Македонија и натаму делумно слободна земја

Алсат-М

Локално Р.С.Европа Expres Слободен Печат 24Инфо Сител Либертас Окно

Фридом Хаус потврди: Македонија има сериозен проблем со корупцијата

24Инфо - 03.03.2021

Македонија нема напредок во борбата со корупцијата, нотира Фридом Хаус. Македонија тапка во место, односно ништо не се сменило. Корупцијата останува сериозен проблем, постои широко распространета неказнивост за корумпирани владини службеници, ...

Фридом хаус: Северна Македонија е делумно слободна земја, продолжува да се соочува со корупцијата

Глас на Америка

За „Фридом хаус“ Македонија е делумно слободна земја, корупцијата е сериозен проблем

Скопско Ехо

Фридом хаус: Северна Македонија останува делумно слободна земја, корупцијата и натаму предизвик

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ: Фридом Хаус потврди, Македонија има сериозен проблем со корупцијата

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Фридом Хаус потврди – Македонија има сериозен проблем со корупцијата

Сител

ВМРО-ДПМНЕ: Фридом Хаус потврди – Македонија има сериозен проблем со корупцијата

Опсервер

Скопје1 MakPress