TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЗНМ,МАН,ССНМ: Агресивниот говор на премиерот ќе поттикне насилство кон новинарите

Канал5 - 14.08.2019

Сите новинарски здруженија се обединија во осудата на синоќешната изјава на премиерот Заев, кој порача дека нема да дозволи еден суетен новинар, да ја урне неговата влада. Со реакција се огласија ЗНМ, МАН, Самостојниот синдикат на новинарите, ...

Героски за Заев: Човек без карактер, човек кој од душа има само дно !

Магазин - 14.08.2019

Го прочитав „објаснувањето“ на премиерот Зоран Заев за својата шокантна изјава, во која обвини „група криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ за уривање на власта. За жал, ова „објаснување“ и неговото лицемерно „жалење“ дека бил „погрешно ...

Костадинов го објасни Заев за „суетен новинар“: Наместо да пријави, објавувал некакви колумни (ВИДЕО)

+инфо - 14.08.2019

Портпаролот и пратеник на СДСМ Костадин Костадинов денеска се обиде да објасни што сакал премиерот Зоран Заев да каже кога синоќа рече „еден суетен новинар“. – Го знаеме добро, односот на оваа влада спрема медиумите, спрема новинарите.

Заев: Героски прашајте го зошто се препознал во „еден суетен новинар“

Република - 14.08.2019

Зошто под квалификативот „еден суетен новинар” се препознал новинарот Бранко Героски тоа треба него да го прашате, вели во денешното интервју за МИА премиерот Зоран Заев, одговарајќи на прашањето дека иако ѝ се извинил на ЛГБТ заедницата, ...

Геровски: Не се чувствувам безбедно

Канал5 - 14.08.2019

По изјавата на Заев дека суетен новинар не може да ја урне владата, новинарот што ја обелодени аферата „Рекет” Бранко Геровски синоќа напиша дека не се чувствува безбедно. Тoj вели дека бил мета на организирани напади од „сдсмовски ботови“.

Бура реакции и барања за извинување по вчерашната изјава на Заев

Мета - 14.08.2019

Новинарските здруженија, невладините организации и политичките партии од земјава бурно реагираа по вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев, во која коментирајќи го предметот „Рекет“, тој кажа дека нема да дозволи „неколку криминалци, еден суетен ...

Героски: Дали ноќеска да очекувам партиската војска да ми тропне на врата или нешто уште пострашно да се случи…

24Инфо - 14.08.2019

Новинарот Бранко Героски вчера јавно го прозва премиерот Зоран Заев дали на него мислел кога рекол „суетен новинар“ и побара јавно извинување од него ако тоа е така. Героски на својот Фејсбук профил ноќеска напиша дека бил мета на организирани ...

Геровски: По изјавата на Заев, јас сум мета на напади од сдсмовски ботови

Скопје1 - 14.08.2019

По изјавата на Заев дека суетен новинар не може да ја урне Владата, но и по реакцијата од Бранко Геровски дека не се чувствува безбедно, новинарот вели дека бил мета на организирани напади од „сдсмовски ботови“.

ЗНМ ја осуди изјавата на Заев и побара тој јавно да се извини

Телма - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осуди изјавата на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт. Според соопштението на ЗНМ, ваквиот агресивен говор од страна на ...

Героски: Што мисли Пендаровски за изјавата на Заев?

Press24 - 13.08.2019

Новинарот Бранко Геровски на Фејсбук напиша дека го интересира мислењето на Стево Пендаровски за изјавата на Заев. - Ме интересира мислењето на претседателот Пендаровски за изјавата на премиерот Заев за педерот и суетниот новинар, напиша тој.

ЗНМ ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување

OhridNews - 14.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија – ЗНМ, остро ја осудува денешната изјава на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт.

“Вечерва после скандалозната изјава на Заев, бев мета на организирани напади на сдсмовските ботови и приврзаници на ...

Магазин - 14.08.2019

Шокантна, дискриминирачка и заканувачка –на овој начин новинарот Бранко Героски ја оцени вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев, во која тој рече дека нема да дозволи „група криминалци, еден суетен новинар и еден педер“, да ја урнат власта.

Героски: Срамно и тажно е од устата на Заев да дојде една заканувачка изјава која поттикнува вербална агресија врз мене ...

Курир - 13.08.2019

Да бидам искрен вознемирен и шокиран сум на некој начин од изјавата на премиерот Заев, ова вечерва во вестите на телевизија Алфа го истакна новинарот Бранко Героски. -Не очекував од човек кој декларативно се бори за демократија, различности, ...

Героски:Се чувствувам загрозен и небезбеден

PressingTV - 13.08.2019

Драги пријатели, вечерашната срамна и заканувачка изјава на премиерот Зоран Заев ме шокираше. Во неа, покрај извесен „педер“ (тоа се негови зборови), се спомнува и „еден суетен новинар“, пишува на својот Фејсбук профил новинарот Бранко Героски.

Интервју со Бранко Героски на ТВ „Алфа„ (ЖИВО)

Expres - 13.08.2019

По скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев кој се закани дека нема да дозволи „еден суетен новинар и еден… педер“ да ја урнат владата, гостин во 22 часот на ТВ Алфа е новинарот Бранко Героски.

Јавноста бруи по скандалозната изјава на Заев: Осуда од сите страни (ФОТО)

Курир - 13.08.2019

Бројни реакции и критики од сите страни по скандалозната изјава на Зоран Заев. Тој се служеше со наврeдлив и хoмофобен речник, со кој навредуваше новинар, но и првoбвинетиот во случајот „Рeкет“ Бојан Јовановски.

Геровски: Дали Заев ми се заканува, веднаш да се извини за оваа срамна и безобразна изјава!

Скопје1 - 13.08.2019

Новинарот Бранко Геровски кој прв пишуваше за „Рекет“ во „Плусинфо“ реагира по изјавата на премиерот Зоран Заев кој рече „Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и да ми извини ЛГБТ заедницата, еден педер, да ја урне Влада“.

Костадинов за „суетниот новинар“: Наместо да ги пријави доказите, сакајќи да привлече внимание, злоупотребува луѓе ...

Локално - 14.08.2019

Портпаролот и пратеник на СДСМ, Костадин Костадинов денеска на одговор на новинарско прашање дали како пратеник ќе се огради од изјавата на Премиерот Зоран Заев во која тој упати квалификации кон новинари и хомосексуалци, изјави дека институциите од ...

Бранко Героски: Ќе бидам искрен и ќе ви кажам дека многу ми е жал што Заев влезе во ваков филм

Опсервер - 14.08.2019

Вечерва (синоќа), после скандалозната изјава на Заев, бев мета на организирани напади на сдсмовските ботови, но и на многу приврзаници на Заев кои не можат да се соочат со вистината дека нивниот обожуван лидер не е она што беше.

ЗНМ ја осуди изјавата на Заев, бара премиерот јавно да се извини

Нетпрес - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во вторникот вечерта остро ја осуди изјавата на премиерот Зоран Заев, во која, меѓу другото, кажа дека нема да дозволи некој „суетен новинар“ да ја симне неговата влада од власт.

Тамара Чаушидис: Oва е напад на новинарството и на новинарите

Опсервер - 14.08.2019

Не се сомневам дека новинарските организации #ЗНМ #ССНМ Совет за етика ќе реагираат на непримерната изјава на премиерот Заев и ќе застанат во одбрана на колегата Бранко Героски. Сигурна сум дека нема да го остават сам во оваа ситуација, затоа што ...

ЗНМ остро ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување

+инфо - 13.08.2019

Ваквиот агресивен говор кон новинарите од страна на Претседателот на Владата може да поттикне насилство кон нашите колеги, а со тоа и дополнително да се загрози нивната безбедност и да се ограничи слободата на изразувањето, соопштија од ЗНМ.

Се огласи Героски по скандалозната изјава на Заев: Дали тоа Зоран Заев мене ми се заканува? Веднаш јавно да се извини ...

Курир - 13.08.2019

По скандалозната изјава на Зоран Заев се огласи и новинарот Бранко Героски преку својот Фејсбук профил. -ШОКАНТНА, ДИСКРИМИНИРАЧКА, ЗАКАНУВАЧКА И СРАМНА ИЗЈАВА НА ПРЕМИЕРОТ ЗОРАН ЗАЕВ Шокиран сум од изјавата на премиерот Зоран Заев.

Ние немаме никакви проблеми со слободата на говор, рече Костадинов по изјавата на Заев за „суетениот новинар“ (Видео)

ММС - 14.08.2019

Ние немаме никакви проблеми во однос на слободата на изразување – изјави денеска портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов по бројните реакции во јавноста во врска со вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев за случајот Рекет.

Костадинов го дообјаснува Заев: Суетниот новинар наместо да пријави, злоупотребува луѓе објавувајќи колумни

Слободен Печат - 14.08.2019

Портпаролот на СДСМ денеска се обиде да објасни што сакал вчера да каже премиерот Зоран Заев. Портпаролот и пратеник на СДСМ Костадин Костадинов денеска се обиде да објасни што сакал премиерот Зоран Заев да каже кога синоќа рече „еден суетен ...

Геровски: Се чувствувам небезбеден, жал ми е што Заев влезе во ваков филм

еМагазин - 14.08.2019

Драги пријатели, вечерашната срамна и заканувачка изјава на премиерот Зоран Заев ме шокираше. Во неа, покрај извесен „педер“ (тоа се негов зборови), се спомнува и „еден суетен новинар“. Таа изјава на социјалните мрежи веќе покрена бран од вербална ...

ЗНМ ја осуди изјавата на Заев, бара премиерот јавно да се извини

365 - 14.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во вторникот вечерта остро ја осуди изјавата на премиерот Зоран Заев, во која, меѓу другото, кажа дека нема да дозволи некој „суетен новинар“ да ја симне неговата влада од власт.

Чаушидис: Oва е напад на новинарството и на новинарите

365 - 14.08.2019

Не се сомневам дека новинарските организации #ЗНМ #ССНМ Совет за етика ќе реагираат на непримерната изјава на премиерот Заев и ќе застанат во одбрана на колегата Бранко Героски. Сигурна сум дека нема да го остават сам во оваа ситуација, затоа што ...

ЗНМ ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување

Фактор - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува денешната изјава на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт.

Шокантна, дискриминирачка, заканувачка и срамна изјава на премиерот Зоран Заев

Либертас - 13.08.2019

Шокиран сум од изјавата на премиерот Зоран Заев. Особено што тој со половина од “криминалците” што ги спомнува бил во директна или посредна комуникација. “Педерот” што го спомнува го крунисаа тој и неговите министри и градоначалници.

Тамара Чаушидис: Етикетирањето на новинарите е обид да се оцрни работата која не ви се допаѓа или ве загрозува

+инфо - 14.08.2019

Не се сомневам дека новинарските организации # ЗНМ # ССНМ Совет за етика ќе реагираат на непримерната изјава на премиерот Заев и ќе застанат во одбрана на колегата Бранко Героски. Сигурна сум дека нема да го остават сам во оваа ситуација, затоа што ...

ЗНМ ја осуди изјавата на Заев и побара јавно извинување

МКД - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува денешната изјава на премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт.

Героски побара извинување од Заев: Дали тоа Зоран мене ми се заканува?

Press24 - 13.08.2019

Нема да дозволам неколку криминалци еден суетен новинар и еден педер да ја симнат оваа влада од власт. Ова го рече денеска премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за Рекет, а на оваа изјава бурно изреагира новинарот Бранко Героски.

Новинарите се осеќаат понижени по изјавата на Заев дека „суетен новинар“, педер и криминалци не можат да ја урнат ...

Скопје1 - 14.08.2019

Новинарката Тамара Чаусидис реагираше по изјавата на премиерот Зоран Заев кој рече „Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и да ми извини ЛГБТ заедницата, еден педер, да ја урне Влада“.

ЗНМ ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување

Вечер - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува денешната изјава на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт.

ГЕРОСКИ: “Барам од ЗАЕВ јавно да ми се извини за оваа срамна, безобразна и дискриминирачка изјава”

Магазин - 13.08.2019

Барам премиерот Зоран Заев веднаш јавно да се извини за оваа срамна, крајно безобразна и дискриминирачка изјава, од која извираат нетрпеливост, закани и говор на омраза, пишува на својот Фејсбук профил новинарот Бранко Героски.

Чаусидис ги поддржа новинарите, за Астеруд и политичарите имаат право да „трескаат“ за медиумските работници

Фактор - 14.08.2019

Социјалните мрежи денеска окупирани со последната изјава на премиерот Заев. Коментари од новинарската фела не стивнуваат а со реакции се јавуваат и професори. Новинарката Тамара Чаусидис преку Фејсбук ги поддржа новинарите, а под постот со коментар ...

ЗНМ: Заев да им се извини на Геровски и на припадниците на ЛГБТИ заедницата

Фокус - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија вечерва остро ја осуди денешната изјава на премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт.

Героски: Шокиран сум од срамната, крајно безобразна и дискриминирачка изјава на Заев

365 - 13.08.2019

ШОКАНТНА, ДИСКРИМИНИРАЧКА, ЗАКАНУВАЧКА И СРАМНА ИЗЈАВА НА ПРЕМИЕРОТ ЗОРАН ЗАЕВ , пишува новинарот Бранко Героски на Фејсбук, откако премиерот просто неверојатно си дозволи да порача дека нема да дозволи „еден педep“, заедно со неколку криминалци и ...

ЗНМ ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување

Радио МОФ - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува денешната изјава на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт.

Героски: Дали тоа Заев ми се заканува? Барам премиерот веднаш јавно да се извини за оваа срамна, крајно безобразна и ...

Република - 13.08.2019

Шокантна, дискриминирачка и заканувачка – вака новинарот Бранко Героски ја оцени најновата изјава на премиерот Зоран Заев, во која тој рече дека нема да дозволи „група криминалци, еден суетен новинар и еден педер“, да ја урнат власта.

ЗНМ ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување

Нова ТВ - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува денешната изјава на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт.

Героски се чувствува загрозен и небезбеден по изјавата на Заев, бара заштита од меѓународната заедница

AKO - 13.08.2019

Новинарот Бранко Героски, кој прв објави за аферата Рекет, вечерва побара заштита од меѓународната заедница. Тој на социјалните мрежи објави апел по изјавата на премиерот Заев и побара заштита од меѓународната заедница: ,,Драги пријатели, ...

ЗНМ ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување

Опсервер - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува денешната изјава на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт.

Геровски: Дали тоа Зоран Заев мене ми се заканува?

Фокус - 13.08.2019

И новинарот Бранко Геровски вечерва реагираше на изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи неколку криминалци, еден суетен новинар и еден, како што рече, педер, да ја бутнат Владата.

ЗНМ ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување

Независен - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува денешната изјава на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт.

Героски: Изјавата на Заев е шокантна, дискриминирачка и заканувачка

+инфо - 13.08.2019

Шокантна, дискриминирачка и заканувачка – вака новинарот Бранко Героски ја оцени најновата изјава на премиерот Зоран Заев, во која тој рече дека нема да дозволи „група криминалци, еден суетен новинар и еден педер“, да ја урнат власта.

ЗНМ бара Заев јавно да се извини за денешната изјава

Магазин - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува денешната изјава на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт мислејќи на Бранко Героски, главниот и одговорен уредник на ...

Героски: Дали тоа Заев мене ми се заканува? Веднаш јавно да се извини

24Инфо - 13.08.2019

По скандалозната изјава на Зоран Заев се огласи и новинарот Бранко Героски преку својот Фејсбук профил. -Шокиран сум од изјавата на премиерот Зоран Заев. Особено што тој со половина од “криминалците” што ги спомнува бил во директна или посредна ...

ЗНМ ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување

Либертас - 13.08.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува денешната изјава на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт.