TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарското МНР контра македонското МНР: Нападот во Охрид е тешко кривично дело, а не вандалски чин

Слободен Печат - 24.11.2022

Бугарското Министерство за надворешни работи не ја прифаќа оценката на македонското МНР дека нападот на клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид бил вандалски чин и го осудува инцидентот како сериозно кривично дело.

МНР на Бугарија: Нападот на клубот „Цар Борис Трети“ не е вандалски чин туку тешко кривично дело – надлежните брзо да постапат за негово расчистување

360 степени

Македонската амбасадорка повикана во бугарското МНР, за нападот врз клубот во Охрид е информиран Брисел

Макфакс

Бугарското МНР ќе го повика амбасадорот на РСМ, Брисел е информиран за вооружениот напад

Во Центар

Софија ја повика македонската амбасадорка, по пукањето во „Цар Борис Трети“

Фактор

МНР на Бугарија ќе и врачи остар демарш на македонската амбасадорка по последниот напад на клубот „Цар Борис Трети“

Курир

Бугарското МНР ќе ѝ врачи остар демарш на македонската амбасадорка по последниот напад на клубот „Цар Борис Трети“

Локално

Локално Нетпрес Lider Р.С.Европа MTM Точка Либертас

Бугарскиот клуб „цар Борис Трети“ во Охрид оштетен од огнено оружје, МНР го осуди нападот

Сакам да кажам - 24.11.2022

Бугарски клуб во Охрид „Цар Борис Трети“, именуван според бугарскиот цар соработник на фашистите, е оштетен со огнено оружје. Непознати сторители синоќа пукале во канцеларијата, чие отворање во јавноста се смета за провокација од истоименото ...

Кој пукаше во „Цар Борис“, полицијата засега без одговор, случајот не бил едноставен

Слободен Печат

Oхриѓани не ги оставаат на мира: Повторно оштетен бугарскиот клуб „Цар Борис“

Република

КЛУБОТ „ЦАР БОРИС III“ ДЕМОЛИРАН СО ОРУЖЈЕ: МВР со најостра осуда

Фактор

Повторно искршен бугарскиот клуб во Охрид, овојпат со употреба на оружје

А1 On

Пак искршено стаклото од бугарскиот клуб „Цар Борис“ во Охрид, овој пат со огнено оружје

Слободен Печат

Од огнено оружје повторно оштетен бугарскиот клуб во Охрид

Телма

OhridNews Press24 Локално Скопје1 Курир 24 Вести Канал5 Макфакс

Софија ја информирала ЕК за нападот врз „Цар Борис“ и ја повика амбасадорката Руси

МКД - 24.11.2022

Македонската амбасадорка во Софија Агнеза Руси ќе биде повикана во бугарското Министерстсво за надворешни работи за да биде врачен остар демарш поради вооружениот напад брз бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, јави БГнес.

Бугарија ја информира Европската комисија за инцидентот во Охрид, најави и протестна нота за македонското МНР

Слободен Печат

Македонската амбасадорка денеска ќе биде повикана во бугарското МНР поради нападот на клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид

360 степени

Повторно e оштетен бугарскиот клуб во Охрид, реакција на МНР

МКД

Протестна нота на бугарското МНР за синоќешниот инцидент со бугарскиот клуб во Охрид

Скопје инфо

Протестна нота на бугарското МНР за синоќешниот инцидент со бугарскиот клуб во Охрид

24 Вести

Протестна нота на бугарското МНР за синоќешниот инцидент со бугарскиот клуб во Охрид

Опсервер

Канал5 Сител 24Инфо Денешен Република Независен +инфо Нова ТВ

Софија очекува во најкус рок да се расчисти инцидентот со бугарскиот клуб во Охрид

Бизнис Вести - 24.11.2022

Бугарското Министерство за надворешни работи категорично го осуди, како што се наведува, сериозното кривично дело во кое беше употребено огнено оружје врз Клубот на граѓани со бугарска самосвест „Цар Борис III” вчера во Охрид, Република Северна ...

Софија го карактеризира како „злосторство“ кршењето на стаклото од Клубот „Цар Борис 3“, очекува во најкус рок да се расчисти инцидентот

MakPress

Софија очекува во најкус рок да се расчисти инцидентот со бугарскиот клуб во Охрид

еМагазин

Софија очекува во најкус рок да се расчисти инцидентот со бугарскиот клуб во Охрид

24Инфо

Софија очекува во најкус рок да се расчисти инцидентот со бугарскиот клуб во Охрид

Опсервер

Софија бара во најкус рок да се расчисти инцидентот со бугарскиот клуб во Охрид

Press24

Софија очекува во најкус рок да се расчисти инцидентот со бугарскиот клуб во Охрид

ТВ21

Република Сител +инфо 4NEWS Курир Н.Македонија

МНР експресно го осуди новото оштетување на бугарскиот клуб во Охрид

Слободен Печат - 23.11.2022

Министерството за надворешни работи соопшти дека „најстрого го осудува вандалскиот чин што се случил вечерва, при што меѓу другото со употреба на оружје се оштетени надворешните стакла на граѓанскиот клуб во Охрид“.

МНР: Го осудуваме вечерашниот вандалски чин - надлежните итно да ги најдат сторителите

Press24

Со оружје вечерва нападнат бугарскиот културен центар во Охрид

4NEWS

МНР за новиот напад врз бугарскиот клуб во Охрид: Овие вандалски активности се целосно неприфатливи

360 степени

МНР го осуди нападот на бугарскиот клуб во Охрид

А1 On

МНР го осуди оштетувањето на стаклото на бугарскиот клуб во Охрид

24Инфо

МНР остро реагира на инцидентот во Охрид, каде со оружје беше оштетен бугарскиот клуб

Centar

24 Вести Денешен MakPress Опсервер Бриф еМагазин Република Сител