TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што се „крие“ договорот со Грција?

Канал5 - 14.06.2018

Сложен договор, со многу „ако“ во него – ова е првиот впечаток што се одбива за договорот за името што го постигнаа премиерите Заев и Ципрас. Верзијата на англиски јазик, која ќе биде единствената официјална, ја објавија грчките медиуми синоќа.

Детали од договорот за името помеѓу Македонија и Грција

Алсат-М - 14.06.2018

Конечниот договор е на 19 страници и има 20 члена кои се поделени во три дела. Во првиот, кој е пообемен, освен предлогот за ново уставно име Република Северна Македонија се предвидува и следното: – Државјанство; Македонец / граѓанин на Република ...

Декласификација на договорот со Грција

Р.С.Европа - 14.06.2018

Македонската Влада денеска го декласифицира Договорот за решавање на спорот со Грција, чија содржина веќе е објавена во јавноста. Според најавите се очекува договорот да биде потпишан во Преспа, но се уште нема официјална информација кога точно тоа ...

ЧЛЕН 7, СТАВ 2 и 3 од ДОГОВОРОТ: Како Македонија се брише самата себе и ги турка своите деца во војна?

Курир - 14.06.2018

Порталот Денешен.мк анализира дека Договорот со Грција има многу небулози, за нас се разбира еве една од нив: На пример, во член 7 став 2 од Договорот се вели: 2. Кога термините (се мисли на термините изведени од Македонија, н.з.

Владата ќе го усвои а потоа и ќе го објави договорот со Грција

Канал5 - 14.06.2018

Во договорот стои дека прифатеното име Република Северна Македонија е ерга омнес и дека краткиот назив ќе биде Северна Македонија. Идентитетот македонски, во патните документи да стои граѓани на Република Северна Македонија.

Никола Димитров ќе го потпише договорот од македонска страна

Фокус - 13.06.2018

Министрите за надворешни работи на двете страни ќе треба да го потпишат договорот меѓу Македонија и Грција за името, стои во целосниот договор кој вечерва го објави Катимерини. Во членот 7 од Договорот стои дека: Сфаќањата на двете страни за ...

Како ќе се имплементира новото име „ерга омнес“

Нова ТВ - 13.06.2018

Договорот во првиот Член (точка 8 – 13) предвидува како ќе оди спроведувањето на користењето на новото име за меѓународна и внатрешна употреба: Името и термините ќе бидат за сите употреби и сите цели – „ерга омнес“, односно, за внатрешна употреба, ...

Грчките медиуми го објавија договорот: Поддршката за членство во НАТО условена од целосно исполнување на договорот

А1 On - 13.06.2018

Грчките медиуми го објавија договорот за решавање на спорот за името, кој што македонскиот и грчкиот премиер треба да го потпишат. Во договорот на 19 страници, пишува дека официјалното име на Македонија ќе биде „Republic of North Macedonia“ ...

Експерти: Договорот треба да биде транспарентен

Алсат-М - 13.06.2018

Договорот меѓу владите на Македонија и Грција треба целосно да се објави. Аналитичарите оценуваат дека начинот како Владата на Заев постапуваше досега, тешко може да го гарантира спроведувањето на договорот ако се избегне соработка со опозицијата и ...

Хронологија на следните дипломатски чекори по вчерашниот договор

А1 On - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Македонија со ерга омнес до подотворена врата кон ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 13.06.2018

Во очекување да биде објавен целосниот договор за името меѓу Македонија и Грција, аналитичарите сметаат дека најголема загуба е прифаќањето на ерга омнес, а најдобрата страна откочувањето на евроатлантските интеграции.

Собранието не може да изврши ратификација на противуставен договор

Република - 13.06.2018

Договорот со Република Грција, склучен шверцерски и подмолно по телефон, кој денес еуфорично го обзнани Зоран Заев како „огромен успех“ е срамна капитулација и велепредавство. Toj таканаречен договор е противуставен и незаконит и таков договор не ...

Ципрас: Победа на Грција, си ја враќаме и древната македонска историја и културно наследство

Курир - 13.06.2018

Што наскоро во Преспа ќе потпишат македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот колега Алексис Ципрас? Ви ги пренесуваме сите точки од договореното претставени од Ципрас вчера во Атина. Клучно е што македонската страна ги прифатила сите главни грчки ...

Честитки за Грција

Оff.net - 13.06.2018

„Владата ги започна преговорите во меѓународен статус кво во кој терминот „Македоnија“ веќе се користеше како име на соседот во меѓународните организации и сите меѓународни форуми... Освен тоа, преку 140 земји (вклучувајќи ги САД, Кина и Русија) ја ...

Познато колку пати ќе се додаде „Северна“ на зборот “Македонија“ во Уставот на РМ

Фактор - 13.06.2018

Според спогодбата со Грција која ја прифатила Владата, н овото име и термините ќе бидат вградени во сите членови на Уставот, амандмани на Преамбулата, член 3 и член 49 од Уставот”. Зборот Македонија се брише и менува 152 пати во Уставот и сите ...

Грчки владини извори: Прифаќањето на ерга омнес е голем дипломатски успех за Грција

Стандард - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Ќе добие ли и СДСМ ново име: Што предвидува договорот помеѓу Македонија и Грција

еМагазин - 13.06.2018

Нема дилема дека во периодот што следи во јавноста ќе има различни тумачења на договорот помеѓу Македонија и Грција и кај нас, но и во Грција, како и со секој друг договор. И покрај тоа што главните поенти од истиот беа презентирани од двајцата ...

Грчките медиуми објави 16 точки со кои тврдат дека имаат победнички договор

Курир - 12.06.2018

Грчките медиуми објавуваат „добивки од договорот“: 1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која се иста 20 години. 2.

Би-Би-Си: Што ако договорот не успее?

Радар - 13.06.2018

Во деталниот извештај за договорот за името постигнат меѓу Македонија и Грција се вели дека сега и оние 140 земји кои не признале под уставното име ќе мораат да го прифатат терминот Република Северна Македонија.

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

Република - 12.06.2018

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Член 7, став 2 и 3 од Договорот: Како Македонија се брише самата себе и ги турка своите деца во војна?

Република - 14.06.2018

Договорот со Грција има многу небулози, a ова е само една од нив: Во член 7 став 2 од Договорот се вели: 2. Кога термините (се мисли на термините изведени од Македонија, н.з.) се однесуваат на Првата страна (Грција, н.з.

Димитров ќе го потпише договорот за промена на името

Курир - 13.06.2018

Министрите за надворешни работи на двете страни ќе треба да го потпишат договорот меѓу Македонија и Грција за името, стои во целосниот договор кој вечерва го објави Катимерини, пренесува Фокус.

За колку години и како ќе оди смената на името

Локално - 14.06.2018

Договорот во првиот Член (точка 8 – 13) предвидува како ќе оди спроведувањето на користењето на новото име за меѓународна и внатрешна употреба: Името и термините ќе бидат за сите употреби и сите цели – „ерга омнес“, односно, за внатрешна употреба, ...

Следните дипломатски чекори по вчерашниот договор за името

CivilMedia - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Колку пати ќе се додаде „Северна“ на зборот “Македонија“ во Уставот на РМ

Република - 13.06.2018

Според спогодбата со Грција која ја прифатила Владата, новото име и термините ќе бидат вградени во сите членови на Уставот, амандмани на Преамбулата, член 3 и член 49 од Уставот. Зборот Македонија се брише и менува 152 пати во Уставот и сите ...

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

CivilMedia - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Што добива Грција од капитулацијата на Македонија?

Република - 12.06.2018

1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која е иста 20 години. 2. Прифаќањето на erga omnes е голем дипломатски успех за Грција, бидејќи не беше прифатено во ...

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

МК News - 13.06.2018

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

ЧЛЕН 7, СТАВ 2 и 3 од ДОГОВОРОТ: Македонија се брише самата себе

МК News - 14.06.2018

Порталот Денешен.мк анализира дека Договорот со Грција има многу небулози, за нас се разбира еве една од нив: На пример, во член 7 став 2 од Договорот се вели: 2. Кога термините (се мисли на термините изведени од Македонија, н.з.

Никола Димитров ќе го потпише договорот од македонска страна

Република - 14.06.2018

Министрите за надворешни работи на двете страни ќе треба да го потпишат договорот меѓу Македонија и Грција за името, стои во целосниот договор кој вечерва го објави Катимерини. Во членот 7 од Договорот стои дека: Сфаќањата на двете страни за ...

Заев и Ципрас се договорија за името - што е следно?

Кајгана - 13.06.2018

Атина, 13 јуни 2018 (МИА) - До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција.

Грчки извори: До крајот на годината да се завршат ратификацијата, референдумот, уставните измени

Слободен Печат - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Грчките медиуми објавија 16 точки од договорот

Слободен Печат - 12.06.2018

Грчките медиуми објавуваат детали од договорот: 1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која се иста 20 години. 2.

Никола Димитров ќе го потпише договорот од македонска страна

Либертас - 14.06.2018

Министрите за надворешни работи на двете страни ќе треба да го потпишат договорот меѓу Македонија и Грција за името, стои во целосниот договор кој вечерва го објави Катимерини. Во членот 7 од Договорот стои дека: Сфаќањата на двете страни за ...

Хронологија на следните дипломатски чекори по вчерашниот договор

Press24 - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Вечер - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Грчките медиуми објавија 16 точки од договорот

+инфо - 12.06.2018

Грчките медиуми објавуваат детали од договорот: 1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која се иста 20 години. 2.

Димитров ќе го потпише договорот за промена на името

Пулс24 - 14.06.2018

Министрите за надворешни работи на двете страни ќе треба да го потпишат договорот меѓу Македонија и Грција за името, стои во целосниот договор кој вечерва го објави Катимерини, пренесува Фокус.

Собранието во јуни треба да го ратификува договорот со Грција

+инфо - 13.06.2018

Официјално не е соопштен датумот кога би се потпишал договорот меѓу двете земји, меѓутоа во грчките медиуми и во новинарските кругови во Грција, сѐ повеќе се споменува дека Зоран Заев и Алексис Ципрас во сабота ќе заминат за Преспа (на грчка ...

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Кајгана - 13.06.2018

Атина, 13 јуни 2018 (МИА) - До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу ...

Грчките медиуми објави 16 точки со кои тврдат дека имаат победнички договор

Сител - 12.06.2018

Грчките медиуми објавуваат „добивки од договорот“: 1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која се иста 20 години. 2.

Хронологија на следните дипломатски чекори по вчерашниот договор

Курир - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Канал5 - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји.

Грчките медиуми објави 16 точки од договорот

24Инфо - 13.06.2018

Грчките медиуми објави 16 точки од договорот Грчките медиуми објавуваат „добивки од договорот“: 1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која се иста 20 ...

Хронологија на следните дипломатски чекори по вчерашниот договор

Локално - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Локално - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

Како Грција ќе го чита ,толкува и употребува за домашна јавност договорот Зев-Ципрас

Локално - 13.06.2018

За сите ќе биде Република Северна Македонија, ама Грците за домашна употреба нема да проеведуваат. Грчкото МНР веднаш по обелоденувањето на договорот до новинарите дистрибуираше свое образложение и свое толкување на договорот меѓу Заев и Ципрас.

Заев и Ципрас се договорија за името – што е следно?

24Инфо - 13.06.2018

До крајот на 2018, предвидено е да завршат сите дипломатски активности од македонска страна, но и ратификацијата на договорот од Собранието кај нас и Парламентот во Грција. Но претходно, потребно е да се направат конкретни чекори и обврски.

Грчки владини извори со свои коментари за договорот

Независен - 13.06.2018

До крајот на 2018-та ќе треба да се заврши со сите предвидени обврски и чекори од македонска страна и ратификацијата во грчкиот парламент и македонското собрание, а со тоа и официјално стапување во сила на договорот меѓу двете земји, коментираат ...

СЕ ПОЈАВИ И ГРЧКИОТ НОН ПЕЈПЕР: Нови детали од СКАНДАЛОЗНИОТ договор!

Таратур - 13.06.2018

Се појавуваат нови детали од контроверзниот договор меѓу Заев и Ципрас кој предвидува целосно обезличување на Македонија. Вчера македонскиот премиер се обиде да го претстави како голема победа, а лидерот на опозицијата како капитулација, но ако им ...