TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракетирања и протести: Кризата на Блискиот Исток не ескалира, но не се ни смирува

Слободен Печат - 15.01.2020

Иран ракетира американски воени бази во Ирак, Израел ракетира позиции на проирански Хезболах, а Русија бомбардира позиции на ИД во Сирија. Иран изведе нов ракетен напад врз ирачка база со американски војници.

Москва: Одлуката на Франција, Велика Британија и Германија за Иран може да предизвика нови ескалации

Слободен Печат - 14.01.2020

„Не исклучуваме дека непромислената акција на Европјаните би можела да доведе до нови ескалации во врска со договорот за иранскиот нуклеарен програм и ќе ја оневозможат неговата примена во почетно договорените рамки“, наведе руското Министерство за ...

Додека иранските лидери се борат со меѓународниот притисок, незадоволниот народ излезе на улиците

Слободен Печат - 14.01.2020

Протестите се проширија и во други градови освен Техеран, што покажува дека незадоволството од властите е широко. Иранската полиција употреби солзавец за од улиците на Техеран да ги растера илајдниците демонстранти, кои јавно се спротиставија и го ...

Франција, Велика Британија и Германија ќе активираат механизам на нуклеарниот договор

МКД - 14.01.2020

Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам на иранскиот нуклеарен договор за решавање на спорови по иранското повторно прекршување на договорот од 2015 година, соопштија двајца европски дипломати.

Иран предупреди на последиците од одлуката на ЕУ

Р.С.Европа - 14.01.2020

Иранските власти ги предупредија Берлин, Лондон и Париз за последиците од нивната одлука да го активираат механизмот против Иран, поради непочитување на меѓународниот договор за нуклеарната програма.

Џонсон: Трамп е извонреден преговарач, нуклеарниот договор со Иран да го замениме со неговиот текст

Слободен Печат - 14.01.2020

– Претседателот Трамп е извонреден преговарач…Ајде да работиме заедно за да го замениме договорот од 2015 година со договорот на Трамп – рече Џонсон. Британскиот премиер Борис Џонсон денес изрази подготвеност договорот за иранската нуклеарна ...

Иран: Сериозно ќе одговориме на евентуалните европски санкции

А1 On - 14.01.2020

Иранското Министерство за надворешни работи предупреди дека сериозно и силно ќе одговори на евентуалните европски санкции. Портпаролот на иранското МНР, Абас Мусави изјави дека Техеран е целосно подготвен да одговори на секоја добра волја и ...

Зачувувањето на нуклеарниот договор со Иран е поважно од кога и да е, порача Борел

Нетпрес - 14.01.2020

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Жозеп Борел, задолжен за надзор на механизмот за решавањето на споровите кои се дел од Заедничкиот сеопфатен акционен план (JCPOA) за иранската нуклеарна програма од 2015 година ...

Трет ден протести на студенти во Техеран поради соборувањето на украинскиот авион

Глас на Америка - 14.01.2020

Иранските државни медиуми ја цитираат Техеранската полиција, која вели дека полицајците не пукале во протестантите ВАШИНГТОН — Стотици студенти од Технолошкиот универзитет Шариф во Техеран, трет ден по ред, протестираат против нивните исламистички ...

Велика Британија, Франција и Германија активираат механизам за решавање на спорот со Иран

Глас на Америка - 14.01.2020

Велика Британија, Франција и Германија во вторникот објавија дека постапките на Иран кои не се во согласност со нуклеарниот договор од 2015 година не им оставаат друг избор освен да се свртат кон механизмот за решавање на спорови утврден со ...

Европските сили го активираа механизмот за разрешување на споровите во нуклеарниот договор со Иран

Телма - 14.01.2020

Главниот дипломат на ЕУ потврди денеска дека европските сили го активирале механизмот за разрешување на споровите во нуклеарниот договор со Иран, откако оваа држава продолжува да се повлекува од обврските кои ги има преземено.

Активиран механизмот за спорови од нуклеарниот договор со Иран

Р.С.Европа - 14.01.2020

Германија, Британија и Франција го активираа механизмот во случај на несогласување од нуклеарниот договор постигнат меѓу Иран и светските сили во 2015 година. Трите европски земји, кои се потписници на договорот заедно со Кина, Русија и САД, како и ...

Франција, Велика Британија и Германија ќе покренат механизам за спорови поради Иран

Макфакс - 14.01.2020

Франција, Велика Британија и Германија планираат да покренат механизам за решавање на спорови во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши истиот, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на двајца неименувани европски ...

Иранците сакаат да завладее закон и ред

Deutsche Welle - 14.01.2020

Минатата недела големи поворки за време на погребот на убиениот генерал Сулејмани. Сега демонстрации поради соборувањето на украинскиот патнички авион. Тие два настани не се противречни, смета Петер Филип.

Кое руско оружје би сакал да го има Иран?

Руска реч - 14.01.2020

Овие високотехнолошки ѕверови од Русија би можеле до крајот на 2020 година да ја зајакнат иранската одбрана од заканите од воздух и од море, во случај доколку Обединетите Нации повторно не му забранат на Иран увоз на оружје.

Иранскиот имам: Амбасадорот на Велика Британија би можел да биде исечкан на парчиња

Макфакс - 14.01.2020

Истакнатиот тврдокорен ирански имам, ајатолах Ахмад Аламолхода, изјави дека најдоброто нешто што може да му се случи на британскиот амбасадор во Техеран е да биде протеран од земјата, инаку лојалните поддржувачи на убиениот генерал Касем Сулејмани ...

„Поддржувачите на Сулејмани можат британскиот амбасадор да го исечат на парчиња“

Точка - 14.01.2020

Голема дипломатска бура настана откако неодамна иранските власти го уапсија британскиот амбасадор, а набрзо потоа го пуштија на слобода. Истакнатиот ирански имам, ајатолах Ахмад Алмолход изјави денес дека најдоброто нешто што би можело да му се ...

Пет причини зошто не е завршена кризата помеѓу САД и Иран

Н.Македонија - 14.01.2020

Кризата предизвикана од американската ликвидација на иранскиот командант Касем Сулејмани не ескалира во отворена војна помеѓу САД и Иран. Во таа насока, може слободно да се каже дека навистина има деескалација на ситуацијата.

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

Република - 14.01.2020

Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам за решавање на споровите во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши, соопштија неименувани европски дипломати.

Џонсон: Трамп да го обнови иранскиот нуклеарен договор

+инфо - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика денеска американскиот претседател Доналд Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов, сопствен документ, со цел да постои гаранција дека таа земја нема да произведе нуклеарно оружје.

Џонсон: Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор

Макфакс - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика американскиот претседател Доналд Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор со свој договор, за да се осигура дека Иран нема да се снабди со нуклеарно оружје.

Персиската моќ: Колку е силна Иранската војска?

Р.С.Европа - 13.01.2020

Во очекувањето на голем конфликт кој врие по убиството на водачот на иранската Револуционерна гарда, генерал Касем Солејмани, капацитетите на иранската војска се мерат прецизно. Но, колку е навистина силна војската на Исламската република? Одговорот ...

Иранците демонстрираат против лагите на својата влада

Deutsche Welle - 13.01.2020

Иранската полиција демантира дека пукала во антивладините демонстранти во Техеран. Во видеа кои курсираат на интернет, се слушаат истрели во близина на протестите и се гледаат локви крв, како и вооружени војници.

Иранската полиција пукаше на оние кои протестираа поради соборениот авион (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2020

На видеоснимките објавени на социјалните мрежи е снимено пукањето со вистинска муниција и солзавец од страна на иранските безбедносни сили на демонстрантите кои протестираат откако Техеран призна дека по грешка го соборил патничкиот авион, пренесе ...

Рохани потпиша: Пентагон е на листата терористички организации

МКД - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша амандман на законот со кој го вклучи Пентагон на листата терористички организации, јави агенцијата Тасним . Во прашање е амандман на законот усвоен во Иран во април минатата година, а со кој на листата ...

Иранската полиција пукала со боева муниција на протестите во Техеран, велат Очевидци

Сакам да кажам - 13.01.2020

Иранските безбедносни сили пукале со боева муниција и фрлиле солзавец за да ги растераат демонстрантите кои излегоа на протест против првичното негирање на властите дека украинскиот патнички авион бил погоден со проектил.

Продолжуваат протестите во Иран

Р.С.Европа - 13.01.2020

Антивладините протести во Иран продолжуваат трет ден по ред поради револтот од начинот на кој иранските власти се справуваат со падот на украинскиот авион минатата недела кој беше урнат поради грешка на иранските воздушни сили.

Рохани потпиша: Пентагон ставен на листата терористички организации

Алсат-М - 13.01.2020

Иранскиот претседател, хасан Рохани го потпиша амандманот на законот со кој и Пентагон е ставен на листата на терористички организации, јавува агенцијата „Тансим“. Станува збор за амандман кој е усвоен минатата година, а со кој на листата ...

Трамп: Воопшто не ми е гајле дали Иран ќе преговара со САД

Макфакс - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека неговата кампања за максимален притисок против Иран не е за тоа да се донесе Техеран на преговарачката маса, туку да се осигура дека Техеран нема добие нуклеарно оружје или да убива демонстранти, ...

Иран ја отфрли поддршката на Трамп за Иранците

Макфакс - 13.01.2020

Портпаролот на иранската влада ги отфрли твитовите на американскиот претседател Доналд Трамп во кои изразува поддршка за Иранците, велејќи дека иранскиот народ треба да запомни дека тој го убил генералот Касем Сулејмани и е причината поради која ...

Техеран: Активностите на британскиот амбасадор се целосно неприфатливи

Макфакс - 13.01.2020

Портпаролот на иранската влада соопшти дека постапките на британскиот амбасадор се целосно неприфатливи, откако медиумите објавија дека амбасадарот бил приведен во близина на протестите во Техеран, пренесува „Спутник“.

Рохани потпиша, Пентагон на списокот на терористички организации

Макфакс - 13.01.2020

Иранскиот претседател Ханас Рохани го потпиша амандманот на законот што го вклучи Пентагон на списокот на терористички организации, јави новинската агенција „Тансим“. Ова е амандман на законот донесен во Иран минатиот април во кој на листата на ...

Рохани: Пентагон е терористичка организација

Макфакс - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша закон со кој американското министерство за одбрана го прогласува за терористичка организација, одговарајќи на тој начин на одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп Револуционерната гарда да ја ...

Повици за одговорност за судирот меѓу САД и Иран

Н.Македонија - 13.01.2020

­Демонстранти во Иран повикаа на одговорност откако иранските власти признаа оти по грешка бил соборен украинскиот патнички авион во Техеран, при што загинаа 176 лица. Во САД, пак, конгресмени побараа да се утврди дали навистина имало непосредна ...

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Макфакс - 13.01.2020

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска францускиот претседател, Емануел Макрон. Макрон рече дека остварил телефонски разговор со рускиот претседател, Владимир Путин, во неделата, а Иран и ...

Кина ги критикува едностраните санкции на САД против Иран

Нетпрес - 13.01.2020

Кина во понеделникот се спротистави на новиот круг еднострани санкции на САД против Иран, а портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи, Генг Шуанг, порача дека економската соработка на Пекинг и Техеран е во согласност со ...

Пукање на иранските протести во Техеран, полицијата тврди дека не пукала (видео)

Либертас - 13.01.2020

Видео-снимки објавени на социјални медиуми регистрирале пукање во близина на иранските протести покренати откако Техеран призна дека по грешка го урнал патничкиот авион, на што веднаш одговори полицијата, тврдејќи дека не пукала кон демонстрантите.

Рабиеи: Трамп рони крокодилски солзи за Иранците

Вечер - 13.01.2020

Портпаролот на иранската Влада, Али Рабиеи денеска го критикуваше американскиот претседател Доналд Трамп поради неговите твитови во кои изразува поддршка за Иранците, наведувајќи оти тој „рони крокодилски солзи“.

Иранскиот амбасадор повикан во Форин офис

24Инфо - 13.01.2020

Иранскиот амбасадор во Лондон Хамид Баеидинеџад е повикан во Форин офисот за да му се пренесе острото противење на Велика Британија поради кусото задржување во притвор на британскиот амбасадор во Техеран.

Трамп „воопшто не го интересира“ дали Иран ќе се согласи на преговори

Нетпрес - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во неделата дека „воопшто не го интересира“ дали Иран ќе се согласи на преговори со САД, откако неговиот советник за национална безбедност сугерираше дека Техеран ќе мора да се согласи на разговори, ...

Рохани потпиша: Пентагон на листата на терористички организации

Локално - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани го потпиша денеска амандманот на законот, со кој Пентагон е ставен на листата на терористички организации. Станува збор за амандман на закон усвоен во Иран во април минатата година, со кој на листата на ...

Крв на земјата и луѓе со пушки: Пукање на протестите во Иран...

Точка - 13.01.2020

Видео снимките кои се појавија на социјалните мрежи откриваат пукотници во близина на местата каде што се одржуваат протести во Техеран. Протестите во иранскиот главен град избија откако владата призна дека по грешка бил срушен украинскиот патнички ...

Иранците тврдат дека не сакале да убијат американски војници: Еве што сакавме да им порачаме со ракетниот напад

Точка - 13.01.2020

Командантот на Чувари на револуцијата, иранска идеолошка армија изјави вчера дека целта на нападите на 8-ми јануари на американските бази во Ирак не била да убијат американски војници. „Нашата цел не беше да се убијат непријателски војници, тоа не ...

Трамп со порака до Иран: Воопшто не ми е гајле дали сакате преговори...

Точка - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека воопшто не го интересира дали Иран ќе се согласи да преговара со Соединетите Американски Држави. Првиот човек на САД порача дека воопшто не му е гајле дали Иран ќе се согласи за преговори, откако ...

Иранците потпишаа: Пентагон е терористичка организација!

Точка - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша амандман за закон според кој Пентагон се става на листата на терористички организации, пренесуваат иранските државни медиуми. Станува збор за амандман кој е усвоен во Иран во април минатата година, а според ...

Пукање на иранските протести во Техеран, полицијата тврди дека не пукала

CivilMedia - 13.01.2020

Видео-снимки објавени на социјални медиуми регистрирале пукање во близина на иранските протести покренати откако Техеран призна дека по грешка го урнал патничкиот авион, на што веднаш одговори полицијата, тврдејќи дека не пукала кон демонстрантите.

(ВИДЕО) Пукање на протестите во Техеран, полицијата тврди дека не пукала

ТВ21 - 13.01.2020

Видео-снимки објавени на социјални медиуми регистрирале пукање во близина на иранските протести покренати откако Техеран призна дека по грешка го урнал патничкиот авион, на што веднаш одговори полицијата, тврдејќи дека не пукала кон демонстрантите.

Пукање на иранските протести во Техеран, полицијата тврди дека не пукала (видео)

Опсервер - 13.01.2020

– Видео-снимки објавени на социјални медиуми регистрирале пукање во близина на иранските протести покренати откако Техеран призна дека по грешка го урнал патничкиот авион, на што веднаш одговори полицијата, тврдејќи дека не пукала кон демонстрантите.

Пукање на протестите во Иран, полицијата негира вмешаност (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.01.2020

Не беше можно веднаш да се провери автентичноста на снимките објавени доцна во неделата, на кои има и крв на земја и луѓе со пиштоли, кои се чини дека се членови на безбедносните сили, јавија западни медиуми.

(ВИДЕО) Пукање на протестите во Техеран, полицијата тврди дека не пукала

Нетпрес - 13.01.2020

Видео-снимки објавени на социјални медиуми регистрирале пукање во близина на иранските протести покренати откако Техеран призна дека по грешка го урнал патничкиот авион, на што веднаш одговори полицијата, тврдејќи дека не пукала кон демонстрантите.