TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОБСЕ бара СЈО да продолжи да работи

Телма - 12.06.2019

По, 18 обвиненија во судска постапка, 5 пресуди и 19 осудени лица, двегодишниот извештај на мисијата на ОБСЕ, за работата на специјалното јавно обивнителство шефот Клеменс Која ќе го заокружи со една реченица.

Мисијата на ОБСЕ со извештај за работата на СЈО

Канал5 - 12.06.2019

Се надеваме неизвесноста околу иднината на СЈО да заврши со донесување на законот со кој обвинителството ќе продолжи со работа, порача амбасадорот на ОБСЕ во земјава Клеменс Која . Откако канцеларијата го презентираше извештајот за работата на тимот ...

ОБСЕ со критика до СЈО и до судот за развлекувањето на судењата

Р.С.Европа - 12.06.2019

Времетраењето на постапките, управувањето со судските процеси, одложувањата на рочиштата поради отсуства на обвинетите и законските рокови кои се ризик за бегство на обвинетите се дел од забелешките на ОБСЕ во вториот извешај.

ОБСЕ го презентираше вториот извештај за предметите во надлежност на СЈО

Академик - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска го презентираше вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) . Шефот на Мисијата на ОБСЕ, Клеменс Која, денеска ги повика сите партии да постигнат ...

(Видео) Полека со праските Катице!

Репортер - 12.06.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска говореше на конференција на ОБСЕ на која се презентараше извештајот за работата на СЈО. Па, кога заврши официјалниот дел, таа со шефицата на нејзиниот кабинет се придружи на коктелот.

Не сме тука да ги жалиме обвинетите, им свика Јанева на адвокатите на конференција на ОБСЕ

Фокус - 12.06.2019

Специјалното јавно обвинителство доби критики за својата работа во извештајот на Мисијата на ОБСЕ за период од 2016 до 2018 година, каде се нотирани заклучоци и препораки за поефикасно водење на предметите на СЈО.

ОБСЕ загрижено за доцнењето на законот за СЈО, повик до партиите да се договорат

ТВ21 - 12.06.2019

Шефот на Мисијата во Скопје, Клеменс Која изјави дека ОБСЕ изразува загриженост за законот за СЈО кој според него е во позиција на статус кво и дека се доцни со предлог законот. Тој рече дека работата на СЈО е важна за правдата во Македонија.

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Канал5 - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

ОБСЕ повика да му се овозможи на СЈО непречено да работи

Р.С.Европа - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ Клеменс Која денеска изрази загриженост за законот за обвинителство и ги повика сите политички партии да постигнат согласност и да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи.

Јанева: За „Империја“ писмено обратете се до СЈО

А1 On - 12.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната презентација на вториот мониторинг извештај на ОБСЕ за работата на СЈО, не сакаше да одговори на прашањето на „А1он“ до каде е истрагата за случајот „Империја“, дали се ...

Пасивноста му го намали интегритетот на СЈО

Р.С.Европа - 12.06.2019

Со намалувањето на довербата на јавноста во СЈО се намалува и надежта за враќањето на правната држава, велат аналитичарите. Власта и опозицијата преговараат за новиот закон за јавно обвинителство, каде што треба да се реши и статусот на СЈО.

ОБСЕ апелира СЈО да добие нов мандат

Слободен Печат - 12.06.2019

Првата суштинска работа е присуството на обвинетите на судењето. Околу 14 отсто е стапката на отсутноста на обвинетите на судењета и законот дозволува судот неограничено се додека обвинетиот има потреба да се одложуваат судењата.

Аземи во забранетата емисија: Има договор СЈО да не го гони ДУИ (Избришана дебата бр. 2)

Expres - 12.06.2019

Новинарот и издавач Емин Аземи во забранетата (избришана) емисија на 1ТВ тврди дека начинот на кој сега работат СЈО и обвинителката Катица Јанева во врска со истрагите против членови на ДУИ е резултат на политички договор.

Заев ќе чисти неподобни, Јанева не заслужува втор мандат – Зошто исчезна емисија на 1ТВ? (ВИДЕО)

Expres - 12.06.2019

Зошто СЈО и Катица Јанева не покренале процеси против ДУИ а ги имале бомбите кои сега излегуваат во јавност? Катица Јанева не заслужува втор мандат Намалена доверба во СЈО Јанева не се снајде најдобро во улогата која што и беше дадена.

Вториот извештај на ОБСЕ за активностите на СЈО

Независен - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Политичарите решени да ги покорат СЈО и ОЈО

Слободен Печат - 11.06.2019

Без решение уште долго ќе останеме заглавени во ќорсокак без европската надеж, коментираат познавачите. Европската иднина и датумот за почеток на преговорите за Македонија ќе бидат забетонирани на неодредено време, доколку во Скопје за брзо време не ...

ОБСЕ со критички извештај за работата на СЈО

CivilMedia - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ, Клеменс Која ,денеска ги повика политички партии да постигнат согласност и да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи. Според ОБСЕ дел од предметите на СЈО се преплавени со докази и со сведоци, а СЈО не ги предало ...

Не сме тука да ги жалиме обвинетите, им свика Јанева на адвокатите на конференција на ОБСЕ

Бриф - 12.06.2019

Специјалното јавно обвинителство доби критики за својата работа во извештајот на Мисијата на ОБСЕ за период од 2016 до 2018 година, каде се нотирани заклучоци и препораки за поефикасно водење на предметите на СЈО.

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работ

24Инфо - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

ОБСЕ повика да му се овозможи на СЈО непречено да работи

Нетпрес - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ Клеменс Која, денеска изрази загриженост за законот за обвинителство и ги повика сите политички партии да постигнат согласност и да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи.

(Видео) Јанева: Не сме тука да ги жалиме обвинетите

Макфакс - 12.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната презентација на вториот мониторинг извештај на ОБСЕ за работата на СЈО, не сакаше да одговори на прашањето на “А1он” до каде е истрагата за случајот “Империја”, дали се ...

ОБСЕ: СЈО да добие нов мандат!

1tv - 12.06.2019

„Многу сме загрижени за нацрт Законот и за рокот на постоење на СЈО бидејќи неговиот мандат наскорто завршува. Важно е СЈО да продолжи да работи на независен и професионален начин. Ние ја цениме напорната работа на СЈО и нивните резултати“, ова ...

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Локално - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Шефот на ОБСЕ повика СЈО да продолжи непречено да работи

+инфо - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за Специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Јанева: Не сме тука да ги жалиме обвинетите

Точка - 12.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната презентација на вториот мониторинг извештај на ОБСЕ за работата на СЈО не сакаше да одговори на прашањето на „А1он” до каде е истрагата за случајот „Империја”, дали се ...

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Опсервер - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

ОБСЕ бара СЈО да продолжи со работа

Нова ТВ - 12.06.2019

Со оглед на клучната улога на СЈО во одново поставувањето на одговорноста, од особена важност е СЈО да продолжи да ги гони одговорните лица професионално и независно, исткакна денеска амбасадорот на ОБСЕ во земјава Клеменс Која, претставувајќи го ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Независен - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

ММС - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Вечер Прес - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Сител - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

А1 On - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Канал5 - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Локално - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Р.С.Европа - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Press24 - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Мисијата на ОБСЕ денес ќе го презентира вториот извештај за активностите на СЈО

МКД - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Опсервер - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

А1 On - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Скопје инфо - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Слободен Печат - 12.06.2019

Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО од страна на Мисијата. Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното ...

Јанева: Никој не дојде иако обвинетите ги поканивме да дојдат во СЈО и да ги слушнат „бомбите“

Денешен - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, Клеменс Која, денеска изрази загриженост во врска законот за СЈО, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Презентација на вториот преоден извештај за активностите на СЈО

Алсат-М - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

ОБСЕ: СЈО да добие нов мандат!

Либертас - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

МКД - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

ОБСЕ со критики за Катица, но бара нов мандат за СЈО

Вечер Прес - 12.06.2019

СЈО доби критика од ОБСЕ за работата во изминатите две години. Мисијата нотира дека дел од предметите се преплавени со докази и со сведоци, некои од нив непотребни во постапката. ОБСЕ му забележува на СЈО и поради тоа што не ги предало на одбраната ...

ОБСЕ со критика до СЈО и до судот за разлекување на судењата

еМагазин - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија, Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на Специјалното ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Тера - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.