TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од 10 до 15 проценти ќе поскапи струјата за домаќинствата со зголемувањето на цената на ЕСМ на 60 евра за мегават

Телма - 20.06.2024

Првиот регулатор Марко Бислимовски вели дека зголемувањето на цената на струјата на ЕСМ која е наменета за домаќинствата на 60 евра апсолутно ќе влијае на крајната цена за граѓаните. Лично тој смета дека цената за мегават требало да остане иста како ...

Бислимовски ги советува пекарите – Мицкоски ги уверува граѓаните дека цената на струјата ќе се намали

ТВ21

Колкави сметки за струја ќе плаќаме од први јули?

Сител

Мрежарината нема да се намали до крајот на годинава, регулаторна тврди ценовнни шокови ќе нема

Канал5

Мрежарината им пречи на оние кои имаат пет стана и фотоволтаици на куќите, јас не можам да им помогнам!

Вечер Прес

Надоместокот од 200 денари за пристап до мрежа им пречи на оние со повеќе станови и фотоволтаици

Телма

МРЕЖАРИНАТА ЗА СТРУЈАТА МОЖЕ ДА СЕ НАМАЛИ ВО ДЕКЕМВРИ Ако малите фирми одат на слободен пазар тоа ќе биде олеснување за сите

+инфо

Сител 24Инфо Фокус МКД

Бислимоски: Пекарниците да се снабдуваат со електрична енергија од слободниот пазар

ТВ21 - 20.06.2024

Големите пекарски компании по закон треба да се снабдуваат со електрична енергија од слободниот пазар каде цените не се многу високи, појаснува Бислимоски. Тој апелираше производителите и трговците да се воздржат од шпекулации.

Бислимоски вели да нема шпекулации: Поскапувањето на струјата не треба да влијае на цената на лебот

Lider

Стопанствениците контра Бислимовски – тој не може да дефинира дали ќе има покачување на цената на лебот

Алфа

Ѓорѓиевски му возврати на Бислимоски: Јас сум за лебот ти си за струјата

Слободен Печат

24 ЧАСА: Пекарските индустрии да обезбедат струја на слободниот пазар; ЕК го усвои Предлог-буџетот на ЕУ за 2025; ВМРО-ДПМНЕ со новите министерства прави префрлање од шупливо во празно

CivilMedia

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

Локално

Бислимоски: Цената на лебот не е зависна од цената на струјата на ЕВН хоум

МКД

Макфакс Опсервер Точка Lider

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

Бизнис Вести - 19.06.2024

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски, коментирајќи го ставот од претставници од пекарската индустрија дека тие во голем дел зависеле од домашното производство и оти со растот на цената на струјата ќе се зголеми и ...

Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар, порача Бислимоски

Н.Македонија

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

А1 On

Со лажговци ќе се бориме со факти, рече Бислимоски и порача пекарските компании се обврзани да обезбедат струја на слободниот пазар

ММС

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

Либертас

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

Press24

Бислимоски: Најголемите пекарски компании се законски обврзани да обезбедуваат струја на слободниот пазар

Бриф

Zoom Градска Независен Република CivilMedia 360 степени 24Инфо Во Центар