TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски праша, Демерџиев ќе одговори

Deutsche Welle - 08.02.2023

Софија подготвува список со лица на кои не им бил дозволен влез во РСМ. Се анализира дали има прекршување на конзуларната конвенција. Бугарското МВР напредува со собирањето информации за Бугарите на кои не им беше дозволено да , најави министерот за ...

ПОНГ ГО ИГНОРИРА БУГАРСКИОТ ПИНГ Ковачевски не сака да го коментира тоа што Пендиков добива ВИП третман во Софија

+инфо

Пендиков ќе добие бугарски пасош, стан и обезбедување од државата

Сител

Османи: Време е да се прекине циклусот на влошени односи

Канал5

Натепаниот охриѓанец ќе добие стан во Софија, пари и обезбедување од бугарија

Сакам да кажам

Пендиков останува во Бугарија – ќе добие стан, средства и обезбедување

Канал5

Претепаниот Пендиков ќе добие стан во Софија, дневници и обезбедување од бугарската влада

А1 On

+инфо ТВ21 МКД Независен Телма Слободен Печат Мета Фокус

Скопје со порака до Софија да прекине циклусот негативни односи

Бизнис Вести - 08.02.2023

Треба да се остава што помалку простор на провокации чија единствена цел е нарушување на добрососедските односи. Северна Македонија во овие години покажа мудрост и зрелост да не потклекне на таквите провокации.

Милков: Скопје ги минираше обидите за помирување

Алсат-М

Повици да се спушти топката меѓу Скопје и Софија - караниците се сопка за уставните измени

Deutsche Welle

Липавски: Низ дијалог и со намалување на тензиите да се надминат отворените прашања меѓу Скопје и Софија

24Инфо

Билатералните спорови не треба да бидат причина за вето на зачленувањето на земјата во ЕУ

МКД

Низ дијалог и со намалување на тензиите да се надминат отворените прашања меѓу Скопје и Софија, порача од Скопје чешкиот министер за надворешни Липавски

еМагазин

Милков: Скопје ги минираше обидите за помирување

Zoom

Курир 24Инфо Опсервер 4NEWS Канал5 Нетпрес Н.Македонија CivilMedia

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендиков ќе добие сместување во Бугарија, а полицијата ги уапси лицата кои го демолираа македонскиот ...

Фактор - 07.02.2023

ПЕНДИКОВ ЌЕ ДОБИЕ СМЕСТУВАЊЕ ВО БУГАРИЈА И ДРЖАВЈАНСТВО Охриѓанецот Христијан Пендиков останува во Бугарија. Тој таму ќе добие сместување, но и државјанство во најкус можен рок. Бугарскиот шеф на дипломатијата, Николај Милков денеска на ...

Бугарија ќе му даде државјанство и привремено живеалиште на Христијан Пендиков

24 Вести

Пендиков ќе добие привремено живеалиште во Бугарија

Р.С.Европа

Пендиков во Бугарија ќе добие сместување, а можеби и лично обезбедување

Фактор

Пендиков наскоро ќе добие бугарско државјанство, а МНР на Бугарија ќе му обезбеди стан и лично обезбедување

360 степени

Софија ќе го згрижи: Пендиков ќе добие стан, државјанство и обезбедување

MakPress

Експресно бугарско државјанство и стан во Софија за Пендиков

ММС

Макфакс MTM Н.Македонија Скопје1 Опсервер Zoom Курир OhridNews

Пендиков добива третман на почесен граѓанин на Бугарија, доби бесплатно сместување во Софија и паричен надомест

Телма - 07.02.2023

Македонскиот државјанин Христијан Пендиков добива третман како да е почесен граѓанин на Бугарија. Државниот врв на соседната земја му понуди серија бенефити, откако заврши неговото лечење на Воено-медицинската академија во Софија.

РАДЕВ СЕ ЖАЛЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА КАЈ ШАРЛ МИШЕЛ Нашите амбиции за влез во ЕУ довеле до злосторства над Бугарите

+инфо

ВЕЌЕ НЕ НЀ БОДАТ СО БАЈОНЕТИ, АМА НЀ КОЛАТ СО ПОНИЖУВАЊА Можно ли е ново затоплување на односите со Бугарија?

+инфо

Радев му се пожалил на Мишел за „антибугарската кампања“ во С. Македонија

Локално

Радев се гордее со Пендиков кој излезе од болница: Успеа да го одбрани своето бугарско име и покрај насилството

MTM

Пендиков оздраве, исчезнаа гребнатинките благодарение на бугарското здравство (ФОТО)

PressingTV

Радев денеска преку видео-конференциска врска му се пожалил на Мишел за „антибугарската кампања“ во Македонија

Република

Ковачевски вели не е наше да се мешаме кому Бугарија ќе издаде државјанство или ќе подари стан

360 степени - 07.02.2023

Ваковиот став на премиерот следува по најавите на бугарското Министерство за надворешни работи дека наскоро на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков, ќе му биде издадено бугарско државјанство.

Koвачевски: Не можеме да се мешаме дали Бугарија некому ќе даде државјанство или ќе подари стан

Фактор

Не можеме да се мешаме дали Бугарија некому ќе му даде државјанство и стан, рече Ковачевски за Пендиков

Локално

Бугарија ќе му даде стан, државјанство и пари на Пендиков, а еве што вели Ковачевски за оваа одлука

Курир

Ковачевски не сака да се меша во тоа што Бугарија на Педников му дава стан и пари

Република

Koвачевски не и се меша на Бугарија што му даде стан на Пендиков

PressingTV

Ковачевски ја коментираше одлуката на бугарските власти да му доделат стан на Пендиков

Нетпрес

Независен Фокус Денешен Lider Н.Македонија

Милков: Македонските власти ги „минираа“ обидите на Бугарија за надградба на односите

Фокус - 07.02.2023

Бугарскиот технички министер за надворешни работи Николај Милков денеска говореше за односите помеѓу Македонија и Бугарија последните случувања со чествувањето на роденденот на македонскиот револуционер, Гоце Делчев.

Милков обвинува: Македонските власти ги „минираа“ обидите на Бугарија за надградба на односите

Слободен Печат

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Макфакс

Милков: Обидите за смирување на односите меѓу Бугарија и С. Македонија беа поткопани од властите во Скопје

Локално

Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Македонија, обвинува Милков

Н.Македонија

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

24Инфо

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Точка

MTM