TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ со силна поддршка на Охрид за справување со дивоградбите и зачувување на статусот во УНЕСКО

OhridNews - 03.07.2020

„Вашите претци не ви го оставија градот Охрид, ниту Охридското Езеро за вие да ги уништите, туку да ги оставите за идните генерации.“ Оваа силна порака ја упати Амбасадорот на Европската унија во земјата Самуел Жбогар при вчерашната работна посета ...

Во Охрид ќе се отстрануваат сите нелегални објекти во сите заштитени зони

Сител - 02.07.2020

Битката со дивоградбите во Охрид ќе трае со години.По рушењето на плажите долж езерото ќе се отстрануваат и останатите нелегални градби во заштитените зони.Градоначалникот Георгиески потенцира дека нема да дозволи урбанизација која го нарушува ...

Жбогар: Ако сте сериозна држава имплемтирајте ги законите и решете го проблемот со дивоградбите

Телма - 02.07.2020

Зачувување на статусот на УНЕСКО, решавање на проблемот со дивограби и владеењето на право е клучно за евроамбасадорот Самуел Жбогар кој денеска беше во Охрид за да му даде поддршка на градоначалникот Константин Георгиевски во справувањето со ...

ЕУ со поддршка на општина Охрид во заштитата на градот и езерото

Канал5 - 02.07.2020

Поддршка во битката со дивото градење на охридското крајбрежје изрази денеска евроамбасадорот Жбогар од Охрид и ги охрабри локалните власти да продолжат со акцијата за уривање со цел да се задржи статусот под УНЕСКО.

Жбогар во Охрид: На поединци личниот интерес им е поважен од УНЕСКО

Алсат-М - 02.07.2020

И додека на охридската страна во езерото повеќе од две недели интензивно се отстрануваат бесправно изградените објекти и друга урбана опрема на крајбрежјето, во Струга вакви активности нема.

Жбогар: Охридското Езеро треба да го зачувате за идните генерации, а не да го уништите

Макфакс - 02.07.2020

Амбасадорот на Европската Унија, Самуил Жбогар му даде поддршка на градоначалникот Константин Георгиевски во справувањето со дивоградбите во Охрид. Тој упати и апел до жителите дека предците не го оставиле Охридското Езеро за тие да го уништуваат.

Охридскиот градоначалник бара поддршка: Да прифатиме дека дивоградби на крајбрежјето повеќе ќе нема

А1 On - 02.07.2020

Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник после мене, вели првиот човек на Охрид, Константин Георгиевски. Според него, нема потреба од одложување на рушењето по летната сезона, ...

Жбогар од Охрид: Нелегалните градби за нас како Европска Унија се нешто што е незамисливо

Локално - 02.07.2020

Поддршка во битката со дивото градење на охридското крајбрежје изрази денеска евроамбасадорот Жбогар од Охрид и ги охрабри локалните власти да продолжат со акцијата за уривање со цел да се задржи статусот под УНЕСКО.

ЕУ со поддршка на Општина Охрид во заштитата на градот и езерото, но и на принципите на владеење на правото

Опсервер - 02.07.2020

Охрид, 2 јули 2020 () – Европската Унија силно ги поддржува активностите на Општина Охрид за почитување на принципот на владеење на правото, демонстрирано преку реализирање на законските одредби за отстранување на дивоградбите од брегот на ...

Охрид меѓу короната и УНЕСКО

Окно - 02.07.2020

Извор: Дојче веле Ретко охриѓани се шегуваат на своја сметка. За жал, вицот кој важеше за вон сезоната, оваа пролет и лето стана вистина: Климе по чаршија се среќава со две џуџиња и ги прашува: - Кои сте бе вие? - Ние сме џуџињата од Снежана, му ...

(ВИДЕО) Силна поддршка за отстранувањето на дивоградбите во Охрид од Европската Унија

Скопје1 - 02.07.2020

Денес амбасадорот на Европската Унија Самуил Жбогар заедно со градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски одржа прес конференција на плажата „Горица 3“ која околу 10 години беше узурприана и при чие отстранување се случија помали инциденти.

ДОМ: Да продолжи отстранувањето на дивоградбите покрај Охридското Езеро

Макфакс - 02.07.2020

Зелената партија ДОМ ја поздравува решителната акција на Општина Охрид за отстранување на бесправните објекти на плажите за кои се истечени концесиите. „ Секојдневно сме сведоци на ослободување на крајбрежјето од бетонски и челични градби што го ...

Заев од Струга: Во Охрид ги ослободуваме плажите според УНЕСКО, ќе ги ослободиме и во Струга!

24Инфо - 01.07.2020

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен и дека по победата на 15 јули уште ...

Заев: Во Охрид ги ослободуваме плажите, ќе ги ослободиме и во Струга

МКД - 01.07.2020

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен и дека по победата на 15 јули уште ...

Одлучни сме да го вратиме Охридското Езеро на листата на УНЕСКО

Република - 01.07.2020

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен и дека по победата на 15 јули уште ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид

Курир - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

24Инфо - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе” ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

Независен - 02.07.2020

Фото: Б. Грданоски Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

Вечер Прес - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид како дел од кампањата „Еу со тебе“

ТВ21 - 02.07.2020

Самуел Жбогар, Амбасадор на Европската Унија денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

Сител - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

Канал5 - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе" ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски. Ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

MakPress - 02.07.2020

Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за зачувување на „Природното и ...

ДОМ: Да продолжи отстранувањето на дивоградбите покрај Охридското Езеро

Вечер - 02.07.2020

Зелената партија ДОМ ја поздравува решителната акција на Општина Охрид за отстранување на бесправните објекти на плажите за кои се истечени концесиите. „ Секојдневно сме сведоци на ослободување на крајбрежјето од бетонски и челични градби што го ...

Соопштение од ДОМ за дивоградбите покрај Охридското Езеро

Канал5 - 02.07.2020

Зелената партија ДОМ ја поздравува решителната акција на Општина Охрид за отстранување на бесправните објекти на плажите за кои се истечени концесиите. Секојдневно сме сведоци на ослободување на крајбрежјето од бетонски и челични градби што го ...

ДОМ: Да продолжи отстранувањето на дивоградбите покрај Охридското Езеро

24Инфо - 02.07.2020

Зелената партија ДОМ ја поздравува решителната акција на Општина Охрид за отстранување на бесправните објекти на плажите за кои се истечени концесиите. „ Секојдневно сме сведоци на ослободување на крајбрежјето од бетонски и челични градби што го ...

ДОМ: Да продолжи отстранувањето на дивоградбите покрај Охридското Езеро

А1 On - 02.07.2020

Зелената партија ДОМ ја поздравува решителната акција на Општина Охрид за отстранување на бесправните објекти на плажите за кои се истечени концесиите. „Секојдневно сме сведоци на ослободување на крајбрежјето од бетонски и челични градби што го ...

ДОМ: Ја поздравуваме решителната акција на Општина Охрид за отстранување на бесправните објекти на плажите

Либертас - 02.07.2020

Соопштение на ДОМ: Зелената партија ДОМ ја поздравува решителната акција на Општина Охрид за отстранување на бесправните објекти на плажите за кои се истечени концесиите. Секојдневно сме сведоци на ослободување на крајбрежјето од бетонски и челични ...

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

Макфакс - 02.07.2020

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по мене“, вели првиот човек на Охрид, Константин Георгиевски. Според него, нема потреба од одложување на уривањето по летната сезона, ...

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

Н.Македонија - 02.07.2020

Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник после мене, вели првиот човек на Охрид, Константин Георгиевски. Според него, нема потреба од одложување на уривањето по летната сезона, ...

Жбогар до охриѓани: Вашите предци не ви ги оставија Охрид и Охридското Езеро за да ги уништите

А1 On - 02.07.2020

Амбасадорот на Европската Унија Самуел Жбогар му даде поддршка на градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски во справувањето со дивоградбите во Охрид. Тој упати и апел до жителите дека предците не го оставиле Охридското Езеро за тие да го ...

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

Точка - 02.07.2020

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по мене“, вели првиот човек на Охрид, Константин Георгиевски. Според него, нема потреба од одложување на уривањето по летната сезона, ...

Жбогар: Охридското Езеро треба да го зачувате за идните генерации, а не да го уништите

Точка - 02.07.2020

Амбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар му даде поддршка на градоначалникот Константин Георгиевски во справувањето со дивоградбите во Охрид. Тој упати и апел до жителите дека предците не го оставиле Охридското Езеро за тие да го уништуваат.

Жбогар: Охридското Езеро треба да го зачувате за идните генерации

Н.Македонија - 02.07.2020

Амбасадорот на Европската Унија, Самуил Жбогар му даде поддршка на градоначалникот Константин Георгиевски во справувањето со дивоградбите во Охрид. Тој упати и апел до жителите дека предците не го оставиле Охридското Езеро за тие да го уништуваат.

Во Охрид ќе се отстрануваат сите нелегални објекти во сите заштитени зони

4NEWS - 03.07.2020

Битката со дивоградбите во Охрид ќе трае со години.По рушењето на плажите долж езерото ќе се отстрануваат и останатите нелегални градби во заштитените зони.Градоначалникот Георгиески потенцира дека нема да дозволи урбанизација која го нарушува ...

Евроамбасадорот Жбогар во Охрид на средби со градоначалникот и во посета на Галичица

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Амбасадор на Европската Унија Самуел Жбогар денеска во Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“ ќе се сретне со градоначалникот Константин Георгиевски, при што ќе се разговара за статусот на спроведување на препораките за ...

Заев од Струга: Во Охрид ги ослободуваме плажите според УНЕСКО, ќе ги ослободиме и во Струга!

Канал5 - 01.07.2020

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО на Охридското езеро ќе биде вратен и заштитен.