TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Синдикатите бараат минималецот да биде 16.000 денари

Expres - 15.09.2019

Ако потрошувачката кошница изнесува 32.653 денари, просечната плата 25.000 а според европската директива минимална плата треба да изнесува минимум 60% од просечната плата во државата, тогаш минималецот што работниците треба да го добиваат е – 16.000 ...

Конфедерацијата на синдикати бара минималецот да изнесува 16.000 денари

Вечер - 15.09.2019

Имајќи ја предвид просечна плата која изнесува нешто над 25.000 денари, ако се знае дека потрошувачката кошница изнесува 32.653 денари, дека европската директива за минимална плата е дека таа треба да биде минимум 60% од просечната плата во ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не сака да се зголемува минималната плата

МКД - 15.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ е против секоја мерка што е во интерес на граѓаните и носи повеќе пари во семејните буџети. Преку членот на Извршниот комитет, Трајко Славевски, ВМРО-ДПМНЕ порача дека се против зголемувањето на минималната плата.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не сака да се зголемува минималната плата

Канал5 - 15.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ е против секоја мерка што е во интерес на граѓаните и носи повеќе пари во семејните буџети, се наведува во соопштението на СДСМ.. Преку членот на Извршниот комитет, Трајко Славевски, ВМРО-ДПМНЕ порача дека се против зголемувањето на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не сака да се зголемува минималната плата

А1 On - 15.09.2019

„ВМРО-ДПМНЕ е против секоја мерка што е во интерес на граѓаните и носи повеќе пари во семејните буџети. Преку членот на Извршниот комитет, Трајко Славевски, ВМРО-ДПМНЕ порача дека се против зголемувањето на минималната плата.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не сака да се зголемува минималната плата

Скопје1 - 15.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ е против секоја мерка што е во интерес на граѓаните и носи повеќе пари во семејните буџети. Преку членот на Извршниот комитет, Трајко Славевски, ВМРО-ДПМНЕ порача дека се против зголемувањето на минималната плата.

Конфедерацијата на слободни синдикати бара минималната плата да изнесува 16.000 денари

Скопје1 - 14.09.2019

Минималната плата да изнесува 16 илјади денари, бара Конфедерацијата на слободни синдикати. Со секое покачување на минималецот, да растат и платите на сите вработени, како и на оние во јавниот сектор.

КСС бара 16.000 денари минимална плата

Сител - 14.09.2019

Минималната плата да изнесува 16 илјади денари, бара Конфедерацијата на слободни синдикати. Со секое покачување на минималецот, да растат и платите на сите вработени, како и на оние во јавниот сектор.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години се богатеше, а ги игнорираше и дискриминираше работниците

Канал5 - 14.09.2019

Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници, реагираат од СДСМ. Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ градеше лажен барок, скапоцен бел дворец, палми и го богатеше врвот на партијата, а граѓаните и работниците осиромашуваа и тонеа во сиромаштија.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години се богатеше, а ги игнорираше и дискриминираше работниците

24Инфо - 14.09.2019

Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници. Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ градеше лажен барок, скапоцен бел дворец, палми и го богатеше врвот на партијата, а граѓаните и работниците осиромашуваа и тонеа во сиромаштија.

Анѓушев: Инвестираме во човечки капитал

Бриф - 14.09.2019

Бизнис секторот ја поздравува мерката за зголемување на платите преку субвенција на придонесите. Претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска, во Топ Тема на Телма, изјави дека секоја подршка е добредојдена, но има страв кај ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ги покачуваме платите на работниците

Сител - 14.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголемува платите подеднакво и во јавната и државна администрација. Ќе се бори да го унапреди стандардот кој СДСМ сега го руши. Она што е вистински загрижувачко е што Владата на СДСМ ќе подели 120 милиони евра народни пари за ...

ВМРО – ДПМНЕ со реакција на пресот на СДСМ: Ќе ги покачуваме платите на работниците

Канал5 - 14.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголемува платите подеднакво и во јавната и државна администрација,реагираат од партијата на прес конференцијата на Стефан Васев од СДММ. ВМРО-ДПМНЕ ќе се бори да го унапреди стандардот кој СДСМ сега го руши.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против раст на платите

Канал5 - 14.09.2019

Во белиот дворец зад мене освен што бранат криминал и шират лажни вести, се директни противници на раст на платите, рече на прес конференција Стефан Васев од СДММ. Синоќа, членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Славевски неколку пати ...

КСС бара минималната плата да изнесува 16.000 денари

Сител - 14.09.2019

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) бара минималната плата да изнесува 16.000 денари, а смета дека треба со секое покачување на минималната плата да се усогласуваат и платите на сите вработени.

КСС бара минимална плата од 16.000 денари

МКД - 14.09.2019

Имајќи ги параметрите на просечна плата која изнесува нешто над 25.000 денари, ако се знае дека потрошувачката кошница изнесува 32. 653 денари, дека европската директива за минимална плата е дека таа треба да биде минимум 60% од просечната плата во ...

КСС бара минималец од 16.000 денари

Алфа - 14.09.2019

Минимална плата од 16.000 денари – со вакво барање денеска излегоа од Конфедерацијата на слободни синдикати. Оправданост за ова гледаат во растот на просечната плата и потрошувачката кошничка која изнесува 500 евра.

СДСМ: Професорот Славески потврди дека ВМРО-ДПМНЕ е против зголемување на платите

МКД - 14.09.2019

Потврдено од Трајко Славески: политиката на ВМРО-ДПМНЕ е да не се зголемуват платите ниту минималната, ниту останатите плати. „Апелираме немојте да продолжите да ја покачувате минималната плата“.

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ги покачуваме платите на работниците

Локално - 14.09.2019

„ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголемува платите подеднакво и во јавната и државна администрација. Ќе се бори да го унапреди стандардот кој СДСМ сега го руши“, велат од партијата на Мицкоски. „Она што е вистински загрижувачко е што Владата на СДСМ ќе подели 120 ...

Васев: ВМРО-ДПМНЕ е против раст на платите (ВИДЕО)

Локално - 14.09.2019

„Во белиот дворец зад мене освен што бранат криминал и шират лажни вести, се директни противници на раст на платите. Синоќа, членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Славевски неколку пати порача минималната плата да не се покачува“, вели ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со 120 милиони евра од народот, СДСМ ќе го легализира криминалот „плата во плико“

Денешен - 14.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголемува платите подеднакво и во јавната и државна администрација и ќе се бори да го унапреди стандардот кој СДСМ сега го руши, се вели во денешната реакција од опозициската партија на соопштението од влдајечкиот СДСМ за тоа дека ...

Минимална плата од 16.000 денари, бара Конфедерацијата на синдикати

Gostivarpress.mk - 14.09.2019

Конфедерацијата на слободни синдикати упати барање да се почитува европската директива за минимална плата од најмалку 60 % од просечната, односно минималецот да изнесува 16.000 денари. „Бараме пристоен и достоинствен живот на сите работници.

Минималната плата да изнесува 16.000 денари, бараат од КСС

ТВ21 - 14.09.2019

„Имајќи ги параметрите на просечна плата која изнесува нешто над 25 000 денари, потрошувачката кошница која изнесува 32 653 денари, како и Европската директива за минимална плата, која треба да биде минимум 60% од просечната плата во државата, ...

КСС со барање за минимална плата од 16.000 денари

Либертас - 14.09.2019

Имајќи ги параметрите на просечна плата која изнесува нешто над 25.000 денари, ако се знае дека потрошувачката кошница изнесува 32. 653 денари, дека европската директива за минимална плата е дека таа треба да биде минимум 60% од просечната плата во ...

Васев: ВМРО-ДПМНЕ е против раст на платите, СДСМ обезбедува повеќе пари кај граѓаните

iPortal - 14.09.2019

Во белиот дворец зад мене освен што бранат криминал и шират лажни вести, се директни противници на раст на платите. Синоќа, членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Славевски неколку пати порача минималната плата да не се покачува.

СДСМ: Потврдено од Трајко Славески – политиката на ВМРО-ДПМНЕ е да не се зголемуват платите

Либертас - 14.09.2019

„Потврдено од Трајко Славески: Политиката на ВМРО-ДПМНЕ е да не се зголемуват платите ниту минималната, ниту останатите плати. „Апелираме немојте да продолжите да ја покачувате минималната плата“.

СДСМ: Трајко Славески и ВМРО-ДПМНЕ се обидуваат да не кочат да ги зголемуваме платите

Денешен - 14.09.2019

Потврдено од Трајко Славески: политиката на ВМРО-ДПМНЕ е да не се зголемуват платите ниту минималната, ниту останатите плати, акцентира СДСМ во денешното соопштение. – „Апелираме немојте да продолжите да ја покачувате минималната плата“.

Славески до Анѓушев: За доброто на државата не ја покачувајте минималната плата – ќе направите хаос

1tv - 14.09.2019

Поранешниот министер за финансии, Трајко Славески во вчерашната „Топ Тема“ апелираше до вицепремиерот Кочо Анѓушев и власта да не продолжуваат со покачувањето на минималната плата, бидејќи тоа ќе направи нестабилност во компаниите и ќе создаде ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги покачува платите на работниците

Курир - 14.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголемува платите подеднакво и во јавната и државна администрација. Ќе се бори да го унапреди стандардот кој СДСМ сега го руши. Она што е вистински загрижувачко е што Владата на СДСМ ќе подели 120 милиони евра народни пари за ...

ВМРО-ДПМНЕ освен што брани криминал е против зголемувањето на платите!

iPortal - 14.09.2019

„Апелираме немојте да продолжите да ја покачувате минималната плата“ ова вчера во емисија на Телма телевизија неколкупати, ревносно го застапуваше Трајко Славески. ВМРО-ДПМНЕ освен што брани криминал е против зголемувањето на платите! СДСМ ги ...

Анѓушев: Едно семејство не може да живее со 200 евра плата, минималната плата мора да расте

1tv - 14.09.2019

„Ние како држава мораме да покажеме дека сакаме да ги заштитиме и семејствата во пониска класа што земаат помали плати“ посочи вицепремиерот Кочо Анѓушев за „Топ тема“. „Во секоја земја е дефинирана минималната плата.

За пристоен живот минимална плата треба да биде 16.000 денари – бараат од КСС

Република - 14.09.2019

Имајќи ги параметрите на просечна плата која изнесува нешто над 25.000 денари, ако се знае дека потрошувачката кошница изнесува 32. 653 денари, дека европската директива за минимална плата е дека таа треба да биде минимум 60% од просечната плата во ...

Што значи минималната плата за компанија или вработен во Берово, Штип, Битола,Тетово или Скопје

Фактор - 14.09.2019

Се уште не се знае за колку ќе се зголеми минималната плата. По овие најави на властите експерите ги направија и првичните анализи. Не е договорено колку ќе изнесува минималната плата со покачувањето а според премиерот Заев целта е да се создаде ...

Анѓушев: Се уште немаме дефинирано за колку ќе ја зголемиме минималната плата

Фокус - 13.09.2019

Ние како држава мораме да покажеме дека сакаме да ги заштитиме и семејствата во пониска класа што земаат помали плати, рече вицепремиерот Кочо Анѓушев во „Топ тема“ на телевизија „Телма“. -Во секоја земја е дефинирана минималната плата.

Славески со апел до власта: Немојте да продолжите да ја покачувате минималната плата, ќе направите хаос

Фокус - 13.09.2019

Поранешниот министер за финансии, Трајко Славески во денешната дебата на телевизија Телма апелираше до соговорниот Кочо Анѓушев власта да не продолжи да ја покачува минималната плата, бидејќи тоа ќе направи нестабилност во компаниите и ќе создаде ...

Анѓушев: Едно семејство не може да живее со 200 евра, минималната плата мора да расте

+инфо - 13.09.2019

Засега сеуште немаме дефинирано вредност. Следниот период ќе имаме интензивни средби на кои што ќе разговараме се со цел да се најде заедничко решени и тоа нема да биде избрзана одлука, изјави Анѓушев.

Анѓушев: Едно семејство не може да живее со 200 евра, минималната плата мора да расте

Press24 - 13.09.2019

Ние како држава мораме да покажеме дека сакаме да ги заштитиме и семејствата во пониска класа што земаат помали плати. посочи вицепремиерот Кочо Анѓушев вечерва во „Топ тема“ на „Телма“. „Во секоја земја е дефинирана минималната плата.

Арсовска: Стопанството не е подготвено за вештачко зголемување на минималната плата

Нетпрес - 13.09.2019

Ние како држава мораме да покажеме дека сакаме да ги заштитиме и семејствата во пониска класа што земаат помали плати, рече вицепремиерот Кочо Анѓушев во „Топ тема“ на телевизија „Телма“. Во секоја земја е дефинирана минималната плата.

Анѓушев: Едно семејство не може да живее со 200 евра, минималната плата мора да расте

Слободен Печат - 13.09.2019

Во сите држави минималната плата е да ги заштити најранливите категории, изјави Анѓушев. Ние како држава мораме да покажеме дека сакаме да ги заштитиме и семејствата во пониска класа што земаат помали плати, рече вицепремиерот Кочо Анѓушев во „Топ ...

Анѓушев: Едно семејство не може да живее со 200 евра плата, минималната плата мора да раст

Бриф - 13.09.2019

Ние како држава мораме да покажеме дека сакаме да ги заштитиме и семејствата во пониска класа што земаат помали плати посочи вицепремиерот Кочо Анѓушев во Топ тема на Телма. „Во секоја земја е дефинирана минималната плата.

Анѓушев: Едно семејство не може да живее со 200 евра, минималната плата мора да расте

Вечер - 13.09.2019

Ние како држава мораме да покажеме дека сакаме да ги заштитиме и семејствата во пониска класа што земаат помали плати, рече вицепремиерот Кочо Анѓушев во „Топ тема” на телевизија „Телма”. -Во секоја земја е дефинирана минималната плата.

„Да бидеме искрени, едно семјество не може да живее со 200 евра па и двајца да работат“, вели Анѓушев

ТВ21 - 13.09.2019

Претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска вели дека минималната плата е на ниско ниво, а во време кога се спорведуваат мини даночни реформи, ново зголемување може да направи дисторзија на пазарот на труд.

Анѓушев: Ние инвевестираме во човечки капитал

iPortal - 13.09.2019

Бизнис секторот ја поздравува мерката за зголемување на платите преку субвенција на придонесите. Претседателката на Сојузот на стопански комори Данела Арсовска во Топ Тема на Телма изјави дека секоја подршка е добредојдена, но има страв кај членките ...

Арсовска: Стопанството не е подготвено за вештачко зголемување на минималната плата

Република - 13.09.2019

Ние како држава мораме да покажеме дека сакаме да ги заштитиме и семејствата во пониска класа што земаат помали плати, рече вицепремиерот Кочо Анѓушев во „Топ тема“ на телевизија „Телма“. , изјави Анѓушев.

Славески го предупреди Анѓушев: Не играјте си со минималната плата поради незнаење

Република - 13.09.2019

Поранешниот министер за финансии, Трајко Славески во денешната дебата на телевизија Телма апелираше до соговорниот Кочо Анѓушев власта да не продолжи да ја покачува минималната плата, бидејќи тоа ќе направи нестабилност во компаниите и ќе создаде ...

ВМРО-ДПМНЕ не сака да се зголемува минималната плата

24Инфо - 15.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ е против секоја мерка што е во интерес на граѓаните и носи повеќе пари во семејните буџети. Преку членот на Извршниот комитет, Трајко Славевски, ВМРО-ДПМНЕ порача дека се против зголемувањето на минималната плата.

СДСМ: Креираме мерки со кои растат платите и парите се враќаат кај граѓаните

Либертас - 14.09.2019

Соопштение на СДСМ Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници. Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ градеше лажен барок, скапоцен бел дворец, палми и го богатеше врвот на партијата, а граѓаните и работниците осиромашуваа и тонеа во сиромаштија.

КСС бара 16.000 денари минимална плата

4NEWS - 14.09.2019

Минималната плата да изнесува 16 илјади денари, бара Конфедерацијата на слободни синдикати. Со секое покачување на минималецот, да растат и платите на сите вработени, како и на оние во јавниот сектор.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години се богатеше, а ги игнорираше и дискриминираше работниците

iPortal - 14.09.2019

Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници. Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ градеше лажен барок, скапоцен бел дворец, палми и го богатеше врвот на партијата, а граѓаните и работниците осиромашуваа и тонеа во сиромаштија.

СДСМ: Креираме мерки со кои растат платите и парите се враќаат кај граѓаните

MTM - 14.09.2019

Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници. Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ градеше лажен барок, скапоцен бел дворец, палми и го богатеше врвот на партијата, а граѓаните и работниците осиромашуваа и тонеа во сиромаштија.