TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Граѓаните во исчекување на нов ценовен шок

Глас на Америка - 28.02.2024

Од петок инспекциите на терен, вицепремиерот Фатмир Битиќи смета дека може да има 5 до 10 отсто поскапување на производите кои имаа гарантирана цена. Од утре повисоки царини за увоз на овошје и зеленчук.

Гарантираните цени одат во заборав, власта ќе реагира ако не се донесе законот за нефер трговски практики

24 Вести

Од петок нема повеќе гарантирани цени, Битиќи тврди дека за секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Алфа

Казни за трговците кои ќе ги покачат цените

Алсат-М

Дали законот за забрана на нефер трговски практики е брана од повторно зголемување на цените

Н.Македонија

Поскапуваат прехранбените производи од март, нема веќе замрзнати цени

Сител

Храната ќе поскапи, а граѓаните неможат да одат во Србија и Грција да пазарат поевтино

Вечер Прес

Lider Lider Алсат-М Алсат-М Lider Алфа 24 Вести

Од 1-ви март нема повеќе гарантирани цени во маркетите

Канал5 - 28.02.2024

Засилен пазарен и трудов инспекциски надзор низ супермаркетите најавува Вицепремиерот за еконосми прашања Фатмир Битиќи, со оглед на тоа што од задутре престанува да важи мерката загарантирана цена.

Прехранбените производи со повисоки цени, ќе се казнуваат неетичните трговци

Телма

Се одмрзнуваат цените од петок: Ако цените излегуваат од пазарната логика, ќе има соодветна реакција

Скопје1

Битиќи: Ќе се казни секое неетичко однесување на кој било трговец, инспекторите од задутре на терен

CivilMedia

Битиќи: Трудовата и пазарната инспекција од задутре на терен, ќе се реагира на секое зголемување на цените надвор од пазарната логика

Локално

Нема гарантирани цени на производите, ама Битиќи ќе ги казнувал трговците ако претерале

Антропол

Ќе се казни секое неетичко однесување на кој било трговец, инспекторите од задутре на терен

Алсат-М

Р.С.Европа Фокус Либертас

Инспекторите од петок на терен, ќе се контролира дали ќе се зголемат досегашните гарантирани цени на производите

360 степени - 28.02.2024

Според Битиќи, Комисијата за заштита на конкурентноста, како и Организацијата за заштита на потрошувачи се најповиканите коишто треба да реагираат секогаш кога има вакви случувања, а како што рече, најсоодветно решение е да се изгласа законот за ...

Битиќи очекува трговците да се однесуваат „соодветно“, ако многу ги зголемат цените ќе има казни

Независен

Гарантирани цени за граѓаните уште утре, Владата нема да ја продолжи мерката

Глас на Америка

Од 1.март можен нов ценовен шок за граѓаните, завршува мерката „гарантирана цена„

еМагазин

Кој гарантира дека од први цените на храната нема да отидат до плафон!?

Алфа

Гарантираните цени со рок до 29 февруари – Нема ново продолжување на мерката

Пари

Завршува мерката „Гарантирана цена“, Бектеши ќе го чека носењето на законот за забрана на нефер трговски практики

360 степени

ТВ21 Нова ТВ Локално Р.С.Европа Канал5 Мета Фокус Пулс24

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Макфакс - 28.02.2024

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи порача дека секое нелогично зголемување на производите, кое ќе биде надвор од пазарната логика, ќе биде санкционирано.

Битиќи:Доколку не се донесе законот за нефер трговски практики соодветно ќе реагираме

Канал5

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Опсервер

Битиќи: Секое нелогично зголемување на цените ќе биде санкционирано

24Инфо

Битиќи: Од 1 март нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Денар

Битиќи: Секое нелогично зголемување на производите во маркетите ќе биде санкционирано

Press24

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Скопје инфо

А1 On Кајгана MTM Точка