TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Софија и Скопје со ист аршин во казнувањето?!

Вечер Прес - 08.02.2023

Комитетот на министри на Советот на Европа, по долга и жолчна расправа во Стразбур, усвои резолуција за национални малцинства во Македонија, со која се утврдува дека не постои основ за тврдењата на Бугарија за постоење на системска дискриминација ...

Демерџиев се сретна со Пендиков, му вети полициска заштита

Фактор

Пендаровски праша, Демерџиев ќе одговори

Deutsche Welle

Мртва трка за Пендиков за шпицен кандидат за изборите во Бугарија

CivilMedia

ПОНГ ГО ИГНОРИРА БУГАРСКИОТ ПИНГ Ковачевски не сака да го коментира тоа што Пендиков добива ВИП третман во Софија

+инфо

Пендиков ќе добие бугарски пасош, стан и обезбедување од државата

Сител

Натепаниот охриѓанец ќе добие стан во Софија, пари и обезбедување од бугарија

Сакам да кажам

Канал5 А1 On МКД +инфо Слободен Печат Телма ТВ21 Независен

Мицкоски за случајот Пендиков: Политичарите од владата имаат свиткана кичма, дозволуваат да се навреди македонскиот ...

24Инфо - 08.02.2023

Со тоа што денеска овој човек што стана вип личност во Софија дава одговор дека целата оваа ситуација е политизирана, но јас кога би бил бугарски државјанин, Бугарин и кога ќе го видам дека Пендиков е вип личност и дека ужива поголеми права од мене ...

Мицкоски за случајот Пендиков: Софија го исполитизира случајот за поен плус во предизборната кампања

Сител

Мицкоски: Да бев Бугарин ќе се засрамев од властите во Софија штом Пендиков ужива поголеми права од мене

Локално

Мицкоски за случајот Пендиков: Политичарите од владата имаат свиткана кичма, дозволуваат да се навреди македонскиот народ, бидејќи се инволвирани во криминални скандали и премолчуваат се

Курир

Мицкоски: На бугарите гласачи ќе им се згади од однесувањето на нивните политичари со Пендиков

Слободен Печат

Мицкоски за случајот Пендиков: Софија го исполитизира случајот за поен плус во предизборната кампања

MakPress

Да бев Бугарин би се навредил од мојата власт дека личност како Пендиков ужива во ВИП третман, вели Мицкоски

Република

А1 On ММС Press24 +инфо Опсервер Нетпрес Скопје1

Скопје со порака до Софија да прекине циклусот негативни односи

Бизнис Вести - 08.02.2023

Треба да се остава што помалку простор на провокации чија единствена цел е нарушување на добрососедските односи. Северна Македонија во овие години покажа мудрост и зрелост да не потклекне на таквите провокации.

Повици да се спушти топката меѓу Скопје и Софија - караниците се сопка за уставните измени

Deutsche Welle

Липавски: Низ дијалог и со намалување на тензиите да се надминат отворените прашања меѓу Скопје и Софија

24Инфо

Билатералните спорови не треба да бидат причина за вето на зачленувањето на земјата во ЕУ

МКД

Низ дијалог и со намалување на тензиите да се надминат отворените прашања меѓу Скопје и Софија, порача од Скопје чешкиот министер за надворешни Липавски

еМагазин

Скопје со порака до Софија да прекине циклусот негативни односи

Курир

Скопје со порака до Софија да прекине циклусот негативни односи

24Инфо

Опсервер 4NEWS Канал5 Нетпрес Н.Македонија CivilMedia Lider Бриф

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендиков ќе добие сместување во Бугарија, а полицијата ги уапси лицата кои го демолираа македонскиот ...

Фактор - 07.02.2023

ПЕНДИКОВ ЌЕ ДОБИЕ СМЕСТУВАЊЕ ВО БУГАРИЈА И ДРЖАВЈАНСТВО Охриѓанецот Христијан Пендиков останува во Бугарија. Тој таму ќе добие сместување, но и државјанство во најкус можен рок. Бугарскиот шеф на дипломатијата, Николај Милков денеска на ...

Бугарија ќе му даде државјанство и привремено живеалиште на Христијан Пендиков

24 Вести

Пендиков ќе добие привремено живеалиште во Бугарија

Р.С.Европа

Пендиков наскоро ќе добие бугарско државјанство, а МНР на Бугарија ќе му обезбеди стан и лично обезбедување

360 степени

Пендиков во Бугарија ќе добие сместување, а можеби и лично обезбедување

Фактор

Софија ќе го згрижи: Пендиков ќе добие стан, државјанство и обезбедување

MakPress

Експресно бугарско државјанство и стан во Софија за Пендиков

ММС

Макфакс MTM Н.Македонија Скопје1 Опсервер Zoom Курир OhridNews

Османи: Време е да се прекине циклусот на влошени односи

Канал5 - 07.02.2023

Османи повикува Софија да ја спушти топката, да прекинат провокациите бидејќи влошените односи ја отежнуваат постапката за уставните измени. Аргументите се на наша страна, имаме чисто досие во делот на правата на етничките заедници, и Македонија ...

Милков: Македонските власти ги „минираа“ обидите на Бугарија за надградба на односите

Фокус

Милков обвинува: Македонските власти ги „минираа“ обидите на Бугарија за надградба на односите

Слободен Печат

Милков: Скопје ги минираше обидите за помирување

Алсат-М

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Макфакс

Милков: Обидите за смирување на односите меѓу Бугарија и С. Македонија беа поткопани од властите во Скопје

Локално

Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Македонија, обвинува Милков

Н.Македонија

24Инфо Точка MTM Zoom

Пендиков добива третман на почесен граѓанин на Бугарија, доби бесплатно сместување во Софија и паричен надомест

Телма - 07.02.2023

Македонскиот државјанин Христијан Пендиков добива третман како да е почесен граѓанин на Бугарија. Државниот врв на соседната земја му понуди серија бенефити, откако заврши неговото лечење на Воено-медицинската академија во Софија.

ВЕЌЕ НЕ НЀ БОДАТ СО БАЈОНЕТИ, АМА НЀ КОЛАТ СО ПОНИЖУВАЊА Можно ли е ново затоплување на односите со Бугарија?

+инфо

РАДЕВ СЕ ЖАЛЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА КАЈ ШАРЛ МИШЕЛ Нашите амбиции за влез во ЕУ довеле до злосторства над Бугарите

+инфо

Радев се гордее со Пендиков кој излезе од болница: Успеа да го одбрани своето бугарско име и покрај насилството

MTM

Радев му се пожалил на Мишел за „антибугарската кампања“ во С. Македонија

Локално

Пендиков оздраве, исчезнаа гребнатинките благодарение на бугарското здравство (ФОТО)

PressingTV

Радев денеска преку видео-конференциска врска му се пожалил на Мишел за „антибугарската кампања“ во Македонија

Република

Ковачевски вели не е наше да се мешаме кому Бугарија ќе издаде државјанство или ќе подари стан

360 степени - 07.02.2023

Ваковиот став на премиерот следува по најавите на бугарското Министерство за надворешни работи дека наскоро на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков, ќе му биде издадено бугарско државјанство.

Koвачевски: Не можеме да се мешаме дали Бугарија некому ќе даде државјанство или ќе подари стан

Фактор

Не можеме да се мешаме дали Бугарија некому ќе му даде државјанство и стан, рече Ковачевски за Пендиков

Локално

Бугарија ќе му даде стан, државјанство и пари на Пендиков, а еве што вели Ковачевски за оваа одлука

Курир

Ковачевски не сака да се меша во тоа што Бугарија на Педников му дава стан и пари

Република

Koвачевски не и се меша на Бугарија што му даде стан на Пендиков

PressingTV

Ковачевски ја коментираше одлуката на бугарските власти да му доделат стан на Пендиков

Нетпрес

Независен Фокус Денешен Lider Н.Македонија