TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

БПЦ нема да учествува на Саборот на патријарсите во Аман

+инфо - 21.02.2020

Светиот синод на Бугарската православна црква соопшти дека нема да испраќа свој претставник на Саборот на патријарси во престолнината на Јордан, кој во организација на Ерусалимскиот патријарх Теофил Трети ќе се одржи на 26 февруари.

Руската црква не сака мешање на Вселенскиот патријарх меѓу МПЦ и СПЦ

Канал5 - 21.02.2020

Како се приближува тајмингот на најавената средба меѓу МПЦ и СПЦ, под покровителство на Вселенската патријаршија расте притисокот во Руската Православна црква. Претседателот на Одделението за надворешни врски на Московската патријаршија, ...

Руската црква отворено ја поддржуваше српската црква во однос на МПЦ

Локално - 21.02.2020

Руската православна црква (РОК) се изјасни околу ситуацијата со српското влијание во Република Северна Македонија. Десната рака на рускиот патријарх Кирил Митрополитот Иларион, претседател на Одделот за надворешни црковни врски на Московската ...

РПЦ: Вартоломеј нема место во спорот меѓу МПЦ-ОА и СПЦ

Expres - 21.02.2020

Десната рака на рускиот патријарх Кирил, митрополитот Иларион, го изнесе ставот на својата црква за немешање на вселенскиот патријарх Вартоломеј во спорот меѓу Македонската православна црква – Охридска архиепископија и Српската православна црква.

МПЦ-ОА засега најблиску до меѓународно признаена автокефалија

Н.Македонија - 21.02.2020

Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) е единствената црковна организација во православниот свет што чека признавање на својата автокефалност, а која ги исполнува сите критериуми да биде автокефална црква.

Руската црква против вклучување на Вселенскиот партијарх во дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

Канал5 - 21.02.2020

Претседателот на Одделението за надворешни врски на Московската патријаршија, митрополитот Иларион Алфејев смета дека прашањето за канонскиот статус на МПЦ треба да се решава исклучиво во дијалог со СПЦ, без мешање на Вселенскиот патријарх ...

Бугарскиот патријарх Неофит со порака до „братска Северна Македонија“: Бугарија и Македонија се една кpв

365 - 21.02.2020

Бугарскиот патријарх Неофит испрати специјална порака „до братска Северна Македонија“, пренесуваат бугарските медиуми. Неофит ги поздрави „православните браќа во Македонија“, порачувајќи им дека можат да сметаат на поддршката на Бугарската ...

Се групираат противниците и поддржувачите на автокефалноста на МПЦ

Н.Македонија - 20.02.2020

На помалку од една недела од најавениот Собор на поглавари на православните цркви во Аман, Јордан, свикан од ерусалимскиот патријарх Теофил, Руската црква врши силен притисок врз Бугарската и врз Српската православна црква да го поддржат овој ...

Бугарскиот патријарх Неофит со поздрав: Бугарија и Македонија се една крв!

Мета - 20.02.2020

Патријархот на Бугарската Православна Црква (БПЦ) упати специјално послание до православните браќа во Македонија, порачувајќи дека секогаш можат да сметаат на поддршката на БПЦ, пренесува бугарската новинска агенција БГНЕС.

Митрополит Иларион: Вселенскиот патријарх да не се плетка во односите меѓу СПЦ и МПЦ, оти ќе одговара пред Бог

+инфо - 21.02.2020

Претседателот на Одделението за надворешни врски на Московската патријаршија, митрополитот Иларион Алфејев смета дека прашањето за канонскиот статус на Македонската православна црква треба да се решава исклучиво во дијалог со Српската православна ...

РПЦ против вклучување на вселенскиот партијарх во дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

Локално - 21.02.2020

Претседателот на Одделението за надворешни врски на Московската патријаршија, митрополитот Иларион Алфејев смета дека прашањето за канонскиот статус на Македонската православна црква треба да се решава исклучиво во дијалог со Српската православна ...

РПЦ против вклучување на вселенскиот партијарх во дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

Сител - 21.02.2020

Претседателот на Одделението за надворешни врски на Московската патријаршија, митрополитот Иларион Алфејев смета дека прашањето за канонскиот статус на Македонската православна црква треба да се решава исклучиво во дијалог со Српската православна ...

РПЦ против вклучување на вселенскиот партијарх во дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

А1 On - 21.02.2020

Претседателот на Одделението за надворешни врски на Московската патријаршија, митрополитот Иларион Алфејев смета дека прашањето за канонскиот статус на Македонската православна црква треба да се решава исклучиво во дијалог со Српската православна ...

РПЦ: Канонскиот статус на МПЦ треба да се решава исклучиво во дијалог со СПЦ, без мешање на Вартоломеј

MakPress - 21.02.2020

Претседателот на Одделението за надворешни врски на Московската патријаршија, митрополитот Иларион Алфејев смета дека прашањето за канонскиот статус на Македонската православна црква треба да се решава исклучиво во дијалог со Српската православна ...

Руската Црква против вклучување на вселенскиот партијарх во дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

24Инфо - 21.02.2020

Претседателот на Одделението за надворешни врски на Московската патријаршија, митрополитот Иларион Алфејев смета дека прашањето за канонскиот статус на Македонската православна црква треба да се решава исклучиво во дијалог со Српската православна ...

РПЦ: Вселенскиот патријарх не треба да се меша во дијалогот помеѓу СПЦ и МПЦ

Слободен Печат - 21.02.2020

Во однос на случувањата во Црна Гора, истакнува дека РПЦ цврсто стои до СПЦ и нејзините верници во нивната „племенита, света борба против законот со кој црногорските власти директно се вмешаа во црковни работи”.

РПЦ против вклучување на вселенскиот партијарх во дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

Press24 - 21.02.2020

Претседателот на Одделението за надворешни врски на Московската патријаршија, митрополитот Иларион Алфејев смета дека прашањето за канонскиот статус на Македонската православна црква треба да се решава исклучиво во дијалог со Српската православна ...

ЦРКОВЕН СПОР: РПЦ е против вклучување на Вартоломеј како олеснувач меѓу СПЦ и МПЦ

Денешен - 21.02.2020

Претседателот на Одделението за надворешни врски на Московската патријаршија, митрополитот Иларион Алфејев смета дека прашањето за канонскиот статус на Македонската православна црква треба да се решава исклучиво во дијалог со Српската православна ...

БПЦ нема да учествува на Саборот на патријарсите во Аман

Вечер - 21.02.2020

Светиот синод на Бугарската православна црква соопшти дека нема да испраќа свој претставник на Саборот на патријарси во престолнината на Јордан, кој во организација на Ерусалимскиот патријарх Теофил Трети ќе се одржи на 26 февруари.

БПЦ нема да учествува на Саборот на патријарсите во Аман

А1 On - 21.02.2020

Светиот синод на Бугарската православна црква соопшти дека нема да испраќа свој претставник на Саборот на патријарси во престолнината на Јордан, кој во организација на Ерусалимскиот патријарх Теофил Трети ќе се одржи на 26 февруари.

И БПЦ ги бојкотира Руската црква, СПЦ и партијархот Теофил Трети за украинското прашање

Денешен - 21.02.2020

Светиот синод на Бугарската православна црква соопшти дека нема да испраќа свој претставник на Саборот на патријарси во престолнината на Јордан, кој во организација на Ерусалимскиот патријарх Теофил Трети ќе се одржи на 26 февруари.

БПЦ нема да учествува на Саборот на патријарсите во Аман

Опсервер - 21.02.2020

Светиот синод на Бугарската православна црква соопшти дека нема да испраќа свој претставник на Саборот на патријарси во престолнината на Јордан, кој во организација на Ерусалимскиот патријарх Теофил Трети ќе се одржи на 26 февруари.

Бугарската православна црква нема да учествува на Саборот во Јордан

Р.С.Европа - 21.02.2020

Бугарската православна црква соопшти дека нема да испраќа свој претставник на Саборот на патријарси во престолнината на Јордан, кој во организација на Ерусалимскиот патријарх Теофил Трети ќе се одржи на 26 февруари.

БПЦ нема да учествува на Саборот на патријарсите во Аман

MakPress - 21.02.2020

Светиот синод на Бугарската православна црква соопшти дека нема да испраќа свој претставник на Саборот на патријарси во престолнината на Јордан, кој во организација на Ерусалимскиот патријарх Теофил Трети ќе се одржи на 26 февруари.

Православните цркви длабоко поделени: БПЦ нема да има претставник на Саборот на патријарси

Република - 21.02.2020

Светиот синод на Бугарската православна црква соопшти дека нема да испраќа свој претставник на Саборот на патријарси во престолнината на Јордан, кој во организација на Ерусалимскиот патријарх Теофил Трети ќе се одржи на 26 февруари.

БПЦ нема да учествува на Саборот на патријарсите во Аман

24Инфо - 22.02.2020

Светиот синод на Бугарската православна црква соопшти дека нема да испраќа свој претставник на Саборот на патријарси во престолнината на Јордан, кој во организација на Ерусалимскиот патријарх Теофил Трети ќе се одржи на 26 февруари.