TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак

А1 On - 15.05.2019

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак, откако тоа го направија Германија и Холандија, изјави претставник на француското Министерство за одбрана. Според него, „нема никакви промени во врска со францускиот ангажман“.

НАПНАТОСТА РАСТЕ: Германија и Холандија ги запираат воените обуки во Ирак

Фактор - 15.05.2019

Германија привремено ја прекинува воената обука во Ирак, а истото го стори и Холандија. Државата донесе одлука за прекин на обуката на ирачките вооружени сили од страна на германски инструктори, поради зголемувањето на тензиите во регионот, соопшти ...

Тензично: Германија ги сопира воените обуки во Ирак, Холандија исто, кувајтската војска во приправност

Точка - 15.05.2019

Германија ги прекинува воените обуки во Ирак поради зголемените тензии во регионот, изјавил портпаролот на германското Министерство за одбрана. Портпаролот објаснил дека Германија има одредени назнаки дека постои ризик од напад кој би имал поддршка ...

Германија привремено ја прекинува воената обука во Ирак

+инфо - 15.05.2019

Германија донесе одлука за прекин на обуката на ирачките вооружени сили од страна на германски инструктори, поради зголемувањето на тензиите во регионот, соопшти денеска Министерството за одбрана во Берлин.

Холандија поради безбедносни закани ја прекинува мисијата во Ирак

Р.С.Европа - 15.05.2019

Холандија ја прекинува мисијата во Ирак, која обезбедува помош за локалните власти поради закана за безбедноста, јавија медиуми од земјата. Холандските војници заедно ги обучуваат ирачките сили во Ербил.

Германија ја прекина воената обука во Ирак

Макфакс - 15.05.2019

Германија ја прекина воената обука во Ирак поради зголемените тензии во регионот, соопшти денес портпаролот на германското Министерство за одбрана. Портпаролот кажа дека Германија има одредени сознанија дека постои ризик од напад кој би бил поддржан ...

САД наредија итно повлекување на дел од персоналот во Ирак

Макфакс - 15.05.2019

Вашингтон нареди повлекување на својот персонал што не е неоходен од Ирак, соопшти Амбасадата на САД во Багдад во средата, пренесува „РТ“. Овој чекор следи по предупредувањето од неделата, кога амбасадата предупреди за зголемени тензии во Ирак и ги ...

САД наредија повлекување на повеќето од персоналот од Ирак

Нетпрес - 15.05.2019

Американскиот Стејт департмент нареди повлекување на најголекиот дел од американскиот пересонал од дипломатските претставништва во Ирак, порача амбасадата на САД во Багдад во средата, во екот на растечките тензии меѓу Вашингтон и Техеран.

Американската амбасада го повлекува персоналот од Ирак

МКД - 15.05.2019

Вашингтон нареди да се повлече неговиот персонал од Ирак и да останат само најнеопходните членови, соопшти денеска американската амбасада во Багдад, по предупредувањето дека ќе има тензии во земјата.

САД им наредија на владините службеници да го напуштат Ирак

Р.С.Европа - 15.05.2019

Американската амбасада во Багдад соопшти дека Стејт Департментот издал наредба сите владини работници кои не се неопходни да го напуштат Ирак поради зголемените тензии со соседен Иран. Наредната се однесува и на американскиот конзулат во Ирбил, ...

Американците се подготвуваат за ирански удар во оваа земја: Британски командант порача дека тоа е бесмислено, па се ...

Точка - 15.05.2019

Американските вооружени сили ја потврдија својата загриженост од можните закани кон своите војници во Ирак од силите кои што ги поддржува Иран. Поради тоа, сите американски сили се ставени на степен на висока подготвеност.

СИТУАЦИЈАТА ОКОЛУ ИРАН СЕ ВЛОШУВА: Америка повлекува свои луѓе од Иран поради тензии со Техеран

Слободен Печат - 15.05.2019

Предупредувањето е објавено на вебсајтот на амбасадата. Американската амбасада во Ирак соопшти денеска дека Стејт Департментот побарал целиот персонал кој не е неопходен, веднаш да ја напушти земјата поради растот на тензиите со Иран.

АП: САД се повлекуваат од Ирак поради тензиите во Иран

Макфакс - 15.05.2019

Американската амбасада во Ирак денеска објави дека добиле наредба од Стејт департментот дека сите вработени кои не се неопходни треба веднаш да ја напуштат земјата поради ескалација на тензиите со Иран.

Вашингтон им нареди на персоналот од дипломатските мисии во Ирак да се повлечат

Фактор - 15.05.2019

Американскиот Стејт департмент нареди враќање на поголемиот дел од американскиот персонал од дипломатските мисии во Ирак поради растечките тензии меѓу Вашингтон и Техеран, соопшти американската амбасада во Багдад во средата, а пренесуваат медиуми од ...

САД нареди на персоналот од амбасадата во Багдад итно да се повлечат од Ирак

PressingTV - 15.05.2019

Администрацијата во Вашингтон издаде итна наредба која се однесува на америкaнските лица вработени во Ирак веднаш да го напуштат. Како што пренесува Раша Тудеј, американската амбасада во Багдад соопштила дека има наредба сите лица кои не се „за итни ...

САД предупредија на непосредна закана по американските сили во Ирак

Опсервер - 15.05.2019

Американската армија синоќа ја повтори загриженоста од евентуални непосредни закани по своите војници во Ирак од силите кои имаат поддршка од Иран и го зголеми нивото на готовност. – Операцијата „Вродена одлучност“ сега е на високо ниво и ...

САД повлекува персонал од Ирак поради тензии во Иран

MTM - 15.05.2019

Амбасадата на САД во Ирак денеска соопшти дека од Стејт департментот добила наредба целиот персонал, кој не е неопходен, веднаш да ја напушти таа земја поради ескалација на тензиите со Иран.

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак

1tv - 15.05.2019

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак, откако тоа го направија Германија и Холандија, изјави претставник на француското Министерство за одбрана. Според него, „нема никакви промени во врска со францускиот ангажман“.

Германија привремено ја прекинува воената обука во Ирак

А1 On - 15.05.2019

Германија донесе одлука за прекин на обуката на ирачките вооружени сили од страна на германски инструктори, поради зголемувањето на тензиите во регионот, соопшти денеска Министерството за одбрана во Берлин.

Германија ја прекина воената обука во Ирак

24Инфо - 15.05.2019

Германија ја прекина воената обука во Ирак поради зголемените тензии во регионот, соопшти денес портпаролот на германското Министерство за одбрана. Портпаролот кажа дека Германија има одредени сознанија дека постои ризик од напад кој би бил поддржан ...

САД нареди итно повлекување на дел од персоналот во Ирак

24Инфо - 15.05.2019

Вашингтон нареди повлекување на својот персонал што не е неоходен од Ирак, соопшти Амбасадата на САД во Багдад во средата, пренесува „РТ“. Овој чекор следи по предупредувањето од неделата, кога амбасадата предупреди за зголемени тензии во Ирак и ги ...

САД им наредија на владините службеници да го напуштат Ирак

Алсат-М - 15.05.2019

Американската амбасада во Багдад соопшти дека Стејт Департментот издал наредба сите владини работници кои не се неопходни да го напуштат Ирак поради зголемените тензии со соседен Иран. Наредната се однесува и на американскиот конзулат во Ирбил, ...

АП: САД се повлекуваат од Ирак поради тензиите во Иран

24Инфо - 15.05.2019

Американската амбасада во Ирак денеска објави дека добиле наредба од Стејт департментот дека сите вработени кои не се неопходни треба веднаш да ја напуштат земјата поради ескалација на тензиите со Иран.

САД предупредија на непосредна закана по американските сили во Ирак

Алфа - 15.05.2019

Американската армија синоќа ја повтори загриженоста од евентуални непосредни закани по своите војници во Ирак од силите кои имаат поддршка од Иран и го зголеми нивото на готовност. – Операцијата „Вродена одлучност“ сега е на високо ниво и ...

САД повлекува персонал од Ирак поради тензии во Иран

Алфа - 15.05.2019

Амбасадата на САД во Ирак денеска соопшти дека од Стејт департментот добила наредба целиот персонал, кој не е неопходен, веднаш да ја напушти таа земја поради ескалација на тензиите со Иран.

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак

24Инфо - 15.05.2019

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак, откако тоа го направија Германија и Холандија, изјави претставник на француското Министерство за одбрана. Според него, „нема никакви промени во врска со францускиот ангажман”.

Германија привремено ја прекинува воената обука во Ирак

1tv - 15.05.2019

Германија донесе одлука за прекин на обуката на ирачките вооружени сили од страна на германски инструктори, поради зголемувањето на тензиите во регионот, соопшти денеска Министерството за одбрана во Берлин.

САД нареди итно повлекување на дел од персоналот во Ирак

Н.Македонија - 15.05.2019

Вашингтон нареди повлекување на својот персонал што не е неоходен од Ирак, соопшти Амбасадата на САД во Багдад во средата, пренесува „РТ“. Овој чекор следи по предупредувањето од неделата, кога амбасадата предупреди за зголемени тензии во Ирак и ги ...

САД предупредија на непосредна закана по американските сили во Ирак

А1 On - 15.05.2019

Американската армија синоќа ја повтори загриженоста од евентуални непосредни закани по своите војници во Ирак од силите кои имаат поддршка од Иран и го зголеми нивото на готовност. – Операцијата „Вродена одлучност“ сега е на високо ниво и ...

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак

Опсервер - 15.05.2019

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак, откако тоа го направија Германија и Холандија, изјави претставник на француското Министерство за одбрана. Според него, „нема никакви промени во врска со францускиот ангажман“.

Германија: Ја прекинуваме воената обука во Ирак поради тензии во регионот

Денешен - 15.05.2019

Германија донесе одлука за прекин на обуката на ирачките вооружени сили од страна на германски инструктори, поради зголемувањето на тензиите во регионот, соопшти денеска Министерството за одбрана во Берлин.

САД наредија итно повлекување на дел од персоналот во Ирак

Точка - 15.05.2019

Вашингтон нареди повлекување на својот персонал што не е неоходен од Ирак, соопшти Амбасадата на САД во Багдад во средата, пренесува РТ. Овој чекор следи по предупредувањето од неделата, кога амбасадата предупреди за зголемени тензии во Ирак и ги ...

САД предупредија на непосредна закана по американските сили во Ирак

MakPress - 15.05.2019

Американската армија синоќа ја повтори загриженоста од евентуални непосредни закани по своите војници во Ирак од силите кои имаат поддршка од Иран и го зголеми нивото на готовност. – Операцијата „Вродена одлучност“ сега е на високо ниво и ...

Франција останува во Ирак

+инфо - 15.05.2019

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак, откако тоа го направија Германија и Холандија, изјави претставник на француското Министерство за одбрана. Според него, „нема никакви промени во врска со францускиот ангажман“.

Германија привремено ја прекинува воената обука во Ирак

Опсервер - 15.05.2019

Германија донесе одлука за прекин на обуката на ирачките вооружени сили од страна на германски инструктори, поради зголемувањето на тензиите во регионот, соопшти денеска Министерството за одбрана во Берлин.

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак

MakPress - 15.05.2019

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак, откако тоа го направија Германија и Холандија, изјави претставник на француското Министерство за одбрана. Според него, „нема никакви промени во врска со францускиот ангажман“.

Германија привремено ја прекинува воената обука во Ирак

MakPress - 15.05.2019

Германија донесе одлука за прекин на обуката на ирачките вооружени сили од страна на германски инструктори, поради зголемувањето на тензиите во регионот, соопшти денеска Министерството за одбрана во Берлин.

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак

Локално - 15.05.2019

Франција не планира да ја прекине воената обука во Ирак, откако тоа го направија Германија и Холандија, изјави претставник на француското Министерство за одбрана. Според него, „нема никакви промени во врска со францускиот ангажман“.