TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема коронавирус и третото лице кое дошло на тестирање на Инфективна клиника

Сакам да кажам - 26.02.2020

Ниту третoто лице кое синоќа околу 22 часот дошло на Клиниката за инфективни болести, не е заболено од коронавирусот, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Доцна синоќа, патничка која во понеделникот се вратила од Милано во Скопје со ...

Патничката од Милано нема корона вирус

24 Вести - 26.02.2020

Резултатите од тесетирањето на корона вирус кај патничката од Милано се негативни. Министерството за здравство два часа порано од најавеното објави на својата веб страна дека се негативни резултатите на пациентката која вечерва беше тестирана на ...

Нема коронавирус ниту кај третиот сомнителен случај во земјава

360 степени - 26.02.2020

Резултатите на пациентката која вечерва на Инфективната клиника во Скопје беше тестирана дали има коронавирус се негативни. Станува збор за патничка која вчера попладне со авион од Милано пристигнала во Скопје.

Негативни резултатите на коронавирус на патничката од Милано

Сител - 26.02.2020

Патничката од Милано која завчера пристигнала со попладневниот лет е негативна на коронавирус тестирањетото. Ова е досега трет сомнителен случај на коронавирус во Македонија кој завршува со негативен резултат на тестирањето на Клиниката за ...

Патничка од Италија тестирана на скопските клиники, нема корона вирус

OhridNews - 26.02.2020

Резултатите на пациентката која вечерва беше тестирана на корона вирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти вечерва Министерството за здравство. ...

Може да здивнеме, сомнителната пациентка нема Корона вирус

Expres - 26.02.2020

Пациентката која од вчеравечер беше под опсервација има негативен наод објави Министерството за здравство рано ...

На Клиника во моментов се врши тестирање за корона вирус кај патничка која пристигнала од Милано

Алсат-М - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во моментов се врши тестирање за корона вирус кај патничка која пристигнала од Милано. Како што објави Министерството за здравство на својата веб страна, резултатите од патничка која пристигнала со вчерашниот ...

Ноќеска се врши тестирање на коронавирус кај патничка од Милано

Нова ТВ - 25.02.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, ноќеска се врши тестирање на корона вирус кај патничка која пристигнала со вчерашниот попладневен лет од Милано во Скопје.

Обновено:Патничката од Милано нема корона вирус

AKO - 26.02.2020

Резултатите на пациентката која вечерва беше тестирана на корона вирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни. Ја следиме ситуацијата, постапуваме согласно протоколите на СЗО и продолжуваме редовно да ја информираме јавноста, објави ...

Пациентката која вечерва беше тестирана на инфективната клиника нема корона вирус

Либертас - 26.02.2020

-Резултатите на пациентката која вечерва беше тестирана на корона вирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни. Ја следиме ситуацијата, постапуваме согласно протоколите на СЗО и продолжуваме редовно да ја информираме јавноста – информира ...

Нов сомнителен случај на коронавирус во Скопје

Press24 - 25.02.2020

Нов сомнителен случај на коронавирус во Македонија. Министерството за здравство соопшти дека во моментот се врши тестирање кај патничка која вчера слетала од Милано. -Министерството за здравство информира дека во моментов на Клиниката за инфективни ...

На Инфективната клиника во Скопје се испитува дали има коронавирус кај патничка која пристигнала од Милано

360 степени - 25.02.2020

Трет сомнителен случај за коронавирус се испитува во земјава. Станува збор за патничка која вчера попладне со авион од Милано пристигнала во Скопје. Тестирањата дали има коронавирус се вршат на Клиниката за инфективни болести во Скопје, потврдуваат ...

Кај патничка која вчера пристигнала во Македонија од Италија вечерва се врши тест за коронавирус – резултати во 3 по ...

ТВ21 - 25.02.2020

Министерството за здравство информира дека во моментов на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се врши тестирање на корона вирус кај патничка која пристигнала со вчерашниот попладневен лет од Милано во Скопје.

Гостиварската болница доби одделение каде ќе се примаат заболени од коронавирусот

Сакам да кажам - 25.02.2020

Во инфективното одделение на гостиварската болница „Ферит Мурат“ од денеска има посебно опремена просторија за опсервирање и следење на сомнителни случаи од коронавирусот. Во просторијата има три болнички кревети, заштитни маски, очила, капи, ...

Во Македонија нема случај на заразен од корона вирус

24 Вести - 25.02.2020

Патинкот од Дубаи што дојде во Скопје нема корона вирус. Резултатите од анализите се негативни. Во Македонија засега нема заразени. Здравствените власти апелираат сите граѓани кои доаѓаат од странство во Македонија, доколку почувствуваат симптоми на ...

Важна информација за коронавирусот која се споделува на социјалните мрежи низ целиот свет

NMD - 25.02.2020

Циркуларна порака која се споделува по мејлови и сите социјални мрежи. Не е познат изворот на оваа порака, а за читателите на НМД го испрати редовна читателка од Америка. Професорот кој работи во болницата Шензен беше префрлен да го проучува Вухан- ...

Во Гостиварската болница само три кревети за коронавирусот

Телма - 25.02.2020

Ова е изолираната соба на инфективното одделение при гостиварската болница, каде евентуланите случаи заразени од Корона Вирус би се згрижиле и лекувале. Во просторијата има само три кревети, а целото одделение располага со тројца инфектолози.

Инфективното одделение во штипската болница ќе служи за изолација, а не за карантин

+инфо - 25.02.2020

Министерот Филипче потенцираше дека инфективното одделение во штипската болница ќе биде по потреба просторија за изолација, а не за карантинско лекување. Министерот за здравство, Венко Филипче, во изјавата за медиуми денеска истакна дека и вториот ...

Ниту еден од тестираните нема коронавирус во Србија

А1 On - 25.02.2020

Сите лица кои денеска биле тестирани во Србија на коронавирус се негативни, соопштуваат српските медиуми. Како што се пренесува, од инфективната клиника потврдиле дека за тројцата мажи резултатите покажале дека не се заразени со ...

Штипската Клиничка болница сè уште нема писмено известување за карантинот за коронавирусот

Телма - 25.02.2020

Клиничка болница-Штип сè уште нема добиено писмено известување од Министерството за здравство за карантинот за коронавирусот, што вчера во изјава за медиумите го најави министерот Венко Филипче.

Има ли услови штипската болница да биде карантин за коронавирус?

Сител - 25.02.2020

Остри реакции на опозициската ВМРО ДПМНЕ во Штип, по најавата на министерот за здравство, Венко Филипче дека инфективното одделение во штипската клиничка болница ќе се користи како карантин за евентуални заразени патници од корона вирусот.

Се чекаат резултатите за сомнителен од корона вирус кој престојувал во Дубаи

Телма - 25.02.2020

На инфективната клиника се проверува лице кое престојувало во Дубаи дали е заболено со корона вирусот. Лицето утрово е примено на инфективната клинка со симптоми на грип по што му се направени потребните тестови чии резултати ќе се знаат за околу ...

Доколку треба да се следи сомнителен случај на корона на инфективно во Гостивар, останатите пациенти ќе се ...

Gostivarpress.mk - 25.02.2020

На инфективното одделение во гостиварската болница, опремена е посебна просторија за изолација на евентуални пациенти сомнителни на коронавирус. Во просторијата има три болнички кревети, заштитни маски, очила, ракавици, капи и мантили за една ...

Штипјани контра Филипче- болницата нема капацитет за да биде карантински центар

Алфа - 25.02.2020

Штипјани бараат Министерството за здавство да ја промени одлуката и карантински дел за Коронавирус да се направи надвор од градот, а не на Инфективното одделение. Сметаат дека болницата не ги задоволува стандардите, ниту пак има капацитет да му се ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Филипче за пациентот со симптоми на коронавирус

Слободен Печат - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче држи прес-конференција за пациентот со симптоми на коронавирус кој беше тестиран Инфективното одделение на Клинички ...

Од Инфективното одделение во Штип чекаат известување дека станува изолациски центар

Мета - 25.02.2020

Инфективното одделение на Клиничката болница во Штип е предвидено да стане еден од четирите изолациски центри во државата, каде што би се сместиле сомнителни случаи и пациенти заразени со корона вирусот.

Сомнителниот пациент во Скопје нема корона вирус

Р.С.Европа - 25.02.2020

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје, е тестирано и нема корона вирус, потврдија од Министерството за здравство. Пациентот имал лесна клиничка слика, нема покачена телесна температура и неговата состојба е стабилна.

Министерот Филипче со апел да не се крева паника

Канал5 - 25.02.2020

-Бидете одговорни и не кревајте паника, апелираше ноќеска министерот за здравство, Венко Филипче. Тој испрати апел до граѓаните да бидат одговорни, да не шират лаги и да не креваат паника во врска со Коронавирусот откако по социјалните мрежи се ...

Д-р Фадил Цана препорачува проблемот со корона-вирусот да се подигне на ниво на државна безбедност и да се спречи ...

AKO - 25.02.2020

Доктор Фадил Цана е првиот доктор кој се соочи со работна задача на своето работно место во Инфективна клиника во Скопје, да спроведе тест за присуство на корона вирус кај пациент кој пристигна од Италија.

Уште еден пациент со симптоми на коронавирус, се чекаат резултатите

Скопје1 - 25.02.2020

Уште еден пациент со симптоми на коронавирус се наоѓа на Инфективното одделение на Клинички центар. Резултатите од испитувањето на неговата здравствена состојба ќе се знаат за околу два часа.

Италијанскиот државјанин примен на Инфективна, нема коронавирус

Expres - 25.02.2020

Нема место за паника. Италијанскиот државјанин што синоќа беше примен на Инфективна клиника со симптоми на грип е негативен на тестовите за коронавирус сооптија од Министеррррството за завство.

Италијанецот примен на Инфективна клиника нема коронавирус, потврди Министерството за здравство

Сакам да кажам - 25.02.2020

Италијанскиот државјанин, кој ноќеска беше примен на Инфективната клиника во Скопје, е тестиран и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство. Тој пристигнал од Милано во Скопје со попладневниот лет на „Визер“ и откако се сместил, ...

Патникот од Италија нема корона вирус, негативни тестирањата

Телма - 25.02.2020

Од Министерството за здравство за Телма потврдија дека е негативно тестирањето на патникот од Италија кој доцна вечерва со симптоми на корона вирус се пријавил во скопската Инфективна клиника. Пациентот е негативен покажале резултатите.

Лицето примено на Инфективната клиника нема коронавирус

А1 On - 25.02.2020

Негативен е тестот за коронавирус на лицето кое вечерва беше примено на Инфективната клиника со симптоми на грип, соопштуваат неофицијално од Министерството за здравство. Станува збор за италијански државјанин кој вчера со попладневниот лет на ...

Официјално: Нема коронавирус во Македонија

360 степени - 25.02.2020

Македонските здравствени власти потврдија дека наодот на италијанскиот државјанин кој сношти се посомневал дека има симптоми на коронавирус е негативен. Во официјалното соопштение од министерството се вели тестирањето на Инфективната клиника во ...

Пациентот на Инфективната клиника во Скопје негативен на корона вирус

ТВ21 - 25.02.2020

„Информираме дека се негативни на корона вирус резултатите на пациентот кој вечерва беше тестиран на Инфективната клиника во Скопје“, стои во соопштението од Министерството за здравство. Од таму додаваат дека будно ја следат состојбата и во ...

Резултатите се готови: Тестот е негативен, патникот од Милано кој слета во Скопје нема коронавирус

ТВ21 - 25.02.2020

Патникот кој од Милано вчера допатувал во Македонија нема коронавирус, покажуваат направените тестови по полноќ на инфективната клиника во Скопје, дознава ТВ21. Од министерството за здравство, најавија дека ќе биде испратено и официјално соопштение.

Пациентот на инфективна нема коронавирус - тестот е негативен

Сител - 25.02.2020

Тестот направен во лабораторијата на ИЈЗ покажал дека пациентот кој ноќта сам се јавил на Инфективна клиника нема корона вирус, потврдија од МЗ. Имал дијареа, но бидејќи се вратил од Милано сам побарал лекарска помош на клиника.

Нема коронавирус во Македонија – тестот е негативен

Centar - 25.02.2020

Според неофицијални информации на 360 степени, тестирањето на лицето кое се посомневало дека има симптоми на коронавирус завршило. Реџултатите се негативни. Во секој момент се очекува официјална информација од Министерство за ...

Тестот е негативен, лицето примено на Инфективната клиника во Скопје нема коронавирус

360 степени - 25.02.2020

Според неофицијални информации на 360 степени, тестирањето на лицетот кое се посомневало дека има симптоми на коронавирус завршило и резултатите се негативни. Како што веќе објави 360 степени, станува збор за италијански државјанин кој вчера со ...

Патник од Милано кој слетал во Скопје заврши на инфектива – се вршат испитувања дали има коронаврус, итно е изолиран

ТВ21 - 24.02.2020

Нешто пред полноќ со вонредно соопштение информираа од Министерството за здравство дека на Инфективната клиника во Скопје се врши тестирање на корона вирус на едно лице со симптоми на грип.

Тестот е негативен, лицето примено на Инфективната клиника во Скопје нема коронавирус

Бриф - 25.02.2020

поред неофицијални информации на 360 степени, тестирањето на лицетот кое се посомневало дека има симптоми на коронавирус завршило и резултатите се негативни. 360 ...

На Инфективната клиника во Скопје примено лице со симптоми на коронавирус

360 степени - 25.02.2020

Министерството за здравство штотуку објави дека на Инфективната клиника во Скопје е во тек тестирање на корон вирус на едно лице со симптоми на ...

Хрватска: Шест тестови за коронавирусот се негативни, пет нови сомнителни случаи во Риека

Слободен Печат - 24.02.2020

Во клиниката за инфективни болести во Загреб во тек е тестирање на вкупно шест примероци на коронавирусот Ковид-19 – по еден од Сплит и Риека и по два од Загреб и Сисак, соопштено е денес од Клиниката.

Во Загреб се испитуваат шест примероци на коронавирус

Макфакс - 24.02.2020

Вкупно шест примероци на коронавирус (КОВИД-19) се тестираат на Клиниката за инфективни болести во Загреб, јавуваат тамошните медиуми. По еден примерок има од Сплит и од Ријека и по двајца од Загреб и Сисак, соопшти Клиниката.

Здравствените власти во Хрватска тестираат шест примероци за коронавирус

Слободен Печат - 24.02.2020

Од Клиниката за инфективни болести во Загреб известуваат дека во тек е тестирање на вкупно шест примероци на коронавирус (КОВИД-19), по еден од Сплит и Ријека и по два примерока од Загреб и Сисак.

Лица сомнителни на корона по потреба ќе се опсервираат и на инфективно во Гостивар

Gostivarpress.mk - 24.02.2020

„Доколку има некој заболен со корона вирусот, тој се спроведува по соодветен пат од Здравствениот дом во Скопје со подготвен тим до Инфективната клиника во Скопје, каде постои еден дел за изолација, односно доколку е потребен и карантин.

Болниците во Штип, Велес и во Гостивар ќе бидат карантин ако се појави Корона

+инфо - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, истакна дека Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип ќе биде место за карантин во кој ќе бидат сместени евентуалните заразени патници од Корона вирусот, пренесе Алсат-М.

Инфективната клиника во Штип ќе функционира како објект за изолација во случај на корона вирус

еМагазин - 24.02.2020

Заради новонастаната состојба со корона вирусот и проширувањето на вирусот во областите Лобардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за здравство Венко Филипче, одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која се ...

Доколку има потреба – инфективната клиника во Штип ќе функционира како објект за изолација од коронавирус

ТВ21 - 24.02.2020

Доколку се јави потреба, Инфективната клиника во Штип ќе функционира како објект за изолација. Тестирањата на сомнителни случаи ќе се вршат на Инфективните клиники во Скопје и во Куманово, а Министерството за здравство информира дека во земјава има ...