TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев тврди дека нема политички договор со Мијалков

Deutsche Welle - 23.02.2021

Македонскиот премиер Зоран Заев најави барање одговорност за бегството на Сашо Мијалков откако ќе се знаат сите детали за случајот. Тој тврди дека со Мијалков нема политички договор. „Народот бара и очекува правда.

Обвинителството поднело жалба до Апелација и бара притвор наместо куќен притвор за Мијалков

Фокус

Апсолутно нема политички договор, зад бегството на Мијалков, вели Заев

ММС

Стоилковски: Зоран бара оставка од Заев?

Република

Заев очекува Мијалков да биде пронајден - во спротивно ќе бара одговорност

24 Вести

Заев очекува Мијалков да биде пронајден, во спротивно ќе бара одговорност од институциите

Телма

Заев очекува Мијалков да биде пронајден, во спротивно ќе бара одговорност од институциите

Опсервер

Денешен Сител iPortal Канал5 еМагазин OhridNews Press24 Кајгана

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков

Канал5 - 23.02.2021

Информации околу бегството на поранешниот директорот на тајната полиција, будно се следат и во Вашингтон. Од Стејт Депарментот на САД во изјава за Гласот на Америка велат дека одблизу ја следат ситуацијата со Сашо Мијалков и додаваат дека се свесни ...

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков

360 степени

Стејт Департмент: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Канал5

Одблизу ја следиме ситуацијата со Мијалков, вели Стејт департментот

24 Вести

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со Мијалков

Слободен Печат

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со бегството на Мијалков

Р.С.Европа

Стејт департментот: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Press24

Глас на Америка Фактор Фокус Точка Expres Опсервер 24Инфо Локално

Полициски извори за Телма: Мијалков во неделата во 15 часот влегол во куќата на Водно

Фактор - 23.02.2021

Полициски извори за Телевизија Телма тврделе дека екс директорот на тајната полиција, во неделата, откако последен пат бил во барот Дистрикт кој е во склоп на неговиот хотел Мериот, некаде околу 14 часот, потоа се вратил и влегол во неговиот дом на ...

Ни за Јанкулоска немаше судска наредба, па полицијата беше на готовс и правеше претреси – за Мијалков други правила

Курир

Или бегството на Мијалков е изрежирано, или инсајдерски информации го направија поитар од власта на Заев

Нетпрес

Крвта не е вода

Frontline

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

Телма

Заев ја префрли топката кај обвинителството зошто доцна побарале притвор, нема коментар како полицијата го изгубила Мијалков од вид

Сакам да кажам

„Врие“ од полиција пред „Мериот“, и натаму се трага по Мијалков (ВИДЕО)

ТВ21

Фокус Сител 365 Локално Опсервер 24 Вести 24Инфо +инфо

Синот на Мијалков над 7 часа во полициска станица

ТВ21 - 22.02.2021

Повеќе од седум часа еден од синовите на Сашо Мијалков се наоѓа во полициската станица „Пролет“ во Кисела Вода, а прашањето на кое се чека одговор е едно: Каде се наоѓа неговиот татко? Александар и Јордан Мијалкови денеска пристигнаа во полициската ...

ВИДЕО: Се бараат докази за бегството на Мијалков – по претрес на автомобил одземени мобилни телефони и актовки

ТВ21

Заврши полицискиот распит на братот на Сашо Мијалков

360 степени

ВИДЕO: Претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

ТВ21

ВИДЕО I Заврши распитот: Братот на Сашо Мијалков замина од ПС „Пролет“

Слободен Печат

Заврши полицискиот распит на братот на Сашо Мијалков

Press24

Полицијата изврши претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

Press24

MTM 24Инфо Локално ТВ21 Бриф Точка ТВ21 Frontline

Заев е разочаран, одговорност ќе следува ако Мијалков не биде најден

Сител - 22.02.2021

Разочаран. Ова е зборот со кој премиерот Зоран Заев го опиша својот прв впечаток за бегството на поранешниот разузнувач Сашо Мијалков. Сепак, очекува дека Мијалков наскоро ќе биде лоциран и пронајден, а очекува и одговорност за случајот и покрај тоа ...

Премиерот разочаран, опозицијата бара оставка на Владата

Канал5

Милчин за „разочараниот“ Заев за Мијалков: Му кажал некој дека зборот веќе не му крепи?

Expres

Единствена Македонија до Заев: Ич не се сеќирај за бегството на Мијалков, тука е украденото и хотелот Мериот, повели ти си на потег

Скопје1

Нема политички договор за бегството на Мијалков, тврди Заев

360 степени

Заев за Мијалков: Апсолутно нема политички договор, очекувам пронаоѓање и детали, ќе има одговорност најголема на свет

365

Заев бара одговорност за бегството на Мијалков, негира постоење на политички договор

Мета

Република Р.С.Европа Акцент Frontline Курир Независен Нова ТВ

Касами: Оливер Спасовски да објасни како се случи бегството, ќе бараме одговорност од него

ТВ21 - 22.02.2021

Лидерот на Беса, Биљал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски треба да објасни како се случило бегството на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков.

Касами: Беса ќе бара одговорност за бегството на Мијалков

ТВ21

Касами: За бегството на Мијалков одговорна е и Владата, одговорност мора да има

ТВ21

Лидерот на Беса: Каде е Мијалков, како побегнал, кој му помогнал, Спасовски да каже во Собранието

+инфо

Касами: Министерот Спасовски да објасни каде е, кој му помогнал и како побегна Мијалков

Слободен Печат

Касами ќе бара одговорност за Мијалков: Ова ги поминува сите граници!

Фокус

Касами за бегството на Мијалков: Ако МВР не успее да даде одговор ќе бараме политичка одговорност

Локално

Press24 Скопје1 Курир Press24 Expres Либертас Република Нетпрес

Пировска за бегството за Мијалков: Ако физички бил следен, како одеднаш исчезнал?

360 степени - 22.02.2021

Директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, коментирајќи го бегството на Сашо Мијалков, во вечерашното гостување на емисијата „360 степени“ вели дека институциите должат многу одговори на јавноста околу скандалот.

Бегството на Мијалков нема да го одложи вонредниот конгрес на иницијативниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ

360 степени

По бегството на Мијалков, недостапни и „иницијаторите“ за конгресот

Нетпрес

Вечерва во 360°: Како избега Сашо Мијалков и кој треба да понесе одговорност?

360 степени

Ивор Мицковски: Се случи уште едно бегство… Се случи…

Република

Иницијативниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од вонреден когрес

Телма

Некои луѓе правдата не може да ги стигне! (ВИДЕО)

Нетпрес

Курир Либертас Frontline Либертас Press24 Република Expres

Пендаровски бара одговорност за бегството на Мијалков

24 Вести - 22.02.2021

Итна истрага и одговорност за случајот со сашо мијалков бара претседателот на државата. Пендаровски очекува надлежните институции во најкус можен рок целосно да го расветлат случајот, и доколку бидат констатирани какви било пропусти, да се утврди ...

Пендаровски: Очекувам целосно расветлување на случајот, ако има пропусти мора да има одговорност

360 степени

Пендаровски бара итна истрага за бегството на Мијалков

Независен

Пендаровски: Неприфатливи се бегства во земја која што напорно работи на реформирање на правосудниот систем

МКД

Пендаровски: Бегството на Мијалков е недозволиво, ако има пропуст, да има и одговорност

Скопско Ехо

Пендаровски за бегството на Мијалков: Расветлување на случајот во најкус можен рок

Алсат-М

Пендаровски за бегството на Мијалков: Секој кој се огрешил пред законот да биде казнет

Слободен Печат

Канал5 Телма ТВ21 +инфо Press24 24 Вести Фокус Република

Николоски: Коалицијата на Заеви со Мијалков која ја најавивме се потврди викендов

ТВ21 - 22.02.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, одржа прес-конференција во која ја обвини власта за бегството на Сашо Мијалков. Тој рече дека најавената коалиција меѓу Заеви и Мијалков, сега станала вистина.

Николоски: Коалицијата на Заеви со Мијалков која ја најавивме се потврди викендов!

Република

АЛЕКСАНДАР НИКОЛОСКИ: Ова е награда од Заев за Мијалков, им даваме 24 часа да го обезбедат бегалецот од правдата

Фактор

Николоски: Јасно се гледа дека постои договор помеѓу Мијалков и власта

Н.Македонија

Николоски: Криминалната коалиција Заев, Вице и Мијалков има договор за бегство, имаат 24 часа да го соочат бегалецот со правдата

24Инфо

Николоски: Коалицијата на Заеви со Мијалков која ја најавивме се потврди викендов

Press24

Николоски: Криминалната коалиција Заев, Вице и Мијалков има договор за бегство од правдата, имаат 24 часа да го соочат бегалецот со правдата

Курир

Независен Опсервер +инфо Сител Канал5 MakPress Алфа Нетпрес

Арсовски: Владата е нестабилна и за многу краток период ќе падне, ваквите пропусти како вчерашниот мора да се казнат

Курир - 22.02.2021

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно” гостуваше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски кој се осврна на лошите владини политики, криминалните афери, како и околу актуелните случувања во врска со бегањето на Сашо Мијалков.

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Курир

Арсовски за бегството на Мијалков: Со овој случај се пушта низ вода Спасовски

Фокус

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

24Инфо

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Press24

Арсовски: После ваквите случувања неминовна е оставката на Заев и Спасовски, бидејќи тие се директно одговорни за ова бегство

Република

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Скопје1

Нетпрес +инфо Press24 Нетпрес Опсервер Република MakPress MakPress

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Алсат-М - 22.02.2021

Повеќе од јасно е дека ова не е „пропуст“ на Министерството за внатрешни работи кое го води Спасовски. Очигледно е дека и во овој случај, како што беше случај и со претходните бегства на осудени криминалци, раководните структури на МВР се директни ...

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Фокус

Левица: За бегството на Мијалков директно е одговорен Заев

МКД

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Press24

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Канал5

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на Мијалков

Сител

Левица: Повеќе од јасно е дека ова не е „пропуст“ на МВР кое го води Спасовски

ТВ21

Антропол Слободен Печат Мак. Весник Скопје1 +инфо еМагазин MakPress Фактор

Најчевска: Веднаш би ја ослободила Јанкуловска, само таа не побегна

Локално - 22.02.2021

Откако беше соопштено дека поранешниот директорот на УБК, Сашо Мијалков е во бегство реакциите на социјалните мрежи не стивнуваат. Професорката Мирјана Најчевска во својот коментар на Фејсбук пишува дека сега треба да се ослободи и екс министерката ...

Само Јанкуловска имаше мади*а да не побегне, туку да си ја отслужи казната

Мак. Весник

Најчевска: Јас би ја ослободила Гордана Јанкуловска, оти само таа не побегна

+инфо

Најчевска: Јас сега веднаш би ја ослободила Јанкулоска, само таа имаше м*диња да не побегне

365

Најчевска: Јас би ја ослободила Гордана Јанкулоска – само таа не побегна

Нетпрес

Најчевска: Јас би ја ослободила Гордана Јанкуловска, оти само таа не побегна

Република

Најчевска: Јас сега веднаш би ја ослободила Гордана Јанкуловска

Скопје1

Опсервер Фактор

Пировска: Испадна дека освен Јанкулоска никој не лежи, или лежат на некоја плажа

360 степени - 22.02.2021

Директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, коментирајќи го бегството на Сашо Мијалков, во вечерашното гостување на емисијата „360 степени“ вели дека граѓаните се бесни поради неспроведувањето на правдата во земјава.

Пировска: И jас извикував нема правда- нема мир, испадна дека никој не лежи освен Јанкулоска

Локално

Пировски: Испадна дека освен Јанкулоска никој не лежи, или лежат на некоја плажа

Press24

Касами: Двајца пратеници од опозицијата ќе бидат дел од парламентарното мнозинство

ТВ21 - 22.02.2021

Лидерот на Беса, Биљал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека двајца пратеници од опозицијата ќе бидат дел од парламентарното мнозинство. „Да, веќе сме во завршни преговори. Политиката е како шах.

Најчевска: Јас би ја ослободила Гордана Јанкуловска, оти само таа не побегна

Press24 - 22.02.2021

Универзитетската професорка Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил напиша дека сега треба да се ослободи поранешната министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, бидејќи, како што вели, само таа имала храброст да не побегне и да се ...

Пировска: Испадна дека никој не лежи освен Јанкулоска

Фокус - 22.02.2021

Директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, во врска со бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, на „360 степени“ изјави дека граѓаните се бесни поради неспроведувањето на правдата во земјава.