TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уапсени и двајцата помошници офицери од иранскиот танкер во Гибралтар

Слободен Печат - 12.07.2019

Капетанот на бродот и главниот офицер беа уапсени вчера. Гибралтарската полиција денеска соопшти дека уапсила двајца помошници офицери од иранскиот танкер „Грејс 1″, кој беше запленет минатата недела поради сомневање дека ги крши европските санкции ...

Хант: Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран

А1 On - 12.07.2019

Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран, изјави денеска министерот за надворешни работи Џереми Хант, во однос на тензиите помеѓу Лондон и Техеран поради заплената на иранскиот танкер и поминувањето бродови преку Ормушкиот теснец.

Дозирана ескалација во Персискиот Залив

Deutsche Welle - 12.07.2019

Иако веројатно ирански бродови на поморската стража го притесниле британскиот танкер, Техеран не сака да предизвика војна, смета Рајнер Херман од Франкфуртер алгемајне цајтунг. Конфликтот околу Иран ескалира, Атомскиот договор со Техеран во пресрет ...

Гибралтар заплени ирански танкер поради кршење на санкциите на ЕУ

Макфакс - 12.07.2019

Гибралтар минатата недела донесе одлука за запленубвање на иранскиот танкер само поради тоа што ги прекрши санкциите на Европската Унија, а не по барање на која било друга земја, изјави денеска шефот на владата на британската територија, Фабијан ...

На повидок нова танкерска војна на Блискиот Исток

Н.Македонија - 12.07.2019

Ирански воени бродови се обиделе да запленат британски танкер со нафта и да го спречат да помине во близината на Персискиот Залив, пред да бидат протерани од британската морнарица. Во инцидентот, фрегатата „Монтрос“, која го придружувала бродот ...

Иранските власти бараат Британците веднаш да го ослободат нивниот танкер

Макфакс - 12.07.2019

Иран денеска ја повика Велика Британија веднаш да го ослободи нивниот танкер, кој британската кралска морнарица го заплени минатата недела во Гибралтар поради сомневање дека ги прекршил европските санкции, изјави портпаролот на иранското ...

Воена придружба за танкерите во Персискиот залив

Р.С.Европа - 12.07.2019

Пентагон соопшти дека ќе покрене систем на воена придружба на бродовите во Персискиот залив откако Лондон обелодени дека ирански вооружени бродови се обиделе да запленат британски танкер. Вашингтон го обвинува Иран за серијата напади врз бродови во ...

Опасната игра во Ормутскиот Теснец има последици

Н.Македонија - 12.07.2019

Иран ја повика Велика Британија да го ослободи запленетиот нафтен танкер и ги предупреди западните сили да го напуштат регионот поради тоа што тие и другите земји од регионот се сопособи да ја одржат безбедноста во овој дел до земјата, пренесува ...

Пентагон со воена придружба за бродовите во Персискиот залив

Канал5 - 12.07.2019

Пентагон соопшти дека ќе покрене систем на воена придружба за бродовите во Персискиот залив. Откако официјален Лондон обелодени дека ирански вооружени чамци се обиделе да запленат британски танкер.

Иран го повика Лондон веднаш да го ослободи заробениот танкер

Нетпрес - 12.07.2019

Иран во петокот ја повика Велика Британија веднаш да го ослободи нафтениот танкер кој британската воена морнарица го зароби минатата седмица кај Гибралтар поради сомневање дека ги прекршил санкциите на Европската унија со превоз наводно на нафта од ...

Иран побара од Британија да го ослободи неговиот танкер

24Инфо - 12.07.2019

Иран денеска ја повика Велика Британија веднаш да го ослободи иранскиот танкер со нафта кој Британската кралска морнарица го заплени минатата недела поради сомнеж дека ги прекршил европските санкции, изјави портпаролот на иранското Министерство за ...

Капетанот и првиот офицер на иранскиот танкер уапсени во Гибралтар

МКД - 11.07.2019

Полицијата од британската територија на Гибралтар го уапси капетанот и првиот офицер на иранскиот нафтен танкер Грејс 1 и ги осомничи дека ги прекршиле санкциите против Сирија, објави денес полицијата.

Капетан и прв офицер на ирански танкер уапсени во Гибралтар

Слободен Печат - 11.07.2019

Апсењата следуваат после зголемувањето на тензиите со Техеран, бидејќи Лондон ги обвинува иранските бродови дека синоќа се обиделе да блокираат еден британски танкер. Полицијата на британската територија Гибралтар ги уапсила капетанот и првиот ...

Издадено највисоко предупредување за британските бродови во водите на Иран

Слободен Печат - 11.07.2019

Предупредувањето следува откако претходно денеска британската влада соопшти дека три ирански брода се обиделе да му го блокираат влезот на британски танкер Велика Британија издаде највисоко предупредување за бродови кои пловат со знамето на оваа ...

Британците тврдат дека Иран се обидел да пресретне нивен танкер

МКД - 11.07.2019

Ирански бродови со оружје се обиделе да пресретнат британски нафтен танкер во Ормушкиот теснец пред да ги избркаат бродови на британската Кралска воена морнарица, тврди британската влада. Би-би-си пренесува дека од танкерот било побарано да сопре во ...

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Локално - 11.07.2019

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник на безбедносните служби.

Спречен ирански обид за запленување британски танкер

Канал5 - 11.07.2019

Американските медиуми јавуваат дека пет вооружени ирански воени чамци се обиделе да запленат британски танкер во Ормунскиот теснец, но оти тие биле спречени во тоа од кралската морнарица. Медиумите во САД јавуваат дека Иранците му наредиле на ...

САД формираат воена коалиција против Иран и Јемен

Н.Македонија - 11.07.2019

САД планираат формирање воена коалиција со сојузниците за обезбедување на водите во Персискиот Залив, каде што, според обвинувањата од Вашингтон, Иран и проиранските групи извршуваат напади.

Велика Британија и Иран пак ги разбрануваа водите на Ормутскиот Теснец

Н.Македонија - 11.07.2019

Три ирански брода синоќа се обидоа да попречат британски нафтен танкер во Персискиот Залив, што придонесе да се продлабочат тензиите во виталниот канал за транспорт од Иран, тврдат двајца американски официјални претставници со директно познавање на ...

Иран одговори дека Лондон шири лажни вести за ескалирање на тензиите

Нетпрес - 11.07.2019

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф, и командата на иранската Револуционерна гарда во одделни изјави во четвртокот ги негираа медиумските извештаи кои се повикаа на британски и американски безбедносни извори, дека бродови на ...

Русија и Кина повикуваат на воздржаност во Ормутскиот теснец

24Инфо - 11.07.2019

Русија и Кина денеска ги повикаа Иран и Велика Британијда да се воздржат од натамошни тензии по краткотрајниот инцидент меѓу нивни бродови во Ормутскиот теснец. Британската морнарица утринава соопшти дека вчера спречила три ирански бродови да го ...

Гибралтарската полиција уапси четири лица од иранскиот танкер

24Инфо - 12.07.2019

Гибралтарската полиција денеска соопшти дека уапсила двајца помошници офицери од иранскиот танкер „Грејс 1″, кој беше запленет минатата недела поради сомневање дека ги крши европските санкции пренесувајќи нафта во Сирија.

Британците тврдат дека иранската гарда се обидела да им пресретне танкер

Макфакс - 11.07.2019

Ирански бродови опремени со оружје, се обиделе да пресретнат британски нафтен танкер во Хормушкиот теснец, пред да бидат протерани од бродови на британската кралска морнарица, тврди британската влада.

Зариф: Британското обвинение за танкерот не е точно

24Инфо - 11.07.2019

Не е точно обвинението на Велика Британија дека ирански воени чамци се обиделе да задржат британски танкер со нафта, изјави шефот на иранската дипломатија Мохамед Џавад Зариф, цитиран од локалната агенција Фарс, пренесоа западните медиуми.

Хант: Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран

MakPress - 12.07.2019

Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран, изјави денеска министерот за надворешни работи Џереми Хант, во однос на тензиите помеѓу Лондон и Техеран поради заплената на иранскиот танкер и поминувањето бродови преку Ормушкиот теснец.

Ирански бродови се обиделе да запленат британски танкер со нафта во Персискиот залив

24Инфо - 11.07.2019

Пет вооружени бродови на иранската Револуционерна гарда вчера имале неуспешен обид да запленат британски танкер со нафта во Персискиот залив, пренесе ДПА. Агенцијата се повика на телевизијата Си-Ен-Ен, која цитира портпарол на американската ...

Ирански бродови се обиделе да запленат британски танкер со нафта во Персискиот залив

Слободен Печат - 11.07.2019

Танкерот навлегол во Ормутскиот теснец, кога кон него се доближиле иранските бродови ( патролни чамци) и му наредиле да запре во иранските територијални води, тврди Си-Ен-Ен. Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор ...

Гибралтар заплени ирански танкер поради кршење на санкциите на ЕУ

24Инфо - 12.07.2019

Гибралтар минатата недела донесе одлука за запленубвање на иранскиот танкер само поради тоа што ги прекрши санкциите на Европската Унија, а не по барање на која било друга земја, изјави денеска шефот на владата на британската територија, Фабијан ...

Иранските власти бараат Британците веднаш да го ослободат нивниот танкер

24Инфо - 12.07.2019

Иран денеска ја повика Велика Британија веднаш да го ослободи нивниот танкер, кој британската кралска морнарица го заплени минатата недела во Гибралтар поради сомневање дека ги прекршил европските санкции, изјави портпаролот на иранското ...

Иран побара од Британија да го ослободи неговиот танкер

Опсервер - 12.07.2019

Иран денеска ја повика Велика Британија веднаш да го ослободи иранскиот танкер со нафта кој Британската кралска морнарица го заплени минатата недела поради сомнеж дека ги прекршил европските санкции, изјави портпаролот на иранското Министерство за ...

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Република - 11.07.2019

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник на безбедносните служби.

Русија и Кина повикуваат на воздржаност во Ормутскиот теснец

Опсервер - 11.07.2019

Русија и Кина денеска ги повикаа Иран и Велика Британијда да се воздржат од натамошни тензии по краткотрајниот инцидент меѓу нивни бродови во Ормутскиот теснец. Британската морнарица утринава соопшти дека вчера спречила три ирански бродови да го ...

Гибралтарската полиција уапси четири лица од иранскиот танкер

Опсервер - 12.07.2019

Гибралтарската полиција денеска соопшти дека уапсила двајца помошници офицери од иранскиот танкер „Грејс 1“, кој беше запленет минатата недела поради сомневање дека ги крши европските санкции пренесувајќи нафта во Сирија.

Британците тврдат дека иранската гарда се обидела да им пресретне танкер

Точка - 11.07.2019

Ирански бродови опремени со оружје се обиделе да пресретнат британски нафтен танкер во Хормушкиот Теснец, пред да бидат протерани од бродови на британската кралска морнарица, тврди британската влада.

Зариф: Британското обвинение за танкерот не е точно

Опсервер - 11.07.2019

Не е точно обвинението на Велика Британија дека ирански воени чамци се обиделе да задржат британски танкер со нафта, изјави шефот на иранската дипломатија Мохамед Џавад Зариф, цитиран од локалната агенција Фарс, пренесоа западните медиуми.

Хант: Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран

24Инфо - 12.07.2019

Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран, изјави денеска министерот за надворешни работи Џереми Хант, во однос на тензиите помеѓу Лондон и Техеран поради заплената на иранскиот танкер и поминувањето бродови преку Ормушкиот теснец.

Ирански бродови се обиделе да запленат британски танкер со нафта во Персискиот залив

А1 On - 11.07.2019

Пет вооружени бродови на иранската Револуционерна гарда вчера имале неуспешен обид да запленат британски танкер со нафта во Персискиот залив, пренесе ДПА. Агенцијата се повика на телевизијата Си-Ен-Ен, која цитира портпарол на американската ...

Гибралтар заплени ирански танкер поради кршење на санкциите на ЕУ

Точка - 12.07.2019

Гибралтар минатата недела донесе одлука за запленување на иранскиот танкер само поради тоа што ги прекрши санкциите на Европската Унија, а не по барање на која било друга земја, изјави денеска шефот на владата на британската територија, Фабијан ...

Иранските власти бараат Британците веднаш да го ослободат нивниот танкер

Точка - 12.07.2019

Иран денеска ја повика Велика Британија веднаш да го ослободи нивниот танкер, кој британската кралска морнарица го заплени минатата недела во Гибралтар поради сомневање дека ги прекршил европските санкции, изјави портпаролот на иранското ...

Иран побара од Британија да го ослободи неговиот танкер

А1 On - 12.07.2019

Иран денеска ја повика Велика Британија веднаш да го ослободи иранскиот танкер со нафта кој Британската кралска морнарица го заплени минатата недела поради сомнеж дека ги прекршил европските санкции, изјави портпаролот на иранското Министерство за ...

Највисоко предупредување на британските бродови околу Иран

Денешен - 11.07.2019

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник на безбедносните служби.

Русија и Кина повикуваат на воздржаност во Ормутскиот теснец

А1 On - 11.07.2019

Русија и Кина денеска ги повикаа Иран и Велика Британијда да се воздржат од натамошни тензии по краткотрајниот инцидент меѓу нивни бродови во Ормутскиот теснец. Британската морнарица утринава соопшти дека вчера спречила три ирански бродови да го ...

Британците тврдат дека иранската гарда се обидела да им пресретне танкер

Centar - 11.07.2019

Ирански бродови опремени со оружје се обиделе да пресретнат британски нафтен танкер во Хормушкиот Теснец, пред да бидат протерани од бродови на британската кралска морнарица, тврди британската влада.

Зариф: Британското обвинение за танкерот не е точно

А1 On - 11.07.2019

Не е точно обвинението на Велика Британија дека ирански воени чамци се обиделе да задржат британски танкер со нафта, изјави шефот на иранската дипломатија Мохамед Џавад Зариф, цитиран од локалната агенција Фарс, пренесоа западните медиуми.

Хант: Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран

Опсервер - 12.07.2019

Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран, изјави денеска министерот за надворешни работи Џереми Хант, во однос на тензиите помеѓу Лондон и Техеран поради заплената на иранскиот танкер и поминувањето бродови преку Ормушкиот теснец.

Ирански бродови се обиделе да запленат британски танкер со нафта во Персискиот залив

MakPress - 11.07.2019

Пет вооружени бродови на иранската Револуционерна гарда вчера имале неуспешен обид да запленат британски танкер со нафта во Персискиот залив, пренесе ДПА. Агенцијата се повика на телевизијата Си-Ен-Ен, која цитира портпарол на американската ...

Иран побара од Британија да го ослободи неговиот танкер

MakPress - 12.07.2019

Иран денеска ја повика Велика Британија веднаш да го ослободи иранскиот танкер со нафта кој Британската кралска морнарица го заплени минатата недела поради сомнеж дека ги прекршил европските санкции, изјави портпаролот на иранското Министерство за ...

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

А1 On - 11.07.2019

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник на безбедносните служби.

Русија и Кина повикуваат на воздржаност во Ормутскиот теснец

MakPress - 11.07.2019

Русија и Кина денеска ги повикаа Иран и Велика Британиј да да се воздржат од натамошни тензии по краткотрајниот инцидент меѓу нивни бродови во Ормутскиот теснец. Британската морнарица утринава соопшти дека вчера спречила три ирански бродови да го ...

Зариф: Британското обвинение за танкерот не е точно

MakPress - 11.07.2019

Не е точно обвинението на Велика Британија дека ирански воени чамци се обиделе да задржат британски танкер со нафта, изјави шефот на иранската дипломатија Мохамед Џавад Зариф, цитиран од локалната агенција Фарс, пренесоа западните медиуми.