TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Велигденските варени јајца не застаруваат ако се користат мудро:Чоколадни колачиња со тајна состојка

Вечер Прес - 04.05.2021

Рецептите со варени јајца претежно вклучуваат солени јадења, и дали знаевте дека може да направите и колачи од велигденски јајца? Вкусните чоколадни колачиња ќе бидат меки одвнатре, крцкави однадвор, а тајната состојка се само варени јајца! Потребно ...

Искористете ги велигденските јајца – направете вкусен намаз

Кафе пауза - 04.05.2021

Лесно се подготвува и може да го јадете за појадок, за вечера или за ужина. Исечкајте го кромидот ситно. Изматете го путерот и изматете ги варените јајца и туната во блендер. Во путерот измешајте ги исечканиот кромид, јајцата и туната.

Внимавајте на ова: Колку време може да се јадат варените јајца за Велигден?

Курир - 04.05.2021

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и колку дена ги чуваме и јадеме. Тврдо варените јајца побрзо се расипуваат од свежите, бидејќи со варењето се ...

Најдобар начин да ги искористите јајцата од Велигден: Направете вкусна салата

Gotvi.mk - 04.05.2021

Еве одличен начин како да ги искористите јајцата од Велигден. Состојки: 3-4 јајца бело пилешко месо 2 компири 2 моркови 4 кисели краставички сок од лимон или јаболков оцет 200 гр мајонез малку грашок по желба Начин на подготовка: Компирите, ...

Шест супер салати со јајца од Велигден

Екран - 04.05.2021

Ако ви останале варени велигденски јајца, можете да ги користите како основа за некои од одличните оброк салата. Салатите со јајца се како нарачани за периодот по Велигден – тие се хранливи и можат да го покријат секој оброк, а ќе користите варени ...

Солена торта со варени јајца и шунка: Направете предјадење кое ќе го обожава цело семејство!

Точка - 04.05.2021

Колку и рационално да купуваме за велигденските празници, храната некако останува, а варените јајца се она што обично нѝ преостанува од празничната трпеза. Искористете ги и едноставно направете солена торта која целото семејство ќе ја обожава.

Колку долго може да се јадат велигденските јајца

Скопје24 - 04.05.2021

Веќе е трет ден Велигден а на сите ни останаа многу велигденски јајца во ладилникот, а она што е најважно е да знаеме до кога се јадат, бидејќи не ретко се случува болниците да се наполнат по празниците, поради прејадување и труење.

А, што со вишокот велигденски јајца? Направете прелив за вкусна салата со млади компири

Црнобело - 04.05.2021

Кршењето со јајца ни е најомилената велигденска традиција. Вишокот скршени јајца најчесто ги употребуваме во Мимоза салата. Но, постојат и многу други вкусни рецепти со варени јајца кои вреди да ги испробате.

Шест супер салати со јајца од Велигден

НМД - 03.05.2021

Ако ви останале варени јајца од Велигден, можете да ги искористите како основа за некоја од следните оброк салати. Салатите приготвени со варени јајца се како порачани за деновите после Велигден – хранливи се и можат да го заменат кој било оброк, а ...

Компир пире како тост леб: Необични сендвичи на едноставен начин

Gotvi.mk - 03.05.2021

Пробајте го овој необичен рецепт. Состојки: 550 гр компири 2 л вода 110 гр презла 100 гр кашкавал 100 гр шунка сол бибер 1/2 лажичка рузмарин Начин на подготовка: Згответе ги компирите, зачинете, додајте презла и измешајте.

Ви останаа многу јајца од Велигден? Еве 4 одлични начини на кои можете да ги искористите!

Убавина и Здравје - 03.05.2021

Пригответе ги овие јадења од јајца По Велигден, на сите ни остануваат неискористени јајца. Тие имаат ограничен рок на траење, а за да не ги фрлите, прочитајте ги нашите предлози како да ги искористите за вкусни јадења.

Пица лепчиња – За појадок или вечера, децата ќе ви ги бараат секој ден

Gotvi.mk - 03.05.2021

Направете пица лепчиња. Состојки: 2 јајца 2 лажици кајмак 200 гр. кашкавал 100 гр. димепни пилешки гради 1 леб кечап маргарин Подготовка: Се сече лебот на тенки кришки, се матат јајца и се ставаат две лажици кајмак во јајцата, па смесата се ...