TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фејсбук: Нов скандал околу заштитата на податоците на корисниците?

Deutsche Welle - 14.08.2019

Фејсбук е последен во редот интернет гиганти кој е цел на критики поради начинот на кој постапува со податоците на корисниците, по извештаите дека собирал приватни аудио снимки од корисници и ги испраќал на трети лица.

„Фејсбук“ правел записници од приватни разговори на корисниците

Макфакс - 14.08.2019

Според информации на соработници на „Фејсбук“, оваа добро позната социјална мрежа тајно собирала записници од разговори на своите корисници, кои ги снимила преку микрофоните на нивните телефони, пренесува „Сајнс алерт“.

Facebook прислушкувал и собирал гласовни пораки од корисниците

USB - 14.08.2019

Вестите дека Facebook ја загрозува приватноста на корисниците повеќе не претставуваат изненадување и станаа вообичаени. Овој пат, според наводите на Bloomberg, компанијата им плаќала на надворешните договорители да вршат преслушкување и бележење на ...

Фејсбук снимал разговори на своите корисници

Локално - 14.08.2019

Социјалната мрежа Фејсбук снима разговори на своите корисници, се вели во извештај. Од компанијата им ги давале на другите компании снимките, за да го транскрибираат кажаното, пренесува АФП.

И Фејсбук ги подслушува своите корисници

Локално - 14.08.2019

Фејсбук ангажирал трети страни како подизведувачи за да ги гледаат и прислушуваат аудио своите корисници, објави Блумберг. Фејсбук тврди дека престанала да користи работници за да ги гледаат аудио-клиповите „пред повеќе од една недела“, истакнувајќи ...

Фејсбук: Нов скандал околу заштитата на податоците на корисниците?

Либертас - 14.08.2019

Фејсбук е последен во редот интернет гиганти кој е цел на критики поради начинот на кој постапува со податоците на корисниците, по извештаите дека собирал приватни аудио снимки од корисници и ги испраќал на трети лица, пишува Дојче веле .

Фејсбук снимал разговори преку Messenger

+инфо - 14.08.2019

Социјалната мрежа Фејсбук снима разговори на своите корисници, пренесува АФП. Од компанијата ги давале снимките на другите компании снимките, за да го транскрибираат кажаното. Фејсбук потврди дека снимале корисници, но додава дека тоа е направено со ...