TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КСС останува на ставот да протестира во среда пред Владата

Алсат-М - 12.01.2018

Конфедерацијата на синдикати во среда во пет минути до дванаесет часот ќе излезат на предупредувачки протест пред Владата. Тие бараат, министерството за образование и надлежните да седнат и да преговараат за повисока плата, усогласување на ...

Синдикалците на протест пред Владата во среда

Канал 77 - 12.01.2018

Синдикалци од цела Македонија во среда ќе протестираат пред зградата на Владата. Оваа информација денеска и официјално ја потврди Конфедерацијата на слободни синдикати. Да престанат притисоците врз вработените во јавниот сектор, но и да започнат ...

КСС најави протест на 17-ти јануари

МРТ - 12.01.2018

Конфедерацијата на слободни синдикати бара средба со премиерот за да се најде решение за проблемите. Во спротивно, се закануваат со протест. Од СОНК, пак, велат- доколку не се најде заеднички јазик со властите, во прашање е доведен почетокот на ...

Атина парализирана, илјадници протестираат поради новите реформи

Макфакс - 12.01.2018

Неколку илјади Грци излегоа на улиците во Атина против новите реформи во земјата, меѓу кои една е и забраната за штрајк, за која парламентот треба да одлучи на 15 јануари. Во првиот работнички протест во 2018 година, затворањето на метро-станицата, ...

КСС останува на ставот да протестира во среда пред Владата

А1 On - 12.01.2018

„И покрај нашите јавно изнесени ставови и покрај многуте реакции од меѓународните синдикати и укажување за кршењето на законите и конвенциите на Меѓународната организација на трудот ратификувани во Собранието на Р.Македонија, кои се обврзувачки, и ...

КСС: Протест пред Владата на 17-ти јануари

МРТ - 12.01.2018

Ги повикаа сите синдикати, граѓански и невладини организации да учествуваат на протестот по основ на солидарна поддршка. Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) бара најдоцна до 16-ти јануари работна средба со претседателот на Владата или од ...

КСС: Протестот ќе се одржи, Владата не игнорира

+инфо - 12.01.2018

Раководството на КСС на прес-конференција посочи дека до денеска немаат добиено покана од Владата и ресорните министерства за средба. Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) останува на ставот во среда да одржи предупредувачки протест пред ...

Почетокот на второто полугодие под знак прашање?

Телевизија Нова - 12.01.2018

Под знак прашалник е доведен почетокот на второто полугодие од учебната година. Конфедерацијата на слободни синдикати останува на ставот во среда да одржи предупредувачки протест пред зградата на Владата.

Штрајк во Грција против реформите на Законот за штрајк

А1 On - 12.01.2018

Грција денеска е погодена од штрајкови во бројни јавни служби во знак на протест против реформите на Законот за штрајк што ги бараат меѓународните кредитори. Поради штрајкот сообраќајот во Атина е во хаос, болниците работат со минимални интервенции, ...

Штрајк во Грција против реформите на законот за штрајк

Нетпрес - 12.01.2018

Во Грција во петокот се одржуваат низа штрајкови во бројни јавни служби во знак на протест против реформите на законот за штрајкувањето којашто ја бараат меѓународните доверители. Порад протестите во Атина значително е нарушен, болниците работат со ...

Утре закажани нови протести во Грција

Стандард - 11.01.2018

Вработените во јавниот транспорт во Атина утре почнуваат 24-часовен штрајк во знак на протест против владините планови за приватизација и недоволното финансирање на секторот, соопштуваат медиумите кај нашиот јужен сосед.

Атина парализирана, илјадници протестираат поради новите реформи

Вечер - 12.01.2018

Неколку илјади Грци излегоа на улиците во Атина против новите реформи во земјата, меѓу кои една е и забраната за штрајк, за која парламентот треба да одлучи на 15 јануари. Во првиот работнички протест во 2018 година, затворањето на метро-станицата, ...

КСС најави протест, Владата ги покани на средба

Макфакс - 12.01.2018

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) најави дека в среда ќе протестира, по што од Владата информираа дека испратиле покана за средба до нив. „И покрај нашите јавно изнесени ставови и покрај многуте реакции од меѓународните синдикати и ...

КСС останува на ставот да протестира во среда пред Владата...

Н.Македонија - 12.01.2018

КСС останува на ставот да протестира во среда пред Владата Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) останува на ставот во среда да одржи предупредувачки протест пред Владата на Република Македонија.

Ќе започне ли навреме второто полугодие во училиштата?

Скопје инфо - 12.01.2018

Под знак прашалник е доведен почетокот на второто полугодие од учебната година. Конфедерацијата на слободни синдикати останува на ставот во среда да одржи предупредувачки протест пред зградата на Владата.

Штрајк во Грција против реформите на Законот за штрајк

24 Вести - 12.01.2018

Грција денеска е погодена од штрајкови во бројни јавни служби во знак на протест против реформите на Законот за штрајк што ги бараат меѓународните кредитори. Поради штрајкот сообраќајот во Атина е во хаос, болниците работат со минимални интервенции, ...

Атина парализирана, илјадници протестираат поради новите реформи

А1 On - 12.01.2018

Неколку илјади Грци излегоа на улиците во Атина против новите реформи во земјата, меѓу кои една е и забраната за штрајк, за која парламентот треба да одлучи на 15 јануари. Во првиот работнички протест во 2018 година, затворањето на метро-станицата, ...

КСС најави протест, Владата ги покани на средба

Вечер - 12.01.2018

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) најави дека в среда ќе протестира, по што од Владата информираа дека испратиле покана за средба до нив. „И покрај нашите јавно изнесени ставови и покрај многуте реакции од меѓународните синдикати и ...

КСС останува на ставот да протестира во среда пред Владата

Канал5 - 12.01.2018

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) останува на ставот во среда да одржи предупредувачки протест пред Владата на Република Македонија. Раководството на КСС денеска на прес-конференција посочи дека до денеска немаат добиено покана од Владата ...

Атина парализирана, илјадници протестираат поради новите реформи

Точка - 12.01.2018

Неколку илјади Грци излегоа на улиците во Атина против новите реформи во земјата, меѓу кои една е и забраната за штрајк, за која парламентот треба да одлучи на 15 јануари. Во првиот работнички протест во 2018 година, затворањето на метро-станицата, ...

КСС најави протест, Владата ги кани на средба

А1 On - 12.01.2018

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) најави дека в среда ќе протестира, по што од Владата информираа дека испратиле покана за средба до нив. „И покрај нашите јавно изнесени ставови и покрај многуте реакции од меѓународните синдикати и ...

КСС останува на ставот да протестира во среда пред Владата

ТВ21 - 12.01.2018

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) останува на ставот во среда да одржи предупредувачки протест пред Владата на Република Македонија. Раководството на КСС денеска на прес-конференција посочи дека до денеска немаат добиено покана од Владата ...

Новите реформи ги извадија Грците на улица

Денар - 12.01.2018

Неколку илјади Грци излегоа на улиците во Атина против новите реформи во земјата, меѓу кои една е и забраната за штрајк, за која парламентот треба да одлучи на 15 јануари. Во првиот работнички протест во 2018 година, затворањето на метро-станицата, ...

КСС најави протест, Владата ги покани на средба

Точка - 12.01.2018

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) најави дека в среда ќе протестира, по што од Владата информираа дека испратиле покана за средба до нив. „И покрај нашите јавно изнесени ставови и покрај многуте реакции од меѓународните синдикати и ...

Атина парализирана, илјадници протестираат поради новите реформи

Правдико - 12.01.2018

Неколку илјади Грци излегоа на улиците во Атина против новите реформи во земјата, меѓу кои една е и забраната за штрајк, за која парламентот треба да одлучи на 15 јануари. Во првиот работнички протест во 2018 година, затворањето на метро-станицата, ...