TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Карачиќ: Шест месеци имавме притисок само заради Србите, а не заради ЕП

Спортклуб - 13.01.2018

Хрватска синоќе во преполната „Спаладиум“ Арена во Сплит ја декласираше Србија со резултат од 32-22. Ракометарот на на Вардар од редовите на „коцкестите“, Игор Карачиќ истакна дека од глава и паднало голем притисок по победата.

Србинот од Вардар ги фали хрватските навивачи

SportMedia - 13.01.2018

Мијајло Марсениќ во дресот на Србија беше немоќен против тројцата соиграчи од Вардар, Карачиќ, Циндриќ и Чупиќ, кои се радуваа на победата на Хрватска. И покрај тоа што хрватските навивачи ја исвиркаа химната на гостите, Марсениќ имаше пофални ...

Марсениќ: Не го очекував ова, хрватските навивачи позитивно ме изненадија!

Дерби - 13.01.2018

Хрватските фанови бурно ги исвиркаа играчите на Србија при најавувањето во салата во Сплит и уште побурно ја исвиркаа химната на Србија при интонирањето пред самиот старт на мечот, но сепак сето ова очигледно беше очекувано сценарио на стартот на ...

Марсениќ: Благодарност до хрватските фанови, беа многу коректни

Екипа - 13.01.2018

Хрватска ја совлада Србија со 32-22 во првото балканско дерби на Европското првенство. На синоќешниот дуел во „Спаладиум“ во Сплит, и покрај исвиркувањето на противничката химна, се мина во најдобар ред, што може да ги радува сите искрени љубители ...

Селекторот на Србија им честиташе на „коцкестите“, па потенцира каде го загубиле натпреварот

Спортклуб - 13.01.2018

Хрватска синоќа во сите сегменти од ракометната игра ја надигра соседна Србија и ја победи со убедливи 32:22, а на крајот Србија мораше да му честита на противникот. Во Спаладиум Арена со таква расположена Хрватска и бучни фанови, Србија едноставно ...

ЕП ракомет 2018: Хрватска импресивна против Србија

Локално - 13.01.2018

Домаќинот на Европското ракометно првенство, репрезентацијата на Хрватска оствари убедлива победа со 10 голови разлика (32:22) во дербито со Србија. Предводени од Лино Червар на селекторското место и од Лука Циндриќ на плејмејкерската позиција, ...

Видео: Она кога Македонците и Хрватите навиваат заедно

Вечер - 13.01.2018

Средбата меѓу Хрватска и Србија која се играше во Сплит беше следена со големо внимание насекаде низ Хрватска, а во Загреб на Бан Јелачиќ имаше голема заинтересираност. На едно место имаше навивачи од Хрватска и од Македонија кои навиваа заедно, па ...

Хрватска отвори моќно, домаќинот ја потопи Србија на стартот (ВИДЕО)

МКД - 12.01.2018

Хрватска го имаше посакуваниот влез на Европското првенство, ракометарите на Лино Червар одиграа одличен натпревар и со 32:22 ја победија Србија. Големото соседско дерби помеѓу Хрватска и Србија заврши со очекуваниот епилог, домаќините одиграа меч ...

Хрватска ја растури Србија во Сплит

СуперСпорт - 12.01.2018

Хрватската ракометна репрезентација славеше против Србија со 32:22 во натпреварот од првото коло во рамките на групата А од Европското првенство. Чупиќ и Вори го отворија натпреварот со два брзи гола со што Хрватска брзо стигна предност.

Червар го надмудри Цветковиќ, во „Спаладиум арена“ убедливо совладана Србија

Gol.mk - 12.01.2018

Во првото коло во рамките на А групата, во „Спаладиум арена“ во Сплит, ракометарите на Хрватска во долгоочекуваниот дуел против Србија славеа победа од 32-22 (14-9) и успешно го започнаа походот кон европското злато.

Чупиќ – Карачиќ – Циндриќ: „Трилингот" кој ја избомбардира Србија од сите позиции

SportMedia - 12.01.2018

Отворањето во Сплит како што очекуваше целата ракометна, и поширока јавност во хрватска. Во дуелот на вечните ривали, сега во ракомет, селекцијата на хрватска без особени проблеми ја победи Србија.

Инциденти пред мечот Хрватска - Србија, има и приведени

МКД - 12.01.2018

Српските медиуми информираат за инциденти пред големиот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија, неколку навивачи се повредени. Според информации на „Танјуг“, на вечерашниот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија му предходеле инциденти во режија на ...

Хрватите ја прегазија Србија, за старт на походот по златото

Екипа - 12.01.2018

Хрватска ја победи Србија со во првиот натпревар на домаќиниот на ЕП во групата А во Сплит. Лино Червар и неговите „каубои“ беа изразити фаворити во балканското дерби на стартот од шампионатот, ја оправдаа оваа улога и заслужено стигнуваат до ...

Хрватска убедливо против Србија, Французите со еден разлика ја совладаа Норвешка

А1 On - 12.01.2018

Домаќинот Хрватска со убедливи 10 разлика славеше против селекцијата на Србија во првото коло од фазата по групи на Европското првенство во ракомет. Со 32:22, Хрватите пред публиката во Сплит славеа против соседот Србија, откако на полувремето ...

Марсениќ им се поклони на хрватските навивачи: Ви благодарам, изненаден сум!

Sport 1 - 12.01.2018

Вардаровиот џин ги пофали хрватските навивачи по натпреварот помеѓу Хрватска и Србина на стартот од ЕП. Поголемиот дел од салата ја исвирка српската химна, а свирежи одекнуваат и додека беа претставувани српските ракометари.

Хрватска ја декласира Србија на стартот од ЕП

Спортски - 12.01.2018

Вечерва започна 13-тото ЕП во ракомет за мажи. Домаќинот Хрватска ја прегази Србија со Спаладиум арената во Сплит со резултат 32:22. Со оваа победа момците на Червар и то како покажаа дека се еден од главните фаворити за златото и дека ќе одат по ...

Хрватите приредија специјален „поздрав“ за српската химна во Сплит (Видео)

Дерби - 12.01.2018

Регионалното дерби меѓу Хрватска и Србија секако се најде во прв план на отворањето на Европското првенство, а најдобар доказ за тоа каков негативен набој на емоции има на трибните добивме уште пред почетокот на мечот, кога Хрватите во преполната ...

Инциденти пред мечот во Сплит, српската химна не се слушаше од свирежи во „Спаладиум“ во Сплит… (ВИДЕО)

Екипа - 12.01.2018

Жестоко почна големата пресметка меѓу Хрватска и Србија на отворањето на мечевите од Групата А на Европското првенство во Хрватска. Пред натпреварот кој стартуваше од 20:30 часот во „Спаладиум арена“ во Сплит, хрватските и српските медиуми јавија за ...

Инцидентите во Сплит кои беа очекувани: Националистичкиот декор повторно на сцена

Спортклуб - 12.01.2018

Неколку часа пред вечерашната средба во Сплит помеѓу домаќинот Хрватска и Србија, се случиле неколку инциденти. Како што пишува „Танјуг“ во тие инциденти, во кои според непотврдени информации, имало и приведени, учествувале навивачи на Хајдук, кои ...

„Спаладиум" ја исвирка српската химна, не помогна ниту Дувњак! (ВИДЕО)

SportMedia - 12.01.2018

Еврошампионатот во Хрватска почна моче бурно и жустро од страна на домаќинот, пред се публиката во Сплит, која едноставно не дозволи да се слушне националната химна на нивнито прв противник на првенството – Србија.

ВИДЕО: Хрватите уште на почетокот им приредија „пекол“ на Србите со жестоко свиркање на химната

Спортклуб - 12.01.2018

Како што и се очекуваше, со свирежи вечерва во Сплит беше проследена гостинската, химната на Србија, која „на нож“ беше дочекана од домашната публика. Хрватска води по првиот дел со уверливи 15:9 против Србија, а Хрватите од трибини уште на ...

ВИДЕО: Атмосферата на Бан Јелачиќ пред мечот Хрватска – Србија, присутни беа и Македонци

Спортклуб - 12.01.2018

Домаќинот Хрватска настапот на ЕП на кое што се домаќани го отвори со меч против србија. Атмосферата во Спаладиум Арена во Сплит е пеколна, но ништо поразличен не е амбиентот ниту во фан зоната во загреб која се наоѓа на плоштадод бан јрлачиќ Покрај ...

Домаќинот покажа како се игра во Сплит: Хрватска ја „размонтира“ Србија на стартот на ЕП

24 Ракомет - 12.01.2018

Репрезентацијата на Хрватска тргна со победа во походот по златниот медал на Европското првенство на кое е домаќин, а во големото дерби кое се одигра во Сплит успеа да ја „размонтира“ репрезентацијата на Србија и да и нанесе уште еден пораз во овој ...

Србија има поддршка во Сплит - осамна графит на Гробари до салата! (ФОТО)

Sport 1 - 12.01.2018

Вечерва Србија има поддршка во Сплит од белградските црвено-црни, а тоа најдобро го тврди графитот кој осамна во непосредна близина каде вечерва ќе се игра натпреварот помеѓу Хрватска и Србија..

Хрватите не издржаа: Жестоко исвиркана химната на Србија во Сплит! (ВИДЕО)

Sport 1 - 12.01.2018

Големото дерби на првиот дел од Европското првенство (ЕП) во ракомет помеѓу организаторот Хрватска и Србија донесе непријатни сцени уште пред самиот почеток, откако најголем дел од присутните во салата во Сплит жестоко ја исвиркаа химната на ...

24 Ракомет ТВ на Бан Јелачиќ: Македонските и хрватските фанови навиваа заедно (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.01.2018

Средбата меѓу Хрватска и Србија која се игра во Сплит е следена со големо внимание насекаде низ Хрватска, а во Загреб на Бан Јелачиќ имаше голема заинтересираност. На едно место имаше навивачи од Хрватска и од Македонија кои навиваа заедно, па тоа е ...

Хрватска ја победи Србија на отворањето на ЕП во ракомет

Стандард - 12.01.2018

Хрватската репрезентација ја победи селекцијата на Србија со 32:22 во натпревар во „Spaladium“ арена во Сплит, на првиот ден од Европското ракометно првенство, чиј домаќин е Хрватска. Освен свирежите на српската химна, натпреварот помина без ...

ОКУПАЦИЈА НА СПЛИТ: Огулинците на Циндриќ во центарот на вниманието (ВИДЕО)

SportMedia - 12.01.2018

Околу 11. илјади луѓе вечерва ќе ја дочекаат селекцијата на Хрватска на трибините на „Спаладиум" Арената во Сплит на отворањето на европскиот ракометен шампионат, и дуелот со селекцијата на Србија.

ВИДЕО: Степанчиќ со гол во последните секунди од првото полувреме

Sport M - 12.01.2018

Хрватска со 10 гола разлика ги декласира Србија и со резултат 32-22. Најефиасни стрелци на натпреварот се Степанчиќ и Штрлек со по 6 гола за Хрватски и Ненадиќ со 6 за Србија. Првото полувреме го круниса Степанчиќ со гол последните секунди пред ...

Торцида лудува(ла) низ Сплит – има уапсени

Sport 1 - 12.01.2018

Злогласната сплитска Торцида, која има историјат на многу проблематична навивачка група со илјадници нереди, но и со приврзаници во групата кон фашизмот денеска лудува(ла) во Сплит во пресрет на стартот на Европското првенство и дуелот на Хрватска ...

Дувњак во ист кош со Србите: Свирежи за српската химна, свирежи за хрватскиот капитен (ВИДЕО)

Република - 12.01.2018

Еврошампионатот во Хрватска почна неспртски. Публиката во Сплит не дозволи да се слушне националната химна на нивниот прв противник на првенството – Србија. Не вродија со плод ниту апелите кои непосредно пред интонирањето на химната на гостите, ги ...

Хрватска живее за ракометот: „Коцкеста“ верзија на Деспасито (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.01.2018

Иако пред повеќе од месец дена беше промовирана огицијалната химна на Европското првенство во Хрватска, кај тамошните навивачи, не стана популарна. Затоа дел од поддржувачите на „коцкестите“ направија нивна верзија на светски познатиот хит ...

Во Сплит нема да нè победи ниту селекцијата на светот!

SportMedia - 12.01.2018

Арената „Спаладиум" во Сплит вечерва ќе биде исполнета до последното место. Околу десет илјади гледачи ќе дојдат во ова недовршено издание, како „во живо " би го следеле отворањето на Европското ракометно првенство.

Во салата во Сплит одекнува: Кој е најдобар? Србија! (Видео)

SportMedia - 12.01.2018

Хрватска против Србија од 20:30 часот во Сплит, е дербито со кое ќе бидат најавени ракометните возбудувања на Европското првенство. Билетите за во арената „Спаладиум“ оддамна се распродадени и „коцкестите“ се очекува да имаат поддршка од околу ...

ВИДЕО: Хрватската навивачка верзија на „Деспасито“ заразно се врти низ балканскиот етер!

Gol.mk - 12.01.2018

Хрватска пулсира со Европското првенство во ракомет, а најжестоко е во Сплит, каде своите домашни натпревари ќе ги игра домашната селекција. Официјалната песна на шампионатот сите ја заборавија, а низ хрватските радија се врти нов хит.

Хрват и Србин прегрнати ја најавија пресметката во Сплит

Макфакс - 12.01.2018

Првиот ден на Европското првенство во ракомет ќе се одиграат четири натпревари, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. Во А-групата покрај овој натпревар ќе се одигра и дуелот Шведска-Исланд, додека во Б-групата на ...

Србите во изолација во Сплит

SportMedia - 12.01.2018

Како се доближува стартот на мечот меѓу Хрватска и Србија, така расте и тензијата. Србите е единствената селекција која не е сместена во хотел Парк, каде се останатите три од оваа група која се игра во Сплит.

Хрватите ни порачаа: Ќе навиваме за Македонија, победете ја Словенија и „спуштете“ го Вујо на земја

SportMedia - 12.01.2018

ОД ХРВАТСКА, МАРИЈА КОВАЧЕВА Македонските навивачи дефинитивно се едни од омилените во Хрватска. Во тоа се уверивме и денеска, додека патувавме кон Загреб. Уште на граничниот премин, хрватскиот службеник нѐ увери дека Македонија во Загреб ќе ја има ...

ЕП ракомет 2018: Хрватска импресивна против Србија

Канал5 - 13.01.2018

Домаќинот на Европското ракометно првенство, репрезентацијата на Хрватска оствари убедлива победа со 10 голови разлика (32:22) во дербито со Србија. Предводени од Лино Червар на селекторското место и од Лука Циндриќ на плејмејкерската позиција, ...

Лука Циндриќ за првиот меч на ЕП: Србија нема со што да нè изненади

24 Ракомет - 11.01.2018

Ракометарот на Вардар, кој е прогласен за најдобар во Европа и во Хрватска во 2017 година, Лука Циндриќ очекува борба во текот на сите 60 минути на дуелот против Србија кој се игра утре во 1. Коло на ЕП. „Многу трениравме и ја анализиравме Србија.

Инциденти пред мечот Хрватска – Србија, има и приведени

Sport M - 12.01.2018

Српските медиуми информираат за инциденти пред големиот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија, неколку навивачи се повредени. Според информации на „Танјуг“, на вечерашниот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија му предходеле инциденти во режија на ...

Свирежи за српската химна, свирежи за хрватскиот капитен (ВИДЕО)

Вечер - 13.01.2018

Евро шампионатот во Хрватска почна неспортски. Публиката во Сплит не дозволи да се слушне националната химна на нивниот прв противник на првенството – Србија. Не вродија со плод ниту апелите кои непосредно пред интонирањето на химната на гостите, ги ...

Хрват и Србин прегрнати ја најавија пресметката во Сплит

Вечер - 12.01.2018

Првиот ден на Европското првенство во ракомет ќе се одиграат четири натпревари, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. Во А-групата покрај овој натпревар ќе се одигра и дуелот Шведска-Исланд, додека во Б-групата на ...

Хрватите ни порачаа: Ќе навиваме за Македонија, победете ја Словенија и „спуштете“ го Вујо на земја

Скопје24 - 12.01.2018

Македонските навивачи дефинитивно се едни од омилените во Хрватска. Во тоа се уверивме и денеска, додека патувавме кон Загреб. Уште на граничниот премин, хрватскиот службеник нѐ увери дека Македонија во Загреб ќе ја има поддршката и од домашните ...

ЕП ракомет 2018: Хрватска ја победи Србија

+инфо - 13.01.2018

Хрватите ја потврдија улогата на фаворит и на задоволство на 11-илјадната публика во „Спаладиум Арена“ ги освоија првите два бода. Домаќинот на Европското ракометно првенство, репрезентацијата на Хрватска оствари убедлива победа со 10 голови разлика ...

Хрват и Србин прегрнати ја најавија пресметката во Сплит

Точка - 12.01.2018

Во првиот ден на Европското првенство во ракомет ќе се одиграат четири натпревари, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. Во А-групата, покрај овој натпревар, ќе се одигра и дуелот Шведска-Исланд, додека во Б-групата на ...

ЕП ракомет 2018: Хрватска импресивна против Србија

24 Вести - 13.01.2018

Домаќинот на Европското ракометно првенство, репрезентацијата на Хрватска оствари убедлива победа со 10 голови разлика (32:22) во дербито со Србија. Предводени од Лино Червар на селекторското место и од Лука Циндриќ на плејмејкерската позиција, ...

ФОТО: Хрват и Србин со прегратка го најавија дуелот на ЕП

Спортски - 12.01.2018

Денес започнува Европското првенство во ракомет, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. „Спаладиум арена“ во Сплит е местото каде што ќе играат Хрватска и Србија.

ФОТО: Хрват и Србин со прегратка го најавија дуелот на ЕП

Таратур - 12.01.2018

Денес започнува Европското првенство во ракомет, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. „Спаладиум арена“ во Сплит е местото каде што ќе играат Хрватска и Србија.

ЕП Хрватска: Сепак сме браќа, Србин и Хрват во прегратка

Сител - 12.01.2018

Во првиот ден на Европското првенство во ракомет ќе се одиграат четири натпревари, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. Во А-групата, покрај овој натпревар, ќе се одигра и дуелот Шведска-Исланд, додека во Б-групата на ...