TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европа и Централна Азија – Северна Македонија: здравствени системи, социјална заштита, и поддршка за бизниси од клучно ...

Бизнис Вести - 09.04.2020

Одлучувачки мерки, кои ќе стават приоритет на инвестициите во здравствените системи и обезбедување на соодветна социјална заштита за луѓето, особено најранливите, се клучни за намалување на негативните влијанијата од пандемијата Ковид-19 ...

СДСМ: Државата помага на сите погодени од кризата, секој граѓанин е важен!

Локално - 09.04.2020

Влегуваме во фаза која според експертите е оценета како критична, но и клучна фаза во борбата против коронавирусот во нашата држава.Со оглед на тоа дека пред нас е периодот во кој се очекува пикот на ширење на вирусот, оттука и нужноста од уште ...

Германска студија: Последиците од карантинот можат да бидат потешки и од самата пандемија

Deutsche Welle - 08.04.2020

Нема докази дека мерките против коронавирусот кои се преземаат во Европа носат резултати, а нивните последици можат да бидат полоши и од самата пандемија, се заклучува во нова студија на група германски научници.

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен Печат - 08.04.2020

Откако почна да бележи на дневна основа повеќе излекувани од заразени лица, Австрија вчера беше првата европска земја која објави дека постепено се враќа на нормалниот живот и работа, потоа следеше Данска, а потоа и Чешка одлучи да попушти некои ...

Епидемијата во Белгија најверојатно се приближува до пикот

А1 On - 08.04.2020

Белгиските здравствени власти сметаат дека е “веројатно“ дека земјата се приближува до пикот на инфекции од коронавирусот, но сѐ уште е рано за укинување на мерките за изолација, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Корона кризата ќе остави без работа 195 милиони луѓе во светот

Мета - 08.04.2020

Општиот прекин на работењето на многу компании во светот и низата економски мерки поврзани со ширењето на корона вирусот, се одрази врз приближно 2,7 милијарди работници во светот. Во второто тримесечје од 2020 година, поради различните ...

СДСМ: Изградивме систем што работи за граѓаните, државата е тука за сите

Канал5 - 08.04.2020

Нашата држава влегува во фаза која според експертите е оценета како критична, но и клучна фаза во борбата против коронавирусот. Пред нас е клучен период во кој се очекува пикот на ширење на вирусот и затоа токму сега е потребна уште поголема ...

Италија е неподготвена за битката што ја очекува по пандемијата?

Н.Македонија - 08.04.2020

Италија беше првото жариште на коронавирусот во Европа и прва земја која воведе драстични мерки за да ја сузбие пандемијата. Како што таа полека стивнува, властите се прашуваат кога и како да ја отворат економијата, пишува Фердинандо Џулијано во ...

МОТ: Катастрофално губење на работните часови и вработувањето поради Ковид 19

Фокус - 08.04.2020

Пандемијата на КОВИД-19 има катастрофален ефект врз работните часови и примањата на глобално ниво. Новиот извештај на Меѓународната организација на трудот упатува на дел од најтешко погодените сектори и региони, и дава преглед на политиките за ...

Поради Ковид-19 засегнати 81 отсто од работниците во светот

Независен - 08.04.2020

Прекинувањето на бизнисите и другите економски мерки поврзани со ширењето на новиот корона вирус засегнаа 2,7 милијарди работници во светот. Во второто тримесечие на 2020 година, поради различни ограничувања, ќе се изгуби вкупно 6,7 отсто од ...

Кога животот ќе почне да се враќа во нормала?

Р.С.Европа - 08.04.2020

Европските земји веќе почнуваат да размислуваат како да го зачуваат јавното здравје, но во исто време постапно да почнат да го враќаат животот во нормала. Македонија засега е фокусирана на здравствената криза.

Дисциплината најсилно оружје

Н.Македонија - 08.04.2020

Деновиве, кога како и целиот свет, и Македонија се соочува со опасната заразна болест – коронавирусот. И кога човечките жртви поради пандемијата, за жал, стануваат само статистички бројки, надлежните институции и Владата секој ден татковски нѐ ...

195 милиони работни места ќе бидат изгубени ширум светот

Денар - 08.04.2020

Меѓународната организација на трудот (МОТ), тело на ООН, проценува дека 195 милиони работни места со полно работно време би можеле да бидат изгубени само во вториот квартал од оваа година, поради избувнување на болеста COVID-19, поради што се ...

Коронакризата ќе засегне 2,7 милијарди работници во светот

Expres - 08.04.2020

Запирањето на бизнисот и другите економски мерки поврзани со ширењето на новиот коронавирус, директно или индиректно засегнаа 2,7 милијарди работници ширум светот што претставува 81% од глобалната работна сила.

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме

Канал5 - 07.04.2020

Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите ...

Во Франција епидемијата е сè уште во фаза на влошување и после третата недела од кризата

Сител - 07.04.2020

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките на ограничено движење во борбата против коронавирусот, но според здравствените власти, земјата е далеку од излегувањето од овие мерки, со речиси 9000 мртви и покрај некои надежни резултати.

Изолацијата во Франција ќе трае онолку колку што „треба“, сè уште не е достигнат врвот на пандемијата

МКД - 07.04.2020

Министерот за здравство на Франција изјави дека е премногу рано да се разговара за олеснување на строгите забрани воведени на национално ниво бидејќи смртоносната пандемија ковид-19 во земјата сè уште не го достигнала врвот.

Франција брои 833 смртни случаи од корона вирус во еден ден

Сител - 07.04.2020

Вкупиот број на смртни случаи кај пациенти позитивни на коронавирусот во Франција изнесува 8.911, а бројот на заразени 98.100, според последните вчерашни статистики. „Уште не сме стигнале до пикот на епидемијата“, предупреди министерот за здравство ...

Црн ден за Франција за едно деноноќие регистрирани 833 смртни случаи од Ковид-19

Канал5 - 07.04.2020

Црн ден за Франција за едно деноноќие регистрирани 833 смртни случаи од ковид-19, со што бројот на починати од почетокот на епидемијата до сега е околу 9 000 . Информациите ги даде министерот за здравство, Оливие Веран, кој прецизира дека во ...

Од коронавирусот се погодени 81 процент од работниците ширум светот

+инфо - 07.04.2020

Запирањето на деловните активности и другите економски мерки поврзани со ширењето на новиот коронавирус се засегнати 2,7 милијарди работници ширум светот. Во вториот квартал од 2020 година, ќе бидат загубени уште 6,7% од работните места, што е ...

Заев: Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот (видео)

360 степени - 07.04.2020

Постепено нашата држава влегува во критична фаза која од стручните лица е оценета како најтежок и најсериозен период од пандемијата, оцени лидерот на СДСМ Зоран Заев, во видео-обраќање, откако владата вчера донесе поригорозни мерки за справувањесо ...

Српски епидемиолог тврди: Достигнат е пикот во Србија, остануваат уште 10 дена

Слободен Печат - 07.04.2020

Неопходно е да се спроведат сите мерки за да се спречат контактите, а на тој начин да се спречи и активноста на вирусот, вели Кон. Доктор Предраг Кон, епидемиолог и на српскиот владин кризен штаб, вели дека епидемијата со корона вирусот е ...

Во Франција скоро 9.000 починати од коронавирус

Кумановски м. - 07.04.2020

Франција во вторникот влезе во четвртата недела на изолација за борба против епидемијата на коронавирус во која досега се загубени скоро 9.000 човечки животи во земјата. „Изолацијата ќе трае онолку колку што е потребно затоа што сè уште не го ...

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

Алсат-М - 07.04.2020

Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите граѓани, но и на граѓаните ширум светот, вели лидерот на СДСМ, Зора Заев во денешното обраќање.

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

Centar - 07.04.2020

Обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев – интегрален текст Почитувани граѓани, Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот.

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

24Инфо - 07.04.2020

Обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална ...

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме (ВИДЕО)

Слободен Печат - 07.04.2020

Нашата држава реагираше навремено, презеде соодветни мерки за заштита на здравјето на граѓаните, како и за санирање на економските последици“, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, ...

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме

ТВ21 - 07.04.2020

„Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите ...

(ВИДЕО) Заев: Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со корона вирусот!

Фокус - 07.04.2020

Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со корона вирусот во кој се очекува достигнување на пикот на бројот на заразени. Затоа, потребна е многу голема лична одговорност, на секој од нас и максимална посветеност во заштита на нашето здравје, на ...

(Видео) Заев: Државата економски ќе им помогне на граѓаните, тие нека си го чуваат здравјето

Макфакс - 07.04.2020

Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот во кој се очекува достигнување на пикот на бројот на заразени, посочи во денешното обраќање, лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што вели тој, во овие моменти потребна е многу голема лична ...

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува ...

Заев: Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот

МКД - 07.04.2020

Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот во кој се очекува достигнување на пикот на бројот на заразени, посочи во денешното обраќање, лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што вели тој, во овие моменти потребна е многу голема лична ...

(ВИДЕО) Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме

Либертас - 07.04.2020

Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите ...

(ВИДЕО) Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

iPortal - 07.04.2020

Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот, изјави претседатело на СДСМ, Зоран Заев. „Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија ...

Заев: Државата економски ќе им помогне на граѓаните, тие нека си го чуваат здравјето

Точка - 07.04.2020

Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот во кој се очекува достигнување на пикот на бројот на заразени, посочи во денешното обраќање лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што вели тој, во овие моменти потребна е многу голема лична ...

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките за ограничено движење, епидемијата сè уште во фаза на влошување

Опсервер - 07.04.2020

Париз, 7 април 2020 () – Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките на ограничено движење во борбата против коронавирусот, но според здравствените власти, земјата е далеку од излегувањето од овие мерки, со речиси 9000 мртви и покрај некои ...

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките за ограничено движење, епидемијата сè уште во фаза на влошување

А1 On - 07.04.2020

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките на ограничено движење во борбата против коронавирусот, но според здравствените власти, земјата е далеку од излегувањето од овие мерки, со речиси 9000 мртви и покрај некои надежни резултати, јави ...

ЗАЕВ: Седете дома, мијте раце, држете растојание – заедно се бориме и ќе победиме

Денешен - 07.04.2020

Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот, се вели во обраѓањето на бившиот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев, по повод новите мерки против пандемијата.

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме

Скопје инфо - 07.04.2020

Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите ...

Франција во четвртата недела со ограничено движење, епидемијата сè уште се влошува

Вечер - 07.04.2020

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките на ограничено движење во борбата против коронавирусот, но според здравствените власти, земјата е далеку од излегувањето од овие мерки, со речиси 9000 мртви и покрај некои надежни резултати, јави ...

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките за ограничено движење, епидемијата сè уште во фаза на влошување

24Инфо - 07.04.2020

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките на ограничено движење во борбата против коронавирусот, но според здравствените власти, земјата е далеку од излегувањето од овие мерки, со речиси 9000 мртви и покрај некои надежни резултати, јави ...

Заев: Државата економски ќе им помогне на граѓаните, тие нека си го чуваат здравјето

MTM - 07.04.2020

Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот во кој се очекува достигнување на пикот на бројот на заразени, посочи во денешното обраќање лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што вели тој, во овие моменти потребна е многу голема лична ...

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките за ограничено движење, епидемијата сè уште во фаза на влошување

Либертас - 07.04.2020

– Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките на ограничено движење во борбата против коронавирусот, но според здравствените власти, земјата е далеку од излегувањето од овие мерки, со речиси 9000 мртви и покрај некои надежни резултати, ...

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме

MakPress - 07.04.2020

Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите ...

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките за ограничено движење, епидемијата сè уште во фаза на влошување

Нетпрес - 07.04.2020

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките на ограничено движење во борбата против коронавирусот, но според здравствените власти, земјата е далеку од излегувањето од овие мерки, со речиси 9000 мртви и покрај некои надежни резултати, јави ...

[Видео] Заев: Државата спасува над 250 илјади работни места

Мак. Весник - 07.04.2020

Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот во кој се очекува достигнување на пикот на бројот на заразени, посочи во денешното обраќање лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што вели тој, во овие моменти потребна е многу голема лична ...

(ВИДЕО) Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме

Бриф - 07.04.2020

Обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев: Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална ...

Од коронавирусот се погодени 2,7 милијарди работници ширум светот

Банкарство.мк - 08.04.2020

Поради запирањето на деловните активности и другите економски мерки поврзани со ширењето на новиот коронавирус се засегнати 2,7 милијарди работници ширум светот. Во вториот квартал од 2020 година, ќе бидат загубени уште 6,7% од работните места, што ...

Поради Ковид-19 засегнати 81 отсто од работниците во светот

Опсервер - 08.04.2020

Женева, 8 април 2020 () – Прекинувањето на бизнисите и другите економски мерки поврзани со ширењето на новиот коронавирус засегнаа 2,7 милијарди работници во светот. Во второто тримесечие на 2020 година, поради различни ограничувања, ќе се изгуби ...

Поради Ковид-19 засегнати 81 отсто од работниците во светот

Република - 08.04.2020

Прекинувањето на бизнисите и другите економски мерки поврзани со ширењето на новиот коронавирус засегнаа 2,7 милијарди работници во светот. Во второто тримесечие на 2020 година, поради различни ограничувања, ќе се изгуби вкупно 6,7 отсто од ...