TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милков побара солидарност за случајот Пендиков и од колегите во Брисел, се најавува нов бугарски центар во Куманово

Сител - 24.01.2023

Шефот на бугарската дипломатија, Милков не се појави на седницата на Народното Собрание кадешто требаше да ги образложи деталите за инцидентот со секретарот на спорниот клуб во Охрид, „Цар Борис Трети“.

Исмаил со порака до бугарскиот министер Милков: Бугарската држава вршела злодела врз македонци не само за време на Втората светска војна туку и во Првата светска војна!

Антропол

МНР не кажува дали ќе реагира за „историското поврзување на Македонија со стрелање луѓе“

Фокус

Бугарија: Место во парламентот, дебатата за С.Македонија се префрли во собраниските кулоари

Deutsche Welle

Вигенин повика на воздржаност од изјави што не водат кон решавање на проблемот меѓу Македонија и Бугарија

Слободен Печат

Пендаровски: Бугарскиот технички министер Милков го повикувам да се прошета до Ваташа

Канал5

Вонредна седница: Милков во парламентот ќе реферира за Пендиков

Deutsche Welle

Слободен Печат А1 On Слободен Печат Press24 Локално 360 степени Република Фактор

МВР ќе обезбедува, засега нема забрана за влез на бугарски политичари

Р.С.Европа - 24.01.2023

Владата денеска без одлука за забрана за влез на бугарски политичари кои го негираат македонскиот народ. Шефот на бугарската дипломатија не дојде во Парламентот во Софија да го образложи претепувањето на бугарскиот државјанин Пендиков во Охрид.

Вигенин ги повика македонските политичари да се воздржат од потпалувачки изјави

Мета

Бугарското собрание на вонредна седница ќе расправа за односите со Македонија

360 степени

Седница на бугарското собрание за односите со Македонија

Р.С.Европа

(Галерија) Како Христијан Пендиков од Македонец стана Бугарин

еМагазин

Христијан Пендиков: Волонтер на Црвен крст со кривична за дрога, некогаш Македонец против Бугарија, денес Бугарин од Македонија

А1 On

По оперативниот зафат врз Пендиков, состојбата му е стабилна

Либертас

OhridNews ТВ21 24 Вести Либертас МКД Република еМагазин Телма

Симната точката за Македонија од дневниот ред на бугарскиот парламент

Канал5 - 24.01.2023

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Никола Милков не дојде на седницата на Народното собрание во Софија каде требаше да ги образложи деталите за случајот со Христијан Пендиков од Охрид.

Симната точката за Македонија од дневниот ред на бугарскиот парламент

МКД

Македонија симната од дневен ред на седницата во бугарското Собрание – Милков не се појави

Телма

Милков не се појави – Македонија симната од дневен ред на седницата во бугарското Собрание

CivilMedia

Македонија симната од дневен ред во Бугарското собрание, Милков не се појави да образложи детали за Пендиков

Zoom

Бугарското собрание ја симна точката за Македонија од дневниот ред

ТВ21

Македонија симната од дневен ред на седницата во бугарското Собрание – Милков не се појави

Нетпрес

4NEWS

Вигенин ги повика македонските политичари да се воздржат од изјави што водат кон ескалација на проблемите

360 степени - 24.01.2023

Тој во изјавата што ја пренесува агенцијата „Фокус“ не прецизира од кои и какви изјави и постапки треба да се воздржат македонските политичари, но, имајќи го предвид нивниот редослед, пратеникот најверојатно алудира на вчерашната изјава на ...

Вигенин: Политичарите во Скопје да се воздржат од изјави кои водат до неприфатлива ескалација

Press24

Вигенин од БСП побара македонските политичари да даваат воздржани изјави

Независен

Вигенин: политичарите во Скопје да се воздржат од изјави кои не водат кон решавање на проблемите

Р.С.Европа

За инцидентот во Охрид, Бугарија ќе бара да бидат информирани Советот на Европа и ОБСЕ

Фокус

Бугарија ќе бара да бидат информирани Советот на Европа и ОБСЕ за инцидентот во Охрид

Либертас

Вигенин: Политичарите во Скопје да се воздржат од изјави кои не водат кон решавање на проблемите

4NEWS

(ВИДЕО) Нацев за изјавата на Османи: Каде е реципроцитетот во сите преговори со Бугарија?

Lider - 24.01.2023

Утрово гостин во емисијата „Еспресо со Златев и Боцевски“ гостин беше универзитетскиот професор Александар Нацев кој е декан на Факултетот за детективи и криминалистика, а со него се разговараше на повеќе актуелни политички теми.

Повлекувањето на бугарскиот амбасадор е последен чекор пред целосен прекин на македонско-бугарските дипломатски односи

Фактор

ОСМАНИ ЗА БТВ: Во Министерството за политички систем, кое го предводи Груби, ќе има претставник и на Бугарите во Македонија

Денешен

Истрагата трае - Османи пресуди: Им верувам на Христијан и неговата мајка

Сител

Екс обвинител до обвинителство: Дали изјавите на Османи дека не е важна истрагата, туку тоа што изјавува наркодилерот го доживуваат како мешање во работата и зошто НЕ?

Скопје1

ПОСЕБЕН ОБВИНИТЕЛ И КАНЦЕЛАРИЈА КАЈ ОМБУДСМАНОТ Османи најави мерки против провокациите

+инфо

Бугарија се заканува и со прекин на дипломатските односи!

Република

Милков не дојде во бугарското Собрание, дебатата за Македонија одложена

Канал5 - 24.01.2023

Бугарските пратеници денеска нема да дебатираат за односите со Македонија затоа што министерот за надворешни работи Николај Милков не дојде во Народното собрание поради други обврски. Расправата за Македонија и, како што беше најавено, последниот ...

Милков не дојде во бугарското Собрание, дебатата за Северна Македонија одложена

Скопје инфо

Одложена дебатата во бугарското Народно собрание за нападот на Пендиков поради отсуство на министерот Милков

Слободен Печат

Милков не дојде во бугарското Собрание, дебатата за Северна Македонија одложена

24Инфо

Дебатата во бугарското собрание за Северна Македонија одложена

Р.С.Европа

Милков не дојде во бугарското Собрание, дебатата за Северна Македонија одложена

Фокус

Дебатата за Северна Македонија во бугарското собрание е одложена

Либертас

Нова ТВ Н.Македонија Сител Frontline Опсервер еМагазин Република Локално

Пендаровски го покани Милков да ја посети Ваташа, Ковачевски чека од бугарскиот министер појаснување за скандалозната ...

еМагазин - 24.01.2023

Претседателот ја оцени како страшна изјавата на бугарскиот технички министер за надворешни работи, , кој зборувајќи за кафанската тепачка во која настрада , секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“, изјави дека во Македонија се враќале црните ...

Изјавата на Милков за црни времиња во Македонија може да биде точна ако мисли на пeриодот 1941-1944 година, вели Пендаровски

360 степени

Традиција на насилство во Македонија имало од 1941-44, Милков нека оди во Ваташа да ја види, рече Пендаровски спомнувајќи го стрелањето на ваташките младинци од бугарските фашисти

Сакам да кажам

Милков нека прошета до Ваташа да види дел од традицијата на колежи и насилство, порача Пендаровски

Слободен Печат

(ВИДЕО) Пендаровски му врати на Милков: Грозна е изјавата за традицијата на колежи, кога ќе има време нека прошета до Ваташа

А1 On

Пендаровски до Милков: Грозна е изјавата за традицијата на колежи, кога ќе има време, нека прошета до Ваташа

Република

Пендаровски му порача на Милков да прошета до Ваташа каде е извршен масакарот на 12 млади лица во 1943 година

Локално

Макфакс Точка Сител Фактор Lider 24Инфо Денар MTM

ВМРО-ДПМНЕ: Со поданичкиот однос на владата на Ковачевски кон Бугарија, намерно се уриваат интересите на Македонија

24Инфо - 24.01.2023

Во владата на Ковачевски, како едвај да чекаат, да се создаде ситуација и простор, за што повеќе да се избрукаат пред светската јавност и да ги доурнисаат позициите и интересите на државата.

ВМРО-ДПМНЕ: Со односот на владата на Ковачевски кон Бугарија, намерно се уриваат интересите на Македонија

Сител

ВМРО-ДПМНЕ: Со поданичкиот однос на владата на Ковачевски кон Бугарија, намерно се уриваат интересите на Македонија

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Со поданичкиот однос на владата на Ковачевски кон Бугарија, намерно се уриваат интересите на Македонија

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: Со поданичкиот однос на владата на Ковачевски кон Бугарија, намерно се уриваат интересите на Македонија

Република

Со поданичкиот однос на владата на Ковачевски кон Бугарија, намерно се уриваат интересите на Македонија

Нетпрес

„Со поданичкиот однос на владата на Ковачевски кон Бугарија, намерно се уриваат интересите на Македонија“

Курир

Опсервер MakPress

До кога ќе наседнуваме на евтините бугарски сценарија?

Независен - 23.01.2023

Само што се спомена отворање на дебатата за уставни измени, некој успеја да претепа македонски државјанин што се декларира како Бугарин и да го направи целиот процес беспредметен во моментов.

До кога ќе наседнуваме на евтините бугарски сценарија?

Бриф

До кога ќе наседнуваме на евтините бугарски сценарија?

Centar

До кога ќе наседнуваме на евтините бугарски сценарија?

Окно