TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Откриен потонат брод стар повеќе од 2.400 години во Црното море (видео)

Канал5 - 23.10.2018

Тим на нуркачи –поморски археолози, научници и истражувачи го откриле, како што се верува, најстариот потонат брод на светот – трговски брод од стара Грција, чиј облик досега е виден само како украс на древните керамички предмети.

Во бугарските води пронајден совршено зачуван брод, стар 2.400 години

Сакам да кажам - 23.10.2018

Одлично сочуван грчки трговски брод, стар повеќе од 2.400 години, е пронајден на морското дно покрај бугарското крајбрежје. Долг 23 метри, тој бил откриен во Црното Море од англиско-бугарски тим истражувачи и се смета за најстар зачуван брод на ...

Откриени најстарите зачувани остатоци од антички брод

Кајгана - 23.10.2018

Лондон, 23 октомври 2018 (МИА) – Тим од археолози, научници и геодети ги открија најстарите остатоци од брод на светот – грчки трговски брод, каков што порано можел да се види само на древни керамички предмети.

Научници откриле најстари зачувани остатоци од брод

Денешен - 23.10.2018

Тим од археолози, научници и геодети откриле, според претпоставките, најстари остатоци од брод на светот – грчки трговски брод, каков што порано можел да се види само на древни керамички предмети.

Фантастично откритие на дното на Црното море старо 2.500 години/Видео

Вечер - 23.10.2018

Тим од археолози, научници и геодети откриле, според претпоставките, најстари остатоци од брод на светот – грчки трговски брод, каков што порано можел да се види само на древни керамички предмети.

Откриени најстарите зачувани остатоци од антички брод (ВИДЕО)

USB - 23.10.2018

Тим од археолози, научници и геодети ги открија најстарите остатоци од брод на светот – грчки трговски брод, каков што порано можел да се види само на древни керамички предмети. Археолозите кои го истражуваат Црното Море соопштија дека бродот е ...