TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тачи го критикуваше меѓународниот суд за воени злосторства

Р.С.Европа - 14.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи го нарече меѓународниот суд за воени злосторства“историска неправда”. Во интервју за агенцијата Асошиетед прес дадено денеска во пресрет на 10 годишнина од независноста на Косово, тој го критикуваше судот ...

Харадинај: Немаме подобар и посигурен пријател од Црна Гора

Стандард - 14.02.2018

Косово нема подобар и посигурен пријател од Црна Гора, рече косовскиот премиер Рамуш Харадинај на денешната средба со црногорскиот колега Душко Марковиќ, објави црногорската телевизија РТЦГ.

Тачи: Годинава историски договор со Србија, но не и признавање

МКД - 14.02.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека очекува Косово годинава да постигне „историски“ договор со Србија. Како што кажа, договорот не мора да значи признавање на независноста, но на Приштина би можел да ѝ овозможи место во Обединетите нации.

Шефот на германската дипломатија во посета на Косово

Сител - 14.02.2018

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово, соопшти Амбасадата на Германија во Приштина. За време на посетата Габриел ќе има средби со косовскиот државен врв, како и со ...

Тачи: оваа година историска спогодба со Србија

Р.С.Европа - 14.02.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека очекува Косово годинава да постигне историска спогодба со Србија која не би морала да значи признавање на независноста, но која на Приштина ќе и овозможи место во Обединетите нации.

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Вечер - 14.02.2018

Косово очекува до крајот на оваа година да ги реши контроверзните прашања со Србија и да постигне историски договор. Косовскиот премиер, Хашим Тачи, во интервју за „Ројтерс“ рече дека договорот меѓу Приштина и Белград ќе резултира со целосна ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Локално - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. – Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Црногорскиот премиер утре во посета на Косово

Алсат-М - 13.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ утре ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да допатува во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион не можеше да слета на приштинскиот аеродром ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Телма - 13.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател ...

Коха диторе: Како ЕУ ги предаде Ахтисари и Косово

+инфо - 13.02.2018

За признавањето на независноста на Косово потребна е висока политичка волја на земјите членки на ЕУ и НАТО“, заклучува косовскиот весник. Иако прогласувањето на косовската независност беше објавено во целосна координација со меѓународната заедница и ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Тера - 13.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател Борут Пахор, ...

Тачи го критикува меѓународниот суд за воени злосторства

Нетпрес - 15.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи го нарече меѓународниот суд за воени злосторства“историска неправда”. Во интервју за агенцијата Асошиетед прес дадено денеска во пресрет на 10 годишнина од независноста на Косово, тој го критикуваше судот ...

Коха диторе: Како ЕУ ги изневери Ахтисари и Косово

Локално - 13.02.2018

Под наслов „Европската унија го издаде Косово“, приштинскиот весник „Коха диторе“ наведува дека ЕУ ја изневерила таа држава бидејќи останала неутрална во однос на нејзиниот статус, иако преговорите за прогласување косовска независност биле направени ...

Шефот на германската дипломатија во посета на Косово...

Н.Македонија - 14.02.2018

Шефот на германската дипломатија во посета на Косово Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово, соопшти Амбасадата на Германија во Приштина.

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Макфакс - 14.02.2018

Косово очекува до крајот на оваа година да ги реши контроверзните прашања со Србија и да постигне историски договор. Косовскиот премиер, Хашим Тачи, во интервју за „Ројтерс“ рече дека договорот меѓу Приштина и Белград ќе резултира со целосна ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

CivilMedia - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. – Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Црногорскиот премиер утре во посета на Косово

Р.С.Европа - 13.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ утре ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да допатува во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион не можеше да слета на приштинскиот аеродром ...

Коха диторе: Како ЕУ ги изневери Ахтисари и Косово

А1 On - 13.02.2018

Под наслов „Европската унија го издаде Косово“, приштинскиот весник „Коха диторе“ наведува дека ЕУ ја изневерила таа држава бидејќи останала неутрална во однос на нејзиниот статус, иако преговорите за прогласување косовска независност биле направени ...

Шефот на германската дипломатија во посета на Косово

А1 On - 14.02.2018

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово, соопшти Амбасадата на Германија во Приштина. За време на посетата Габриел ќе има средби со косовскиот државен врв, како и со ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Точка - 14.02.2018

Косово очекува до крајот на оваа година да ги реши контроверзните прашања со Србија и да постигне историски договор. Косовскиот премиер, Хашим Тачи, во интервју за „Ројтерс“ рече дека договорот меѓу Приштина и Белград ќе резултира со целосна ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

А1 On - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. – Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Црногорскиот премиер во посета на Косово...

Н.Македонија - 13.02.2018

Црногорскиот премиер во посета на Косово Црногорскиот премиер Душко Марковиќ денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да пристигне во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион ...

До крајот на годинава се очекува постигнување на историски договор помеѓу Косово и Србија

Фактор - 14.02.2018

До крајот на оваа година Косово очекува да ги реши контроверзните прашања со Србија и да постигне историски договор. Косовскиот премиер, Хашим Тачи, во интервју за „Ројтерс“ изјави дека договорот меѓу Приштина и Белград ќе резултира со целосна ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Press24 - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. - Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Црногорскиот премиер во посета на Косово

А1 On - 14.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковќ денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ попладнево треба да пристигне на меѓународниот аеродром „Адем Јашари“ во Приштина, каде ќе го пречека косовскиот вицепремер Фатмир Лимај.

Црногорскиот премиер утре во посета на Косово

Сител - 13.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковќ утре ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да допатува во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион не можеше да слета на приштинскиот аеродром ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија...

Н.Македонија - 14.02.2018

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи.

Премиерот на Црна Гора во посета на Косово

Курир - 14.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да пристигне во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион не можеше да слета на приштинскиот ...

Тачи најавува историска спогодба со Србија годинава

Нова ТВ - 14.02.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека очекува Косово годинава да постигне историска спогодба со Србија која не би морала да значи признавање на независноста, но која на Приштина ќе и овозможи место во Обединетите нации.

Црногорскиот премиер во посета на Косово

Алфа - 14.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковќ денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Црногорскиот премиер Душко Марковќ денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово.

Тачи: Оваа година историска спогодба со Србија

Орбис - 14.02.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека очекува Косово годинава да постигне историска спогодба со Србија која не би морала да значи признавање на независноста, но која на Приштина ќе и овозможи место во Обединетите нации.

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Курир - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. – Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Алфа - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку ...