TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зеленски тврди дека Украина и САД се договориле да започнат заедничко производство на оружје

Слободен Печат - 22.09.2023

Украина и САД се договорија да започнат заедничко производство на оружје што ќе му овозможи на Киев да произведува противвоздушни одбранбени системи, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски резимирајќи го својот престој во САД.

Украина и САД покренуваат заедничко производство на оружје, најави Зеленски

Нетпрес

Зеленски: Ќе произведуваме оружје заедно со САД

Макфакс

Шефот на Пентагон му вети на Зеленски продолжување на соработката

Макфакс

Зеленски: Ако падне Украина, половина Европа ќе биде во опасност

Expres

Зеленски: Без помош од САД, Украина ќе ја изгуби војната

Глас на Америка

ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСКИ ДЕНЕС НА СРЕДБА СО ЏО БАЈДЕН – Ова се работите што би можел да ги побара од САД, а едно е особено важно

Во Центар

Во Центар Слободен Печат Нова ТВ Фактор Локално Оff.net Независен Во Центар

Зеленски ладно пречекан во Вашингтон

Оff.net - 22.09.2023

Не беше така одамна кога украинскиот претседател Зеленски во американскиот Конгрес беше дочекан со повеќеминутни овации од конгресмените од двете партии кои стоечки му аплаудираа. Сега тоа може да му личи на далечен сон.

Апел до срцето на Америка - благи тонови на Зеленски во САД

Deutsche Welle

Имавме одличен дијалог, рече Зеленски по средбите во Конгресот

Глас на Америка

Зеленски со американските сенатори: „Ако не добиеме помош – ќе ја изгубиме војната“

А1 On

Зеленски се среќава со лидерите на САД, во обид да ги притисне неволните републиканци

Р.С.Европа

Зеленски во Конгресот додека многу републиканци се скептични за нова помош за Киев

Глас на Америка

Во Вашингтон, Зеленски бара поддршка од републиканците за нов пакет помош

Нетпрес

Во Центар Независен Глас на Америка Бизнис Вести Бизнис Вести Република Канал5 Сител

Зеленски се сретна со Бајден, кој му вети нова воена помош И покрај отпорот во конгресот

Сакам да кажам - 22.09.2023

Џо Бајден го увери Володимир Зеленски дека силната поддршка на САД за Украина ќе продолжи, и покрај спротивставувањето од некои републикански пратеници да се испраќа дополнителна воена помош вредна милијарди долари.

Бајден одобри нов пакет воена помош за Украина

МКД

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Макфакс

ДАЛИ УКРАИНА ЌЕ ГО ДОБИТЕ ТОА ШТО ГО ПОСАКУВА !? Џо Бајден со јасна порака до Володимир Зеленски: “САД ќе ја задржат силната поддршка!“

Во Центар

Бајден до Зеленски: Храброста на Украинците го инспирираше светот

Бизнис Вести

Бајден до Зеленски: САД остануваат посветени на обезбедување одбранбена поддршка против Русија

Локално

(Видео) Зеленски дојде во Белата куќа, има средба со Бајден

Макфакс

Опсервер Слободен Печат Опсервер Точка MTM Скопје1 CivilMedia Курир