TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Епидемијата е под контрола, можен карантин за одредени општини

Deutsche Welle - 01.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче уверува дека здравствениот систем добро се справува со епидемијата на коронавирусот и дека состојбата е под контрола. Рано е за отворање на границите, вели Филипче.

Филипче: Епидемијата е под контрола, можеме да амортизираме нов удар

Глас на Америка - 01.06.2020

Речиси 70 отсто од новите случаи се од познати кластери. Непочитување на мерките е причината за пиковите. Mожен е карантин и полициски час во критичните општини. Премиерот Спасовски чека на епидемиолозите за повторно самоизолирање.

Пандемијата експлодира – 7 починати и 89 новозаболени од Ковид 19

Алфа - 01.06.2020

Експлозија на новозаболени и починати од Ковид 19 во изминатите 24 часа. Седум смртни случаи и дури осумдесет и девет заразени – ова е црната бројка која што денеска ја објавија здравствените власти.

Чекор напред, назад два – локализирано враќање на полицискиот час

Алфа - 01.06.2020

Корона мерки по принципот пу пу неважи – надлежните повторно се пишманија. Откако пред не цела седмица, без најава и преку ноќ одлучија целосно да ги укинат рестриктивните мерки, денеска повторно најавуваат воведување на полицискиот час.

Филипче: Можно е да се врати полицискиот час и да се воведе карантин за Чаир, Студеничани, Штип и Гази Баба

Мета - 01.06.2020

Комисијата за заразни болести засега нема да предложи до Владата воведување полициски час или затворање на општините со голем број заразени, но тоа ќе се случи ако бројот на новозаразени расте, рече министерот за здравство Венко Филипче на ...

Можен е локален полициски час и карантин за Чаир, Сарај, Гази Баба и дел од Штип

Нова ТВ - 01.06.2020

Можен е нов полициски час и локален карантин за општите Чаир, Сарај, Гази Баба и дел од Штип , најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој посочи дека Комисијата за заразни болести се разговарало за ова, ја следат ситуацијата и ...

Филипче: Не треба да брзаме со одлука за отворање на границите

360 степени - 01.06.2020

Се уште е рано за отворање на границите, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференицја. Вели за ова прашање ќе се разговара во текот на оваа недела и посочи дека ќе мора да се земат предвид бројките за текот на ...

Дали за Задушница ќе има построги мерки на движење, ќе се знае деновиве

+инфо - 01.06.2020

Добар дел од сега новодијагностицираните пациенти се луѓе што имале комуникација и што биле заразени со вирусот кога имаше ограничување на движењето. Податоците што ги даваат во анкетите укажуват дека имало практично прекршување на тие мерки што ...

Околу 70 насто од новозаразените се од Сарај и Чаир

Р.С.Европа - 01.06.2020

Новозаразените од коронавирус се од познати кластери,а околу 70 отсто од нив се од Чаир и Сарај. Добар дел од заразените пациенти остануваат дома и здравствениот систем и со овој бран добро ќе се справи, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

За Задушница може да има поригорозни мерки

Фокус - 01.06.2020

Викендов е Духовден или Задушница, кога традиционално, христијаните ги посетуваат гробиштата, се собираат многу луѓе на едно место и се дели храна. Министерот за здравство Венко Филипче, вели дека го имаат предвид празникот и одлука за тоа дали ќе ...

Можен е локален полициски час во Гази Баба, Чаир, Сарај и делови од Штип, рече Филипче

Сакам да кажам - 01.06.2020

Седумдесет отсто од новите случаи позитивни на КОВИД-19 регистрирани за изминатите 24 часа, 89 од кои 35 се од Скопје, се од веќе познати кластери во Чаир и Сарај, во период кога имаше рестрикции на движењето поради полициски час, кажа на денешната ...

Филипче: Можен карантин за Чаир, Сарај, делови од Штип, рано е границите да се отворат

+инфо - 01.06.2020

Можно е ставање под карантин и воведување полициски час во одредени општини каде расте бројот на заболени од ковид-19, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. – Комисијата за заразни болести размислува да стави во карантин одредени ...

Филипче: За Задушница, ќе носиме мерки до крајот на неделава

Слободен Печат - 01.06.2020

Какви превентивни мерки ќе се спроведат за да се спречи гробиштата за Задушница да бидат полни со граѓани го праша ,,Слободен печат” министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција.

Филипче: Бројката на новозаболени ќе биде слична и во наредните два-три дена, намалување се очекува за викендот

А1 On - 01.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следните 2-3 дена да биде слична на денешната и вчерашната. Тој вели дека евентуално во текот на викендот може да се намали бројот на ...

Филипче: Поголемиот број на заразените се со лесна клиничка слика, здравствениот систем ќе се справи и со овој бран

Press24 - 01.06.2020

Во изминативе 24 часа направени се 727 тестирани, регистрирани 89 нови случаи на коронавирус. Регистрирани се 17 оздравени, 7 починати. Вкупната бројка на дијагностицирани е 2315 , бројката на оздравени 1569, кажа министерот за здравство Венко ...

Филипче: се размислува за карантин за Гази Баба и делови од Штип

Телма - 01.06.2020

Комисијата за заразни болести размислува за ставање во карантин на одредени скопски општини каде бројот на заболени постојано се зголемува, како и делови од Штип. „Се размислува за карантин за Гази Баба, делови од Штип, како и враќање на полицискиот ...

Филипче смирува: Има зголемен број на случаи, ама нема неконтролирано ширење на вирусот

360 степени - 01.06.2020

Министерот вели дека повеќето нови случаи се асимптоматски или со лесна клиничка слика и во најголем дел од веќе познати кластери. Сепак, не исклучува можност за локализиран полициски час во покритичните општини Нема неконтролирано ширење на ...

Филипче: Нема да се брза со одлука за отворање на границите

Алсат-М - 01.06.2020

Не треба да се избрза со одлука за отворање на границите кога има зголемување на бројот на новодијагностицирани случаи, рече на денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Се уште е рано за отворање на границите

Сител - 01.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конфернеција посочи дека се уште е рано да се отворат границите, наведувајќи дека ја следат ситуацијата и ги анализираат бројките, па понатаму ќе донесат одлука.

Филипче: Засега нема потреба од дополнителни рестриктивни мерки

Алсат-М - 01.06.2020

Комисијата за заштита од заразни болести смета дека засега нема потреба од воведување на дополнителни рестриктивни мерки, но ќе ги почекаат и резултатите од тестирањата во следните неколку денови, после што ќе биде донесена конечна одлука.

Филипче: Епидемијата е под контрола, сите новозаразени се со лесни симптоми

МКД - 01.06.2020

Епидемијата е под контрола, сите новозаразени се со лесна клиничка слика, изјави попладнево Венко Филипче, министерот за здравство. Филипче рече дека многу мал е бројот на пациентите што се јавуваат во болница и дека голем дел од новозаразените ...

Поголем дел од новозаразените се со лесна клиничка слика, во Штип ќе се тестираат 600 текстилни работнички

Радио МОФ - 01.06.2020

Покрај високите бројки на новозаразени со Ковид-19, нема пациенти кои се јавуваат во болниците, што значи дека поголем дел од нив се со лесна клиничка слика кои можат да се лекуваат дома, или еден сосем добар дел се асимптоматски носители, соопшти ...

Ќе се чека уште два-три дена пред одлуката за евентуално ставање во карантин на општините со најмногу заболени од ...

А1 On - 01.06.2020

Комисијата за заразни болести засега нема да предлага ставање во карантин на општините каде што има најголем број заболени од коронавирусот. Министерот за здравство, Венко Филипче, рече дека ќе се почека уште 2-3 дена, а потоа ќе се одлучува дали да ...

Филипче: 70 отсто од новозаболените се од веќе познати кластери

А1 On - 01.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини и познати кластери, пред се од Чаир и од Сарај. „Во Сарај веќе почна да се намалува бројката на заболени.

Ќе направиме поагресивна кампања, да се види како изгледа заразен пациент поставен на респиратор, вели Филипче

Фокус - 01.06.2020

Во план сме да почнеме поагресивна кампања околу тоа како изгледаат болните од Ковид 19 и како изгледа еден пациент во болница, поставен на респиратор, истакна министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Рано е за отворање на границите, вели Филипче

МКД - 01.06.2020

И покрај тоа што соседните земји ги отворија границите, министерот за здравство Венко Филипче вели дека е рано да се отворат границите и дека одлуката ќе се носи наредните денови по проверка на податоците и анализа на бројките.

Филипче : Нови 89 заразени , седуммина починати, најголем број се од Студеничани (ВИДЕО)

Канал5 - 01.06.2020

Министерот Венко Филипче со најнови информации за состојбата со коронавирусот. Во мноментов има 606 активни случаи , рече министерот Филипче на прес конференцијата . Има и три позитивни случаи во дома за старуи лица во Скопје.

Во Штип ќе бидат затворени пет конфекции и ќе се тестираат 600 луѓе, истакна Филипче

Фокус - 01.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче истакна дека и покрај големиот број на заразени, нема пациенти кои се јавуваат во болниците, односно повеќето се со полесна клиничка слика, додека дел се пациенти без симптоми.

Воведувањето полициски час зависи од резултатите во следните два дена

+инфо - 01.06.2020

Тој објасни дека за дополнителни рестриктивни мерки се смета карантинот за одредени региони, како и воведување полициски час онаму каде што е потребно. Утрово разговаравме за евентуално воведување нови рестриктивни мерки, но едногласно одлучивме да ...

За Задушница може да има поригорозни мерки, ако луѓето не ги почитуваат мерките

Независен - 01.06.2020

Викендов е Духовден или Задушница, кога традиционално, христијаните ги посетуваат гробиштата, некаде ноќе, а некаде преку ден. Се собираат многу луѓе на едно место, а се дели храна, се даваат земјени чашки со цреши.

Филипче: Здравствениот систем ќе се справи и со овој бран

Бриф - 01.06.2020

Во изминатите 24 часа од направени 727 тестирања, регистрирани се нови 89 нови случаи заразени со КОВИД – 19. Оздравени се 17 пациенти, а бројот на починати лица е седум, информира на денешната прес-конференција министерот за Одо новозаболените, во ...

Со видео-снимки од пациенти по болниците, државата ќе ги убедува граѓаните дека корона вирусот постои

еМагазин - 01.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека следниот период Министерство за здравство ќе оди со кампања, со која, граѓаните кои не веруваат дека корона вирусот постои, ќе се ...

Филипче: „Наместо сами, соседите ги пријавуваат болните, но ширењето не е неконтролирано“

Црнобело - 01.06.2020

По денешното соопштение за новите 89 случаи, Филипче одржа прес-конференција на која ги сподели најновите информации. Во прес-конференцијата, Министерот ги соопшти следниве работи: Утрово со комисијата за заразни болести се дискутираше за ...

Филипче: Можен полициски час за продолжениот викенд

Скопје24 - 01.06.2020

На денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање дали би следел полициски час или поинакви засилени мерки за претстојниот празник Задушница со оглед на тоа што ќе биде продолжен викенд кажа дека ...

Можен полициски час викендов поради Задушница

Република - 01.06.2020

Сите опции се отворени, рече на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче, на прашањето дали се можни рестрикции за викендов. Православните верници во сабота го слават празникот Задушница, а обичаите налагаат да се посетат ...

Се разговара за воведување рестриктивни мерки во Сарај, Чаир, Гази Баба, Студеничани, Штип

Независен - 01.06.2020

Фото: Б. Грданоски Утрово се разговарало и за носење порестриктивни мерки, но заеднички став е да се почека уште неколку дена, рече министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција.

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Кајгана - 01.06.2020

Со оглед на високата бројка на новозаболени во последните 24 часа, министерот за здравство Венко Филипче одржа прес-конференција. Министерот Филипче констатира дека ситуацијата е под контрола бидејќи новозаразените се од веќе познати кластери, ...

Филипче: Не е време за отворање на границите

Независен - 01.06.2020

Фото: Б. Грданоски Министерот за здравство Венко Филипче смета дека со оглед на тоа дека се зголемува бројот на новозаболени, Македонија не треба да ги отвори своите граници за соседите и за странци од други земји се уште.

Филипче: Околу 70 отсто од новозаболените се од Чаир и Сарај (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.06.2020

Ќе се причека два до три дена за да се утврди дали има потреба за нови рестриктивни мерки, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 новозаболени граѓани од коронавирус, 17 се оздравени, додека ...

Филипче : Нови 89 заразени , седуммина починати (Во живо)

Канал5 - 01.06.2020

Министерот Венко Филипче со најнови информации за состојбата со ...

Филипче: И натаму проблем е лошата соработка, лица одбиваат да се тестираат, кријат информации…

ТВ21 - 01.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека и натаму претставува проблем слабата соработка со дел од контактите на заразените од Ковид-19, и дека истите одбиваат да бидат тестирани, кријат информации.

„Дел од луѓето не веруваат во вирусот, размислуваме за поагресивна кампања“, рече Филипче

ТВ21 - 01.06.2020

„За жал дел од граѓаните не веруваат во вирусот. За жал, има семејства кои се соочија со тоа нивни најблиски да бидат тешко болни, да загубат член“, рече Филипче кој открива дека се размислува за поагресивна кампања.

„70% од новите случаи во Скопје се од веќе познати кластери, добро е што повеќето немаат потреба од болничко лекување“, ...

ТВ21 - 01.06.2020

Венко Филипче, министерот за здравство соопшти за кластерите и за новите случаи на Ковид-19. „Во Скопје околу 70% од сите нови случаи се од веќе познати кластери. Во Сарај ситуацијата е спласната, имаме денеска само двајца нови, додека во Чаир се ...

Филипче: Со корона вирусот би можеле да живееме до 2025

еМагазин - 01.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека според одредени студии и подготовка на државите во светот, со корона вирусот би можеле да живееме до 2025 година.Оттука, како што истакна, мора да се научиме да живееме со него.

Филипче: Дали ќе има полициски час во некои делови од земјава, ќе зависи од резултатите во следните 2-3 дена

ТВ21 - 01.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека на Комисијата за заразни болести утринава станало збор и за воведување на карантин и полициски час во одредени делови, при што било констатирано дека ќе се одлучува после 2-3 дена, а ќе ...

Деновиве ќе се знае дали ќе има рестрикции за Духовден

Локално - 01.06.2020

Не треба да се избрза со одлука за отворање на границите кога има зголемување на бројот на новодијагностицирани случаи.Србија и Бугарија ги отворија границите. Ние ќе дискутираме следните денови, но треба да ги следиме бројките.

Филипче: 70 отсто од новозаболените се од познати кластери. Нема неконтролирано ширење.

Либертас - 01.06.2020

Министерот Венко Филипче на денешниот прес ги потврди информациите за 89 новозаболени лица и нагласи дека 70 проценти од новозаболените се од познати кластери од Чаир и Сарај. -Во Сарај ситуацијата се смирува – рече Филипче и нагласи дека нема ...

Филипче очекува смирување на бројката на заразени за време на викендот

AKO - 01.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека вакви бројки на новозаразени како денешните или слични, може да се очекуваат и во наредните два до три дена, а кон крајот на неделата, односно за викендот, ...

Прес на министерот за здравство Венко Филипче во 15 часот

OhridNews - 01.06.2020

Во 15 часот ќе почне прес конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче на која министерот ќе ја информира јавноста за најновата состојба со коронавирусот во ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на МЗ, Венко Филипче

Слободен Печат - 02.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче одржува редовна прес-конференција, на која известува за најновите информации со Ковид-19 во ...