TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најнова студија: Две третини од Британците кои се заразиле со омикрон, претходно прележале ковид

Макфакс - 26.01.2022

Според најновата британска студија, две третини од луѓето во Британија, кои неодамна се заразиле со сојот омикрон на коронавирус, претходно веќе имале ковид. Скоро двајца од секој трет испитаник позитивни на ковид, пријавиле дека претходно имале ...

Две третини од заразените со омикрон во Британија прележале коронавирус

Фокус

Две третини од заразените со Oмикрон во Британија веќе имале прележано корона вирус

Република

Британска студија: Две третини од заразените со омикрон веќе прележале Ковид

Денар

Две третини од заразените со омикрон веќе прележале Ковид, покажа британска студија

Вечер Прес

ОМИКРОНОТ УДРИ ПО ПРЕЛЕЖАНИТЕ Две третини од заразените претходно прележале ковид

+инфо

Две третини од заразените со Омикрон во Британија веќе прележале Ковид

Сител

24Инфо Опсервер Слободен Печат Centar А1 On Точка Вечер Прес MTM

Модерна и Астра зенека прават вакцини против омикрон

А1 On - 26.01.2022

Компанијата Модерна наскоро ќе ја тестира новата вакцина против варијантата омикрон. Нова вакцина против овој сој разработуваат и Астра Зенека заедно со Универзитетот Оксфорд. Фајзер веќе почна со клинички испитувања на новата вакцина против омикрон ...

Фајзер започна клиничко испитување на вакцината против омикрон

Р.С.Европа

Наскоро специфична вакцина за омикрон

Денар

САД ја прекинаа употребата на два лека против ковид-19, не делуваат против Омикрон

Локално

Фајзер започна клиничко испитување на вакцината против омикрон

Пулс24

Клиничко тестирања на новата вакцина на Фајзер против Омикрон

Фокус

„Фајзер/Бионтек“ почнуваат со тестирање вакцина специфична за омикрон

360 степени

Во Центар Глас на Америка ТВ21 Нова ТВ Независен Сител Н.Македонија Факултети

Студија: Малите деца имаат поблаги симптоми од омикрон отколку од делта

ТВ21 - 26.01.2022

Кај многу мали деца, варијантата омикрон на коронавирусот предизвикува помалку тешка болест во споредба со варијантата делта, покажа нова американска студија. Научниците ги прегледаа податоците за речиси 80.000 американски деца под петгодишна ...

Топ 7: Какви симптоми на омикрон треба да очекуваме кај децата?

Pedijatar.mk

Дали Омикрон потекнува од глувци пред да се пренесе кај луѓето?

Телма

ОМИКРОН НИЖЕ РЕКОРДИ Пријавени се нови 21 милион случаи во светот во една недела

+инфо

Кинески научници тврдат дека Омикрон прво се појавил кај глодари

Фокус

Истражување: Омикрон на пластика и на човечка кожа опстанува подолго отколку другите соеви

Канал5

Научниците открија зошто омикрон сојот е позаразен од сите останати претходни варијанти на коронавирусот

Точка

Press24 А1 On Press24 Слободен Печат Фактор Pedijatar.mk Локално Вечер Прес

Црн рекорд во Чешка – над 30.000 заразени

Макфакс - 25.01.2022

Чешките власти регистрираа рекордно дневно зголемување на бројот на заразени со корона вирусот во последните 24 часа, покажуваат податоците на Министерството за здравство на земјата. Во извештајот се наведува дека заклучно со вчерашниот ден се ...

Рекорден број на новозаразени во Чешка

Слободен Печат

Во Чешка има „омикрон парадокс“: Се помалку хоспитализации и рекорден број новозаразени

Кумановски м.

Црн рекорд во Чешка – над 30.000 заразени

24Инфо

Црн рекорд во Чешка: Висок бројот на новзаразени

Press24

Црн рекорд во Чешка - над 30.000 заразени

MTM

Црн рекорд во Чешка – над 30.000 заразени

Точка

Centar А1 On