TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Платените “борци” за демократија и нивниот молк за апсењето на Асанж

Антропол - 15.04.2019

Деновиве јавноста беше сведок за функционирањето на светската полиција на САД, која преку апсењето на свиркачот Асанж уште еднаш демонстрира дека никој не смее да ги загрози (ниту за момент) нивните „стратешки цели и интереси”.

Морено: Асанж проба да ја користи амбасадата како центар за шпионирање

МКД - 15.04.2019

Џулијан Асанж неколку пати ги прекрши условите за азил и се обиде еквадорската амбасада во Лондон да ја користи како „центар за шпионирање“, рече Ленин Морено, претседателот на Еквадор, во интервју за Гардијан .

По апсењето на Асанж следува објавување на илјадници тајни документи?

Н.Македонија - 15.04.2019

Апсењето на коосновачот на Викиликс, Џулијан Асанж, повторно ги разгоре шпекулациите за т.н. осигурување, односно големи енкриптирани фајлови што би можеле да бидат објавени доколку тој биде уапсен или убиен, или ако веб-сајтот биде исклучен.

„Британија е американска конкубина“: Памела Андерсон во одбрана на Асанж

Таратур - 15.04.2019

Славната Памела Андерсон преку Твитер упати остри критики до британската и еквадоската влада, откако преку соработка на двете влади минатиот четврток во еквадорската амбасада во Лондон беше уапсен основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж – човекот кој ...

МЕДИУМИ ТВРДАТ: Дали Еквадор го продаде Асанж?

Фактор - 15.04.2019

Драматичното апсење на основачот на Викиликс Џулијан Асанж се случи во четвртокот на 11 април пред очите на цел свет. Британската полиција на сила го изнесе од еквадорската амбасада во Лондон каде се наоѓаше од 2012 година, кога таа држава му одобри ...

Еквадор: Асанж ја користеше амбасадата за шпионажа

Независен - 15.04.2019

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж неколкупати ги прекршил условите за азил и се обидел да ја искористи амбасадата на Еквадор во Лондон како центар за шпионажа, рече претседателот на Еквадор, Ленин Морено, објави Еуроњуз.

Морено: Асанж ја користеше еквадорската Амбасада за шпионирање

Опсервер - 15.04.2019

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж повеќе пати ги прекршувал одредбите од кауцијата и ја користел еквадорската Амбасада за шпионирање, изјави претседателот на Еквадор Ленин Морено за британскиот весник „Гардијан“.

Je Suis Assange!? Некој?

Н.Македонија - 15.04.2019

Како реакција на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ се прошири слоганот „И јас сум Шарли“ (Je Suis Charlie). Податоците велат дека овој хаштаг станал најбрзо и нашироко распространетиот во историјата ...

Сите се прашуваат што се случува со мачката на Асанж после апсењето - Викиликс се огласи и ја реши мистеријата

Press24 - 15.04.2019

Мачката Кастро, чиј сопственик е основачот на Викиликс, Џилијан Асанж, се наоѓа на сигурно место, објавила на Твитер организацијата. -Можеме да потврдиме дека мачката на Асанж е безбедна - пишува на Твитер профилот на организацијата и се наведува ...

(Видео) Тајни снимки од амбасадата на Еквадор откриваат како Асанж ги поминувал деновите

Макфакс - 15.04.2019

Објавени се снимки од безбедносните камери од амбасадата на Еквадор, кои покажуваат како основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги поминувал деновите во претставништвото во Лондон. На снимката што ја објави шпанскиот весник „Ел Паис”, Асанж носи шорц ...

ВИДЕО: Запрепастувачка снимка од еквадорската амбасада - вака Асанж го поминувал времето

Press24 - 15.04.2019

Џулијан Асанж е снимен како, во шорцеви, низ еквадорската амбасада вози скејтборд. Во видеото кое го добил „Ел паис“, основачот на „Викиликс“ изгледа бледо и истоштено – како што сигурносната камера открива дека ги шпио нирал официјалните лица во ...

Поради ова му го укинаа азилот? Погледнете како Асанж го поминувал времето во еквадорската амбасада

Точка - 15.04.2019

Досега имаше разни верзии за тоа како Асанж го поминува времето во еквадорската амбасада, а сега објавено е видео на кое се гледа како основачот на Викиликс вози скејтборд. Основачот на Викиликс за време на неговиот седумгодишен престој во ...

Што открија Викиликс и Асанж: Кој ја прислушувал Меркел за време на кризата во Грција

еМагазин - 15.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж , еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. Кој ја шпионирал Меркел? Во јули 2015 година Викиликс објави дека британските разузнавачки агенции ја шпионирале германската канцеларка Ангела ...

Телохранителите проговорија: Асанж водел „ексцентричен“ живот во амбасадата во Еквадор

Фактор - 15.04.2019

Престојот на Џулијан Асанж во еквадорската амбасада во Лондон се покажало како мнгу скап собир, а покрај тоа и со своето ексцентрично однесување го нервирал персоналот на амбасадата, пишува шпански Ел Паис повикувајќи се на телохранителите на ...

Tаткото на Асанж со изглед помлад од својот син: Јас имам 74 години, но изгледам подобро отколку тој на 47 (Фото)

Бизнис Вести - 15.04.2019

Таткото на основачот на Викиликс Џулијан Асанж – Џон Шиптон, го коментираше апсењето на својот син во Велика Британија пред локалното издание The Herald Sun. Шиптoн изјави дека го видел видеото, на кој се гледа како лондонската полиција го извлекува ...

Еве во кој затвор лежи Џулијан Асанж (Фото)

Бизнис Вести - 15.04.2019

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж е уапсен и лежи во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, јави АФП, повикувајќи се на британски судски извори. Белмарш е строго чуван затвор со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви, што ...

Пилгер: Ниту еден истражувачки новинарски производ во мојот век не се изедначува со Викиликс

Либертас - 15.04.2019

Џон Пилгер зборува за Џулијан Аснаж, Сиднеј, јуни, 2018 Прогонството на Џулијан Асанж мора да заврши. Или ќе заврши како трагедија. Австралиската влада и премиерот Малколм Турнбул имаат историска можност да одлучат што ќе се случи.

Адвокатката на Асанж: Еквадор ширеше лаги за Асанж

МКД - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, рече дека владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон денеска на Скај њуз изјави дека еквадорската влада ги ширела скандалозните ...

Асанж не информираше за самракот на нашата слобода. Ние сме се што му остана

Либертас - 14.04.2019

Конечно и тоа се случи – Џулијан Асанж беше одвлечен од амбасадата на Еквадор и уапсен. Не беше изненадување: многу сигнали укажуваа на ова. Пред една или две недели, Викиликс го предвиде апсењето, а еквадорското Министерство за надворешни работи ...

Нови детали од амбасадата на Еквадор: Како Асанж го поминувал времето ФОТО

+инфо - 14.04.2019

Објавени се фотографии на кои се гледа како Џулијан Асанж, основачот на Викиликс се обидува да вози скејборд во еквадорската амбасада во која престојуваше седум години. Во просторијата седи консултантката Стела Морис која го посматра Асанж, ...

Се огласи и таткото на Асанж: Имам 74 години, а изгледам подобро од него, вратете го дома

Макфакс - 14.04.2019

Таткото на Џулијан Асанж во интервју за австралиски весник побарал од австралиските власти да му помогнат на неговиот син и ги повикал да се заложат да го вратат во Австралија. Говорејќи првпат во јавноста по апсењето на неговиот син во четвртокот, ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

Локално - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. -Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Што е вистина а што лага: Како се однесувал Асанж во амбасадата

Фактор - 14.04.2019

Откако во 2017, дојде на власт Ленин Морено како претседател на Еквадор, Џулијан Асанж живееше во многу тешки услови, изјави адвокатката на основачот на „Викиликс“ Џенифер Робинсон. Исто така, според неа деновиве од амбасадата на Еквадор во Лондон ...

Со што го налути Еквадор основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж?

Фактор - 14.04.2019

Апсењето на познатиот новинар и основач на Викиликс, Џулијан Асанж не беше неочекувано . Всушност, сите го очекуваа тоа порано или подоцна, бидејќи односите меѓу домаќините на Еквадор и нивниот гостин Асанж не беа особено добри.

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

+инфо - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Син ми не изгледа добро- таткото на Асанж бара тој да биде вратен во Австралија

Магазин - 14.04.2019

Џон Шиптон, таткото на Џулијан Асанж ги моли властите да го вратат неговиот син, основачот на Викиликс во Австралија. Џон побарал денес од австралиската влада Асанж да биде вратен во Австралија и изјавил дека е шокиран од неговиот изглед при ...

Таткото на Асанж ги моли властите да го вратат во Австралија

А1 On - 14.04.2019

Џон Шиптон, таткото на основачот на Викиликс, бара од од австралиските власти да го вратат Асанж во Австралија. Тој рекол дека е шокиран од тоа како изгледа Асанж во моментов. “Видов како полицајците мораа да го носат до крајот на скалите.

Таткото на Асанж бара Џулијан да биде вратен во Австралија: Видов како го носат, не изгледаше добро! Тоа е шокантно

Точка - 14.04.2019

Таткото на основачот на Вилиликс побарал денес од австралиската влада да го врати неговиот син во Австралија и рекол дека е шокиран од неговиот изглед при апсењето во четвртокот во Лондон.

Таткото на Асанж: Вратете го дома, ме шокираше како изгледа

+инфо - 14.04.2019

Џон Шиптон, татко на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги повика властите на Австралија да го вратат неговиот син дома. – Минситерството за надворешни работи и премиерот на Австралија треба нешто да сторат.

Каде е мачката на Џулијан Асанж?

Локално - 14.04.2019

Каде е мачката на Џулијан Асанж? Ова е прашањето што многумина си го поставуваат откако основачот на контроверзниот сајт “Викиликс” беше изведен насилно од амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што се криеше во последните 7 години, пишува “Спутник ...

Што открија Викиликс и Асажн: ЦИА прислушува преку телевизори и „паметни“ мобилни телефони

ММС - 14.04.2019

Во март 2017 година Викиликс почна да објавува големо количество на документи поврзани со работата на американската тајна служба ЦИА, означени како строго доверливи. Според Викиликс, ЦИА злоупотребувала производи од најголемите технолошки компании ...

Што открија Викиликс и Асанж: ЦИА прислушува преку телевизори и „паметни“ мобилни телефони

еМагазин - 14.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж , еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. Како прислушува ЦИА? Во март 2017 година Викиликс почна да објавува големо количество на документи поврзани со работата на американската тајна ...

Асанж настрада во сопствената шпионска игра?

Н.Македонија - 15.04.2019

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж неколкупати ги прекршил условите за азил и се обидел да ја искористи амбасадата на Еквадор во Лондон како „центар за шпионажа“, рече претседателот на Еквадор, Ленин Морено, објави „Еуроњуз“.

Морено: Асанж ја користеше еквадорската Амбасада за шпионирање

+инфо - 15.04.2019

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж повеќе пати ги прекршувал одредбите од кауцијата и ја користел еквадорската Амбасада за шпионирање, изјави претседателот на Еквадор Ленин Морено за британскиот весник „Гардијан“.

(Видео) Тајни снимки од амбасадата на Еквадор откриваат како Асанж ги поминувал деновите

24Инфо - 15.04.2019

Објавени се снимки од безбедносните камери од амбасадата на Еквадор, кои покажуваат како основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги поминувал деновите во претставништвото во Лондон. На снимката што ја објави шпанскиот весник „Ел Паис”, Асанж носи шорц ...

(Видео) Како Асанж живеел во еквадорската амбасада во Лондон?

Независен - 15.04.2019

Џулијан Асанж е снимен како, во шорцеви, низ еквадорската амбасада вози скејтборд, a во видеото кое го добил „El pais“, основачот на „Викиликс“ изгледа бледо и истоштено. „Викиликс“ се соочува со обвинувања од САД за „заговор за компјутерски упад“ ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Вечер - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Му донесов шише вода од Јадранот, она што го направи најдобро зборува колку му беше тешко

Република - 13.04.2019

Откако Еквадор му го укина ализот, лондонската полиција во четвртокот наутро го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој пред речиси седум години доби засолниште во еквадорската амбасада во Лондон.

Еквадор: Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

Вечер - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

ФОТО: Асанж е затворен во британскиот Гвантанамо - во него лежи еден од најопасните затвореници, ова се условите

Press24 - 13.04.2019

Асанж се наоѓа во британската верзија на американскиот затвор за терористи Гвантанамо, во услови многу полоши од тоа на што се жалеше во еквадорската амбасада, вели Блумберг. Џулијан Асанж, поради недостиг од пристап до интернет и медицинска нега, и ...

Британски пратеници сметаат дека на Асанж треба да му се суди во Шведска, ако бара екстрадиција

Нетпрес - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници се потписници на писмото упатено до министерството за внатрешни работи во кое го повикуваат министерот да осигури соочување на Џулијан Асанж со властите во Шведска ако оваа земја реши да упати барање за екстрадиција.

Асанж затворен во британскиот Гвантанамо: Тука лежат најозлогласените затвореници, а еве какви се условите

Точка - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж се наоѓа во затворот Белмарш на југоистокот на Лондон, открија британските правосудни власти. Белмарш е затвор од „А“ категорија со висок степен на обезбедување и има капацитет од 910 затвореници.

Британските пратеници се за екстрадиција на Асанж: Дајте им го, ако го бараат

Точка - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници побарале од владата да се погрижи основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да биде екстрадиран во Шведска, ако таа држава го побара тоа. Пратениците пратиле писмо до британскиот министер за внатрешни работи, Саџид ...

Дајте им го Асанж на Шведска ако си го бараат!

Фактор - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници побарале од Владата да и се овозможи на Шведска да и го испорачаат Џулиен Асанж ако за тоа има барање. Во писмото се бара од министерот за внатрешни работи да направи се Асанж да биде изваден пред лицето на правдата.

Се огласи и таткото на Асанж: Имам 74 години, а изгледам подобро од него, вратете го дома

24Инфо - 14.04.2019

Таткото на Џулијан Асанж во интервју за австралиски весник побарал од австралиските власти да му помогнат на неговиот син и ги повикал да се заложат да го вратат во Австралија. Говорејќи првпат во јавноста по апсењето на неговиот син во четвртокот, ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

+инфо - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. – Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Со што го налути Еквадор основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж?

ММС - 14.04.2019

Апсењето на познатиот новинар и основач на Викиликс, Џулијан Асанж не беше неочекувано . Всушност, сите го очекуваа тоа порано или подоцна, бидејќи односите меѓу домаќините на Еквадор и нивниот гостин Асанж не беа особено добри.

Робинсон: Еквадор шири лаги за Асанж

Н.Македонија - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Таткото на Асанж: Вратете го дома, изгледа шокирачки

Либертас - 14.04.2019

Џон Шиптон, татко на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги повика властите на Австралија да го вратат неговиот син дома. – Министерството за надворешни работи и премиерот на Австралија треба нешто да сторат.

Еквадор: Асанж ја користеше амбасадата за шпионажа

Сител - 15.04.2019

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж неколкупати ги прекршил условите за азил и се обидел да ја искористи амбасадата на Еквадор во Лондон како центар за шпионажа, рече претседателот на Еквадор, Ленин Морено, објави Еуроњуз.