TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како Ковид-19 го промени начинот на кој научниците од целиот свет работат

Сител - 05.04.2020

Со употреба на мимс (мемиња) со знамиња и воена терминологија, администрацијата на Трамп и неговите колеги од Кина го поставија исстражување за коронавирусот за национален императив, предизвикувајќи разговори за трка со биотехнолошко оружје.

Дибала и неговата девојка повторно позитивни на коронавирус

SportMedia - 05.04.2020

Само неколку дена откако имале негативни тестови, играчот на Јувентус Паоло Дибала и неговата девојка Ориана Сабатини се позитивни на коронавирусот. Двајцата повторно се во куќен карантин и изолирани.

Зошто се стигматизираат болните од Ковид-19, како изгледа еден ден во државен карантин во Македонија? Ова се темите што ...

Факултети - 05.04.2020

Како изгледа еден ден во државен карантин во Македонија, колку работници останаа без работа поради коронавирусот, зошто наместо емпатија кон болните од Ковид-19, луѓето ги стигматизираат? Ова се темите што ги истражувавме неделава.

„Њујорк тајмс“: Приведен руски доктор поради сомневање во официјалниот податок за заболените од корона вирус

Независен - 04.04.2020

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева. Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во таа земја како лажен податок.

Оториноларинголог сум 42 години, знам што зборувам – вака можеби и ќе ја исфрлите корона од устата и носот

Република - 04.04.2020

Оториноларингологот од Дубровник, д-р Јуре Буриќ во пензија, од својата долгогодишна лекарска пракса има совет за кој вели дека е едноставен, достапен за сите и бесплатен. Доволни се обична вода и една рака морска сол.

Пандемијата како инспирација: Индиски близнаци со имиња Ковид и Корона

Нова ТВ - 04.04.2020

Индиска брачна двојка доби близнаци за чии имиња најдоа инспирација од глобалната пандемија што го тресе светот – машкото доби име Ковид, а женското Корона. „Благословена сум со близначиња, момче и девојче, на 27 март рано наутро.

ИМУНИ на коронавирус нема! Одредена возраст кај тинејџерите е отпорна на вирусот, а ЕВЕ И ЗОШТО!

Хаштаг - 04.04.2020

Тинејџерите се доста потентни при создавање на антитела и блокирање на вируси надвор од клетките, за разлика од новороденчињата и малите деца. Поради оваа причина, тие се најотпорни на вирусот.

Бродот болница на американската армија ќе почне да прима пациенти од понеделник

Опсервер - 04.04.2020

Вашингтон, 4 април 2020 () – Бродот болница на американската морнарица закотвен во пристаништето на Њујорк ќе почне да прима пациенти во понеделник, јави денеска Си-Ен-Ен. Ќе се примаат пациенти кои немаат Ковид-19 симптоми, со тоа преполните ...

Бремената вереница на британскиот премиер Џонсон има симптоми на коронавирус

Канал5 - 04.04.2020

Бремената свршеница на премиерот на Велика Британија ,Борис Џонсон, , имала симптоми на коронавирус. Кери Симондс изминатите седум дена ги поминала во самоизолација со симптоми и сè уште не се тестирала, објави на Твитер.

Затворен гостиварскиот Центар за јавно здравје оти медицински техничар има коронавирус

Сакам да кажам - 04.04.2020

Гостиварското подрачно одделение на Центарот за јавно здравје од Тетово е затворено, откако е утврдено дека медицински техничар е позитивен на коронавирусот. Освен што е целото одделение затворено, во домашна изолација претени се и дванаесет негови ...

(Видео) Бил Гејтс заедно со екипата во декември симулирал пандемија

Независен - 04.04.2020

Американскиот милијардер и ко-основач на Мајкрософт, Бил Гејтс, вели дека инвестира милијарди во изградба на седум фабрики за производство на можна вакцина против КОВИД-19. Во изјавата за американското шоу „Дејли шоу“, Гејтс вели дека неговата ...

Добиле близнаци па ги крстиле Ковид и Корона (ФОТО)

Курир - 04.04.2020

На 27-ми март во болница во Индија на свет дојдоа близнаци. Веста за нивните имиња кои што им ги дале родителите го заобиколи светот. Имено, тие му ги дале имињата Ковид и Корона. Родителите на близнаците рекле дека со давањето на овие имиња сакале ...

Дибала се пофали дека е излечен од коронавирус, повторениот тест вели поинаку

Слободен Печат - 04.04.2020

Фудбалерот на Јувентус, Пауло Дибала и неговата девијка Ориана Сабатини иако пред неколку дена се пофалија дека се излечени од коронавирусот, тестовите покажаа поинакви резултати. Двојката повторно е позитивна и ќе мора да останат во самоизолација и ...

Героски: До кога со ова „танго на смртта“, до кога ќе се самозалажуваме?

24Инфо - 04.04.2020

После денешните бројки, мислам дека на сите ви е јасно дека конечно треба да престане овој „танц“, ова „танго на смртта“ со епидемијата од коронавирусот и веднаш да се пристапи кон подобрување на стретегијата на борба против ова зло, пишува Бранко ...

Чомски: Шокантно е што во овој клучен момент Америка ја води Трамп, коронавирусот ќе нè натера да размислиме за тоа ...

Локално - 04.04.2020

Ноам Чомски, познат лингвист, филозоф и еден од најголемите мислители на денешницата за DiEM25 изјави дека е „шокантно што во овој клучен момент Америка ја води Доналд Трамп“, кого го опишува како „социопат“.

Бремената свршеница на Борис Џонсон со симптоми на Корона

ММС - 04.04.2020

Свршеницата на Борис Џонсон, премиер на Англија, која е бремена, имала симптоми на коронавирус. Кери Симондс последните седум дена ги поминала во самоизолација со симптоми, но сè уште не се тестирала, објави таа на Твитер.

Дибала рече дека го победил коронавирусот, но тестот повторно покажа дека е позитивен

Екипа - 04.04.2020

Аргентинскиот фудбалер Пауло Дибала и неговата девојка Ориана Сабатини повторно се позитивни на коронавирусот. Ова значи дека ќе мораат да останат во задолжителен карантон уште најмалку 14 дена.

Реални „до коска“ илустрации на борбата против коронавирусот

Слободен Печат - 04.04.2020

Никој не можеше ни да сонува дека 2020 година ќе биде ваква и дека најдобрата одлука која може да ја донесеме, за себе и за другите, е да останеме ...

Починатиот велешанец бил заболен од коронавирус

Алфа - 04.04.2020

Првиот пат дедо ми го вратија од болница со образложение дека има бронхит, а вториот пат чекајќи ја итната помош да го однесе на инфективно одделение, почина дома. Беше во тешка состојба, но ни рекоа дека немаат возило и не може да биде пренесен, ...

Нов случај на заболен здравствен работник ја затвори гостиварската епидемиолошка служба и микробиологија

Алфа - 04.04.2020

Нов случај на здравствен работник заболен со ковид-19.Се работи за медицински техничар, вработен во гостиварската подрачна единица на Центарот за јавно здравје. 20-тината негови колеги се испратени во домашна изолација,и со ова практично, од вчера ...

Шок за Дибала и девојката, пак се позитивни на коронавирус!

Gol.mk - 04.04.2020

Пауло Дибала и неговата девојка Ориана доживеаја шок затоа што повторно се позитивни на коронавирусот кој беснее во светот. Двајцата беа тестирани како позитивни пред извесно време, а откако го „одлежаа“ вирусот и беа негативни на последните тестови ...

Дибала објави дека се излечил, но Ковид19 не мисли така!

Sport 1 - 04.04.2020

Аргентинскиот фудбалер од редовите на Јувентус, Пауло Дибала, повторно излезе дека е позитивен на коронавирус, иако пред само неколку дена се пофали дека успеал да ја победи епидемијата. Токму поради ова, тој заедно со својата девојка, Оријана ...

Мексико привремено го запре производството на пивото „Корона“

Нова ТВ - 04.04.2020

Мексиканската пиварница „Модело“ чиј бренд е пивото „Корона“ привремено го запре производството поради идентичното име со вирусот што го тресе светот. На интернет веќе се појавија информации за пад на неговата продажба во САД што, сепак, го ...

Светот е соочен со невидена пандемија на вирусот Ковид 19

Телма - 04.04.2020

Досега во Шведска од Ковид-19 починаа 282-ца, а регистриртани се повеќе од 5.000 случаи. Жителите на Шведска секоја вечер со аплауз ум заблагодаруваат на мединците лица за нивната пожртвуваност во справувањето во корона епидемијата.

Белорускиот спорт засега пркоси на Ковид-19

Сител - 04.04.2020

И додека пандемијата на Корона вирусот речиси го парализира целиот свет кога во прашање се спортските настани, засега единствени кои му пркосат на вирусот се Белорусите. Но, прашање е до кога? Белорусија е единствената земја во европа каде сеуште се ...

Стадионот на Борусија Дортмунд привремена амбулата за тестирање Ковид-19

Сител - 04.04.2020

Веќе станува секојдневица по некој спортски објект да биде адаптиран за потребите на општеството во борбата против Ковид-19 вирусот. Откако информиравме дека во англија неколку стадиони дел од нивната инфраструктура ја адаприраа за потребиде на ...

ХИТ НА СКОПСКИТЕ УЛИЦИ: Единицата за борба против КОВИД-19 е спремна, само мајсторот да не закочи (ФОТО)

Курир - 04.04.2020

На социјалните мрежи денеска вистински хит е фотографија од скопските улици. На истата се гледа како речиси на дело се почитуваат мерките на владата за справување со коронавирусот. Имено наместо да има растојание од метар и половина до два помеѓу ...

Од коронавирусот заразена и бремената вереница на Борис Џонсон: Кери Симондс не станува од кревет веќе 7 дена

Точка - 04.04.2020

Кери Симондс (31), бремената вереница на премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, заразена е од коронавирусот. Симондс рекла дека лежи во кревет веќе 7 дена, со симптоми од опасниот вирус од кој заболел и премиерот.

Короната ова не може да го преживее: Јас сум доктор 42 години- доволна е една лажица на утро и навечер!

Магазин - 04.04.2020

Д-р Јуре Буриќ испрати писмо до хрватскиот министер за здравство Вили Берош во врска со короната, а тоа беше наведено од тамошниот лекар – како тој смета дека можеме да го отстраниме овој вирус од телото.

Се појави извештај на ЦИА: Kина лажела за Ковид 19, вистинското предупредување дојде од Италија

Бриф - 04.04.2020

Земјата во која долго време владее комунистички режим, Кина беше првата во светот од каде што изби прво епидемија, а потоа и пандемија со Ковид -19. Научникот кој го откри овој вирус прво беше затворан, а потоа и ослободен од кинеските власти, ...

По Борис Џонсон и неговата вереница доби коронавирус!?

Expres - 04.04.2020

Кери Симондс, вереница на британскиот премиер Борис Џонсон која е бремена, изјави дека изминатата недела ја поминала во кревет со симптоми на коронавирус, но по седум дена одмор се чувствува посилно и дека е на лекување, јавуваат британски медиуми.

За КОВИД-19 се истражуваат 40 лекови и 2 вакцини

Panacea.mk - 04.04.2020

Европската агенција за лекови смета дека за вакцина ќе биде потребна најмалку уште една година. З а лекување на новиот коронавирус се истражуваат 40 различни лекови, меѓу кои и нови формули, но и постоечки лекови кои инаку се користат во терапија за ...

Нема докази дека вирусот циркулира во воздухот, вели виролог

Локално - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Вистината е најдоброто оружје против коронавирусот

Deutsche Welle - 04.04.2020

Размерите на пандемијата се последица и на лицемерната политиката. Борбата против коронавирусот може да успее само ако се стават сите факти на маса, коментира Родион Ебигхаусен. Во борбата против пандемијата на коронавирусот најважна е вистината.

Свршеницата на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Денешен - 04.04.2020

Бремената свршеница на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери Симондс имала симптоми на коронавирусот и изминатите седум дена ги поминала во самоизолација но сè уште не се тестирала. – Последната недела ја поминав во кревет со главните симптоми на ...

„Короната е само почеток, катастрофите штотуку доаѓаат“ – Ноам Чомски предупредува на ужасот кој нè чека доколку не ја ...

Точка - 04.04.2020

Ноам Чомски (91), популарниот лингвист, филозоф и еден од најголемите мислители на деценијата, овие денови ги поминува во самоизолација во Аризона. Според Чомски, шокантно е во овој круцијален момент на чело на Америка да се наоѓа Доналд Трамп, кој ...

ДОБРИ ВЕСТИ ОД РУСИЈА: Во јуни тестирање на вакцината на луѓе

Фактор - 04.04.2020

До крајот на април ќе заврши тестирањето врз животните на прототипот на вакцината за новиот коронавирус, а пробните тестирања врз луѓето ќе почнат во почетокот на јуни, изјави Ринат Максјутов, генерален директор на Новосибирскиот истражувачки центар ...

СТОП ЗА ПИВОТО „КОРОНА“: Мексико го запре производството

Фактор - 04.04.2020

Пивото „Корона“ привремено нема да се произведува, најави мексиканската компанија Модело, со појаснување дека нејзиниот бренд го носи истото име со вирусот кој веќе неколку месеци го потресува светот.

Пандемии што го стресоа светот: Сличности и разлики меѓу шпанскиот грип и корона вирусот низ фотографии

365 - 04.04.2020

Архивски фотографии откриваат каков бил животот на луѓето за време на светската пандемија со шпанскиот грип. Шпанскиот грип бил необично смртоносна пандемија, што траела од јануари 1918 до декември 1920 година.

Вака пее и свири познатиот српски епидемиолог КОН: Освен медицината ова е неговиот друг талент (видео)

Магазин - 04.04.2020

Српскиот епидемиолог Предраг Кон секојдневно ја информира јавноста за состојбата во врска со борбата против пандемијата на коронавирус и бројот на луѓе кои починале и умреле од оваа инфекција.

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за Ковид-19 на луѓе

24Инфо - 04.04.2020

Тестирањата на новиот прототип на вакцини против новиот коронавирус на животните ќе бидат завршени кон крајот на април, а тестирањето на луѓе ќе почне во јуни, изјави Ринат Максјутов, генерален директор на Новосибирскиот векторски државен ...

Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации за коронавирусот

Курир - 04.04.2020

За исплаќање на вонредните трошоци за справување со коронавирусот, Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството велат дека „во оваа критична битка за справувањето со ...

Претседателските избори во Полска ќе се одржат

ТВ21 - 04.04.2020

Претседателските избори во Полска ќе се одржат во мај и покрај пандемијата на коронавирусот, изјави претседателот Анджеј Дуда за католичкиот весник „Наш дневник“. Националистичката партија Закон и правда не се откажува од изборите на 10 мај и покрај ...

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

Алсат-М - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Австралиски научници тестираат две потенцијални вакцини

Н.Македонија - 04.04.2020

Научниците во Австралија започнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот. Вакцините се направени на универзитетот „Оксфорд“, а американската компанија „Иновио фармасјутикл“ добила дозвола од Светската здравствена организација ...

Ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела

ТВ21 - 04.04.2020

Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама.

Во САД 6,6 милиони луѓе останале без работа – сигнал дека Америка тоне во рецесија

Банкарство.мк - 04.04.2020

Во САД, 6,6 милиони работници останале без работа поради пандемијата на коронавирусот. Повеќе од 6,6 милиони Американци се пријавиле за помош во случај да останат невработени, а тоа е далеку повеќе од рекордното ниво на оние кои ја изгубиле работата ...

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Макфакс - 04.04.2020

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од пандемијата на коронавирусот. „Корона обврзниците нема да решат ниту еден проблем, а кој не е ...

Се активира уште една „биолошка бомба“ поради фудбал: Ливерпул ќе биде ново жариште на Ковид-19!

Sport 1 - 04.04.2020

Сценариото од Бергамо, каде што стотици луѓе умираат од коронавирус секој ден, истото може да се повтори и во Ливерпул! Експертите од Островот предупредуваат дека градовите кои се западно од Англија се во опасност да ја доживеат судбината на ...

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ОДОБРИ ПОМОШ: Три држави ќе добијат милијарди евра!

Магазин - 04.04.2020

Европската комисија одобри пакети за финансиска помош на Грција, Полска и Португалија за да го ублажат економското влијание на епидемијата на коронавирус преку гаранции за заем, велат агенциите.