TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Битиќи: Со линеарното зголемување на пензиите ќе се зголеми дефицитот во Пензискиот фонд, дел од пензионерите може да ...

Либертас - 02.04.2024

Со линеарното зголемување, се нарушува законското усогласување на пензиите. Повеќе ќе нема усогласување на пензиите, туку еднократно зголемување. Со ваквото зголемување од 5.000 денари, дефицитот во пензискиот фонд ќе изнесува 52 проценти што значи ...

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ БЕЗ ПЕНЗИИ Битиќи објаснува зошто е опасно линеарно зголемување од 5.000 денари

+инфо

Битиќи: Со линеарното зголемување на пензиите ќе се зголеми дефицитот во Пензискиот фонд, дел од пензионерите може да останат без пензија

24Инфо

Битиќи не сака пензионерите да добијат линеарното зголемување за 5 000 денари

Денешен

Битиќи: Со линеарно зголемување на пензиите пола од пензионерите за некоја година ќе останат без пензија

365

Битиќи: Со линеарното зголемување на пензиите ќе се зголеми дефицитот во Пензискиот фонд, дел од пензионерите може да останат без пензија

Во Центар

Битиќи: Со линеарното зголемување на пензиите, дел од пензионерите може да останат без пензија

Локално

Zoom 4NEWS Вечер Прес Независен

„Со 500 денари отидов да купам брашно и не стигнаа“

Алсат-М - 02.04.2024

„500, 600 денари е зголемувањето на пензиите. Каде ги потроши тие 500 денари? Со 500 денари отидов да купам брашно и не стигнаа“, рече еден пензионер. Вака одговора еден разочаран пензионер, кој штотуку ја зел пензијата.

Славески за програмата на СДСМ: Ретко која партија пред граѓаните настапува со ветување за зголемување на платите во номинален износ

Локално

Пензиите се зголемени, пензионерите незадоволни

Во Центар

Пензиите се зголемија, пензионерите незадоволни

Сител

Партиска битка за пензионерите: Кој нуди повеќе и чија понуда е (не)реална

Независен

Пензионерите од денеска ги земаат пензиите покачени за 5,3 проценти

Канал5

„За нас трошките, за функционерите европски плати“ – пензионерите незадоволни од покачените пензии

Алфа

+инфо Фактор Пари Денар 4NEWS Zoom Курир Скопје инфо

Николовски: Минималната пензија во програмата на СДСМ ќе достигне 20 илјади денари

Centar - 02.04.2024

„Една од целите и задачите на партијата на пензионери е враќање на Членот 37 од Законот за пензиско и инвалидско осигурување за да има усогласување. Во секој метод има недостатоци, најголем недостаток е минималната пензија која треба да се усогласи ...

Николовски: Ако ВМРО-ДПМНЕ не го укинеше усогласувањето на пензиите, минималната пензија сега ќе беше 20 илјади денари

Centar

Николовски: Ветувањето на ВМРО-ДПМНЕ за линеарно зголемување на пензиите се шарени лаги

Локално

Николовски: Ако ВМРО-ДПМНЕ не го укинеше усогласувањето на пензиите, минималната пензија сега ќе беше 20 илјади денари

Локално

Николовски: Минималната пензија во програмата на СДСМ ќе достигне 20 илјади денари

Вести плус

Николовски: Ако ВМРО-ДПМНЕ не го укинеше усогласувањето на пензиите, минималната пензија сега ќе беше 20 илјади денари

Вести плус

Николовски од Партијата на пензионери: Ако ВМРО-ДПМНЕ не го укинеше усогласувањето на пензиите, минималната пензија сега ќе беше 20 илјади денари

Рацин

Бриф Бриф Тера

СПМ: Неопходна промена на моделот на пресметка на растот на пензиите

Сител - 01.04.2024

Социјалистичката партија на Македонија го разбира незадоволството на пензионерите од последното усогласување на растот на пензиите за 5,3%. Власта на СДС и ДУИ упорно се фали дека тоа е раст на пензиите но всушност е само делумно приближување до ...

СПМ: Неопходна промена на моделот на пресметка на растот на пензиите

Курир

СПМ: Неопходна промена на моделот на пресметка на растот на пензиите

MakPress

СПМ: Неопходна промена на моделот на пресметка на растот на пензиите

Алфа

Неопходна е промена на моделот на пресметка на растот на пензиите, реагираат од СПМ

Нетпрес

СПМ: Власта на СДС и ДУИ се фали дека тоа е раст на пензиите, но всушност е само делумно приближување до растот на инфлацијата

Денешен

Растот на пензиите е недоволен, неопходна е промена на моделот на пресметка

Вечер Прес