TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алкалоид одигра нерешено со третиот фаворит за титулата

Sport 1 - 24.09.2021

Во шестото коло од Европскиот Клупски Куп ШК Алкалоид се сретна со уште еден фаворит за титулата, третиот носител на турнирот, екипата АВЕ Нови Бор од Чешка. Пред мечот чешката екипа имаше еден бод повеќе од Алкалоид и нерешен резултат беше во нивна ...

Босна и Монте Карло најтрофејни

Н.Македонија - 24.09.2021

Европскиот клупски куп (ЕКК) е шаховско првенство што се одржува еднаш годишно, а на кое учествуваат најдобрите шаховски клубови во Европа. ЕКК го организира Европската шаховска унија (ЕКУ) по швајцарски систем во седум кола, но може и по Бергеров ...

EKK: ШК Алкалоид одигра 3-3 со голем фаворит за титулата

SportMedia - 24.09.2021

Во шестото коло од Европскиот Клупски Куп ШК Алкалоид се сретна со уште еден фаворит за титулата, третиот носител на турнирот, екипата АВЕ Нови Бор од Чешка. Пред мечот чешката екипа имаше еден бод повеќе од Алкалоид и нерешен резултат беше во нивна ...

Алаклоид ги загуби шансите за највисок пласман на ЕКК

Вечер Прес - 24.09.2021

Најдоброрангираниот македонски шаховски клуб Алкалоид ги загуби шансите за највисок пласман на Европскиот клупски куп во Струга, откако одигра нерешено во дуелот со Нови Бор (3:3) Прилеп забележа нова победа откако со минимални 3,5:2,5 беше ...

Најголемото дерби во шестото коло заврши мирољубиво 3-3

Спортклуб - 24.09.2021

Во шестото коло од Европскиот Клупски Куп ШК Алкалоид се сретна со уште еден фаворит за титулата, третиот носител на турнирот, екипата АВЕ Нови Бор од Чешка. Пред мечот чешката екипа имаше еден бод повеќе од Алкалоид и нерешен резултат беше во нивна ...

Алкалоид ќе се бори за медал, азербејџански ривал во последното коло на ЕКК

Дерби - 24.09.2021

Во шестото коло од Европскиот Клупски Куп ШК Алкалоид се сретна со уште еден фаворит за титулата, третиот носител на турнирот, екипата АВЕ Нови Бор од Чешка. Пред мечот чешката екипа имаше еден бод повеќе од Алкалоид и нерешен резултат беше во нивна ...

Алкалоид ремизираше со Нови Бор, Медњи Всадник е пред освојување на европската круна

Екипа - 23.09.2021

Шахистите на Алкалоид одиграа меч без победник (3-3) против чешкиот Нови Бор во претпоследното коло на Европскиот клупски куп кој се игра во Струга. Партиите на сите шест табли од пресметката меѓу Алкалоид и Нови Бор завршија без победник.

Медни Всадник и Јужен Урал на чекор до триумф на ЕКК во Струга

Н.Македонија - 23.09.2021

Едно реми, една победа и два пораза е епилогот на македонските екипи во 6-то, претпоследно коло на 36. Европски клупски куп (ЕКК) во шах, што се игра во х. „Изграв“ во Струга. Алкалоид (прворангиран тука), одигра нерешено 3-3 со чешки Нови Бор (3), ...

Алкалоид убедливо го победи норвешки Оферспил, Мамедјаров ремизираше со светскиот првак Карлсен

Екипа - 23.09.2021

Во 5. коло од Европскиот шаховски клупски куп, ШК Алкалоид се сретна со норвешки Оферспил, во чии редови на првата табла настапува Светскиот Шампион ВМ Магнус Карлсен. Мечот заврши со победа за Алкалоид од 5,5 – 0,5.

Нова висока победа на ШК Алкалоид

SportMedia - 23.09.2021

Во петтото коло од Европскиот Клупски Куп, ШК Алкалоид се сретна со екипата Offerspill Chess Club, за која што на првата табла настапува Светскиот Шампион ВМ Магнус Карлсен. Мечот заврши со победа за Алкалоид од 5,5 – 0,5.

Карлсен спаси реми, Алкалоид денес во дуел за врвот

Дерби - 23.09.2021

Во петтото коло од Европскиот Клупски Куп, ШК Алкалоид со фантастични 5,5 : 0,5 ја совлада екипата „Offerspill Chess Club“, за која што на првата табла настапува Светскиот Шампион ВМ Магнус Карлсен.

Нова висока победа на ШК Алкалоид, Мамеѓаров oдигра реми со големиот Карслен

Спортски - 23.09.2021

Во петтото коло од Европскиот Клупски Куп, ШК Алкалоид се сретна со екипата Offerspill Chess Club, за која што на првата табла настапува Светскиот Шампион ВМ Магнус Карлсен. Мечот заврши со победа за Алкалоид од 5,5 – 0,5.

Уште една убедлива победа на ШК Алкалоид

Спортклуб - 22.09.2021

Во четвртото коло ШК Алкалоид се соочи со тимот Марибор Полиграм од Словенија. Алкалоид ја оправда улогата на голем фаворит и очекувано победи во мечот со висок резултат 5,5 – 0,5. Од основниот состав во тимот на Алкалоид недостасуваше Шахријар ...