TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Две ѕвезди на Мотор како Атман, се преселија во Спартак Москва

Gol.mk - 14.02.2020

Мотор Запорожје доби голем удар пред гостувањето во Скопје кај Вардар, затоа што остана без двајца главни првотимци кои решија да менуваат средина среде сезона. Тимот од Запорожје пред извесен период остана без Станислав Жуков и Денер Јанима коиго ...

Ако газдите молчат, навивачите да грмат – за Вардар!

Спортклуб - 14.02.2020

Утре се игра ново коло во ракометната Лига на шампиони, а двократниот европски шампион Вардар, во Скопје го дочекува тимот на Мотор Запорожје. Со оглед на тоа дека тимот на Алушевски е драстично ослабен со неколкуте заминувања на ракометарите поради ...

Ќе успее ли Вардар да се издигне над сите проблеми и да го победи Мотор?

Gol.mk - 14.02.2020

Европскиот и македонски ракометен првак Вардар го игра првиот домашен натпревар во Лигата на шампионите за 2020 година. Во Скопје доаѓа Кил, а можеби првпат во историјата „црвено-црните“ не важат за апсолутни фаворити во дуел со таков ривал.

И на Мотор му избегаа двајца ракометари во Спартак (М)

SportMedia - 14.02.2020

И во украински Мотор не „цветаат рози“ пред утрешното гостување во Скопје на мечот со Вардар во новото коло од Лигата на шампионите. Како што објави прес-службата на Спартак (М), двајца од досегашните ракометари на украинскиот тим денеска заминале ...

Арената нема да „крцка“ ама вардарци нема да бидат оставени сами

SportMedia - 14.02.2020

Европскиот првак Вардар утре, пред својата публика во СЦ „Јане Сандански“ проти Мотор Запорожје ќе го одигра можеби најтешкиот меч во нејзината елитна историја. Од една страна тоа е поради лошата состојба во клубот и заминувањето на Даинис ...

Вардарци се надеваат на поддршка и победа во дуелот против Мотор Запорожје

Сител - 14.02.2020

Ракометарите на Вардар утре ќе го одиграат последниот меч пред своите симпатизери, во Лигата на шампионите, барем што се однесува до групната фаза. Актуелниот европски првак Вардар го пречекува тимот на Мотор Запорожје во рамките од 12.коло на Б ...

И Мотор во проблеми, против Вардар без четири искусни ракометари

Gol.mk - 14.02.2020

Екипата на Мотор Запорожје утрово тргна на пат кон Скопје, за утрешниот клучен дуел од групата Б во ракометната Лига на шампионите против Вардар . Тимот предводен од Ланевич сака да му се одмазди на нашиот претставник за домашниот пораз (30-31).

„Домашниот пораз нè болеше многу, сакаме да му се реваншираме на Вардар“

Gol.mk - 14.02.2020

По пауза од два месеци Лигата на шампионите се враќа во Скопје, а Вардар ќе го пречека големиот ривал Мотор Запорожје, во клучниот натпревар за двете екипи во групата А. И Вардар и Мотор немаат право на кикс на овој дуел, затоа што со пораз ...

Мотор има проблеми како Вардар – Украинците ослабени во Скопје

Екипа - 14.02.2020

Вардар не е единствениот тим што се соочува со сериозни проблеми со играчкиот кадар во продолжението од Лигата на шампионите, слични главоболки има и тренерот на следниот ривал на „вардарци“, украинскиот првак Мотор.

Мотор како Вардар – остана без пола тим среде сезона!

24 Ракомет - 14.02.2020

Украинскиот шампион Мотор Запорожје ќе биде ослабен на гостувањето во Скопје на мечот против европскиот првак Вардар. Тимот од Запорожје остана без двајцата стартни бекови на левата и десната страна, Станислав Жуков и Денер Јанима, кои пред десетина ...

Стоилов: Ќе ни биде тешко да ја одбраниме титулата во Македонија

Gol.mk - 13.02.2020

Македонскиот ракометен шампион Вардар , повторно е во криза, која вчера резултираше со две (не)очекувани заминувања. Павел Атман и Денаис Кристопанс се решија за разделба со „црвено-црното“ семејство и се преселија во Русија , односно Германија , ...

Вардар чека на судбината, може да заврши сезона со само – три ѕвезди!?

Gol.mk - 13.02.2020

Најтрофејниот македонски ракометен клуб Вардар повторно е во фокусот на вниманието, повторно поради „старата болка“, а тоа е финансиски проблеми. Некои ракометари веќе си заминаа, а дел од нив чекаат на расплет кој ќе биде познат по мечот со Мотор ...

Стоилов: Ова можеби се последни натпревари на Вардар (ВИДЕО)

Телма - 13.02.2020

Вардар во сабота го пречекува Моторо Запорожје во рамки на 12.коло во Лигата на шампионите, но во моментов речиси никој не размислува за натпреварот. Главна тема е состојбата во клубот, финансиските проблеми и многуте неодговорени прашања кои ги ...

Стоилов: Титулата во првенството е неизвесна, ќе биде тешко да ја одбраниме

Спортклуб - 13.02.2020

Вардар повеќе од очигледно не е на истото ниво кое беше во претходните сезони, а кризната ситуација во клубот само се влошува дополнително со заминувањето на неколку клучни ракометари. Состојбата во Вардар воопшто не е наивна, па веќе постојат ...

Стоилов: И титулата во Македонија виси, ќе биде тешко да ја одбраниме

24 Ракомет - 13.02.2020

Екипата на Вардар повеќе не е на нивото кое го имаше во последните сезони, а заминувањето на неколку ракометари го вклучи алармот. Ситуацијата е таква што веќе мора да се размислува како ќе се доврши сезоната.

Алушовски: Заедништвото ќе ни помогне да ги совладаме Мотор

Gol.mk - 13.02.2020

Нималку не е лесно да се биде тренер на екипата во која теренот и натпреварите не се приоритет, туку егзистенцијата. Токму во таква клима Стевче Алушовски треба да го потготвува натпреварот против првакот на Украина , Мотор Запорожје .

Стоилов: Односот кон нас и кон клубот европски првак е смешен!

Gol.mk - 13.02.2020

По вчерашната бура, официјалните заминувања и најавите за нови, Вардар денес се врати во тренажен прецес, а тренерот и капитенот зборуваа пред новинарите во пресрет на натпреварот од Лигата на шампионите против Мотор Запорожје в сабота попладне.

Стоилов: Смешен е односот кон европските шампони

OhridNews - 13.02.2020

Финансиската криза и заминувањето на Даинис Кристопанс и Павел Атман го засена натпреварот на Вардар против Мотор Запорожје во 12-та рунда од Лигата на Шампиони. „Вардарци“, не можат да се фокусираат на своите обврски поради проблемите кои го ...

Стоилов: Можеби ова е еден од последните наши натпревари

Сител - 13.02.2020

Актуелниот македонски и европски првак Вардар го очекува меч против Мотор Запорожје во рамките од Лигата на шампионите. Иако дуелот со Мотор Запорожје е можеби клучен за влез во следната фаза од Лигата на шампионите, а тимот се соочува со големи ...

Стоилов: Ние сме европски шампиони, а односот кон нас е смешен

МКД - 13.02.2020

Вардар во сабота го продолжува настапот во Лигата на шампионите, ситуацијата во таборот на „црвено-црните“ е лоша, но не е прв пат. Во сабота со почеток од 17:30 часот во салата „Јане Сандански“, Вардар има нов предизвик од Лигата на шампионите, ...

„Ако може нешто да го покрене Вардар тоа е заедништвото на играчите!“

Sport 1 - 13.02.2020

Играчите на Вардар, барем оние со подолг стаж, веќе се навикнаа на ситуација топло-студено, на финансиска суша и периоди во кои немаат поим што ќе се случува со иднината. Меѓутоа, Стевче Алушовски е во „Јане Сандански“ еден месец и на товар му паѓа ...

Стоилов го најави и најлошото: Ние сме европски шампиони, а добиваме смешен однос!

Дерби - 13.02.2020

Тимур Дибиров ги повика фановите на Вардар да го поддржат тимот во исклучително тешката ситуација и за момент да се заборави на финансиските проблеми кои го тресат клубот по официјалните заминувања на Криштопанс и Атман, а по објавата на руското ...

Стоилов: Ова може да е еден од последните мечеви за Вардар!

Sport 1 - 13.02.2020

Пред РК Вардар претстои претпоследниот домашен натпревар во Лигата на шампионите оваа сезона, против Мотор Запорожје в сабота (17.30), но токму во овој период атмосферата ја нарушија заминувањата на неколку ракометари и континуираната финансиска ...

Стоилов: Без Криштопанс тешко и до титулата дома

Кајгана - 13.02.2020

Вардар в сабота го пречекува тимот на Мотор, а капитенот Стојанче Стоилов не е оптимнист особено по заминувањето на Криштопанс и Атман. По Павел Атман кој се пресели во московски Спартак, вчера трансфер направи и Латвиецот Даинис Криштопанс кој е ...

Алушовски: Имаме многу проблеми, ама од инает да го победиме Мотор

Екипа - 13.02.2020

Европскиот првак Вардар со многу проблеми и десеткуван состав, без Даинис Криштопанс и без Павел Атман кои го напуштија клубот поради финансиските проблеми, во сабота го пречекува Мотор во веројатно клучниот меч од групната фаза од Лигата на ...

Стоилов: Ние сме европски шампиони, односот кон нас е смешен, никој ништо не ни кажува

Екипа - 13.02.2020

Вардар е во голем хаос, ракометарите немаат земено плата цела година, а Криштопанс и Атман го напуштија клубот. Капитенот Стојанче Стоилов вели дека ќе остане до крај, но и потенцира дека односот на клубот кон нив е смешен, никој ништо не им кажува ...

Алушевски верува во успех против Мотор и покрај тешката ситуација во која се наоѓа Вардар

24 Вести - 13.02.2020

Тренерот на актуелниот европски шампион Вардар очекува многу тежок натпревар против Мотор Запорожје, но верува во добар резултат и покрај незавидната ситуација во која се наоѓа Вардар поради финансиската криза.

Атман: Во Вардар не зедов ниту една плата, иднината на клубот е неизвесна

Gol.mk - 13.02.2020

Фановите на Вардар вчера доживеаја два големи шока, откако клубот предвреме од очекуваното го напуштија Павел Атман и Даинис Кристопанс. Летонскиот џин се реши кариерата да ја продолжи во Фуксе Берлин, додека Атман се врати во татковината.

Стоилов зборуваше за ситуацијата во клубот: Вардар можеби ги игра последните натпревари…

СуперСпорт - 13.02.2020

Ракометарот на европскиот шампион Вардар, Стојанче Стоилов на прес-конференцијата пред дуелот против Мотор во Лигата на шампиони, кажа дека атмосферата во клубот не е добра и не се знае иднината на македонскиот тим.

Четворица играчи го напуштаат Вардар, а уште тројца наскоро заминуваат

СуперСпорт - 13.02.2020

Главната тема во светот на ракометот во последните неколку дена е РК Вардар, актуелниот европски шампион кој буквално се распаѓа. Тимот прво го напуштија Даинис Кристопанс и Павел Атман затоа што не земале плата веќе шест месеци.

Стоилов: Ќе се бориме до крај, но односот кон Вардар е комичен!

Слободен Печат - 13.02.2020

Тренерот на македонскиот и европски шампион Алушовски верува дека играчите имаат карактер и можат да остварат добар резултат против Мотор в сабота. Натпреварот од Лигата на шампионите меѓу Вардар и Мотор Запорожје е закажан за в сабота (15 февруари) ...

Стоилов: Висат многу работи, ова може да биде еден од последните натпревари

Оff.net - 13.02.2020

И покрај тоа пред девет месеци имаше најави дека Вардар ќе добие финансиска помош од домашни компании и бизнисмени, сепак денешната прес конференција на која се појави капитенот, делува многу загрижувачка за македонскиот спортски ...

Алушовски: Имаме проблеми, но очекувам максимум од играчите

24 Ракомет - 13.02.2020

Тренерот на Вардар, Стевче Алушовски го очекува првиот натпревар со Вардар на домашен терен во Лигата на шампионите. Средбата се игра в сабота, а во Скопје гостува тимот на Мотор Запорожје.

Столе: Ние сме актуелен европски шампион, а односот кон нас е смешен

SportMedia - 13.02.2020

Европскиот првак Вардар во многу тешка атмосфера и амбиент го очекува првиот меч на домашен терен против Мотор Запорожје во Лигата на шампионите в сабота. По заминувањето на Даинис Кристопанс и Павел Атман никому не му е лесно во тимот, а тоа ...

Алушовски: Карактерот на овие момци е она што ми влева оптимизам

SportMedia - 13.02.2020

Не можеше ни да замисли Стевче Алушовски дека премиерата на клупата на Вардар пред домашната публика ќе ја има во едни вакви тешки услови за „црвено-црниот“ тим. Заминувањето на Кристопанс и Атман на три дена пред дуелот со Мотор Запорожје го стави ...

Атман и Кристопанс заминаа, кој останува во Вардар?

24 Ракомет - 13.02.2020

Среда место да биде среќен ден, испадна најлошиот ден за Вардар во последните неколку години бидејќи двајца важни ракометари си заминаа од таборот на „црвено-црните“. Павел Атман и Даинис Кристопанс го напуштија бродот на актуелниот првак од Лигата ...

Стоилов: Ние сме европски прваци, а односот кон нас е смешен

24 Ракомет - 13.02.2020

Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов ја објасни ситуацијата во која тимот се наоѓа во моментов, а неговите зборови дека играчите не знаат на што се и никој ништо не им кажува доволно зборува што и како се случува.

Aлушовски: Ги повикувам сите во оваа тешка ситуација да не поддржат и заедно да се радуваме!

Спортски - 13.02.2020

Денес прес-конференција пред натпреварот со Мотор одржаа тренерот Алушовски и капитенот Стојанче Стоилов. Вардар е во тешка ситуација и тоа на сите им е јасно, па Алушовски повикува на максимална поддршка.

Столе отворено за тешката ситуација: Ние сме европски шампиони, а односот кон нас е – смешен!

Спортски - 13.02.2020

Стојанче Стоилов на денешната прес-конференција пред натпреварот со Мотор потврди дека ситуацијата не е добра и дека никој ништо не знае за иднината на Вардар „Во тешка ситуација сме, клучен играч си замина. Вардар со и без Криштопанс не е ист тим.

Стоилов: Вардар со и без Кристопанс не е ист тим

24 Ракомет - 13.02.2020

Екипата на Вардар се подготвува за дуелот против Мотор кој треба да се одигра в сабота во салата во СЦ „Јане Сандански“, а тоа ќе биде дуел на кој едностафвно мора да се даде најдоброто на терен. „Се наоѓаме во тешка ситуација.

Тие што останаа во Вардар остануваат до крајот на сезоната, а што понатмау никој не знае!

Спортски - 13.02.2020

Пред натпреварот со Мотор за медиумите покрај тренерот Алушовски зборуваше и капитенот Стојанче Стоилов Стоилов потврди дека ситуацијата е тешка, но смета дека тие што до сега останале ќе останат до крајот на сезоната.

КАПИТЕНОТ ПОТВРДИ: Многу работи „висат“, но тие што сме тука остануваме до крај

SportMedia - 13.02.2020

По заминувањето на Кристопанс и Атман веќе во најава се заминувања и на други вардарови ракометари, но Стојанче Стоилов потврди дека нема да има повеќе заминувања пред крајот на сезоната. „Братството и единството во соблекувалната останува, ќе ...

ФОТО: Вардар никогаш не бил поголем аутсајдер на домашен терен!

SportMedia - 13.02.2020

Ситуацијата во Вардар во последните неколку дена, придонесе да биде целосен аутсајдер во дуелот со Мотор, иако игра со Мотор, иако е актуелен европски првак. Сепак, заминувањето на Криштопанс и Атман, најавата за заминување на неколкумина, придонесе ...

Атман: Од кога дојдов во Вардар немам земено плата

Спортски - 13.02.2020

Вчера Вардар го напуштија Даинис Криштопанс и Павел Атман, Криштопанс се пресели во Фуксе Берлин, додека Атман потпиша за Спартак Москва. Причината за заминувањето на двајцата ракометари е финансиската ситуација во Вардар која е и тоа како лоша.

Ситуацијата во Вардар брзо стана главна вест во балканските медиуми (ФОТО)

Спортски - 13.02.2020

Вардар е во криза и тоа им е на сите јасно, пари нема и поради тоа играчите го напуштаат, првио кои заминаа беа Павел Атман и Даинис Криштопанс и како што стојат работите ќе има уште заминувања .

Стоилов порача: Да победиме за навивачите, за градот, за сите кои го сакаат Вардар

Спортманија - 13.02.2020

Капитенот потврдува дека ситуацијата во клубот воопшто не е таква како што заслужува да биде за еден европски првак, но очекува победа против Мотор Запорожје И покрај лошата ситуација во Вардар, во редовите на актуелниот европски првак владее ...

Стоилов: Ова можеби е еден од последните натпревари

TopSport - 13.02.2020

Ракометарите на Вардар, поточно оние што се уште се во клубот, в сабота ќе го пречекаат Мотор Запорожје во рамките на 12 коло, во Б-групата во Лигата на шампионите. Победа му е потребна на Вардар за да го завери местото во осмина-финалето, меѓутоа ...

Стоилов: „Виси“ титулата во домашниот шампионат

Бриф - 13.02.2020

Ракометарите на Вардар претстојниот викенд ги очекува можеби клучниот натпревар за пласман во осминафиналето од Лигата на шампионите. Капитенот Стојанче Стоилов најави игра на победа против Мотор Запорожје и покрај тешката ситуација во која се наоѓа ...

Атман: Од Вардар не добив ниту една плата

TopSport - 13.02.2020

Рускиот репрезентативец Павел Атман го напушти Вардар. Тој веднаш најде клуб, се врати во татковината и потпиша за Спартак Москва. На ваков чекор се решил поради неисполнетите финансиски обврски од страна на сега веќе неговиот поранешен клуб, Вардар.

Столе како и секогаш, без „влакна на јазикот“: Односот кон нас е смешен!

Спортклуб - 13.02.2020

Вардар денес одржа прес конференција во пресрет на дуелот од Лигата на шампионите в сабота против Мотор од Украина. Свое излагање имаше капитенот, Стојанче Стоилов кој очекувано повеќе зборуваше за ситуацијата во клубот која кулминираше вчера со ...