TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европа станува главна цел во експанзијата на Xiaomi

Локално - 12.01.2019

Трговската војна меѓу САД и Кина ги принуди Xiaomi да ги коригираат своите планови за глобална експанзија. Во 2019 година, кинескиот производител на смартфони ќе се насочи кон европските земји, наместо кон пазарот во САД.

Xiaomi се пофали со врвната градба на евтиниот Redmi Note 7

Телефони.мк - 12.01.2019

Xiaomi се пофали дека стартот на суб брендот Redmi со првиот самостоен смартфон Redmi Note 7 е речиси идентичен според стандардите во премиум класата без оглед што овој модел е значително поевтин.

Samsung Galaxy A7 (2017) наскоро ќе стигне до Android 9 Pie

Телефони.мк - 12.01.2019

Samsung Galaxy A7 смартфонот кој е стар веќе две години наскоро би можел да стигне до најновата верзија на оперативниот систем Android 9 Pie и со тоа да ги добие најновите софтверски новитети, подобрувања на перформансите и нови функции.

Sony најверојатно ја откажува Xperia Compact серијата

Телефони.мк - 12.01.2019

Sony Mobile пред 5 години привлече огромно внимание со првиот Xperia Compact смартфон кој беше мини верзија на поголемиот и поскап премиум модел. Но, последните трендови носат се поголеми смартфони со екрани од над 6 инчи, па така Compact концептот ...

Samsung Galaxy S10 ќе биде претставен на 20 февруари

MTM - 11.01.2019

– „Самсунг“ планираат да го претстават долгоочекуваната „Галакси Ес10“ серија смартфони денови пред стартот на Светскиот мобилен конгрес 2019 (25-28 февруари). Наместо тоа компанијата ќе одржи истовремени настани во Сан Франциско и Лондон на 20 ...

Иновативност рецензија за Huawei Mate 20 Pro: Љубов на прв поглед!

Иновативност - 11.01.2019

Неколку дена бескрајно уживање со Huawei Mate 20 Pro. Премногу иновациии за откривање во еден уред за кој, дефинитивно после ова тестирање, може да кажам дека заслужено во 2018 година го носеше епитетот “технолошки супериорен“! Зошто? Прочитајте во ...

Samsung Galaxy S10 официјално ќе биде претставен на 20 февруари во Сан Франциско

Smartportal - 11.01.2019

Како и секогаш, неофицијалните информации се покажаа како точни, па еве сега официјално може да го најавиме настанот на којшто ќе бидат претставени новите Galaxy S10 телефони. Samsung официјално го закажа и почна да праќа покани за настанот на ...

Новата S генерација на Samsung пристигнува наскоро во Сан Франциско

Телефони.мк - 11.01.2019

Samsung ја објави датата на презентирање на новите телефони од Galaxy S10 серијата. Во февруари очекуваме три модели со кои оваа компанија ќе го нападне пазарот на смартфони. Кон крајот на следниот месец во Барселона ќе се одржи традиционален саем ...

Xiaomi по стапките на Huawei ќе го издвои Redmi брендот

Телефони.мк - 11.01.2019

Xiaomi воведе нова маркетинг стратегија која е многу слична на стапките на Huawei кој претходно го издвои брендот Honor како посебна единица со поевтини смартфони. Xiaomi тоа ќе го направи со серијата Redmi која сега ќе стане нивни издвоен суб-бренд ...

Ценовно прифатлив, со солиден хардвер, Xiaomi го претстави Redmi Note 7

Телефони.мк - 11.01.2019

Redmi отсега е посебен бренд на Xiaomi , а првиот самостоен телефон на Redmi е презентиран во Кина и ќе може да се купи за 5 дена. Redmi Note 7 чини само 150 долари на кинескиот пазар, а за европскиот се уште не ја знаеме цената.

Најмалиот Samsung Galaxy S10 ќе нема вграден скенер за отпечатоци

Телефони.мк - 11.01.2019

Според најновите информации од добавувачи во Кина, најмалиот модел на Samsung Galaxy S10 поради кратење на производни трошоци нема да располага со вграден скенер за отпечатоци под самиот дисплеј.

Одбројувањето започнува – закажано е дебито на Samsung Galaxy S10

Денар - 11.01.2019

Компанијата „Samsung“ официјално го потврди датумот на кој ќе ја претстави следната генерација премиум смартфонот „Galaxy S10“. Дебито ќе се одржи на настанот „Unpacked“, закажан за 20-ти февруари 2018-та година.

Xiaomi почна да го развива корисничкиот интерфејс MIUI 11

USB - 11.01.2019

Xiaomi го испорача MIUI 10 на преку 20 телефони, но сега дојде време да почне да работи на нови проекти. Компанијата почна со развој на MIUI 11 корисничкиот интерфејс, за кој истакнува дека ќе биде нов и единствен оперативен систем во споредба со ...

Xiaomi претрпе загуби од 6 милијарди долари за три дена

Бизнис Вести - 11.01.2019

Лошата недела во кинеската компанија и понатаму продолжува, овој пат повторно кај Xiaomi Corp. Акциите на компанијата депрецираа за уште 4,84 отсто во Хонг Конг, зголемувајќи го тридневниот пад на 18 отсто, и достигнаа пазарна вредност од 6,5 ...

Samsung Galaxy S10 ќе биде претставен на 20 февруари

ЗаЗабава - 12.01.2019

Samsung планираат да го претстават долгоочекуваната Galaxy S10 серија смартфони денови пред стартот на Светскиот мобилен конгрес 2019 (25-28 февруари). Наместо тоа компанијата ќе одржи истовремени настани во Сан Франциско и Лондон на 20 февруари.