TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Возачот на комбето е во изолација, алармирал на болка во градите и кашлица

Нова ТВ - 28.02.2020

Возачот на комбето во кое се превезувала заболената патничка , пред неколку часа е пренесен во изолација во струмичката болница, откако алармирал дека има болки во градите и кашлица. Тој бил спроведен од медицинска екипа со полна заштитна опрема и ...

Филипче: Во изолација е возачот на комбето со кое патуваше заразената со коронавирус

МКД - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

Филипче: Нема простор за паника, уште еден негативен случај

24 Вести - 28.02.2020

Двајца бугарски државјани на работа во битолска фирма и еден струмичанец се трите нови пријавени сомнителни случаи на корона вирусот, соопшти денеска на редовна прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Возачот на комбето со болната од коронавирус пренесен во струмичката болница поради кашлица и болки во градите, рече ...

Сакам да кажам - 28.02.2020

Возачот на комбето со кое се превезуваше патничката заболена од коронавирус е пренесен во струмичката болница, бидејќи се пожалил симптоми на вирусот. Тој во моментов се наоѓа во делот за изолација, земени му се примероци од екипи од Центарот за ...

Филипче: Возачот на комбето од Италија бил во домашна изолација

Р.С.Европа - 28.02.2020

Нема нов заболен од корона вирус, соопшти пред малку министерот за здравство Венко Филипче.Тој објасни дека резултатите се негативни на последните кои се тестирани дали се носители на вирусот Ковид 19, но дека еден возач кој се пријавил во ...

Возачот на комбето има сиптоми на корона, лекарите го тестираат

Алсат-М - 28.02.2020

Возачот на комбето во кое од Италија се превезувала 50 годишната скопјанка која има корона ги има сипмтомите на вирусот. Тој е излоиран во струмичката болница и лекарите проверуваат дали е носител на вирусот, а таа информација подоцна ќе ја соопшти ...

Филипче: Возачот на комбето од Италија има болки и кашлица, скоро ќе бидат готови резултатите

Фокус - 28.02.2020

Возачот на комбето од Италија во кое се возела првата заразена личност во земјава од коронавирусот се пожалил на кашлица и болки во градите, по што е изолиран во струмичката болница, информираше предмалку министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Во изолација е возачот на комбето со кој се возела заразената од коронавирус

А1 On - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека возачот на комбето со кој се возела пациентката заразена од коронавирус пријавил дека има одредени симптоми, кашлица и болка во градите и е изолиран во струмичката ...

(Видео) Патникот кој на 22 февруари се вратил од Италија нема коронавирус

Макфакс - 28.02.2020

По извршените анализи утврдено е дека патникот кој од Италија се вратил во Струмица на 22 февруари и пријавил дека има покачена температура нема коронавирус, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Возачот на комбето покажал симптоми, префрлен е во соба за изолација

+инфо - 28.02.2020

Возачот на комбето со коешто од Италија пристигнала жената која е позитивна на коронавирусот, денеска покажал симптоми на кашлица и болки во градите, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција.

Филипче: Возачот на комбето со кое жената се превезувала од Италија со сомнителни симптоми- се испитува за ...

Press24 - 28.02.2020

Министерот Венко Филипче на попладневниот брифинг со новиарите соопшти дека тестираниот за коронавирусот денеска е негативен, односно нема корона вирус, но возачот на комбето со кој се пренесувала жената од Италија кај која веќе има корона вирус, за ...

Филипче: Возачот на камионот е префрлен во делот за изолација во болницата во Струмица

Локално - 28.02.2020

Министерот Венко Филипче изјави дека возачот на камионот од Струмица сам се пријави на еден од телефоните, што беа објавени претходните денови. „Тој немал никакви контакти со своето семејство и после неговото контактирање е префрлен во делот за ...

Возачот на комбето со кое патуваше заболената жена пријавил симптоми – резултатите се очекуваат за неколку часа

360 степени - 28.02.2020

Возачот на комбето со кое патувала пациентката кај која е потврдено присуство на коронавирусот пред неколку часа се пријавил со симптоми на болка во градите и кашлица, направено му е тестирање и резултатите се очекуваат за неколку часа.

Филипче: Возачот на комбето е изолиран во Струмичката болница,ги чекаме резултатите

Либертас - 28.02.2020

Министерот Филипче попладнево на прес конференција соопшти дека за лицето кое утрово се вратило од Рим резултаите од тестот се негативни. Тој кажа дека возачот на кобето во кое патувала 50 годишната скопјанка која има корона, денеска сам се пријавил ...

Уште три нови случаи се тестираат на корона вирус,Филипче бара  да се одложат сите јавни настани во земјава

Вечер - 28.02.2020

Пациентката со корона вирус, која е хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести во Скопје е во стабилна и добра здравствена состојба. Според министерот за здравство Венко Филипче таа е во фаза на опоравување, односно заздравување.

Патникот вратен на 22 февруари од Италија нема коронавирус

Н.Македонија - 28.02.2020

По извршените анализи утврдено е дека патникот кој од Италија се вратил во Струмица на 22 февруари и пријавил дека има покачена температура нема коронавирус, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: Нема нов случај на коронавирус во земјава, негативни се резултатите на пациентот од утрово

Локално - 28.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска одржа нова прес-конференција, во која изјави дека пациентот од утрово има негативни резултати. „Претходната пациентка е во добра состојба, додека возачот на камионот од Струмица денес сигнализирал дека ...

Струмичанецот има негативни резултати, сега возачот на комбето е тестиран на коронавирус

ТВ21 - 28.02.2020

Струмичанецот кој се тестираше на коронавирус, има негативен резултат. Сега најнов на тестирање е возачот на комбето кое од Милано пристигна во Македонија, и во кое беше и жената која досега единствена е позитивна на коронавирус.

Струмичанецот кој утринава беше тестиран, нема корона вирус

еМагазин - 28.02.2020

Лицето е од Струмица кое утринава се тестираше на Инфективната клиника нема корона вирус, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој во државата пристигнал на 22 февруари, но симптомите ги добил по една недела.

Прес конференција на Венко Филипче: Тестот од утрово е негативен, возачот на комбето пријавил симптоми

Точка - 28.02.2020

На почетокот на прес-конференцијата, Министерот за здравство на Република Македонија, Венко Филипче најпрво им се заблагодари на своите колеги, лекарите и медиумите кои ја будно ја следат целата ситуација.

(ЖИВО) За најновата состојба со корона вирусот во земјава

Frontline - 28.02.2020

Владата закажа прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче на која треба да ги даде последните податоци за состојбата со корона вирусот во земјава и препораките за ...

Возачот на комбето со кој се возеше заразената, од домашна префрлен во изолација во струмичката болница се пожалил на ...

еМагазин - 28.02.2020

Возачот на комбето, кој ја превезуваше патничката од Италија која е позитивна на корона вирусот и која се лекува на Инфективната клиника се пожалил на одредени сомнителни симптоми, и тој од домашна е префрлен во болничка изолација на струмичката ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Филипче

iPortal - 29.03.2020

Проследете ја во живо прес конференцијата на министерот за здравство Венко ...

Филипче: Пациентот од утрово има негативни резултати, а возачот се пожалил на кашлица

Фактор - 28.02.2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференција изјави дека пациентот за кој зборуваше утрово има негативни резулати. Вели дека жената која е задржана на Инфективната клиника е во добра состојба.

Инфективното одделение во Велешката болница подготви пет соби за изолација на пациентите со коронавирус

Сакам да кажам - 28.02.2020

Инфективното одделение при Општата болница во Велес е подготвено да ги прими сомнителните случаи на коронавирус, најавија надлежните од оваа здравствена институција. Ова доаѓа откако Министерството за здравство ги прогласи инфективните одделенија во ...

ВО ЖИВО: Следете ја прес-конференцијата на Филипче

Фактор - 28.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче во Владата ќе одржи прес-конференција за да информира за состојбата со коронавирусот. Засега во земјава има еден потврден ...

Филипче: Мерките за заштита од корона вирусот даваат резултати

Frontline - 28.02.2020

Како еден од заклучоците на оваа седница е и одлуката да се воспостави соработка со „Црвен Крст“ на Република Северна Македонија и да се повикаат нивните волонтери да асистираат на граничните премини во анкетите на лицата што влегуваат во земјата во ...

Следува уште една прес-конференција на министерот Филипче

Курир - 28.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска (петок, 28.02.2020 година), во 16:30 часот, ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата на Република Македонија. Се очекуваат нови информации за состојбата со коронавирусот во ...

(ВИДЕО) Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

А1 On - 28.02.2020

„Ситуацијата со корона вирусот му излегува од контрола на министерот за здравство, Венко Филипче. Наместо смирување на населението и превенција, Филипче со своите изјави создава само несигурност и паника меѓу граѓаните.

Филипче: Едно лице од Струмица се тестира дали има коронавирус

Press24 - 28.02.2020

Пациентката кај која како прва беше откриен корона вирусот, останува до сега единствена. Нејзината општа здравствена состојба е добра и стабилна, не покажува знаци на евентуални идни компликации и можеме да кажеме дека влегува во фазата на ...

Двајца бугарски државјани во Битола во домашна изолација

Тера - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во денешната изјава за медиумите рече дека двајца бугарски државјави коишто се на работа во битолска фирма се јавени вчера и самите кажуваат дека биле во регионот на Северна Италија.

Во Вардар имаат план „Б“ за коронавирусот, чекаат да заврши владината седница

SportMedia - 28.02.2020

Вардар е нашиот најзасегнат тим по најавата на министерот за здравство, Венко Филипче, спортските настани во Македонија да се одложат најмалку за една недела поради превенција од коронавирусот.

Нема нови случаи на коронавирус во Македонија

Тера - 28.02.2020

Во моментов, единствената пациентка позитивна на корона вирус е во добра здравствена состојба и се лекува во одделот за изолација на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Останатите патници во комбето и лицата со кои тие оствариле ...

Филипче: И двајца бугарски државјани во домашен карантин

МКД - 28.02.2020

Пациентката кај која е потврдено присуството на коронавирусот е во стабилна состојба, нема знаци на компликации и е во фаза на опоравување. Патниците кои патуваа со неа се во домашна изолација и во добра состојба.

ВИДЕО: Нов сомнителен за коронавирус, пред шест дена се вратил од Италија

А1 On - 28.02.2020

Утрово патник кој од Италија кој се вратил во Струмица на 22 февруари пријавил дека има покачена температура. Земен е материјал за анализа и резултатите од тестот за коронавирус се очекуваат во текот на денот, извести министерот Венко Филипче.

Во Македонија нема да има спорт викендов, поради коронавирусот се одложуваат сите мечеви?

SportMedia - 28.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната владина седница ќе предложи да се одложат сите спортски настани како превенција за спречување од ширење на коронавирусот. Утринава на прес-конференција тој истакна дека коронавирусот може да се ...

Двајца бугарски државјани на испитување за корона вирус

ММС - 28.02.2020

Пациентката заболена од корона вирус е во стабилна состојба, исто како што беше и изминатите неколку денови сместена во одделот за излолација и нема знаци за компликации на нејзината состојба, информираше денеска министерот за здравство Венко ...

Струмичанец се тестира има ли коронавирус, се вратил од Северна Италија, па добил температура

+инфо - 28.02.2020

Уште еден сомнителен пациент денеска се тестира дали заболел од коронавирусот. Станува збор за струмичанец кој на 22. февруари се вратил од Северна Италија, а вчера ги добил симптомите – температура над 37 степени, по што му бил земен брис и ...

Нема нови случаи на коронавирус, се чекаат резултати од тест на уште едно лице

Сител - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Во моментов се чекаат резултати од тестирање на едно лице кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица. Тој поради покачена температура се јавил во соодветна здравствена установа ...

Двајца работници од бугарија ставени под надзор за коронавирус во Битола

Сакам да кажам - 28.02.2020

Двајца Бугари кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврдија од Центарот за јавно здравје. Работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под здравствен надзор затоа што претходно биле во ...

Се чекаат резултати од уште еден сомнителен случај – заразената пациентка закрепнува

360 степени - 28.02.2020

Лице од Струмица, кое се вратило од Италија на 22 овој месец, е најновиот случај во земјава за кој денеска се вршат тестирања дали е позитивен на коронавирус. Како што соопшти министерот за здравство Венко Филипче утрово на прес-конференција, лицето ...

За коронавирус се тестира и едно лице од Струмица

ТВ21 - 28.02.2020

Министерот за здавство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека земени се материјали за испитување уште на едно лице од Струмица. Тој додава дека лицето од Струмица, кое дошло од Италија на 22 февруари, откако добило симптоми на ...

Филипче: Еден патник се проверува дали има Коронавирус, работници од Бугарија во Битола се под мониторинг

Локално - 28.02.2020

Пациентката кај која е присутен коронавирусот е во стабилна состојба, сместена е во делот за изолација и влегува во фазата кога почнува опоравокот, рече министерот за здравство, Венко Филипче на утринската прес конференција, а во однос на ...

Коронавирусот го запира и спортот во Македонија!?

Слободен Печат - 28.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, ќе препорача да се откажат и спортските настани во Македонија коие се планирани да се одржат викендов поради коронавирусот. – Моја препорака е да се откажат сите спортски натпревари, посебно тие што ќе се ...

Уште еден сомнителен пациент од Струмица кој се вратил од Италија

Бизнис Вести - 28.02.2020

На денешната прес-конферемција министерот Венко Филипче изјави дека се тестира уште еден сомнителен пациент за дали заболел од коронавирусот. Се работи за струмичанец кој на 22. февруари се вратил од Северна Италија, а вчера се здобил со температура ...

Двајца работници од Битола се тестираат за коронавирус

ТВ21 - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека двајца работници од Битола, кои престојувале во изминатиот период во Италија, се тестираат за новиот ...

Двајца работници од Бугарија во двонеделна изолација во Битола

360 степени - 28.02.2020

Двајца Бугари кои работат во земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврдиле од Центарот за јавно здравје за порталот „Скд.мк“ . Работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под здравствен надзор затоа ...

На Инфективна за корона вирус се тестира лице од Струмица, двајца Бугари во Битола во изолација

еМагазин - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска на прес-конференција информираше дека утрово едно лице се тестира за корона вирус на Инфективната клиника. Лицето е од Струмица и во државата пристигнало на 22 февруари, но симптомите ги добило по една ...

Паниката позаразна од коронавирусот

Слободен Печат - 28.02.2020

Во продавниците „на ангро“ се купуваа намирници, брашно, масло, а во аптеките брзо ги снема заштитните маски и дезинфекциските средства. На социјалните мрежи, пак, врие од различни коментари и предлози за тоа како треба да се постапува.

Две лица ставени во изолација во Битола поради опасност од коронавирус

Магазин - 28.02.2020

Од центарот за јавно здравје за „ СДК “потврдија дека денеска двајца Бугари кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола. Како што велат од таму, работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под ...